Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde tinumaftei » 03 Dec 2016, 08:57

[quote="danmirea"]Salutare,
Scuze de intervenție, sper sa nu fie cu supărare, dar trebuie sa va spun ca dupa ce iei 100 de caturi pline si pui alte 100 goale, metoda rama cu rama, poți sa mergi liniștit acasă si restul sa le faci in următoarele zile.
In cat timp extragi mierea din 100 de caturi?
Dupa 3 zile de-astea ești bun de pus la odihnit ca nu mai poți...
Nu vad cum ai lua 200-300 de caturi intr-o zi in 2 persoane....
Apoi sa vad in cat timp extragi? Unde depozitezi caturile sa nu se răcească?
Daca vrei linie de extracție ...se schimba treaba. dar oricum dupa o zi de luat 300 de caturi nu mai ești bun de munca.



Sănătate![/quote
Sa revin cu niste explicații. Am unde sa depozitez, încălzesc si extrag mierea pentru că am construit o clădire pentru așa ceva. Încă nu am o linie de extras, poate în viitor. Am 2 centrifuge destul de bune si o mașină de descapacita care mai trebuie pusă la punct.
În ce privește scosul a 100 de caturi ramă cu rama nu mă văd făcând asta la ramele mele de 1/1 Dadant. Dar niste caturi de 8 rame 3/4 ridicate cu un sistem mecanizat schimba situația, mai ales că o ramă de 3/4 se sufla mai bine cu aer decât una de 1/1. Rama de 1/1 nu este o ramă rea, însă e nu se prea lucrează cu ea pe nicăieri în sistemul modular..
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde vulpea » 03 Dec 2016, 09:55

...'scuze de interventie'...tm,cu tot respectul :albinele nu someaza in timpul extractiei pentru ca ai CATURI LA SCHIMB(iei catul-pui catul).si extragi acasa CAND VREA MUSCHIUL TAU = fara graba.cand vrei 'industrial' e musai 'mecanizare'chiar si rudimentara/sumara/elementara,altfel....bravo dm cu... bine punctat(am simtit-o si o resimt si acum cu 'industrialul' din anii '60,cand am facut totul manual/pastoral la 60 stupi[ORIZONTALI] !! .
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde vulpea » 03 Dec 2016, 10:04

PS.sa mai spun ca devenisem expert in extras (ceilalti frangeau sistematic fagurii),in cort din cearsafuri (odata a si luat foc),cu albine pe mine cat pentru un stup si cu centrifuga cu 3 rame ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde vulpea » 03 Dec 2016, 10:10

PS1.dupa mine,roaba apicola cu lift e demential de rentabila la munca semimecanizata (familiala,la ...2 oameni)!
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde danmirea » 03 Dec 2016, 22:37

Acum vad ca se lucreaza cu rama 1/1 si 3/4 e pe vine :) .

eu lucrez doar cu 1/2 si tot imi e greu. Nu lucrez cu suflator ca nu imi place (nu intru in detalii) , izgonitor nu stiu daca se preteaza la stilul meu de munca, ar implica o zi in plus de mers la stupi. Nu cred ca imi ia mult mai mult timp sa scutur 10 rame 1/2 si sa le perii....am ceva viteza. Cand vine vorba de carat caturi nu-i mare problema nu au mai mult de 20-25 kg . Dar sa car un cat de 1/1 nu-i chiar usor. Nu folosesc liza sau alte chestiuni....

Ca sa scot 100 de caturi imi ia aproximativ 4 ore fara pauze. Dupa acele 4 ore nu as putea sa mai continui...asadar plec sa le scot la centrifuga. Eu scot mierea acasa...
100 de caturi imi ia inca vreo 8-10 ore la extractie... am o singura centrifuga cu 42 de rame si am scos doar in 3 oameni.

Am de gand sa mai cumpar o centrifuga si sa mai iau inca vreo 2 oameni la descapacit....astfel as ajunge sa scot in vreo 5 ore 100 de caturi.


Eu nu o sa scot mai mult de 4 caturi / stup la un cules....asadar asta inseamna cel mult 240 de caturi....In doua zile as extrage mierea la orice cules.

NOTEZ: Ca sa lucrezi industrial trebuie sa ai caturi cu rame goale.... stupul pot sa il fac cat turnul babel, cules sa fie.

PS: Lucrul cu rame de 1/2 e mult mai rapid decat cu rame 1/1 sau 3/4.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde tinumaftei » 03 Dec 2016, 22:50

Sigur, dacă vorbim doar de extras ramele de 1/2 se scot cel mai ușor. Dar extracția mierii este doar un capitol al apiculturii. Ori topicul acesta este despre un sistem bazat pe ME8. Tehnologia de ME este mai complexă și îmi pare mai performantă. Anul acesta vreau sa încerc. Sigur au fost multe opinii si despre un sistem echivalent tehnologiei ME cu stupi modulari ce folosesc rame de 1/2. Ca unul care am folosit rame de 1/2 mă declar nemulțumit de această rama si vreau sa încerc rama 3/4. Sigur sunt subiectiv!!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde danmirea » 04 Dec 2016, 02:39

Categoric la dezvoltarea familiei e o diferenta in ME si MER....presupun ca acolo ai observat avantajele ME.
Dezvoltarea familiei pe MER se face un pic diferit ....dar daca arunci o privire pe filmuletele lui Dan Margarit pot sa iti spun ca ceea ce face el pe ME se preteaza la noi pe MER .

Eu consider ca in Romania, cel putin in zona mea, (Bucuresti - Sud) nu poti dezvolta o familie pe ME asa cum o dezvolta DM in Canada.
Atata timp cat pot face performante pe MER si lucrez bine cu remele mai mici de ce sa incerc alt sistem?

Atunci cand scot o rama de 1/2 din cuib e o nimica toata....cu rama mai mare se schimba treaba.

Deocamdata eu nu vad alta solutie pentru a eficienta maxima in lucru decat MER.

Daca nu as face pastoral atunci probabil as opta pentru ME ...asta ar insemna ca as face stuparit doar de hobby :) .

si daca stau sa ma gandesc cred ca as folosi doar layens ....
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde tinumaftei » 04 Dec 2016, 08:56

Până la urmă dialogul a ajuns la un numitor comun. Tehnologia ME si așa cum am bănuit eu ME clasic este cam mare pentru Ro. Ca să ierneze pe 2 corpuri, familia trebuie să umple cumva 12 rame Dadant. Si atunci a apărut varianta de a reduce rama de la 3/4 la 1/2 si multi folosesc cu succes acest tip. Așa cum am mai spus, sunt subiectiv, mie nu îmi place această rama si pace! Așa că altă variantă de a reduce volumul lui ME este să îi iei din rame. Din calcule eu am ajuns la 8.
Am găsit deja scândură uscată și caut puțin timp liber să mă apuc de treabă. La câte experimente am făcut una în plus nu strică..
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde SorinDaniel » 06 Dec 2016, 21:05

Un experiment pe 10-20 de stupi nu strica dar daca experimentul prinde toata stupina eu as mai scrie cateva posturi ca de , eu zic ca nu-i chiar bine.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde tinumaftei » 06 Dec 2016, 22:58

SorinDaniel scrie:Un experiment pe 10-20 de stupi nu strica dar daca experimentul prinde toata stupina eu as mai scrie cateva posturi ca de , eu zic ca nu-i chiar bine.

Cum s-ar zice: Băgați mințile în cap cu Me8!
Evident că nu stric casa că sa fac coteț?! Am în plan să transform jumătate din bateriile de stative de pe pavilion în stative pentru Me8. Vor fi 4 stative cu câte 6 Me8, deci 24. Inițial mă gândeam să fac roi pe Me8, dar experimentul nu ar concludent si ar trebui să mai aștept încă un an. Așa că voi trece la începutul lui martie familiile direct în Me8. Asta înseamnă că voi scurta ramele înainte ca să înceapă dezvoltarea masivă de puiet. Voi pregăti 10-12 rame modificate la fiecare familie, restul faguri artificiali. Sper sa reușesc să pregătesc totul până atunci.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde SorinDaniel » 07 Dec 2016, 02:06

Astept cu nerabdare rezultatele. Cred ca sunt de interes momentele :
1. Familie puternica in pauza dupa salcam III;
2. Pregatirea in toamna a iernarii pe doua corpuri;
3. Primavara, de vreme, pastrarea caldurii in cuib;

Nu as rata si stupul cu 2 matci in primavara, permite sistemul chiar daca necesita ceva manopera.

Voi pastra si eu pe vatra cativa ME, vom vedea ...
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde tinumaftei » 05 Noi 2017, 04:40

Anul ce vine, ne mutam in Me8.
Acum definitivam prototipul, săptămâna viitoare debutăm materialul ca pana vine frigul sa terminam treaba
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde Bambucha » 05 Noi 2017, 08:19

Succes! Pentru sudul Ro raportat la clima si conditiile de mediu actuale un cuib de 60-65 l cu arhitectura verticala e perfect vara-iarna.

tinumaftei scrie:Iată setul meu de criterii:
1. Pastoral(intensiv)
2. Operație de hernie de disc (adio stupi vărsați)
3. Existenta unui camion cu container detașabil si posibilitate de remorcare xxtone
4. După începutul culesului la răpită, aplicarea metodei Darwin (adică fără intervenție în cuib până la împachetare)
5. Ramă unica (asta e punctul4)
6. Capacitate cât mai mare de transport pe remorcă.

Si acum e ca la matematică: fiecare metodă să bifeze pozitiv la fiecare numitor comun de la 1 la 6!!


Punctul 3 si 6 m-ar interesa pe mine daca au fost bifate!?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde SorinDaniel » 05 Noi 2017, 11:59

tinumaftei scrie:Anul ce vine, ne mutam in Me8.
Acum definitivam prototipul, săptămâna viitoare debutăm materialul ca pana vine frigul sa terminam treaba


Felicitari pentru hotarare ! Ramane rugamintea de-a impartasi din concluziile trase din practica utilizarii lui.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde sammy » 08 Dec 2017, 04:18

Mie a început să nu mai îmi placă 8 Me ul dintr-un singur motiv: cuibul fragmentat primîvara cînd e frig. La 10rame, ai 2 în plus în c2 și nu trebuie să coboare ponta așa devreme în c1. În rest, la ridicat caturi, d.ex, e mult mai plăcut pt spate să ridici cat de 8 :-).
Avatar utilizator
sammy
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Dec 2012, 16:02
Localitate: Fratesti, Giurgiu

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde vladonofrei » 08 Dec 2017, 19:24

Am visat si incercat si eu me8 .Din pacate sunt putin dezamagit dupa 3 ani. :(
vladonofrei
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Sep 2014, 00:36

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori