Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde filip » 20 Oct 2016, 21:03

@PVC,
cand a fost facut ultimul tratament la stupul cu pricina?
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde pvc » 20 Oct 2016, 22:36

filip scrie:@PVC,
cand a fost facut ultimul tratament la stupul cu pricina?

In primavara am adus cativa roi pe 6 rame in Bucuresti pt ai stimula.Pe asta l-am pastrat in Bucuresti de curiozitate ca sa vad ce culege. La salcam era pe 2-3 rame.Cand a inceput teiul era pe 8 rame. I-am bagat inca 4 rame si i-am pus si un cat pe care la umplut repede.Pe perioada verii i-am mai pus 2 caturi.Deci a mers f bine. Acum este pe 8 rame full. Toata vara nu am umblat in el si nu i-am facut vreun tratament.Sambata vad ce a picat din cei de la tara(care au fost smotociti cam la 2 saptamani).
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde balu » 24 Oct 2016, 14:03

Azi gasi unu in care mai erau vreo 10 albine vii, matca era moarta, (din 2015).Acum 3 saptamini era ok, ii delimitasem cuibul pe 4 rame.Pe fundul stupului am gasit un pumn de albina moarta. Puietul capacit care a ramas neacoperit avea varooa!
Cam asa am tratat in fiecare an!
SA vedem ce o fi in ceilalti ! :shock:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 24 Oct 2016, 14:12

balu scrie:Cam asa am tratat in fiecare an!

Cam cum?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde balu » 25 Oct 2016, 20:34

2-3 Varachet in toamna.Anu acesta este altfel. Fratele meu are(avea) si el 2 stupi, unul era ful de albina. puiet la greu, acum nu avea albina de o rama, l-am unficat cu celalalt.
Ce spun eu acum, auzeam la altii, si nu -mi venea sa cred, si cind spun unii, ca un stup rezista 3 ani netratat( poate cutia)!
Acum e tirziu sa mai schimb ceva, scapa cine poate!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde asd5 » 26 Oct 2016, 07:58

Bine ca mai recunosc si altii problemele de anul asta. In general la stupariti e totul roz. Unde au cazut paduchii cu lopata o sa cada si albinele la fel.

Mai vorbim la primavara, probabil pe alte teme decat cele apicole. :lol:
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde asd5 » 26 Oct 2016, 07:59

Unificarile mai degraba strica decat ajuta ca strici poate o familie buna.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde asd5 » 26 Oct 2016, 08:03

Eu ma bazez pe roii rezultati din unificarea nucleelor de imperechere(4x2 unificati). Astia au supravietuit pe langa cateva familii. Albina s-a stabilizat si e curata. Ce a fost de murit a murit.

Albinaritul amator = aflare in treaba

Cred ca ma apuc de pacanele sau ceva mai folositor
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde tiih » 26 Oct 2016, 09:17

asd5 scrie:Eu ma bazez pe roii rezultati din unificarea nucleelor de imperechere(4x2 unificati). Astia au supravietuit pe langa cateva familii. Albina s-a stabilizat si e curata. Ce a fost de murit a murit.

Albinaritul amator = aflare in treaba

Cred ca ma apuc de pacanele sau ceva mai folositor


Pacanelele inseamna 100% NOROC :!:
Apicultura inseamna 25% NOROC (vreme,conditii meteo favorabile sau defavorabile) si 75% STIINTA (biologie,tehnici de lucru,experienta,expermente si in primul rand cunoasterea la perfectie a bolilor albinelor..virotice,bacteriene,micotice,parazitare....) :idea:

PS.Cine nu stapaneste bolile albinelor,mai devreme sau mai tarziu...va da chix!!!
PS1.Ca si in sah,in apicultura se invata cel mai bine .din propiile greseli...Important e de a trece peste aceste infangeri ,de a analiza cauzele si a pastra.... VOINTA DE A INVINGE!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Hunbee » 26 Oct 2016, 11:14

Vai, dar nu ne ascundem. Si chiar ca nu e totul roz. Ba as spune ca e totul plumburiu. :)
Este ceva mai mult paduche ca anul trecut. Si fam. sunt mai mici ( 7-8 rame) si mancarea mai putina.
Am prieten care a tratat de 6 ori in toamna asta. Si tot vede paduchi.
E nebunie cu sisteme alternativ/ noi de tratament. Furreto, oxalic, formic, varachet, mitak, taktik, fumigatii, vaporizari, picurari, benzi, etc. Exista riscul de supradozaj sau de opusul, de aparitia rezistentei, de otraviri regine.
Asa ca nu e totul roz.
Totul e relativ haotic si cam " dupa ureche".
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde ionel07196555 » 26 Oct 2016, 12:21

balu scrie:Azi gasi unu in care mai erau vreo 10 albine vii, matca era moarta, (din 2015).Acum 3 saptamini era ok, ii delimitasem cuibul pe 4 rame.Pe fundul stupului am gasit un pumn de albina moarta. Puietul capacit care a ramas neacoperit avea varooa!
Cam asa am tratat in fiecare an!
SA vedem ce o fi in ceilalti ! :shock:

La ce ai descris mai sus e cazu sa mai cauti e groasa .
asa ceva am patit si eu la una din stupine de 50 stupi .
Nu stiu daca trec iarna cu incalzire macar 10 fara a avea pretentia sa scot ceva la rapita su salcim.
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde balu » 26 Oct 2016, 19:44

Am cumparat varachet, taktic , mitak, klrtan ,scabatox, acid formic, varostop, dar trbuiau tratati mult mai dinvreme, pooate 15-20 iulie. Asa ramin pt la anu, sau pt alte albine :(
Daca voi prinde vreme calda, poate mai salvez ceva!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Stavros » 04 Noi 2016, 21:02

Buna seara , maine se anunta peste 15 grade in zona mea , fac vre-o prostie daca le fac un tratament cu VF sau Taktic? Multumesc si scuze c-am intrebat aici !
Stavros
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Sep 2016, 14:39

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde balu » 04 Noi 2016, 21:23

Daca sunt peste 12*C, e bun un varachet in lipsa puietului, ar trebui sa cada cam toti !
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde gica.mosu » 04 Noi 2016, 21:33

...Cand temp depaseste 12*...si albinele fac zbor ,merita dat un tratament(in lipsa puiet... cel mai important)indiferent cu ce aveti(in afara de acid oxalic)....Duminica trecuta am dat tratament- nr 10 si a mai curs cativa indivizi :mrgreen: ..Mai incerc prin tatonare cand timpul i-mi permite iar daca mai cad,dau si la restul :idea: P.S- anul acesta+2014 au fost infestati stupii ff tare...s-a cunoscut lipsa puietului de trantori si nu numai ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Bambucha » 04 Noi 2016, 21:58

Totusi nu e exagerat? 10 fumigatii intr-un timp relativ scurt, pe langa gradul mare de toxicitate n-ar putea selecta si paduchii?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori