Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 22 Noi 2016, 00:26

Aveam niste cartoane mai umede ce ma incurcau si mi-a casunat mie sa scap de ele. Au cazut paduchii de prim copaci.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 27 Noi 2016, 00:25

Untitled.jpg1.jpg
Grecia 2016
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde lucky5strike » 27 Noi 2016, 00:55

Grecia, sau cum faci bani din piatra seaca...

Testat in Cipru, unde orice piatra mai "ciudata" o trag aia deoparte si o evidentiaza: ba e adusa din Troia, ba ca a fost atinsa de fulgeru' lui Zeus... ba e din ghioaga lui Hercule... ba a scrijelit ceva pe ea, Suleyman... ba e fragment din Halley...

Hotomani mari, cipriotii!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 27 Noi 2016, 01:34

gica.mosu scrie:.


Avram scrie:.


Voi nu stiti povestea acestei burse.
Hai sa v-o zic.
Terminat licenta, dat admitere la master, examen, singurul cu 10 la admitere. Profii se bucurau ca unul de-al lor(de la agricultura) a luat nota maxima. Unii chiar isi au meritul.
Anul I, nicio bursa, asa e regulamentul.
Am invatat atunci pt anul 2.
Baga si invata Madaline, 14, 15 examene....termina baiatul anul I cu cea mai mare medie(din grupa, mai am un coleg cu acceasi medie din alta grupa). Astea in conditiile in care eram si angajat, part time e drept, ulterior full time.
Trece vara, incepe anul II. Despre burse nimic. Trec 3 saptamani din primul semestru al anului II si tot nimic. Ma suna un coleg(era vineri), imi zice ca nu se dau burse de merit/studiu la master, doar burse sociale. Eram la munca in momentul respectiv. Imi venea sa injur, bat ceva, si chiar aveam treaba. Ma vede sefu suparat, ii zic ce am patit, si imi zice "lasa ca nu toate sunt corecte in tara asta, si fiimea se lupta cu ei (la medicina)"

A doua zi, sambata, aveam ore cu Decanul Facultatii de Agricultura. M-am dus la ora, m-am bagat si eu in seama, ne-am contrazis un pic pe subiect. La prima pauza ma duc si vorbesc cu el.

Ma dau in vorba, ca o buruiana, ca nu stiu ce....ce se intampla cu bursele?
Decanul: -Ca vezi, ca nu se mai dau, suntem in ilegalitate, decizia universitatii este sa nu mai dam burse de merit/studiu la master, ci numai burse sociale.
Ei motivau decizia in urmatorul fel. Noi fiind masteranzi, avem ore doar vineri si sambata, rezulta ca putem muncii in restul zileleor si ne putem sustine financiar, deci nu mai putem avea pretentii la burse de studiu/merit.
Eu:-Pai cum sa fiti in ilegalitate daca regulamentul universitatii si al facultatii permite acordarea acestor burse? Cei ce au burse sociale nu pot muncii in restul zilelor? De ce sa stimulam asistenta sociala in locul performantei? (Asta se intampla la o tigare cu decanu-nu fumez)
Eu:-Domnule Decan, cum pot sa va ajut, legal, o cerere la Rectorat? Interventie in consiliu? Sunt un sustinator de-al dumneavoastra!
Decanul: Du-te la secretariatul Universitatii si vorbeste cu secretara Davidescu, ea se ocupa de burse....in fine.

Era sambata, nu era nimeni acolo. In schimb iau legatura cu colegii mei care erau in situatia de a lua burse. Dai si suna, prezinta-te, ei nu stiau nimic. Le-am spus, eu ma duc luni la facultate peste ei, daca binevoieste careva sa vina langa mine, il astept. Unul imi zice ca el nu se baga "stii si tu cum este cu secretarele astea". Futu-v-a rasa-n c*r de romani prosti!!!


Revin luni (invoire de la munca), singur, la recomandarea decanului, cu cat mai repede cu atat mai bine. Ma duc la secretariatul universitatii. Dau de Doamna Davidescu.
-Sarutmana, sunt masterand, .....ce se intampla cu bursele?
Secretara mi-a zis acelasi lucru ca si Decanul. Eu ii raspund ca si decanului. Mi-a aratat ea acolo ca foarte putine facultati in universitate dau burse, si ca sunt unele care nu au dat deloc. Agricultura dadea 2 burse in fiecare an.
-Bun, ce este de facut, cui trebuie sa ma adresez? Ce sa fac in continuare?
Secretara: Du-te si vorbeste cu Prorectorul Stanica, el se ocupa de probleme studentilor.

Ma duc la birou, nimeni acolo.
Ma intorc la secretariatul facultatii de aceasta data, si ma fac ca nu stiu nimic.
Sarutmana, cu bursele ce se mai intampla?
Secretara: -Ca nu se mai dau, decizia universitati... ca se dau doar sociale ca-s cereri mai multe si am considerat ca voi puteti munci si ar fii mai bine veniti banii de bursa unui sarac, du-te si vorbeste cu decanul.
Cand am auzit mi-au sarit dracii. Pai ce ala saracu nu poate sa munceasca? M-am certat cu secretarele, le-am facut in toate felurile, am iesit trantind usa. I-am facut incompetenti.

Ma duc iar la Prodecan, nimeni.
Cunosteam o prietena care a avut licenta la el, dau mesaj, fac rost de numar de telefon. Il sun, odata , de doua ori, nu raspunde. Primesc mesaj inapoi. "Ce vrei?"
II tastez ce aveam pe suflet, cateva pagini, cu lux de amanunte. El era plecat pe la Bruxelles. Primesc mesaj inapoi "Du-te inapoi la Decan, este decizia stric a facultatii de a nu da burse, nu a universitatii".
Am inceput sa injur....

Ma duc in masina si am inceput sa scriu Cerere catre facultate sa primesc raspuns cu motivul legal pentru care ei nu mai acorda burse la masterat 2016. Am facut-o.
Cu cererea in mana plec spre secretariatul facultatii. Ajung la usa, inauntru se certa decanul cu secretarele, am ascultat la usa. Decanul parea ca voia sa dea burse, secretarele spuneau altceva.
Am ascultat, asteptand sa termine, iese decanul si da nas in nas cu mine. Bag repede cererea in rucsac. Imi zice "hai sa vorbim". Imi explica inca odata ca el se lupta pentru mine sa iau bursa, ca o sa fie sedinta de consiliu miercuri si el o sa se bata pentru mine sa iau bursa . "Nu pentru mine domn decan, pentru toti cei ce au invatat si merita"
Imi promite ca face tot ce poate sa-mi dea bursa. Imi ia numarul de telefon si-mi promite ca ma suna dupa ce se termina sedinta si sunt siguri de o treaba.
PLec de la facultate cu speranta, ii sun pe bulangii de aveau medie de bursa, le explic ce-am facut si ce urmeaza.

Joi primesc telefon de la decan "Vezi ca ti s-a aprobat bursa!". Sefu de fata, i-am trantit-o inapoi, ca tot nu-mi dadea mari sanse de izbanda.
Sartmana, bogdaproste!!
NB!
Ultima oară modificat de stefanmadalin pe 27 Noi 2016, 01:49, modificat 1 dată în total.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 27 Noi 2016, 01:39

lucky5strike scrie:Grecia, sau cum faci bani din piatra seaca...


Asa se intampla, daca ai sef grec. Te duce in Grecia!
N-am vazut atatea pietre in viata mea. O saptamana ne-au plimbat aia acolo de ne-a venit rau. Numai maslini, mare si portocale.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 30 Noi 2016, 15:18

Nu, nu e London.

:D
Fişiere ataşate
Untitled3.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde un OM » 30 Noi 2016, 21:26

Alte pietre...Vacanta, concediu placut.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 01 Dec 2016, 00:11

Vacantele/comcediile mi le fac langa albine. :P
Ce vedeti voi acolo e in interes de servici.

Warsovia, apropo.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 25 Dec 2016, 13:33

Sarbatori frumoase alaturi de cine vreti voi!!!
Nu m-ar mira sa stati tot printre stupi...
Fişiere ataşate
Untitledd.jpg
Vienna
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde gica.mosu » 25 Dec 2016, 16:35

Stefaneee,sa'nteleg ca ai invatat "graii" ruseste de-ti plac rusoaiceleee(din Kremlin),ucrainiencele(faine mueri :P ) dar nici cu romancile=moldovencili noastre nu ne facim di rusiniiii :D P.S-BAIIII,si cand vezi ca trec aniiiii,ca minutele,si da, si poc si nu mai i-a "pistolul"foooc 8-)....azi dimineata, pi langa pijama-sub brad,am gasit si-un kg de ipsooos,o fii bun laaaa..... ceva?!??? da, am niste "gauri'n baie de astupat,si nu numai!!!....Uneori,si pozele's FRUMOOOOASEEE,sa te uiti=admiri si sa canti....ce barbat eram odataaa.... :lol: -La Muuuulti Ani :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 25 Dec 2016, 17:02

Mosule, lasa-le-n colo de rusoaice, eu trag spre vest....sa vezi ce nemtoaice cu ochi verzi, par blond, zambet fermecator....aveau tatele mai tari ca ipsosul intarit....

Ca venii vorba de ukrainience, am avut una in echipa, daca se punea aia pe beut, ne cara in carca pe toti. Cand a vazut o vodca de 40 grade a strambat din nas, a zis ca e prea slaba. :D
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde gica.mosu » 27 Dec 2016, 10:53

...Madalineee,paaai,fiecari cu gustul lui...poti sa....Da,eu ta't cu ucrainencili si moldovencili am ramas :P ...Prin ani '94 vineau in piata Onesti(in bazar) "turisti" cu tot felu de marfuri...ai norstriiiii or invadat Turcii, la fel.....Bai,si eram cu nevasta sa cumparam cati ceva.....si da,vad la o masa o ucrainianca ,frumooooosa foc,ochii albastri,par luuuung (gen Ana lesco) de-ti vinea sa -i bei apa din....."izvorul tamaduiriiii" dar si bunaaaa rau di tot=tanea la glume...am cumparat de la ea un sutien...i-am spus pe ruseste ca-i ff frumoasa de-mi vini s- o iau acasa la mini :P .....,a'nceput sa rada si vecinele ei de masa, la fel...ma'ntrbat cine-i d-na? cand i-am spus ca-i colega de pat=maea jena(sotiea mea)...mi-a aratat OBRAZUL,iar eu eam trimis un pupic,nu fara a primii una dupa ceafa de la nevasta(ea nu stiea graii ruseste dar, a inteles cati ceva) tot in gluma :P Siiii, cand am ajuns acsa am facut proba la sutien....si ce sa vazic,cand am incheit-o la spateee ...am avut o "fantezie" cu Ucrainianca...e zice,asa,asaaa...iar eu ah,ah......si s-aterminat...ff repedeeee :mrgreen: P.S-am cumparat de la vecinii nostrii,fel de fel de marfuri gen :marmide de 25 l de pus miere ,barca si scule de pescuit...P.s2-ac MS a vrut sa fie un fel de STAND-STUP-stuparitul...La multi ani tuturor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 02 Ian 2017, 18:19

Hai la multi ani de 2017!!!!
Va salut de sub cod galben de ninsoare. Ninsoare de 2 cm..asa coduri...
Fişiere ataşate
Untitled1.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 31 Ian 2017, 23:10

Un proiect tare indraznet. Doar 200.000 E investitie. :D
Fişiere ataşate
business plan.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stefan Madalin

Mesajde lucky5strike » 31 Ian 2017, 23:53

O treaba buna, sa ne tii la curent!

Cand e gata?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Stefan Madalin

Mesajde stefanmadalin » 01 Feb 2017, 00:00

Pe hartie, in vreo 7 ani, ca nu-s atat de bogat. :D :D :D
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori