Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

PFA-urile si taxa radio-tv

Mesajde lucky5strike » 06 Iul 2016, 00:33

Un prieten care detine un PFA cu 100 si ceva de familii, a primit recent instiintare de la studioul teritorial al TVR, TVR Craiova, ca are de plata pe ultimii trei ani, din 2013 incoace, taxa radio-tv, in cuantum de 4 lei pe luna, in timp cumulandu-se suma de 150 de lei. Daca n-o plateste pana la 1 august a.c., cica aia il dau in judecata (teverisii sustin ca de trei ani exista cadru legislativ care le permite sa se aboneze la buzunarul nostru.)

Prietenul are sediu in apartamentul propriu, unde oricum plateste aceasta taxa la pachet cu factura de la CEZ. Acuma ar plati de doua ori pe aceleasi receptoare radio tv.

S-a mai intalnit cineva... cu situatia asta? Vi se pare normal?

:D
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: PFA-urile si taxa radio-tv

Mesajde Neafiliatul » 06 Iul 2016, 05:04

http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=38&t=5917
Proiectul de lege a fost respins de Senat și de C.Dep. Rămân valabile cele postate de Iunicu și Proapis.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: PFA-urile si taxa radio-tv

Mesajde Neafiliatul » 06 Iul 2016, 06:39

Înștiințarea este făcută de studioul teritorial TVR Craiova , care , probabil , a luat de la Registrul Comerțului lista tuturor societăților comerciale . La această înștiințare trebuie să depună CONTESTAȚIE , în termenul specificat în ea
Motive invocate :
- PFA - ul nu are branșament la energia electrică ( altfel,înștiințarea o făcea RENEL )
- PFA _ ul folosește acel spațiu DOAR ca sediu social , necesar la Reg.Com.
- PFA - ul nu desfășoară activități economice în acel spațiu ( nu are magazin desfacere , iar albinele sunt în stupi , afară ) . Dovadă suplimentară : Declarația depusă la Primarie că nu folosește spațiul pentru activități economice
în vederea neimpozitării majorate pentru acel spațiu .
În situația în care contestația nu este rezolvată favorabil , singura soluție rămâne instanța , fiind vorba de o perioadă expirată . Trebuie rezolvată însă problema și pentru viitor . Dacă depindea de RENEL , se făcea cerere la aceștia
de scutire , cu invocarea motivelor . În situația dată , probabil cerere ÎNREGISTRATĂ laTVR Craiova , pentru a se evita astfel de situații în viitor .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01





Re: PFA-urile si taxa radio-tv

Mesajde MIHAI BALS » 25 Oct 2016, 23:17

Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: PFA-urile si taxa radio-tv

Mesajde Bambucha » 26 Oct 2016, 15:09

Si inca cum ne rezolvara la benzina! Tatucul oltenilor.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: PFA-urile si taxa radio-tv

Mesajde feederman » 26 Oct 2016, 16:32


Mare om! Mare! Geaba chichirez galceava! Valoarea trebuie recunoscuta acolo unde este ea prezenta. Barbatul asta curajos are experienta in eliminare. Si-a inceput cariera de intelectual, eliminand unica librarie din Teleorman. Ce atata carte?! Si oricum cartea este un istrument perimat. Coresi le-a tiparit acu-s 450 de ani. Stalin si Hitler le-au dat foc. Asta-rezolvatorul-baiat destept , a inchis usa si a aruncat cheia. Omu' trebuie sa stie sa citeasca atat , TATOV, ca pe dos oricum iese 85% . Si iar, si iar, eliminatorii ne hotarasc noua soarta.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: PFA-urile si taxa radio-tv

Mesajde iulians » 26 Oct 2016, 17:24

Ati vazat ce om a dat Teleormanul poporului roman?! Acest brav penal a dus judetul Teleorman pe inaltele culmi de progres si civilizatie...!!!
Inavutirea lui si saracirea judetului s-au dezvoltat concomitent .
Sunt sigur ca daca va ajunge premier va readuce cele 102 taxe si inca de doua ori mai mult.
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: PFA-urile si taxa radio-tv

Mesajde MIHAI BALS » 27 Oct 2016, 00:16

feederman scrie:

Mare om! Mare! Geaba chichirez galceava! Valoarea trebuie recunoscuta acolo unde este ea prezenta. Barbatul asta curajos are experienta in eliminare. Si-a inceput cariera de intelectual, eliminand unica librarie din Teleorman. Ce atata carte?! Si oricum cartea este un istrument perimat. Coresi le-a tiparit acu-s 450 de ani. Stalin si Hitler le-au dat foc. Asta-rezolvatorul-baiat destept , a inchis usa si a aruncat cheia. Omu' trebuie sa stie sa citeasca atat , TATOV, ca pe dos oricum iese 85% . Si iar, si iar, eliminatorii ne hotarasc noua soarta.

pai jojo-han de langa selimbar,de ce nu le redeschisa?
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: PFA-urile si taxa radio-tv

Mesajde Closcutz » 27 Oct 2016, 05:06

Eu sincer nu pot sa inteleg cum de tot pe ala de-a propus sa le elimine il blamati, iar pe mutomanul care-si ia tara inapoi si nu vrea sa promulge legea eliminarii taxelor, nici a conversiei creditelor (inselatoare) in franci elvetieni il aplaudati! Sa nu credeti cumva ca am luat vreun credit!
Mai ieri -alaltaieri ne "incurajau" si stimabilul Ciolos si Mutomanul sa acceptam si casatoriile gay ca doar astea sunt problemele esentiale ale tarii si e funky sa fii "open mind", "tolerant" etc.! Parerea mea e ca tolerant nu inseamna sa girezi un lucru deviat!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: PFA-urile si taxa radio-tv

Mesajde tinumaftei » 27 Oct 2016, 07:13

Closcutz scrie:Eu sincer nu pot sa inteleg cum de tot pe ala de-a propus sa le elimine il blamati, iar pe mutomanul care-si ia tara inapoi si nu vrea sa promulge legea eliminarii taxelor, nici a conversiei creditelor (inselatoare) in franci elvetieni il aplaudati! Sa nu credeti cumva ca am luat vreun credit!
Mai ieri -alaltaieri ne "incurajau" si stimabilul Ciolos si Mutomanul sa acceptam si casatoriile gay ca doar astea sunt problemele esentiale ale tarii si e funky sa fii "open mind", "tolerant" etc.! Parerea mea e ca tolerant nu inseamna sa girezi un lucru deviat!

Nu le amestecati. Si eu sunt pentru eliminarea taxelor, cel putin a celei de mediu dovedita ilegala a instantele internationale. Dar de aici si pana la creditele in franci elvetieni e cale lunga. Atunci cand eu am luat credit cu 17-22% in lei, jmecherii luau credit in franci elevetieni cu 4-7%. Acuma vor sa plateasca lei. Pai ne imaginam ca bancile pierd vreodata. Eventual pierd deponentii la banci. Dar bancile vor transfera pierderile in celelalte credite si cine va pierde? Tot prostii care au facut credite in lei!!!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: PFA-urile si taxa radio-tv

Mesajde Bambucha » 27 Oct 2016, 07:57

Normal ca e bine sa se mai taie din taxe si sa se reduca numarul lor, dar ce te faci ca dupa ce ocupa baietii scaunele puterii apar altele mai mari (taxa pe stalp, pe motorina etc) La un calcul sumar fiecare dintre noi plateste de exemplu circa 3000 lei anual acciza suplimentara la combustibil din 2013 pana in prezent, insumand cam 10.000 pe tot acest interval de timp. Fata de un 10-20-100 lei platiti pe diferite taxe de administratie este o mica diferenta nu? Romanul insa uita repede.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: PFA-urile si taxa radio-tv

Mesajde tinumaftei » 27 Oct 2016, 08:46

Cum ai ajuns la aceste sume? 10000 respectiv 200? Burtă.. calculator? Eu am plătit taxe parafiscale de mai bine de 20000.
Taxa de mediu e de fapt o taxă pusă pe sărăcime, adică cei care nu își permit o mașină nouă. La mașinile noi taxa e nesemnificativă!
Odată date jos aceste taxe, nu va avea nimeni curajul să le pună înapoi. Cred că 6 case va semna legea. Sărăcimea e multă si face ușor peste 50%!!!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori