Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR

Un pastoral de succes se face dupa o cunoastere in amanunt a locurilor , traseelor si a starii drumurilor de acces . Aici te poti informa.......
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Mesajde SorinDaniel » 25 Oct 2016, 10:21

Buna ziua,
Din pacate nimeni nu-si doreste sa ajunga in situatia in care pavilionul lui este rasturnat dar acest risc exista.
Poate de gandim la asta dar refuzam sa credem ca ni se poate intampla si noua.
Ne spunem ca nu intram pe drumuri proaste, ca albina oricum ajunge la sursa de cules si daca lasam pavilionul mai departe.
Ne dorim sa evitam locurile dificile pentru ca nu merita sa riscam. Dar totusi, un moment de neatentie, o curba mai in panta, un hop de trecut si se poate intampla dezastrul.
Cei care aveti experienta capatata in ani de pastoral, ati trecut prin multe. Va rog, impartasitine din experienta voastra, sa incerca sa fim pregatiti, sa stim ce am putea face daca ajungem in aceasta situatie.
Va multumesc !
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Mesajde tinumaftei » 25 Oct 2016, 12:21

Sunt câteva reguli de respectat în construirea pavilionului.
1. Suspensia să aibă bară antiruliu. Remorcile provenite din dube au, basculele, platformele în general nu au.
2. Latimea nu se mărește niciodată pentru că forțele care apar în balans vor depăși capacitatea ecartamentului de a le prelua. Punțile pot fi lungite foarte greu iar arcurile pot fi repozitionate si mai greu.
3. Remorcile pot fi modificate la lungime dar proporțional consolă si ampatamentul. Nu se lungește niciodată consola din fața.
Cel mai bine ar fi să se folosească o remorcă fără ca șasiul să fie modificat, preferabil cu suspensie pneumatică. Dar dacă este pe arcuri să aibă obligatoriu bara antiruliu. Si mai bine ar fi să aibă și amortizoare.
Dacă sunt întrunite condițiile acestea se poate merge cu înălțimea suprastructurii până la 2.50m. Eu nu recomand însă o înălțime mai mare de 3.30m.
4. Cel puțin pe durata transportului, stupii trebuie să fie blocați în rastele atât în plan orizontal cât și vertical. (Vertical poate fi blocat din construcția rastelului. In cazul unei răsturnări stupul rămâne ca un sertar încuiat.
5. Marea majoritate a celor ce fac pastoral au stupii completați cu rame. În cazul în care rămâne loc eu blochez cu 2sarme de otel de 4,5, ascuțite atât în partea de jos cât și sus.
Sigur că la o răsturnare mai se mișcă câte un podisor dar "mănăstirea" rezista. Totul este să nu fie socul prea mare să se rupă fagurii în ramă.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Mesajde SorinDaniel » 25 Oct 2016, 12:48

Multumesc pentru raspuns :
Gasiti mai jos o imagine cu pavilionul meu :
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=15&t=5108&p=297654#p297654
Masina este un IVECO de 3,5 t. cu osie dubla si bara torsiune.
Cateodata se cam misca periculos, stanga - dreapta, tot ansamblul. Asa spun cei care merg cu masina in spatele meu, eu in cabina nu simt asta.
Am fost tentat sa mai intaresc arcurile dar dupa discutii cu diferite persoane, concluzia a fost ca nu este buna o mai mare ridigizare.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Mesajde tinumaftei » 25 Oct 2016, 15:35

Aveți centrul de greutate foarte sus pentru lățimea caroseriei. Greutatea totală depășește cu mult specificațiile tehnice ale mașinii. Asta este o mașină foarte utila, dar eu nu as fi făcut pavilion pe ea. E cam riscant. Succes
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Mesajde SorinDaniel » 25 Oct 2016, 21:44

tinumaftei scrie:Aveți centrul de greutate foarte sus pentru lățimea caroseriei. Greutatea totală depășește cu mult specificațiile tehnice ale mașinii. Asta este o mașină foarte utila, dar eu nu as fi făcut pavilion pe ea. E cam riscant. Succes

Da, aveti dreptate centru de greutate este cam sus. Imi asum riscul. Multumesc !

Ce parere aveti despre :
- Este bine sa avem in cabina o substanta repelanta, aveti o varianta care o folositi ?
- In cabina sa avem in permanenta masca, costum si trusa de prim ajutor.
- In torpedou sa tinem un carton cu numele, adresa si telefonul cuiva din familie. (exagerez aici ? )

In cazul in care se intampla acest accident, albinele am auzit ca se inteapa intre ele si de la mirosul de venin fenomenul capata amplore si se poate ajunge sa pierdem toti stupii?
Se poate interveni cu ceva intr-o asemenea situatie ?
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Mesajde Shrek » 25 Oct 2016, 21:58

SorinDaniel scrie:
tinumaftei scrie:Aveți centrul de greutate foarte sus pentru lățimea caroseriei. Greutatea totală depășește cu mult specificațiile tehnice ale mașinii. Asta este o mașină foarte utila, dar eu nu as fi făcut pavilion pe ea. E cam riscant. Succes

Da, aveti dreptate centru de greutate este cam sus. Imi asum riscul. Multumesc !

Ce parere aveti despre :
- Este bine sa avem in cabina o substanta repelanta, aveti o varianta care o folositi ?
- In cabina sa avem in permanenta masca, costum si trusa de prim ajutor.
- In torpedou sa tinem un carton cu numele, adresa si telefonul cuiva din familie. (exagerez aici ? )

Sa vedem ce mai trebuie: Un testament care sa stabileasca cui lasi masca, dalta, afumatorul,... termosul si sticla cu rachie folosita pe post de ....egalizator de mirosuri. Dup-aia, ce meniu vrei la ...parastas, cu cati popi vrei sa fii inmormantat.bla, bla, bla...
Io zic sa fii optimist, mai ales sa ai un telefon mobil performant si prieteni care sa te ajute la nevoie.Este de ajuns.......
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Mesajde SorinDaniel » 25 Oct 2016, 22:39

Multumesc pentru incurajari! Am scos cartonasul din torpedou :)
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Mesajde SorinDaniel » 25 Oct 2016, 22:48

Shrek scrie:Sa vedem ce mai trebuie: Un testament care sa stabileasca cui lasi masca, dalta, afumatorul,... termosul si sticla cu rachie folosita pe post de ....egalizator de mirosuri. Dup-aia, ce meniu vrei la ...parastas, cu cati popi vrei sa fii inmormantat.bla, bla, bla...
Io zic sa fii optimist, mai ales sa ai un telefon mobil performant si prieteni care sa te ajute la nevoie.Este de ajuns.......

Am ras serios :P , chiar n-am vrut sa sune asa morbid :mrgreen: - dar albinele nu le las la nimeni ? Oare v-or supravietui ? Parca de ele imi pare mai rau :cry:
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Mesajde Mircea_63 » 25 Oct 2016, 23:42

Nici nu vreau sa-mi imaginez asa ceva! Dar... daca tot e sa fii prevazator pana la capat, treaba e cam ca si aia cu ursul din Sibiu. Iti trebuie o pompa buna plina cu un insecticid eficient! Pe bune.

-se intampla intr-o zona unde nu e nimeni in pericol. Suni si ceri ajutorul tuturor prietenilor si apicultorilor. Recuperezi ce poti, ridici pavilionul pe picioare etc. mergi mai departe.
-se intampla intr-o zona populata, riscul de a fi multi oameni intepati, riscul ca unul sa fie alergic si de la rasturnarea ta, el sa dea coltul. Pana sa vina pompierii sa ti-i acopere cu spuma... nu te joci cu viata altor oameni, te poti juca doar cu a ta daca te tin balamalele si daca n-ai obligatii. Daca ai... nici macar cu a ta nu te poti juca.

Asa ca fa tot posibilul sa elimini sansa de rasturnare. Pentru balans... schimba, imbunatateste, dubleaza amortizoarele.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Mesajde Adi Hodis » 26 Oct 2016, 09:21

Eu as elimina cele doua randuri de stupi, de sus. Este mult prea sus centrul de greutate si este un real pericol de rasturnare.
Asa cum este acum, nu e de mers pe drumuri de tara cu ea. Chiar si pe asfalt, la un viraj brusc, in caz de evitare a unui obstacol brusc aparut, se poate rasturna usor. Nu s-a antamplat pana acum, presupun dar a fost norocul ... dar daca ramane asa, sigur se va rasturna intr-un loc.

Pentru a transporta acelasi nr. de stupi, se poate amenaja cadre, cu posibilitate de extindere spre exterior.
Din ce arata poza, structura pare sa fie de sistemul BDF de la unele camioane. Daca e asa, atunci nu e complicat sistemul de extindere a randurilor de pe intervalul pavilionului.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Mesajde SorinDaniel » 26 Oct 2016, 12:30

Cred ca am cam exagerat eu cu instabilitatea lui. Pe asfalt, doar in viraje se inclina putin pe o parte si asta numai la viteza 70-80 km/h. La viteza mai mica nu se inclina.
Pavilionul este prins cu 4 bride rezistente de sasiul masinii. Inaltimea lui pare mare datorita iluminatorului de pe mijloc dar centrul de greutate nu este atat de sus pe cat pare.
In poza, pavilionul este ridicat cel putin 10-15 cm, sta pe picioare, nu pe sasiul masinii. Pavilionul este construit de mine iar daca luam in calcul si greutatea platformei, atunci centrul de greutate scade si mai mult.
In pastoral am trecut si pe panta destul de inclinata, nu au fost probleme.
Categoric, nu trebuie sa ma hazardez si incerc in permanenta sa aleg cu atentie traseul.
Trebuie sa fim prevazatori, nu se stie, se poate intampla si la altcine din grupul cu care plecam in pastoral asa ca am consideram ca este bine sa ascultam sfaturile celor care au vechime si experienta pe drumurile tarii.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Mesajde lucky5strike » 29 Oct 2016, 21:52

Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Cu calm. Atat cat se poate.

Eu am prins cateva alunecari de pavilion in sant de marginea drumului, sub 1 m, cu panta dulce.Deci, fara rasturnare. Cu doua-trei tractoare, in conditii de mocirla, o rezolvai. Azi e de ajuns unul singur daca e 4x4 modern, reductor si vreo 130 cp.
Esuare cu rasturnare in canal de irigatii de vreo 2 m adancime, am auzit,o singura data. De neuitat si foarte nasol. Cautat in noapte cabluri de sarma otelita, inadit la 20 m, alte 3 tractoare, ridicat, tras fara lumini, albina turbata,.. jale...!

PS: ai grija pe unde si cum mergi cu "gabaritul" tau, eu n-as depasi 40-50 la ora, si in nici un caz pe drum nepietruit, ca la prima ploaie, acolo ramai.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Mesajde gica.mosu » 30 Oct 2016, 09:49

Sorineeeee,in 2012 cand am dus stupii de la FS cu platforma mi s-a rupt fuzeta la o roata(doar 18 stupi=un rand) nu am patit nicaaa...iar seara cand un apicultor s-a oferit sa-mi duca restul de 45(3 randuri)cu o camioneta inchisa...din neatentie, cu roata stg spate a urcat pe o margine de podet(a ocolit o baltuta formata in mijlocul drumului) :idea: si am vazut cum s-a inclinat aprope de a se rastuna(am ramas mut de spaima)si cand sa zic hop,la 80m de casa a ramas in pana-patina discul de ambreiaj(rar asa ghinion)... Alta data cand duceam stupii la FS la Rm Sarat cu remorca=platforma mea pe 2 randuri...a intrat in tangaj=balans...am luat usor piciorul de pe acceleratie si cu frana de motor din ambreiaj am redresat"corabiea"...Citeste=reciteste ac topic si alege din toate sfaturile ce-ti place=cade bini...Un sfat de la mine nu te juca cu focul.... :twisted: nu face manastiri ;) P.S-eu as lasa doar 2 randuri si as merge fara frica=emotii.....Si da,de ce nu atasezi o remorca -platforma :?: ...s-ar putea sa ai nevoie de"C".....o prere dor!?!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Cum reactionam daca pavilionul s-a rasturnat

Mesajde SorinDaniel » 30 Oct 2016, 14:16

Multumesc Cristi si tie Nea Gica.Mosu !

Eu nu vreau sa modific nimic la pavilion, momentan. Inaltimea lui pana la acoperis este de 2,3 m. Cu acoperis si luminator, pana la coama are 2,8 m. Voi tine cont de parerea voastra cu siguranta , voi alege cu grija locurile si drumurile in pastoral.
Trebuie sa invatam din experienta voastra, din peripetiile prin care ati trecut si va multumesc voua care scrieti despre asta.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA


Înapoi la LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori