Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Shrek » 19 Noi 2016, 11:11

Daca tot suntem la capitolul remember 1989, poate cineva de la Sibiu, implicat sau nu in masacrul de acolo, sa ne povestească cum s-au petrecut lucrurile.Fie de la MAPN, fie de la MI! Ar fi interesant de aflat pentru multa lume, care a urmărit revoluția la televizor sa afle despre atrocitățile care au urmat zilei de 22 decembrie.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde csaa » 20 Noi 2016, 19:08

A fost liniste si pace!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde feederman » 21 Noi 2016, 10:13

Mohu este la fel de frumos. Toate localitatile suburbii ale Sibiului au inflorit. Te simti bine traind aici. Multumim marelui mut! Dar apicultura este la pamant, datorita supra aglomerarii. Cred ca sporul numarului de stupi este de peste 5x. La culesul de salcam, , mai ales, in zona sunt mii de stupi. Practic nu se mai poate face apicultura.
Revolutie Sibiu. Multe ar fi de spus. Ma rezum la "revolutionari". Consulta lista "revolutionarilor" din Sibiu. Se vad doua nume de familie identice. Frati. Unul dormea, iar celalalt, conform propriilor declaratii era in drum spre servicu, in ziua de 21dec '89, cand a fost ucis primul sibian . Ambii nomenclaturisti de grad IV (directori). Astazi sunt amandoi revolutionari cu indemnizatii, unul plecat in Canada, iar celalat este ce este. Acel celalalt, a fost deputat din partea celui mai democratic partid din Romania. Dupa ce s-a votat legea pensiilor speciale pentru parlamentari , a fost primul care s-a prezentat la parlament pentru a intra in drepturi. Bate si ti se va raspunde, sapa pe net si vei afla! Revolutionari neam de neamul lor, inclusiv tatanele, tot de de gradul IV. Ia vezi cat primeste asta (3x pensii), cat primeste frati-su de se poate intretine in Canada si cam ce pensie presupui ca vei primi tu ?! Mai stiu cativa "revolutionari". Doi dintre ei erau dusi cu pluta inca dinainte de '89. Si au mai fost 100 000 care nu sunt "revolutionari"
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Cristian IONITA » 21 Noi 2016, 10:29

Shrek scrie:Daca tot suntem la capitolul remember 1989, poate cineva de la Sibiu, implicat sau nu in masacrul de acolo, sa ne povestească cum s-au petrecut lucrurile.Fie de la MAPN, fie de la MI! Ar fi interesant de aflat pentru multa lume, care a urmărit revoluția la televizor sa afle despre atrocitățile care au urmat zilei de 22 decembrie.


pai pe scurt ....
Militia si Securitatea aveau sediu vis a vis de sediul Garnizoanei din Sibiu ...., dupa ce Milea a "depasit momentul" armata a tras "ca la nunta" cu tot ce aveau in dotare (inclusiv rachete din elicoptere) in "teroristii" de vis a vis .... au fost si victime colaterale prinse intre focuri.

Recomand seria de carti cu privire la acest subiect scrise (sau la care a colaborat) de Grigore Cartianu http://www.librarie.net/cautare-rezultate.php?au=58593 , prezentarea este "jurnalistica" cu opinii ale autorilor unoeori lipsite de obiectivitate dar .... daca stii sa citesti printre randuri ... lamureste foarte multe aspecte incetosate.

csaa scrie:A fost liniste si pace!


corect ... dupa ce-au fost "pacificati" militienii si securistii.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Shrek » 21 Noi 2016, 17:59

Mai, CI! Am inteles ca ai fost la Inter, pe baricade , in decembrie `89, dar si la Sibiu ai fost? Da` degeaba, daca nu ai participat si la Revolutia pasoptista, nu ai facut nimic!
In privinta consemnarilor lui Cartianu, despre revolutie eu cred ca sunt la fel de obiective ca relatarile lui Badea si Gadea, despre Dan Voiculescu. Bleahh.....
Era interesanta perceptia localnicilor despre intamplarile din acel decembrie 89! Nu parerea ta!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Cristian IONITA » 21 Noi 2016, 18:11

Mai Shrek-ule .... daca vrei parerea localnicilor nu ai decat sa te duci la fata locului si sa-i iei la intrebari. Intrebi aici pe forum .... vei primi raspunsuri din partea tuturor. Oricum in oricare dintre situatii nu or sa-ti foloseasca prea mult .... asa ca orice raspuns ... din partea oricui nu va face diferenta (adica esti I.M.B.E.C.I.L)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Cristian IONITA » 21 Noi 2016, 18:17

Shrek scrie:Subscrie, cine te oprește. Este dreptul tau!Poate faci o petiție online ca tot este la moda. Si zici ca ai fost la Inter? Acolo au fost intr-adevăr multi oameni si inca merg in continuare.Doar este un hotel nu? Mai ai sa spui ca ai participat, la revolta muncitorilor de la Brasov, la greva minerilor din Valea Jiului si bininteles ca ai facut parte din lotul Nucsoara. Poate ca ai participat si la primul razboi mondial ca la cel cu turcii este preaaa....gogonata!



Faptul ca nu esti prea bine dotat de la natura cu anumite "capacitati" a facut probabil sa uiti ca tu esti cel care a intrdus "Inter-ul" in discutie

Shrek scrie: ... Dintre cei care acum cereti sa fie anulate certificatele de revoluționar, in decembrie `89, ati fost vreunul pe trepte la catedrala din Timisoara? Ori pe baricade la Inter. ....


iar desprea luarea in deradere a celor implicati in "evenimente" (atat a celor din Bucuresti 89 cat si altele) eu prefer sa nu discutam ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Shrek » 21 Noi 2016, 20:13

Cristian IONITA scrie: Oricum in oricare dintre situatii nu or sa-ti foloseasca prea mult .... asa ca orice raspuns ... din partea oricui nu va face diferenta (adica esti I.M.B.E.C.I.L)

Venind din partea unui neica nimeni la care numarul de neuroni este mai mic decat cel permis de lege , suna ca un colind! Oare trebuie sa te cinstesc?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Cristian IONITA » 21 Noi 2016, 20:24

Nu e cazul ... bucurate de sarbatori .... stiu stiu .... tu esti mai tot timpul bucuros ... nu ti face probleme asa sunteti toti astia mai usori cu duhu
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Shrek » 21 Noi 2016, 20:31

Cristian IONITA scrie:
Faptul ca nu esti prea bine dotat de la natura cu anumite "capacitati" a facut probabil sa uiti ca tu esti cel care a intrdus "Inter-ul" in discutie

iar desprea luarea in deradere a celor implicati in "evenimente" (atat a celor din Bucuresti 89 cat si altele) eu prefer sa nu discutam ....


Trebuie sa recunosc ca ai o imaginație bogata! Chiar eram curios ce făceai la Inter in noaptea respectiva? Daca erai mai ...matur, te puteam bănui ca ai fost de fapt in... spate la Inter. Este ocolo un sediu de.... firma!De mincinoși. Nu stiu daca mai exista. Dar apoi mi-am dat seama ca erai un adolescent la vremea respectiva. Cel mult storceai la cosuri pe fata in perioada ceea!
Mai scutește-ma!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Cristian IONITA » 22 Noi 2016, 12:41

Da Srek-ule aveam 15 ani atunci ... dar ... norocul meu ca nu am avut niciodata prea multe cosuri :D ....

Sincer mi-ar place ca parte din ceea ce am vazut/trait atunci sa fie doar imaginatie ...

totusi subiectul topicului este altu' ... iar mie nu mi-a placut si nici nu-mi place sa fac tapaj cu ce-am facut atunci ... am rugamintea sa lasam deoparte discutiile despre mine si sa revenim la topic.

Multumesc,
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Cristian IONITA » 23 Dec 2016, 17:26

Hopa .... http://www.stiripesurse.ro/bomba-in-dos ... 70799.html se pare ca ptr unii sarmalele vor fi cu noduri.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde cristi_vidican » 23 Dec 2016, 19:25

Cristian IONITA scrie:Hopa .... http://www.stiripesurse.ro/bomba-in-dos ... 70799.html se pare ca ptr unii sarmalele vor fi cu noduri.

Cristian Ioniță,
Măcar acum, ar trebui să cânți și tu colindul: O ce veste minunată! :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Cristian IONITA » 23 Dec 2016, 19:56

Nu ti face pbe ca de o saptamana tot in colinde o tin .....

Veste este minunata .... dar nu si neaseptata .... uite ca mai sunt si sitiatii cand dreptatea este cea care ramane in picioare.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2016, 20:20

Cristi Vidican, unii sarbatoresc Nasterea, dar altii isi plang mortii... Pana si coincidenta o poti socoti a fi un semn. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde tinumaftei » 23 Dec 2016, 21:09

Cristian IONITA scrie:Hopa .... http://www.stiripesurse.ro/bomba-in-dos ... 70799.html se pare ca ptr unii sarmalele vor fi cu noduri.

Multe revelioane trebuia să fi făcut ăștia la brutărie până acum! Azi s-au împlinit 27 de ani de la masacrul de la Otopeni în care a murit si colegul meu de bancă. Avea 19 ani.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


cron