Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde ionel07196555 » 02 Dec 2016, 19:45

Anu acesta avind ceva probleme am incercat sa profit de aceasta lege modificata si para skimbata .
Pe scurt : dau scris ca se moare cu legea in mina .
Am incercat sa cer ajutoru unui deputat si culmea ALEASA era una din initiatori acestei legi DAR DAR ALESA nu stia continutu acestei legi si sa fie treaba buna in particular mare fermier este aleasa .
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde kovacslg » 02 Dec 2016, 19:58

Asta a fost cel mai tare.

In randurile printre aratura erau amplasate stupii.
Acel apicultor a doua zi a carat cu mana pana la drum familiile si a plecat.
Fişiere ataşate
aratura salcam.jpg
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde florin_albinutza » 03 Dec 2016, 00:37

filip scrie:
florin_albinutza scrie:Numarul de familii la mine in localitate s-a dublat daca nu chiar triplat. Mai vin si altii la tei sau cultura de camp. Cum ar trebui reglementat? Nu ar fi corect ca unii sa ramana si ceilalti sa plece pe niste reglementari cand acum nu e nici- o problema.

Am sa fiu direct.
Ai obligatii privind Fondurile UE?
Daca ,Da ,te pot intelege trebuie sa ajungi la un anumit numar de fam albine.
Daca nu ,ramane calculul strict cel economic.Nu iti permiti mai multe fam de albine decat numarul care te tine pe profit.


Buna seara, domnule Filip as vrea sa va spun o poveste desi nu stiu daca se incadreaza in topic. Copil fiind, vorba lui Creanga, adica undeva la sfarsitul anilor 70, inceputul anilor 80 intr-un sat de langa Bucuresti, cam 25 de km, unde si locuiam, aveam doi vecini basarabeni care aveau stupi. La vecinul din fata casei, in curte, mai tinea stupii si un colonel de armata. Nu o sa uit niciodata cum in anumite duminici pe strada noastra prafuita se auzea Dacia 1100 a lui domn Costica care venea sa lucreze la stupi. De atunci am ramas fascinat de stupi, albine si mai ales cum primeam si eu un borcanel cu miere sau ce gust avea bucatica de fagure. Anii au trecut si am ajuns la liceu in Bucuresti. Mergeam pe Calea Dorobanti la magazinul apicol unde admiram produsele expuse. A venit revolutia (dupa parerea mea o lovitura de stat) si in anul 1990 cu banii primiti de la sora mea (eram clasa a-XI-a) am cumparat cartea Initiere si Practica in Apicultura, un afumator si un scarar. Si la stadiul acesta am ramas pana in primavara lui 2001 (ca nu aveam bani sa investesc in apicultura, aveam familie, copil) cand o ruda a sotiei, apicultor batran a desfiintat stupina si am cumparat de la el pe datorie 2 familii de albine cu tot cu cutie, cateva cutii goale, bidoane, tava de descapacit si centrifuga. Deasemenea nu pot sa uit cum am muncit o zi intreaga la un alt apicultor din Bucuresti cu stupina in Otopeni pentru 4 corpuri ME folosite. Anii au trecut din nou si in anul 2009 aveam 45 de familii de albine plus inventar apicol. Fara niciun ajutor, cu proiectul facut gratuit de OJCA Ilfov, am depus al 4-lea proiect in Ilfov pe masura 141 (primavara anului 2009 ), proiect care a fost aprobat si derulat pana in 2013. In prezent am 65 familii de albine cum am terminat proiectul si nu doresc sa ma extind pentru ca am si serviciu. Si vin sa intreb din nou se poate face pastoral chiar daca se depaseste incarcatura la hectar sau distanta minima ca sa bebeficieze toata lumea de cules si sa renunte fiecare cand considera?
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde filip » 03 Dec 2016, 00:53

@florin,
am sa-ti spun si eu o poveste cu talc:
Odata un patron spunea
-Doi ani merg in pierdere sub pretul de achizitie pana elimin toata concurenta,apoi raman singur si eu fac legea.
In apicultura pretul de achizitie e sub costul de productie al apicultorului.
Rezista cei care au o clientela formata si au si alte venituri.
Deci suntem inca multi care iubim albina si nu ne incolonam sa mergem pe drumul falimentului .
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde MIHAI BALS » 03 Dec 2016, 00:55

filip scrie:@florin,
am sa-ti spun si eu o poveste cu talc:
Odata un patron spunea
-Doi ani merg in pierdere sub pretul de achizitie pana elimin toata concurenta,apoi raman singur si eu fac legea.
In apicultura pretul de achizitie e sub costul de productie al apicultorului.
Rezista cei care au o clientela formata si au si alte venituri.
Deci suntem inca multi care iubim albina si nu ne incolonam sa mergem pe drumul falimentului .

cum o iubesti?
sper ca ai si decenta sa raspunzi.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde filip » 03 Dec 2016, 01:02

MIHAI BALS scrie:
filip scrie:@florin,
am sa-ti spun si eu o poveste cu talc:
Odata un patron spunea
-Doi ani merg in pierdere sub pretul de achizitie pana elimin toata concurenta,apoi raman singur si eu fac legea.
In apicultura pretul de achizitie e sub costul de productie al apicultorului.
Rezista cei care au o clientela formata si au si alte venituri.
Deci suntem inca multi care iubim albina si nu ne incolonam sa mergem pe drumul falimentului .

cum o iubesti?[/quote
Pentru mine albina a fost psiholog locul unde imi incarc bateriile.
Iti poti imagina cum e sa ramai fara un picior la 24 de ani,sa ai o fetita acasa care are 2 ani si sa trebuiasca sa ramani cu ea acasa neavand proteza sa pot umbla,sotia fiind plecata la serviciu.Am depasit toate obstacolele si prejudecatile.
Asa ca da frau si imagineazati si gandeste cum poate o albina munci pentru tine si de ce merita iubita!
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde MIHAI BALS » 03 Dec 2016, 01:07

filip scrie:
MIHAI BALS scrie:
filip scrie:@florin,
am sa-ti spun si eu o poveste cu talc:
Odata un patron spunea
-Doi ani merg in pierdere sub pretul de achizitie pana elimin toata concurenta,apoi raman singur si eu fac legea.
In apicultura pretul de achizitie e sub costul de productie al apicultorului.
Rezista cei care au o clientela formata si au si alte venituri.
Deci suntem inca multi care iubim albina si nu ne incolonam sa mergem pe drumul falimentului .

cum o iubesti?[/quote
Pentru mine albina a fost psiholog locul unde imi incarc bateriile.
Iti poti imagina cum e sa ramai fara un picior la 24 de ani,sa ai o fetita acasa care are 2 ani si sa trebuiasca sa ramani cu ea acasa neavand proteza sa pot umbla,sotia fiind plecata la serviciu.Am depasit toate obstacolele si prejudecatile.
Asa ca da frau si imagineazati si gandeste cum poate o albina munci pentru tine si de ce merita iubita!

numai plangaciosi!
zi de zi,ora de ora.
m-am saturat de ei.
toata lumea se vaita.
vaitati-va,DA NU LA MINE!
cati stupi ai?
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde filip » 03 Dec 2016, 01:10

Am 70 de stupi si nu am stat cu mana intinsa la nimeni,am muncit in mina in continuare si am pensie de limita de varsata.
da tu ce ai realizat in viata?
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde MIHAI BALS » 03 Dec 2016, 01:13

filip scrie:Am 70 de stupi si nu am stat cu mana intinsa la nimeni,am muncit in mina in continuare si am pensie de limita de varsata.
da tu ce ai realizat in viata?

buna intrebare!
raspunsul e complex!
si e la alt topic!
cheama-ma acolo si VIN!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde florin_albinutza » 03 Dec 2016, 01:23

Intrebarea mea ramane valabila. As dori raspunsuri obiective.
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde MIHAI BALS » 03 Dec 2016, 01:29

florin_albinutza scrie:Intrebarea mea ramane valabila. As dori raspunsuri obiective.

esti obraznic!
R:
-o sa gonim toti apicultorii de la tine din localitate,ca sa fie baza melifera libera de orice obligatii.
(degrevata de sarcini!)
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde filip » 03 Dec 2016, 01:31

florin_albinutza scrie:Intrebarea mea ramane valabila. As dori raspunsuri obiective.

Nu sunt eu in masura sa dau raspunsuri eu doar atat pot spune :
Exista o nemultumire maxima din partea localnicilor ce se simi invadati si lipseste doar scanteia.
Dupa acel moment puntile reconcilierii nu mai exista.
Un om inpins cu spatele la zid nu are unde sa se mai retraga,o singura sansa are atacul.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde MIHAI BALS » 03 Dec 2016, 01:33

filip scrie:
florin_albinutza scrie:Intrebarea mea ramane valabila. As dori raspunsuri obiective.

Nu sunt eu in masura sa dau raspunsuri eu doar atat pot spune :
Exista o nemultumire maxima din partea localnicilor ce se simi invadati si lipseste doar scanteia.
Dupa acel moment puntile reconcilierii nu mai exista.
Un om inpins cu spatele la zid nu are unde sa se mai retraga,o singura sansa are atacul.

impulsurile tale sunt primare!
am evoluat!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde florin_albinutza » 03 Dec 2016, 01:38

MIHAI BALS scrie:
florin_albinutza scrie:Intrebarea mea ramane valabila. As dori raspunsuri obiective.

esti obraznic!
R:
-o sa gonim toti apicultorii de la tine din localitate,ca sa fie baza melifera libera de orice obligatii.
(degrevata de sarcini!)

Va rog sa cititi intrebarea din nou, ca eu sustin ca accesul sa fie liber pentru toata lumea.
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde MIHAI BALS » 03 Dec 2016, 01:41

florin_albinutza scrie:
MIHAI BALS scrie:
florin_albinutza scrie:Intrebarea mea ramane valabila. As dori raspunsuri obiective.

esti obraznic!
R:
-o sa gonim toti apicultorii de la tine din localitate,ca sa fie baza melifera libera de orice obligatii.
(degrevata de sarcini!)

Va rog sa cititi intrebarea din nou ca, eu sustin ca accesul sa fie liber pentru toata lumea.

asta seara nu pot.
e tarziu.
mai stau 3 min.
(e posibil sa ma insel,dar mai vorbim si vedem)
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Distanta stupinei de localitati/vecini

Mesajde Hunbee » 03 Dec 2016, 12:16

Bine, acum deja ne luam de beregata. Nu e utila discutia pe totul asta.
Clar e ca daca mergi in pastoral si te pui langa un sat intrebi, pe cat posibil daca sunt multi stupi acolo. Nu de alta dar e si pierderea ta, daca ai supraaglomerat zona. Tu pierzi mai mult ca ai cheltuieli de pastorala. Daca totusi este suprafata suficienta la nr de stupi nu au ce da comenteze localnicii, este nectar pt toata lumea.
Simplu. Nr de stupi corelat cu nr de hectare.
Am fost si voi in ambele tabere. Ideea e sa fi om si sa faci niste calcule si estimari. Degeaba ma pun ca prostu la gramada ca nu fac nimic. Dar nici nu pot sa pretind sa nu vina la mine in zona doar ca sunt eu cu o vatra permanenta acolo.
Sus se intreaba nr de stupi. Nu vad ce conteaza. Daca am 250 stupi am mai multe drepturi decat cel cu 15?
Problema e ca ne rupem in figuri cu tehnologii apicole canadiene si batci bukfast austriece dar nu ne intereseaza incarcatura zonei melifere.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori