Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde oroles » 06 Noi 2016, 09:04

Există două specii de spori care cauzează nosemoza: Nosema apis si Nosema ceranae. Prevalenta celei de-a doua la noi este redusa. Pe Nosema apis Protofilul funcționează foarte bine. Pe cea de-a doua deloc. Imi spunea cineva de la ACA ca impotasera francezii Protofilul nostru si nu a mers la ei deoarece ei au probleme cu Nosema ceranae. Interesant este ca dupa tratamentul cu Fumagilin B numarul sporilor de N. ceranae creste. Ai intrat in hora Fumagilin B, o joci până la capăt.
Daca citiți engleza aveți aici un articol despre pericolul administrarii Fumagilin B.

http://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1003185

PS: Din ce stiu eu, rusii folosesc Metronidazol pentru controlul nosemozei. Nu stiu care e dozajul. Cert este ca sunt sanse mici sa iasă la analize, nefiind un antibiotic. Doar daca laboratorul s-a specializat in analize pe miere si achizitorul cere si aceasta analiză.
Ultima oară modificat de oroles pe 06 Noi 2016, 09:26, modificat de 2 ori în total.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde oroles » 06 Noi 2016, 09:16

Probele luate de DSV sunt foarte bine analizate. Desi stiu ca unii nu au incredere, va spun ca acum vreo 20 de ani la cativa kilometri distanță de stupina mea s-a gasit loca americana. Omul si-a pierdut stupina.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde tinumaftei » 06 Noi 2016, 11:21

Există Nosema ceranae la noi? Adică a fost identificată în laborator?
Din câte știu eu răspunsul e negativ. În cazul ăsta cum sa se înmulțească niște spori care nu există?
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde CristianBee » 06 Noi 2016, 12:00

Da exista si la noi . De fapt nosema apis prin Europa si America de Nord greu mai gasesti N. apis .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde oroles » 06 Noi 2016, 12:36

Nosema ceranae a fost confirmată prin teste de laborator in 2008. Normal ca exista...
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde comi » 06 Noi 2016, 14:53

Metronidazole este un antibiotic.
Este folosit in infectiile bacteriale si paraziti nu se foloseste in infectiile virale.
Se foloseste in infectii bacteriale si paraziti .Infectii vaginale,stomacale,piele,articulatii,tract respirator,urinal.
Se foloseste pt: thricomonas,giardia,amebiasis,helicobacter pylori(bacteria care provoaca ulcerul stomacal).
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde tinumaftei » 06 Noi 2016, 15:03

oroles scrie:Nosema ceranae a fost confirmată prin teste de laborator in 2008. Normal ca exista...

Sunt sceptic! Si unde se pot face teste de laborator?
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde CristianBee » 06 Noi 2016, 16:24

tinumaftei scrie:
oroles scrie:Nosema ceranae a fost confirmată prin teste de laborator in 2008. Normal ca exista...

Sunt sceptic! Si unde se pot face teste de laborator?


Here we go again..... :mrgreen: . La orice laborator DSV sai ICDA saua cu un microscop cu minim 400x . Se poate confirma acasa prezenta uni tip sau altul de spor .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde cucubau » 06 Noi 2016, 17:44

CristianBee scrie:La orice laborator DSV sai ICDA saua cu un microscop cu minim 400x . Se poate confirma acasa prezenta uni tip sau altul de spor .

Mai trebuie facuta o mica precizare : In urma analizelor sporii de nosema pot fi evidentiati doar cand boala este acuta. Cand boala evolueaza sub forma latenta (cronica) sporii nu pot fi evidentiati .
Cine isi imagineaza ca ori ce forma de boala poate fi evidentiata (in Romania )are asteptari mult peste limita posibilitatilor.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde tinumaftei » 06 Noi 2016, 18:01

Până la urmă la numărarea sporilor din intestin ce se numără? Spori sau forma activă? Stiu ca era cineva care avea un numărător ... Poate ne luminează!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde CristianBee » 06 Noi 2016, 18:09

cucubau scrie:
CristianBee scrie:La orice laborator DSV sai ICDA saua cu un microscop cu minim 400x . Se poate confirma acasa prezenta uni tip sau altul de spor .

Mai trebuie facuta o mica precizare : In urma analizelor sporii de nosema pot fi evidentiati doar cand boala este acuta. Cand boala evolueaza sub forma latenta (cronica) sporii nu pot fi evidentiati .
Cine isi imagineaza ca ori ce forma de boala poate fi evidentiata (in Romania )are asteptari mult peste limita posibilitatilor.


Domnule Cucubau : eu nu vorbesc de lucruri pe care nu le-am vazut/facut . Nu trebuie ca boala sa fie " in stare acuta " pentru a putea gasi sporii de nosema . Sporii ii gasim si atat . Multi , putini ii vedem .
Ce intelegeti dumneavoastra prin " boala " .
Deci in Romania daca ai un microscop de 400x nu poti identifica prezenta unui tip sau altul de nosema ? :lol: . Cum ne da-m noi la temelie ;) spunand ca la noi nu merge , la noi nu se poate , asa ceva nu exista si bla bla bla .

@tinumaftei : se numara sporii .

Forma activa = sporii " sporuleaza " = se inmultesc
Forma vegetativa = sporii nu " sporuleaza " . Aici este eficient uneori Fumagilin-B prin s.a Bicyclohexylammonium Fumagillin .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde teinegru64 » 06 Noi 2016, 18:35

Da" greu pricepeti....daca in timpul verii aveti rahat de albina pe parbriz....e groasa.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde oroles » 06 Noi 2016, 18:55

Am acasa microscop electronic de 500x cu proiectare pe perete a imaginii. L-am luat pentru analiza la nosema. Problema este ca nu stiu sa prepar proba.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde cucubau » 06 Noi 2016, 19:22

CristianBee scrie:orma activa = sporii " sporuleaza " = se inmultesc
Forma vegetativa = sporii nu " sporuleaza " . Aici este eficient uneori Fumagilin-B prin s.a Bicyclohexylammonium Fumagillin .

Gresit:
Fumagilinul este eficient atunci cand parazitul este activ , adica atunci cand se inmuilteste si tot atunci sporii produsi de parazitii adulti pot fi evidentiati la microscop.
In forma inactiva , adica sub forma de spor parazitul are cea mai mare rezistenta , nu poate fi distrus nici chiar de fumagilin . Insa fiind in stare latenta in numar mic , nu poate fi evidentiat la microscop.
De acea exista mitul ca nosemoza este prezenta doar in perioada de iarna primavara.
Toate acele medicamente (apifasuri) teoretic urmaresc sa nu sa creeze conditii prielnice pentru ca sporii prezenti in intestinul albinelor sa ajunga la forma activa .
Fumagilinul in schimb distruge ori ce forma activa a parazitului impiedicand inmultirea sau sporularea . La schimbarea generatiilor sporii in mare masura dispar odata cu albinele adulte purtatoare.
Fişiere ataşate
Image (60).jpg
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde cucubau » 06 Noi 2016, 19:36

oroles scrie:Am acasa microscop electronic de 500x cu proiectare pe perete a imaginii. L-am luat pentru analiza la nosema. Problema este ca nu stiu sa prepar proba.

Poate iti este de folos :https://www.youtube.com/watch?v=BFCpjmC5W3E
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde oroles » 06 Noi 2016, 22:23

Am vizionat filmul. M-am uitat acum pe microscop si scrie 150x, 300x si 600x. Cred ca e didactic si ar fi bun. Oricum, chiar daca vad nosemoza nu o recunosc.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori