Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: casa boltari

Mesajde Bambucha » 17 Noi 2016, 16:31

Bravo, cand construiesti ceva trainic parca capeti energii noi pozitive, ceea ce se reflecta si in viata de zi cu zi :P
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: casa boltari

Mesajde daffid mihailov » 17 Noi 2016, 19:21

Pana la urma un final fericit! Sa o locuiești sănătos!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: casa boltari

Mesajde CATALIN » 18 Noi 2016, 16:26

imbucurator e faptul ca meseriasul eu amfost cu tata si fratelo ajutor...de jos si pana la cheie...acum mai gases o greseala colo alta colo dar intr-un final e bine daca nasu DILA mi-a dat nota 9 inseamna ca ede bine
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: casa boltari

Mesajde cantemir » 02 Dec 2016, 15:31

Pledoarie pro dezumidificator!

Datele problemei: apartament in bloc de beton izolat cu polistiren expandat de 8cm, nelocuit aprilie-noiembrie, încalzit cu centrala termica permanent în funcțiune, controlată de un termostat de ambianta la 23*C. Doua gemulete mici deschise permanent.
La întoarcerea acasa, am găsit în dormitorul de pe colt doar 17*C, umezeala si un suav miros de mucegai. Caloriferul de 1200mm dogorea. Pereții erau reci și jilavi la atingere. O peșteră mucegăită! În restul casei totul ok!

Rezolvarea: am cumpărat cel mai ieftin dezumidificator cu compresor pe care l-am găsit.

Rezultate: după două ore de funcționare, mirosul în camera s-a schimbat. În următoarele zile am golit vasul de condens (3l) de patru ori pe zi.
Acum colectează doar 1l pe zi, nu se mai simte miros de mucegai, pereții sunt calzi la atingere si caloriferul e oprit de tot!
Cele doua tevi ale coloanei vechi încălzesc dormitorul cam la 21,5*C. Afară a fost minima de -4*C
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: casa boltari

Mesajde lucky5strike » 02 Dec 2016, 15:57

Betonul n-are sens sa-l folosesti la casa altfel decat la struct. de rezistenta...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: casa boltari

Mesajde cantemir » 02 Dec 2016, 16:36

lucky5strike scrie:Betonul n-are sens sa-l folosesti la casa altfel decat la struct. de rezistenta...

Te referi la betonul armat, desigur! Ca altfel n-are sens sa-l folosești niciunde.
Totuși, betonul armat a fost marea descoperire a secolului al XX-lea. Mari arhitecți au creat capodopere din beton armat, imposibil de realizat din alte materiale.

Revenind la casa noastră: după ce realizezi structura de rezistenta, cu ce o umpli?
-BCA... produce radon,
-boltari de beton... sunt grei, reci și solicita fundația,
-lemn... nu se împacă cu betonul,
-paianta, chirpici... nici astea nu se împacă cu betonul, sunt prea eco și ne batem joc de meserie,
-paneluri compozite... prea S.F.

În ultima instanța și eu as opta pentru boltari! Izolația ca la carte și merge!
Ce se urează tinerilor căsătoriți?
Casa de piatră!... hmmm, cu puțin ciment acolo!!!

Am uitat cărămida! Dar când mă uit la blocurile din jur, toate din cărămidă și cu bulina rosie, ma bucur c-am uitat-o!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: casa boltari

Mesajde lucky5strike » 02 Dec 2016, 19:13

cel mai bun, porotherm...
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: casa boltari

Mesajde Bambucha » 02 Dec 2016, 20:05

Planuri...
O casuta mica de ca 30 mp amprenta P+M. Scara exterioara. La parter o camera + un wc servici. Sus depozit.

Fundatie: Beton armat! Casete. Sarcina teoretica 15kg/cmp. Practic mult mai putin.
Structura usoara stalpi+grinzi: Rigle lemn 12x12. Rezistenta seismica 8 pe Richter (sper :) )
Inchideri: Foi OSB cu perna de aer 5 cm intre. Izolatie vata interior, polistiren exterior.

...deocamdata planuri. Urmeaza probabil un jaf la banca 8-)
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: casa boltari

Mesajde Shrek » 02 Dec 2016, 20:16

Toti vorbesc de materiale de construcții ultramoderne, cu denumiri sofisticate si care garantează casa sute de ani.... Oare noi sau cei care construiesc casa, cat vor trai? Poate ar fi bine sa ne întoarcem la vremurile in care adunam o ceata de țigani cărămidari in malu` garlii, le dădeam sa mănânce si sa bea o luna de zile si faceau cărămida cat pentru 3 case. Ea adevarat ca pentru 3 case nu 3 scoli. Apoi stingeam varul in varnite si cerneam nisipul la mana. Iar casa nu se inalta precum turnu` din Pisa! Dar cel mai important este ca dupa ce se construia, casa era si locuita.......Acu` vezi case mari si frumoase dar in curte nu se vad si copiii care sa sparga geamurile....
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: casa boltari

Mesajde MIHAI BALS » 02 Dec 2016, 20:21

Shrek scrie:Toti vorbesc de materiale de construcții ultramoderne, cu denumiri sofisticate si care garantează casa sute de ani.... Oare noi sau cei care construiesc casa, cat vor trai? Poate ar fi bine sa ne întoarcem la vremurile in care adunam o ceata de țigani cărămidari in malu` garlii, le dădeam sa mănânce si sa bea o luna de zile si faceau cărămida cat pentru 3 case. Ea adevarat ca pentru 3 case nu 3 scoli. Apoi stingeam varul in varnite si cerneam nisipul la mana. Iar casa nu se inalta precum turnu` din Pisa! Dar cel mai important este ca dupa ce se construia, casa era si locuita.......Acu` vezi case mari si frumoase dar in curte nu se vad si copiii care sa sparga geamurile....

nebunule,ma uimesti!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: casa boltari

Mesajde lucky5strike » 02 Dec 2016, 20:31

a punctat bine...

uite ceva dragut - http://branesti.net/index.php/sfaturi/1 ... -energetic
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: casa boltari

Mesajde MIHAI BALS » 02 Dec 2016, 20:36

lucky5strike scrie:a punctat bine...

uite ceva dragut - http://branesti.net/index.php/sfaturi/1 ... -energetic

tot extraterestru,vezi ca viata e reala!
(dedicatie pt marlboro,made Bals)
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: casa boltari

Mesajde lucky5strike » 02 Dec 2016, 20:49

ba deloc, sunt principii sanatoase acolo...
apropo de cel mai bun, porotherm... mai ales asta - https://www.google.ro/search?q=porother ... 93&dpr=0.9
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: casa boltari

Mesajde MIHAI BALS » 02 Dec 2016, 20:53

lucky5strike scrie:cel mai bun, porotherm... mai ales asta - https://www.google.ro/search?q=porother ... 93&dpr=0.9

eeee,asa mai da!
arata-i si autorului!
el numai gauri(de la boltari,sau de la porotherm?) vede!
e vorba de cum vezi treburile,e...beton!!!
uratule,te vad logat,ce faci?
ai oaie?
(cred ca m am im.atat,incurc literele)
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: casa boltari

Mesajde Mircea_63 » 02 Dec 2016, 21:21

cantemir scrie:Pledoarie pro dezumidificator!


Ti-ai deschis firma de dezumidificatoare? :lol:
E cea mai tare reclama pe care am vazut-o (citit-o). Nu pun cuvantul tau la indoiala, dar imi exprim uimirea. E logic ce spui, aerul umed conduce bine caldura, e propice mucegaiului, dar nu ma asteptam la asemenea diferente. De retinut!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: casa boltari

Mesajde Shrek » 02 Dec 2016, 21:50

MIHAI BALS scrie:
lucky5strike scrie:cel mai bun, porotherm... mai ales asta - https://www.google.ro/search?q=porother ... 93&dpr=0.9

eeee,asa mai da!
arata-i si autorului!
el numai gauri(de la boltari,sau de la porotherm?) vede!
e vorba de cum vezi treburile,e...beton!!!
uratule,te vad logat,ce faci?
ai oaie?
(cred ca m am im.atat,incurc literele)

Iar ai umblat cu furtunu` la aerosoli?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori