Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde varza » 26 Oct 2016, 19:27

Am gasit si eu 2 matci in septembrie.... le-am lasat asa. Pana in primavara sper sa nu raman fara niciuna :D
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde balu » 26 Oct 2016, 19:46

Cate doua matci am gasit si eu in multi, dar mi-e dor de vremurile cind roiau stupii intr-o nebunie!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 30 Oct 2016, 18:26

...Oare o fi ceva in acel capac :?: da o matca "virgina" cu suita :idea:
Fişiere ataşate
IMG_0428.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 30 Oct 2016, 18:34

...Da pe cand eram sa prind matca cu mana....paaaaa,sa urcat in pom....am luat-o din curiozitate si am bagat-o in nucleu de imperechere...acum e pe 6 rame(am ajotat-o cu 3 rami cu puiet) sa vad ce va fi la anul...de regula nu pastrez roii dar.... :!:
Fişiere ataşate
IMG_0475-1.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 04 Noi 2016, 21:53

Un caz ff rar intalnit de mine...Intr-un nucleu cu 4 compartimente x2 rame la 160mm,dupa ce am marcat matcile care urmau a fi distribuite,vad agitatie in jur :idea: ma uit cu atentie si observ ca de sub lada iesiau albine...apoi vad un mic ghem cu albine(unde era sita de aerisire pe fundul lazii :!: )si avea matca la unul di nuclee :P ..si o poza :!:
Fişiere ataşate
IMG_0486.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 06 Noi 2016, 20:58

...Asa ceva n-am vazut=auzit la nimeni :shock: ...roi din" barba" :idea: ...faza -1 :o
Fişiere ataşate
IMG_0445.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 06 Noi 2016, 21:03

...Am pus cativa= 2rami cu puie+o matca fecundata+ uluc+1 r cu fagure artificial si ....apoi l-am "transferat" in alta stupina.... :P
Fişiere ataşate
IMG_0454.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitati vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 20 Noi 2016, 22:23

...Siiii,iata stupul de la fila3 atunci in constructie.....si la treaba :idea: Am "pus" pt iernare doar 5 matci(aveti in=pe foaie desenat pt 6 roi-nucle cu 6 matci)pt ca am 3 astfel de stupi ocupati in ac iarna si cum spuneam,e prima data cand pun doar pe cate 2 r pe compartiment...rezultatele doar la primavara...si depind ff mult de ce fel de iarna v-om avea ;) P,S- o dedicatie pt Fl D.....u(delorin 1)....si nu numai :!: P.S-2..in poza aveti un model de DF din polistiren exstudat ff practica , f usor de facut si ieftina=3lei/ bucata...si poate sa-o faca oricine,inclusiv cei care folositi DF din carton.... ;)
Fişiere ataşate
20161118_143523.jpg
Ultima oară modificat de gica.mosu pe 20 Noi 2016, 22:46, modificat 1 dată în total.
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 20 Noi 2016, 22:28

Aici poza din spate...cu 2 urdinise mici :idea:momentan sunt inchise pt a evita depopulare nucleelor :!: ....si da,aveti si o poza din fata....P.S- alte poze + alte amanunte la topic-iernarea a doua fam in stup orizontal...Spor-G.M :!:
Fişiere ataşate
20161118_143639.jpg
20161118_143547.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde delorin I » 28 Noi 2016, 15:58

Multumesc nea Gica! Va salut! Intre timp am cam schimbat 2 telefoane si am pierdut o mare parte din numerele de telefon....
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 02 Noi 2017, 09:26

De peste 40 de ani de apicultura....eu nu am intalnit asa ceva :shock: Spre sf lu'august ,vad la urdinis la un stup,circulatie slaba de albine...il deschid si gasesc o botca (matca pa...)il las asa si pe 12 sept nu mai gasesc nica(doar agitatie) si cum avea la un stup 2 matci,ii eau matca tanara si io pun=o accepta,iar cand vin di statiune pe 2 oct la control...doar puiet de lucratoare=stup bezmetic :mrgreen: Il mut din stup de 10 rame in roinita si de la acelasi stup(din care luasem prima matca=avea iar :shock: matca+o matca tanara tanara abia eclozata si 2 botci capacite) i=am pus din nou in colivie ,matca ne fecundata marcata cu un punct mic alb,dupa 2 zile aceasta se plimba ca "printesa" pe rame....Pe 21 oct(au fost aprox 10 zile cu temp de 18-22*) il verific si gasesc ou in picioare cate unu dar si cate 2-3 ;) si am luat cele 2 r ouate+toate albinele si le-am scuturat la 2-300m...dupa care am pus in locul r cu puiet alte 2 rame cu scavai pastura+ chenar cu miere+o punga cu apisugar+o proteica (ca'n poza) si pa...l-am lasat sa vad ce si cuuuum :idea:.........
Fişiere ataşate
20171028_153455.jpg
Ultima oară modificat de gica.mosu pe 02 Noi 2017, 09:55, modificat 1 dată în total.
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 02 Noi 2017, 09:47

...Pe 1 nov, il deschid iar sa vad ce si cum stau treburile in el(14*afara) si da,asa cum ma steptam=puiet capacit de albine dar si cateva celule cu puiet de trantori 8-) Fiind doar cu aprox 1 kg de albina(vroiam sa pastrez matca sa vad ce si cum in'018) l-am mutat in stup de 16 r cu doua compartimente -urdinise'nfata,dar nu inainte de a scutura ramele cu puiet(acestora, le-am descapacit puietul si le-am pus la 2 stupi pt a fi curatate=canibalizat...)si in loc am pus de la stupul vecin 2rame cu miere cu albina cu tot(avea 8r aprox 3kg de albine) dar, nu inaine de a introduce matca in colivie tip ramacu gratie haneman(pt a limita =opri matca sa mai oua,rama fiid ful cu miere fara, celule goale :shock: ) ca in poza...Stupul oriz are DF cu sita si l-am organizat asa..foto 2...,voi vedea ce si cum dupa 2-3 zile :idea: P.S-Am mai avut acum 19 ani,matca fecundata pe 06-09-2008 dar a incepuit sa oua in 10-15 ian 2010 cu rez ff bune.......orisicum, nu strica o matca la rezerva peste iarna.Urmeaza sa-i mai dau inca 1 r cu albina dupa 1 dec(de la "bogati" cand albinele stau in ghem.... :PP.S1- pe 14 oct ac an am zarit la un stup cativa trantori zburand la urdinis(sem ca matca....pa la anu)si am sperat ca matcuta mea v-a prinde vreun"cartus"..... :shock: ..ceea ce s-a si intamplat!?!!!!
Fişiere ataşate
20171101_135227.jpg
20171101_140853.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde peterneamt » 03 Noi 2017, 10:58

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 05 Noi 2017, 20:47

....Multumesc Peterneamt pt filmulet...Respect-G.M!...Am riscat un piiic,n-am pus matca'ncolivie cand i-am pus 2 r cu albine....Am verificat ieri si matca i-si vedea de tb ei=a gasit cativa celule libere si a trcut la treaba....,am lasat-o tot in cusca,poate s-o opri!Am vrificat si roiul de unde luasem cele 2 matci si da,am gasit ce vedeti in foto inclusiv matca"batrana"...o voi pastra fiind o "ucrainieanca"=F1(mumasa e f linistita si harnica...),sa vad ce si cum, sa am ceva de rezerva :shock: Fl Dobre scriea(fila 1,merita citit-recitit tot topicul...))nu sta baga poze...Iata :o poza din fata cu stupul respectiv,care e facut de mini in '84 si inca arata destul de bineee...secretul=a fost de nou dat cu ulei de in fierbinte apoi vopsit de 3-4 ori in toti acesti ani:idea:P.s- se vad in poza cele 2 botci...una roasa'ncap si una roasa lateral...teoretic ar fi trebuit sa fie inca o matca tanara...probabil a fost data afara de albine s-au s-a pierdut la fecundare :mrgreen:
Fişiere ataşate
20171104_142140.jpg
20171104_142207.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 27 Noi 2017, 13:35

....Nu ta't ce zboara se mananca :P ...inca mai acumulez=experimentez :shock: cum spuneam,am izolat matca in colivie(ca in foto de mai sus MS din 2 nov..) in speranta ca se v-a opri....,pe 25 nov am zis, sa vad ce si cum si sa-i dau drumul....da,surpriza mare =rama era cu puiet3/4 toate marimili si capacit,iar din restul 2r cu 30-40 cel cu puiet de trantor capacit!?!!....inca mai sunt ceva albine lucratoare,care neavand contact cu matca din "cusca"si-au facut de cap :P Vinovat= eu-G.M pt ca i-am pus o proteica+o energetica... pt a-si completa corpul gras ...dar,ele au luat-o drept stimulare siiii..... :mrgreen: P.s- am vrut sa va prezint si foto dar din "pecate" tel descarcat ;P.s1- pe 15 nov ac am facut 17 roi /2-3-4 rame cu albine(toate matcile acceptate)...ce v-a iesii...va tin la curent...,asta tot ca o CURIOZITATEEEE!?!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde irina » 30 Noi 2017, 23:14

gica.mosu scrie:...P.s1- pe 15 nov ac am facut 17 roi /2-3-4 rame cu albine(toate matcile acceptate)...ce v-a iesii...va tin la curent...,asta tot ca o CURIOZITATEEEE!?!!!


Da' aveau de gand sa roiasca ? Asta tot ca o.....curiozitate ! :lol: Ca eu la data aia faceam unificari. ;)
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori