Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mierea

Mesajde filip » 29 Oct 2016, 21:51

http://www.clicksanatate.ro/Ce-trebuie- ... 16817.html
”Pentru a profita de proprietăţile sale, alege o miere naturală, crudă, direct de la apicultori, şi citeşte cu atenţie etichetele produselor disponibile în magazine, deoarece există riscul ca acestea să fie rafinate şi să conţină mulţi aditivi artificiali, precum siropul de porumb.”
Perfect! :D
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Mierea

Mesajde teinegru64 » 29 Oct 2016, 22:05

filip scrie:Nu cumva procesatorul e acelasi de la care apicultorul a cumparat sirop si i-a vandut miere?
Cand cineva iti cumpara tone de sirop ,nu ai o banuiala cand vine cu cantitati mari de miere intr-un an problematic?

Cu ceva ani in urma am primit asemenea oferta.Am zis pas (nu am hranitoare).
-Stii ....noi doar testam ...apicultorii . :lol: :lol: :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Mierea

Mesajde Neafiliatul » 02 Noi 2016, 16:27

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Mierea

Mesajde filip » 10 Noi 2016, 14:13

http://agrointel.ro/68210/mierea-cruda- ... bunicilor/
Desi pretul la prima vedere pare mare,exista consumatori care sunt dispusi sa-l plateasca daca mierea e adevarata si nu falsificata.
Acesta e viitorul apicultorilor din Romania ,sa produca si sa vanda ,fara a sta la mana procesatorilor ori a intermediarilor.
Un sincer Bravo!
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Mierea

Mesajde Neafiliatul » 10 Noi 2016, 15:36

Eu nu am de ce să-l felicit . Din contra , acesta este un exemplu de mierea mea este bună , a voastră nu . Așa ne facem rău unul celuilalt .
Când spui despre alții : (citat)Famiilile sunt ajutate cu hrană artificială .Consumatorul nu știe faptul că mierea din comerț ar putea fi fiartă sau pasteurizată .În piață mai sunt stupari care comercializează miere crudă ,
dar sunt minoritari , tocmai pentru că un astfel de sortiment se zaharisește foarte repede și prețul de valorificare scade .
, sentimentul nu poate fi decât acela de revoltă . La aceeași miere ,
prețul la el este mare , dar la altul din piață , scade . :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Mierea

Mesajde filip » 10 Noi 2016, 16:17

Si eu am clienti mofturosi .dar eu ii intreb de care miere doresc si in cat timp o consuma.
Daca doresc miere care nu cristalizeaza le ofer salcam,daca e vara si consuma mierea intr-o luna ,doua le recomand poliflora.
Oricum mentalitatile nu le schimbi peste noapte........
Clientela se formeaza in timp si se pierde repede daca nu esti serios.
Eu nu raman cu miere pe stoc si nici la procesatori ori intermediari nu vand,deci sunt multumit. :D
Apropos cand am incercat sa-mi fac clientela la inceput,toti intrebau de ce e mierea asa ieftina,sigur are ceva.Am schimbat pretul si totul a fost OK.
Si totusi de ce unele sortimente din Market sunt asa ieftine?
Exista o singura explicatie,lipseste calitatea sa nu zic mai mult........ :D
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15


Re: Mierea

Mesajde thomas » 04 Dec 2016, 19:28

Salutare! In urma culesului de salcam de anul acesta, am extras o miere asemanatoare celei de tei la culoare, cu un parfum dulce-acrisor si gust la fel. Acum a inceput sa cristalizeze usor. Mi se pare foarte buna la gust, dar nu-mi dau seama ce miere poate fi. Mana exclus, salcam nu cred ca are, poate 10-15%. Am fost in zona de deal, stationar, cam pe la 7-800m altitudine. Ati putea intui ce sortiment de miere este, ca nu-mi dau seama si nici la analize nu duc pentru cateva zeci de kg..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB


Re: Mierea

Mesajde filip » 23 Dec 2016, 00:17

Stie cineva ce e cu actul asta pus in dezbatere publica?
http://www.lumeasatului.ro/stiri-agricu ... onare.html
””e) Pentru filiera miere de albine se aplică prevederile prezentului act normativ pentru toate
sortimentele de miere;””
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15





Re: Mierea

Mesajde mellis » 31 Aug 2017, 08:51

Cei mai mari producatori din CT trebuie acum sa faca rost de acte cum ca au miere UE ...
legea e lege...dar si baiestii au solutii sa o ocoleasca.
Sanatace..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara


AnteriorUrmătorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori