Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sa fie o noua boala/???????

Mesajde linde » 06 Noi 2016, 14:26

Avatar utilizator
linde
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Apr 2011, 07:40
Localitate: Turda

Re: Sa fie o noua boala/???????

Mesajde Molluc » 06 Noi 2016, 14:45

Albinele zombi 

(Foto: Shutterstock.com)

Albinele din America de Nord se confruntă cu un inamic letal: o muscă parazită care le determină să îşi părăsească colonia şi să moară, însă nu înainte de a zbura ca nişte zombi cu aripi. 

Anterior, oamenii de ştiinţă observaseră că musca parazită, pe numele său Apocephalus borealis, infecta şi omora bondarii şi o specie de viespe de hârtie din America de Nord, în timp ce o altă muscă parazită îşi depunea ouăle în victime. Odată ce larvele eclozează, în aproximativ 7 zile, ele consumă creierul gazdei şi o decapitează pentru a se elibera.

Acum, însă, specialiştii au descoperit că şi albinele sunt decimate de musca parazită Apocephalus borealis

linde scrie:http://www.ziare.com/magazin/studii/albine-transformate-in-zombi-de-un-parazit-misterios-1143139
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sa fie o noua boala/???????

Mesajde M@rinero » 14 Noi 2016, 19:20

Am gasit multe aripi si picioruse pe foaia de control de pe suber in cateva randuri ce sa fie oare? Am facut tratamente la timp la ultimul n- au mai cazut paduchi, sau f putini, si totusi multe aripi si dupa aceea, sa fie oare de vina viespii? Tratamente am facut si cu varachet si cu taktic, cu furreto. Va rog o parere. ME 10 rame fund antivarroua.
M@rinero
 
Mesaje: 15
Membru din: 29 Ian 2012, 13:15
Localitate: Cluj N

Re: Sa fie o noua boala/???????

Mesajde balu » 14 Noi 2016, 22:23

Posibil sa ai vreun socite(soarece), posibil viespi!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Sa fie o noua boala/???????

Mesajde MIHALACHE » 14 Noi 2016, 22:41

Cu siguranta viespile sunt vinovate mananca albinele si le dezmembreaza folosind ce este mai bun din ele.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: Sa fie o noua boala/???????

Mesajde M@rinero » 15 Noi 2016, 08:05

Soarece nu e ca am gratii la toti, cu viespile nu prea am cum sa fac , am pus capcane dar......, ma gandeam la vreo boala care n-o stiu/tratament incorect, albine pe fndul stupului nu sunt sau resturi, adevarul e si ca in ghem nu prea se pot apara la sub 10_.11grade poate.s viespi o sa vad daca continua fenomenul si dupa ce inceteaza zborul si astia. Mersi .
M@rinero
 
Mesaje: 15
Membru din: 29 Ian 2012, 13:15
Localitate: Cluj N


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori