Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 09 Noi 2016, 15:25

filip scrie:Deci 1 leu X 5 aplicari egal 5 lei +4,5 lei (media stup/roi) -TVA rezulta cam 5 lei e un pret rezonabil de care ar trebuii sa beneficieze toti apicultorii


Legea 383/2013 ...
Cap.2.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde filip » 09 Noi 2016, 15:32

Pe langa legea invocata putem si noi invoca DNA-ul si alte institutii ale statului sa faca verificari?
O sa iasa in final urat de tot,asta e.
Nemultumirea e mare si mocneste............
E aberant ca numarul de stupi a celor care au accesat Fonduri UE si PNA sa stagneze ori mai rau sa scada.
In schimb cei care nu au beneficiat de nici un ajutor sa reuseasca sa pastreze numarul de stupi ori sa-l creasca.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde gica.mosu » 10 Noi 2016, 10:04

Filip scrie: 1 iulie-august.....Pai daca ai folosit aceasta schema :idea: ...acum mai ai ceva'n stupi s-au n-ai mai trcut de mult p'colo...aud pe ff multi ca au ramas cu,cutiile goale..... ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde filip » 10 Noi 2016, 10:19

gica.mosu scrie:Filip scrie: 1 iulie-august.....Pai daca ai folosit aceasta schema :idea: ...acum mai ai ceva'n stupi s-au n-ai mai trcut de mult p'colo...aud pe ff multi ca au ramas cu,cutiile goale..... ;)

Chestiunea e asa:
Eu practic stuparit stationar,deci teiul e cam ultimul cules mare.Dupa ce extrag mierea fac un tratament cu Varachet.Apoi in August pun benzile de Mavrirol.Benzile de Mavrilor mentin varroua la cote rezonabile pana la tratamentul din toamna.
Sa nu vorbesc intr-un ceas rau,stupii arata foarte bine.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde ilalexandru » 11 Noi 2016, 02:28

Deci 1 pachet de VARACHET ajunge pentru 50 de stupi si costa 50 lei ,deci 1 leu/stup (poate sa rezulte si sub 1 leu)depinde de unde il cumpara.
O cutie Mavrirol ajunge la 5 stupi si am cumparat-o cu 30 lei deci 6 lei pe stup,3 lei/roi
Deci 1 leu X 5 aplicari egal 5 lei +4,5 lei (media stup/roi) -TVA rezulta cam 5 lei e un pret rezonabil de care ar trebuii sa beneficieze toti apicultorii

Domnul Filip....nu rezulta mai mult de 5 lei? eu zic 5 lei varachet + 5 lei mavrirol....numarul de familii este mai mare decat numarul de roi...intotdeauna! Rezulta cam 10 lei tratament pe familie...scazand tva....care e de 9%, rezulta 9 lei pe familie! Numai tratamente contra paduchilor! Si asta e schema cea mai simpla...ca sunt unii care fac 7-8 tratamente cu varachet intr-un an! Stiti cat mi-a luat mie doctorul anul acesta pentru a-mi semna o nota de comanda? 100 lei! daca socotesc cotizatia la asociatie....drumurile....scad tva....reiese ca nu mi-am recuperat nici macar banii prin PNA! si apropo...desi puteam sa decontez 18 cutii varachet prin PNA....eu am luat decat 12!!!! FRAIER, nu?
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde yulian » 11 Noi 2016, 13:29

Nu stiu care este calculul...dar cu regula de 3 simpla rezolvam ecuatia
Daca 1 sticluta de varachet ajunge la 50 stupi, rotunjim o sticla de varachet la 50 lei - rezulta o aplicare pt 1 stup = 1 leu. Daca avem 3 aplicari consecutive - recomandat de producator - rezulta 3 lei/stup/tratament. Cate tratamente facem pe parcursul unui an?? 2, 3, 5?? ICDA/DSV nu are pus la punct un plan de tratamente si cu atat mai putin sa se asigure ca toti apicultorii efectueaza tratamentele in acelasi timp si la intervale programate...e haos...fiecare cum il taie capul. Buuun. Sa zicem ca pe parcursul unu an efectuam 5 tratamente cu varachet...asta inseamna deja 15 lei/stup, mai punem un mavrirol cu 6 lei/stup deja suntem la 21 lei. Mai dam un protofil, ceva sirop de stimulare primavera, ceva toamna...suntem departe de cei 5 lei propusi de Dl. Filip, chiar si de propunerea (neconcretizata) de minimis de 15 lei.
Scapa cine poate!
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde filip » 11 Noi 2016, 13:48

yulian scrie:Nu stiu care este calculul...dar cu regula de 3 simpla rezolvam ecuatia
Daca 1 sticluta de varachet ajunge la 50 stupi, rotunjim o sticla de varachet la 50 lei - rezulta o aplicare pt 1 stup = 1 leu. Daca avem 3 aplicari consecutive - recomandat de producator - rezulta 3 lei/stup/tratament. Cate tratamente facem pe parcursul unui an?? 2, 3, 5?? ICDA/DSV nu are pus la punct un plan de tratamente si cu atat mai putin sa se asigure ca toti apicultorii efectueaza tratamentele in acelasi timp si la intervale programate...e haos...fiecare cum il taie capul. Buuun. Sa zicem ca pe parcursul unu an efectuam 5 tratamente cu varachet...asta inseamna deja 15 lei/stup, mai punem un mavrirol cu 6 lei/stup deja suntem la 21 lei. Mai dam un protofil, ceva sirop de stimulare primavera, ceva toamna...suntem departe de cei 5 lei propusi de Dl. Filip, chiar si de propunerea (neconcretizata) de minimis de 15 lei.
Scapa cine poate!

Gradul de infestare se controleaza prin sondarea unui esantion.
Cat tratament suporta un stup?
Daca in prima parte a anului avem albina imbatranita care o sa fie inlocuita.In toamna albina e albina de iernare,cat tratament suporta aceasta?
Un echilibru trebuie sa existe intre tratamente si capacitatea albinei de a se imuniza.
Am auzit apicultori care au facut 7-8 tratamente din iulie pana acum si se intreaba daca e suficient?
Waw!
Ori tratamentele nu au fost facute corect in privinta dozajului ori din prea multa grija pentru albine ajungi sa le faci rau.
Recomandarile privind numarul de tratamente sunt facute de catre cei care produc medicamente........deci cat sunt de obiective?
Si nu in ultimul rand cat mai sunt de eficiente actualele tratamente :?: :!: :?:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Balian » 19 Mar 2017, 08:10

Cum VF actioneaza prin contact direct si varroa sta cel mult 3 zile pe albina adulta inainte sa intre din nou in celula, tratamentele cu VF ar trebui sa se repete in 3 in 3 zile intr-un ciclu de eclozionare de 12zile (lucratoare) sau 14zile (trantori). Asta inseamna minim 5 tratamente, dupa salcam si dupa FS. Mult. Din aceasta cauza se trece pe acizi organici, care actioneaza in timp cca. 7 zile, deci cam 2 tratamente pe ciclu. (Sublimare cand este puiet, picurare in lipsa de puiet)
PS Nu produce rezistenta, pentru ca actioneaza fizic asupra varroa nu il otraveste.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde danipowsoft » 27 Mar 2017, 14:51

Cati varroa au cazut la tratamenteleel cu varcahet in primavara 2017 ?

La mai multi apicultori am auzit (inclusiv la mine) ca nu a picat nici un paduche, in ideea in care in toama stupii erau plini de varroa(constatare facuta in urma tratamentului)

Mentionez ca ma facut tratament cu varvahet de anul trecut pastat in conditii optime cat si cu varchet de anul acesta.
Avatar utilizator
danipowsoft
 
Mesaje: 88
Membru din: 12 Apr 2011, 19:20
Localitate: Targu Jiu

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde DoarEu » 27 Mar 2017, 21:44

danipowsoft scrie:Cati varroa au cazut la tratamenteleel cu varcahet in primavara 2017 ?

La mai multi apicultori am auzit (inclusiv la mine) ca nu a picat nici un paduche, in ideea in care in toama stupii erau plini de varroa(constatare facuta in urma tratamentului)

Mentionez ca ma facut tratament cu varvahet de anul trecut pastat in conditii optime cat si cu varchet de anul acesta.

Cum paduchii au fost in "vacanta" toata iarna(in cazul matcilor autohtone) iti dai seama ca acum sunt in plina expansiune(in puiet),spre disperarea acelora care nu au facut tratamentele corespunzator(lipsa puiet) in toamna.
Problema e ca odata plecati in pastoral cu "cadoul" il dau mai departe si altor stupine mai putin infestate... :oops:
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cucubau » 28 Mar 2017, 15:37

Varroua este si inca va ramane mult timp principalul dusman al albinelor. Totusi nu trebuie exagerat cu tratamente acolo unde nu este cazul.
Un fenomen mai putin cunoscut de catre multi apicultori il constituie evolutia gradului de infestare in functie de puterea familiei de albine.
In ultimii anii s-a observat infestari foarte mari la stupi cu populatie mica sau foarte mica in timp ce la familiile mari sau foarte mari gradul de infestare este mult mai mic.
Sunt posibile doua mecanisme de accelerare a gradului de infestare, amandoua fiind generate de evolutia deficitara a familiilor pe perioada verii si in special datorita depopularii.
1.La familiile unde apare fenomenul de depopulare populatia de varroua aflata in acel moment creste ca procent fata de populatia de albine in functie de gradul de depopulare.
2.La familiile foarte afectate de depopulare populatia de albine ce acopera ramele de puiet aflate in stadiul de crestere nu mai sunt suficiente , temperatura din cuib scade pe timpul noptii si perioada de evolutie a unei lucratoare de la stadiul de ou pana la eclozare poate creste cu 1- 2 zile.
In conditiile amintite femela de varroua iese din celula cu doua chiar trei fiice.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 21 Iun 2017, 22:35

Am doar eu impresia că anul acesta e mai puțin varroa?
Sigur, foarte mult a murit în iarnă, ba chiar în toamnă, odată cu stupii.

Am descăpăcit la rapiță o grămadă de rame clăditoare și abia dacă găseam câte unul la mai multe rame.
După salcâm am dat cu AO prin sublimare, 2 ture.
Au căzut foarte puțini. Am avut și stupi care, datorită faptul că au roit sunt acum fără puiet ... nu prea am văzut mulți păduchi - cam 10-15, unde erau mai mulți.

Sigur, sunt majoritatea în celule.
Anul trecut am avut câțiva stupi scăpați cu mai mult varooa, care arătau semne încă din iunie.

Revin la prima întrebare: să fie un an mai ușor cu varroa?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde tinumaftei » 21 Iun 2017, 23:27

cristi_vidican scrie:Am doar eu impresia că anul acesta e mai puțin varroa?
Sigur, foarte mult a murit în iarnă, ba chiar în toamnă, odată cu stupii.

Am descăpăcit la rapiță o grămadă de rame clăditoare și abia dacă găseam câte unul la mai multe rame.
După salcâm am dat cu AO prin sublimare, 2 ture.
Au căzut foarte puțini. Am avut și stupi care, datorită faptul că au roit sunt acum fără puiet ... nu prea am văzut mulți păduchi - cam 10-15, unde erau mai mulți.

Sigur, sunt majoritatea în celule.
Anul trecut am avut câțiva stupi scăpați cu mai mult varooa, care arătau semne încă din iunie.

Revin la prima întrebare: să fie un an mai ușor cu varroa?

Poate i-a gasit si pe ei vreo boala?
Pe albine nu am vazut. Am vazut doar unul in celula. Anul trecut erau mai prezenti!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde akmm » 22 Iun 2017, 11:28

cristi_vidican scrie:Am doar eu impresia că anul acesta e mai puțin varroa?....................
Anul trecut am avut câțiva stupi scăpați cu mai mult varooa, care arătau semne încă din iunie.

Revin la prima întrebare: să fie un an mai ușor cu varroa?

Asa pare.Inca nu am dat cu nimic anul acesta, insa tin cont ca am dat cu sirop oxalic in ianuarie.De regula eu primavara nu mai dau ci imediat dupa extractia de floarea soarelui, cu varachet sau taktic.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cucubau » 22 Iun 2017, 12:09

Varroua este strans legata de nosema. Nosema prin problemele ce le creaza favorizeaza dezvoltarea varroua.
Timpul nu este trecut, nosema isi face de cap in timpul si dupa FS.
Ghiciti ce va urma ?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 22 Iun 2017, 12:49

cucubau scrie:Varroua este strans legata de nosema. Nosema prin problemele ce le creaza favorizeaza dezvoltarea varroua.
Timpul nu este trecut, nosema isi face de cap in timpul si dupa FS.
Ghiciti ce va urma ?

Poți detalia, te rog!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori