Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

zahar vs. miere

Mesajde Nibiru » 12 Noi 2016, 11:26

Buna tuturor...as veni cu o intrebare va rog daca ma puteti lamuri,
concret m-ar interesa un kg. de zahar cu cata miere este echivalent..
adica daca dizolv un kg. de zahar intr-un litru de apa,cata miere ar trebui sa dizolv
ca sa obtin un litru de sirop sa fie la fel de dulce...
Nibiru
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Noi 2016, 11:19

Re: zahar vs. miere

Mesajde Mircea_63 » 12 Noi 2016, 11:33

Cam 0,8 kg zahar... dar mierea va fi mai dulce, deoarece are zaharurile invertite.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: zahar vs. miere

Mesajde filip » 12 Noi 2016, 11:58

Depinde foarte mult si de sortimentul de miere.
Consider ca intrebarea e pusa asa in dorul leli.
Daca vrei sa faci o comparatie o faci la scara redusa 100g /100ml..........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: zahar vs. miere

Mesajde Mircea_63 » 12 Noi 2016, 14:20

filip scrie:Depinde foarte mult si de sortimentul de miere.


Corect, deoarece fructoza este mult mai dulce decat gucoza. Astfel o miere de salcam, sortiment ce are aproape numai fructoza, va fi mai dulce decat mierea de rapita care are aproape numai glucoza. Cantitatea de zaharuri dintr-un kilogram de miere este de 0.8 kg zaharuri/kg miere, deci echivalentul a 0.8 kg de zahar, in conditiile in care zaharul este de fapt o molecula mai mare care contine legate intre ele o molecula de glucoza si una de zaharoza, iar in miere acestea sunt independente. Tocmai "ruperea" moleculei de zahar uzeaza organismul.
Una peste alta, aceeasi cantitate de miere, indiferent de sortiment, va fi mai dulce decat aceeasi cantitate de zahar.

Daca te intereseaza numai sa obtii un sirop la fel de dulce ca sa faci doar comparatii de economie, e mai greu. Nu exista raspuns exact. In schimb diferenta intre zahar si miere se regaseste in sanatate si savoare. Daca te intereseaza doar gustul dulce, exista indulcitori artificiali, dar lipseste consistenta si savoarea. Plus riscurile asupra sanatatii.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: zahar vs. miere

Mesajde filip » 12 Noi 2016, 14:34

Si chestiunea cu zaharul e relativa.
Am facut compot de gutui cu un sortiment de zahar punand 4 linguri la borcanul de 72oml si tot 4 linguri de zahar din alt sortiment.Exista o diferenta destul de mare privind gradul de indulcire.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: zahar vs. miere

Mesajde Nibiru » 12 Noi 2016, 17:30

filip scrie:Depinde foarte mult si de sortimentul de miere.
Consider ca intrebarea e pusa asa in dorul leli.
Daca vrei sa faci o comparatie o faci la scara redusa 100g /100ml..........

Nu e intrebare in doru leli....doresc sa fac sirop de afine,am reteta cu cantitate exacta de zahar,
insa la anu as dori sa schimb zaharul cu miere,daca pun prea multa miere iese prea dulce,daca pun putin
nu se va conserva.....credeam ca cineva a experimentat si stie exact...scuze nu sunt cunoscator in apicultura
pentru mine mierea e la fel:))
Nibiru
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Noi 2016, 11:19

Re: zahar vs. miere

Mesajde filip » 12 Noi 2016, 18:08

Nibiru scrie:
filip scrie:Depinde foarte mult si de sortimentul de miere.
Consider ca intrebarea e pusa asa in dorul leli.
Daca vrei sa faci o comparatie o faci la scara redusa 100g /100ml..........

Nu e intrebare in doru leli....doresc sa fac sirop de afine,am reteta cu cantitate exacta de zahar,
insa la anu as dori sa schimb zaharul cu miere,daca pun prea multa miere iese prea dulce,daca pun putin
nu se va conserva.....credeam ca cineva a experimentat si stie exact...scuze nu sunt cunoscator in apicultura
pentru mine mierea e la fel:))

Ok,imi cer scuze,dar problema zaharului versus miere e o problema in mediul apicol,se poate interpreta.
Ce nu inteleg eu e faptul cum o sa reusesti sa faci siropul de afine fara a incalzi mierea peste 40 de grade cand isi pierde toate proprietatile :?: :!: :?:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: zahar vs. miere

Mesajde Mircea_63 » 12 Noi 2016, 18:10

In acest caz, considera ca in loc de 800g kg de zahar, ai pus 1 kg miere. Insa... daca fierbi siropul, pacat de miere, deoarece distrugi enzimele din ea si nu e cu mult mai breaza decat un amestec de glucoza cu fructoza aromata. Daca nu fierbi, posibil sa fermenteze. Dulceata e ultima grija. Daca siropul e mai dulce, pui apa mai multa cand faci sucul. :D

Toti vrem sa vindem mierea, dar sa stii ca mierea nu e potrivita pentru ce vrei tu. Poti face miere cu afine, cu catina, dar nu sirop. Parerea mea!
Oricum, atunci cand faci siropul de afine cu zahar, datorita aciditatii afinelor si fierberii, zaharul se inverteste. Dulceata va fi aceeasi!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: zahar vs. miere

Mesajde Shrek » 12 Noi 2016, 23:42

filip scrie:Si chestiunea cu zaharul e relativa.
Am facut compot de gutui cu un sortiment de zahar punand 4 linguri la borcanul de 72oml si tot 4 linguri de zahar din alt sortiment.Exista o diferenta destul de mare privind gradul de indulcire.

Cum iti dai seama ca este mai dulce sau mai putin dulce? Dai cu...limba sau ai vre-un aparat ceva?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: zahar vs. miere

Mesajde cantemir » 12 Noi 2016, 23:51

Shrek scrie:..Dai cu...limba sau ai vre-un aparat ceva?

Refractometru?... :?
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: zahar vs. miere

Mesajde Shrek » 13 Noi 2016, 00:09

Si aparatul acesta măsoară gradul de îndulcire sau conținutul de apa? Ori de alta substanța? Vorbeam cum deosebești doua substanțe dulci, cu componente diferite care este mai dulce sau mai putin dulce. As fi mulțumit si cu o trimitere la bibliografie pentru documentare.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: zahar vs. miere

Mesajde cantemir » 13 Noi 2016, 00:30

Am înțeles și o las baltă. Fie ca tine!
Normal, ca refractometrul ala indică ceva relativ. Doar că poate face diferența între două... diferite!

Oricum sunt aparate scumpe și nimeni nu va da 500 de lei pe unul, doar așa, de sanchi!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: zahar vs. miere

Mesajde Mircea_63 » 13 Noi 2016, 01:40

Daca n-ai dulcometru, ramane doar limbometrul. :twisted:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara


Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori