Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde kiloz » 02 Dec 2016, 09:35

E clar!Este o limita,dar limita asta nu o sa intra in atributiile lui pana asa zisi "investitor" nu o sa fie constienti ca albina nu-s gaini ce tii in coteti sau vaci in grajd,oi in virfurile muntilor.Cindva exista legea bunului simti! la ora actuala,toti avem aceeasi drepturi-dar e democratie,si regulile de piata domina viata-doar sa nu cumva un bostinasi sa aiba prioritate,infavoarea lui!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde kovacslg » 02 Dec 2016, 10:52

Albinele sunt inghesuite in sate si localitati din ratiuni de securitate.
In rest zeci de kilometrii fara nici o stupina si asta, in jurul soselelor.

Peste tot este reglementat acest aspect, dar fiindca noi nu putem legifera clar, mai bine asa nereglementat.
Daca nu ar fi orgoliu am putea copia. Dar fara s o imbunatatim!
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde kovacslg » 02 Dec 2016, 11:01

filip scrie:
florin_albinutza scrie:Cred ca corect ar fi sa lasam ,, piata" sa regleze incarcatura la hectar si distanta. Referitor la identificarea stupinelor ar trebui facuta numai pe stupina cu raportarea familiilor de albine la registrul agricol primavara cand se numara ,,bobocii' dupa iarna. Actualul sistem este unul care nu are nici-o legatura cu apicultura. Sunt curios cati apicultori care au pierdut o familie de albine din diferite motive au mers repede la ANARZ sa radieze numarul atribuit si sa ia altul peste putin timp cand a facut alta familie!!!!!!

Care ”piata”?
Suntem egali sa poata functiona piata?
Eu am investit in apicultura zeci de ani.Altii au accesat Fonduri UE si daca nu li se da ,tipa ca apicultura nu-i rentabila.


Puteti continua si dvs sa va dezvoltati stupina.
Puteti creste numarul familiilor, sa zicem de la 70 la 250.
Puteti sa va utilati cu masini de descapacit automate, centrifuga de capacitate etc, care sunt utile la un numar mai mare de familii.

Daca insa nu doriti sa dezvoltati stupina, poate altii doresc si nu cred ca va merge fara fonduri EU.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde kovacslg » 02 Dec 2016, 11:05

Legat de rentabilitate,eu cred ca apicultura nu este rentabila.
Tocmai din acest motiv se practica aproape exclusiv ca activitate de hobby, sau o activitate compementara, alaturi de un loc de munca in alt domeniu.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde filip » 02 Dec 2016, 11:11

kovacslg scrie:Legat de rentabilitate,eu cred ca apicultura nu este rentabila.
Tocmai din acest motiv se practica aproape exclusiv ca activitate de hobby, sau o activitate compementara, alaturi de un loc de munca in alt domeniu.

Eu stiu potentialul zonei si stiu ce incarcatura suporta.
Deci merg pe calitate si fructificarea la maxim a mierii privind pretul.
Decat sa muncesc degeaba mai bine fac altceva (caut noi cumparatori pentru miere) :D
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde Mishu05 » 02 Dec 2016, 11:43

Atributiile statului in chestiune asta ar trebui sa fie :
- legi respectate la sange referitor la calitatea oricaror produse alimentare inclusiv produsele apicole. orice neregula depistata sa atraga retragerea dreptului de a mai comercializa pe o perioada de 5-10 ani. Astfel cei care produc ceva, orice vor face eforturi reale pentru a produce curat, produs natural 100% . Calitate in primul rand, nu cantitate.
- orice forma de subventie sa fie corelata cu productia curata. Faci miere adevarata, polen, etc. -> primesti bani. Si sa nu fie foarte multi dar sa acopere sa zicem un 10-15% din rulajul anual un bonus practic pentru ca te tii de treaba si esti om, nu jigodie pusa strict pe profit in detrimentul albinei si al oamenilor de buna credinta care cumpara de la tine.

In felul asta eu cred ca s-ar rezolva foarte multe probleme:
- concentratia de familii pe suprafete mici ( localitati) ar fi mai scadea. Nu poti face miere cu familii multe si slabe .
- stuparii si-ar face mult mai bine socotelile nu s-ar mai arunca chiar asa la inmultire pentru a lua fonduri si atat pentru ca multe familii slabe duc la pierderi - vezi cate cazuri de mortalitati sunt anul asta
- tot ce tine de furturi ar scadea in intensitate . practic a detine o "familie" de albine nu ar insemna nimic pentru a fi eligibil la fonduri/proiecte/subventii. Nu tata, faci treaba primesti UN PIC si atat profitul tau trebuie sa fie din munca ta.

-----
Toate astea sunt valabile daca tot ce tine de importuri ar fi verificat total si ce nu corespunde dat la canal. Majoritatea oamenilor nu au o coloana vertebrala prea rezistenta si se mai indoaie in fata tentatiilor. Fara legi aspre si bine implementate nu poti face din om - om cinstit. Nu e firea lui. Nici foarte borfas nu e..ca ar fi nevoie de prea mult curaj. Dar asa..mici ciupeli..acolo sunt majoritatea.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde filip » 02 Dec 2016, 12:41

http://www.lumeasatului.ro/articole-rev ... vetia.html
””● Cu prilejul deplasării la asociația „Association for Apis melifera melifera“ Zürich – Elveția, printre alte prezentări dul Hans Ulrich Thomas ne-a informat că în Elveția, deși se produc anual 500.000 tone de fructe, deci există suprafețe mari de pomi și arbuști fructiferi, se produc numai 2.500 tone de miere pe an care asigură numai 25% din consumul elvețienilor, restul asigurându-se din importuri.

Această situație este ca urmare a faptului că numărul de stupi este mic, deși sunt mulți apicultori. Numai în Cantonul Zürich, cu o suprafață de 1.729 km2, sunt 1.600 apicultori (din care 50% femei), dar marea majoritate a apicultorilor sunt amatori, având până în 10 familii de albine. Profesioniști, în toată Elveția, sunt circa 15 apicultori care însumează un total aproximativ de 500 familii de albine și care extrag mierea pe care o vând loco fără probleme cu 18-20 € / kg.

Tot în Elveția, pentru ca locuitorii să mențină și să dezvolte această îndeletnicire apicolă tradițională și istorică, statul nu percepe impozite pentru activitatea apicolă și, mai mult, în supermarketuri mierea obținută de la albina neagră (Apis melifera mellifera), albina tradițională elvețiană, se vinde cu 9,5 € / 250 g, din care apicultorii producători primesc 7 €, iar consumul mediu pe locuitor în această țară este de peste 1.100 g.””


Cum doar 15 apicultori profesionisti care detin circa 500 stupi?
La noi daca ai 70 de stupi se considera ca esti un ”nimeni”
Daca nu ai 1000 si cisterna de sirop nu esti profesionist..........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde kovacslg » 02 Dec 2016, 12:46

Pentru a reduce concentratia de stupi in localitati ar trebui sa fie apicultori, care sa investeasca in stupine in afara localitatilor.

Teren + amenajare + ingradire + sisteme de protectie. Ori astea implica costuri.
Cine va face astfel de investitii?
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde filip » 02 Dec 2016, 13:01

kovacslg scrie:Pentru a reduce concentratia de stupi in localitati ar trebui sa fie apicultori, care sa investeasca in stupine in afara localitatilor.

Teren + amenajare + ingradire + sisteme de protectie. Ori astea implica costuri.
Cine va face astfel de investitii?

Una din reguli ar trebuii sa fie :
Cei care fac pastoral sa nu faca pastoral in sate,limita fata de stupinele din sate sa fie circa 3 km.
Adica pleci din localitatea ta ca nu suporta incarcatura ori nu ai salcam si pleci in alta localitate sa nenorocesti apicultorii locali.
Si nu e vorba de pastoral cu 30-40 fam ci cu sute........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde Neafiliatul » 02 Dec 2016, 13:33

filip scrie:Una din reguli ar trebuii sa fie :
Cei care fac pastoral sa nu faca pastoral in sate,limita fata de stupinele din sate sa fie circa 3 km.

Suscriu la acest lucru . În jurul a foarte multe localități sunt aduși stupi ( indiferent de numărul acestora ) ,deși nu este asigurată baza meliferă nici pentru cei din vatra satului . Mai mult , de la marginea localităților și până la 3 km.
se instalează stupii pe direcția de zbor a albinelor din localitate . Aștepți un an pentru a avea în unele situații măcar un cules de întreținere și alții te sfidează . Ar fi multe de spus pe această temă și despre haiduci .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde florin_albinutza » 02 Dec 2016, 14:35

Sa luam un caz pur ipotetic in care cineva doreste sa creasca albine si nu are o baza melifera buna linga stupina, in special paduri de tei si salcam, ce ar trebui sa faca in cazul in care ar fi niste reglementari de genul incarcatura la hectar, distanta sau acces interzis in localitati?
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde filip » 02 Dec 2016, 14:46

florin_albinutza scrie:Sa luam un caz pur ipotetic in care cineva doreste sa creasca albine si nu are o baza melifera buna linga stupina, in special paduri de tei si salcam, ce ar trebui sa faca in cazul in care ar fi niste reglementari de genul incarcatura la hectar, distanta sau acces interzis in localitati?

Asta cu baza melifera e o problema.
Adica daca satenii au pus puieti de salcam si tei asigurand baza melifera pentru albine ei trebuie sa o imparta cu unul care peste noapte si-a facut 1000 fam de albine?
Eu merg mereu in locurile unde acum 35-40 de ani am plantat salcami.Nu ma gandeam atunci ca o sa am albine .
Sfidarea e maxima si daca multi au inteles ca e un an greu pentru toti,nu trebuie fortata nota.
Cand ti-ai facut 1000 fam de albine nu te-ai gandit si la baza melifera?
Inca mai sunt multi cu mentalitatea ca lor li se cuvine tot si restul sa dispara ca el e jupanul.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Distanța stupinei de localități/vecini

Mesajde Neafiliatul » 02 Dec 2016, 15:10

Cred că discuțiile despre acest subiect ar trebui postate pe acest topic.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde filip » 02 Dec 2016, 15:36

Sa continuam discutia aici.
viewtopic.php?f=28&t=1982&start=256
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde zip2006 » 02 Dec 2016, 15:58

Cind ai 1000 de fam .iti permiti sa cumperi cite o bucata de pamint in diferite locatii si sa amplasezi stupii cind vrea ;muschii taii;fara probleme ,ursul trece cinii latra ....timpul cerne ....cind nu vor mai fi fondurile vor disparea si problemele .
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde kovacslg » 02 Dec 2016, 18:27

Nu fondurile trebuie sa se termine, ci sa ajunga unde trebuie.

Mai ales sa fie urmarit ca banii sa fie investiti integral in ferma apicola.
Nu fondurile in sine sunt problema ci modul in care au fost acordate.
Apicultura este cel mai slab finantat sector din agricultura si noi asteptam ca si aceste fonduri se se elimine?

De ex : controlul numarului de familii dupa care se acorda subventii sa fie facut in Ianuarie...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori