Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 13 Noi 2016, 21:31

ma bucur ca am 86 de vizualizari pana acuma la pozele mele si le multumesc sincer tuturor celor ce sant lnteresati de topicul meu.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde Shrek » 13 Noi 2016, 21:41

Cam rarut, cam rarut nea Florinelu! Mergi si matale pe principiul ca raru` umple....butoiu`?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde liviutzbogos » 13 Noi 2016, 22:05

Asta e de-acuma? A nins la Comeat? Bine, acolo e cota 1500, alta clima :lol:
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde mellis » 14 Noi 2016, 01:29

Stăm conectați la "colțul de rai"..frumoase poze, mulțumim.
M-am cam speriat de zăpadă, eu salt această vreau să torn fundația la gard...îngrășăm porcul ..
Sanatate multă!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 01 Dec 2016, 14:16

Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde namzeb » 01 Dec 2016, 14:31

Florinelu,vad ca esti un patriot iubitor al acestui popor.Iti multumesc,TRAIASCA ROMANIA acum si in vecii vecilor.Cu mult respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 01 Dec 2016, 14:36

namzeb scrie:Florinelu,vad ca esti un patriot iubitor al acestui popor.Iti multumesc,TRAIASCA ROMANIA acum si in vecii vecilor.Cu mult respect

nu eu albinitele mele toate sint imbracate cu tricolor si nu mai bazaie,canta "noi santem romani".
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde kovacslg » 01 Dec 2016, 16:25

Eu am vazut putini apicultori la care sa mearga bine.
Majoritatea apicultorilor au albine 20-70 familii, pe care le ingrijesc pe langa locul de munca. (loc de munca care sa permita timp liber si energie pt albine)
In cazul lor rentabilitatea activitatii e ceva utopic, daca merge, bine, daca nu merge, asta e....

In Romania sunt doar 1500 de apicultori care au mai mult de 150 fam, si asta pe hartie, poate in realitate sunt vreo 700. Adica foarte putini.
Majoritatea, rezista din vanzarea de matci, si familii de albine, care vanzari nu ar merge fara PNA si alte programe fiindca APLICANTII cumpara albine.

Va propun un calcul:
Un salar de 2000 ron/luna inseamna cu contributii 3100 ron, deci 36300/an.
Daca e o intreprindere tip familial doua persoane atunci suma ar fi 72600 ron. Copii, fratii ne ajuta gratis....
Sa mai calculam costurile pt intretinerea unei familii de albine de 100 ron / an. (zahar, medicamente, intretinere stupi, rame, foite, stimulatori, cobustibil, cheltuieli cu masina, amenajare stupina...)
La 200 de familii asta inseamna 20000 ron plus 72600, egal 92600 ron.
Pentru a acoperi aceste cheltuieli trebuie sa vinzi 9260 kg miere cu 10 ron /kg. Adica o productie de cca 46 kg/fam.
Sa consideram ca costurile pastoralului sunt acoperite din produse adiacente ( polen, roiuri)

Asta inseamna profit 0.
Pt a obtine profit trebuie marit nr de familii. Peste 200 familii se pot gestiona, doar daca se lucreaza mecanizat. Incarcat / descarcat, extractie, prelucrare ceara, conditionare polen, depozitare etc.
Iata si costurile: http://www.apis-blaj.ro/produse/echipam ... miere.html

Acumparat cineva asa ceva fara fonduri?
Cine a realizat o productie medie de 46 kg / fam sistematic un ultimii 5 ani?
Se poate vinde mierea cu 10 ronla procesatori?
Se pot face astfel de productii fara rapita si FS?
Se poate vinde la borcan miere de rapita si FS?
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde daffid mihailov » 01 Dec 2016, 20:43

Sunt corecte calculele. Dar uitati ceva, noi suntem aici pentu ca iubim albinele. Nu e chiar asa de rau cand faci totul din pasiune si mai putin cu gândul la câștig.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde Cristian Chirculescu » 01 Dec 2016, 21:18

kovacslg scrie:Eu am vazut putini apicultori la care sa mearga bine.
Majoritatea apicultorilor au albine 20-70 familii, pe care le ingrijesc pe langa locul de munca. (loc de munca care sa permita timp liber si energie pt albine)
In cazul lor rentabilitatea activitatii e ceva utopic, daca merge, bine, daca nu merge, asta e....

In Romania sunt doar 1500 de apicultori care au mai mult de 150 fam, si asta pe hartie, poate in realitate sunt vreo 700. Adica foarte putini.
Majoritatea, rezista din vanzarea de matci, si familii de albine, care vanzari nu ar merge fara PNA si alte programe fiindca APLICANTII cumpara albine.

Va propun un calcul:
Un salar de 2000 ron/luna inseamna cu contributii 3100 ron, deci 36300/an.
Daca e o intreprindere tip familial doua persoane atunci suma ar fi 72600 ron. Copii, fratii ne ajuta gratis....
Sa mai calculam costurile pt intretinerea unei familii de albine de 100 ron / an. (zahar, medicamente, intretinere stupi, rame, foite, stimulatori, cobustibil, cheltuieli cu masina, amenajare stupina...)
La 200 de familii asta inseamna 20000 ron plus 72600, egal 92600 ron.
Pentru a acoperi aceste cheltuieli trebuie sa vinzi 9260 kg miere cu 10 ron /kg. Adica o productie de cca 46 kg/fam.
Sa consideram ca costurile pastoralului sunt acoperite din produse adiacente ( polen, roiuri)

Asta inseamna profit 0.
Pt a obtine profit trebuie marit nr de familii. Peste 200 familii se pot gestiona, doar daca se lucreaza mecanizat. Incarcat / descarcat, extractie, prelucrare ceara, conditionare polen, depozitare etc.
Iata si costurile: http://www.apis-blaj.ro/produse/echipam ... miere.html

Acumparat cineva asa ceva fara fonduri?
Cine a realizat o productie medie de 46 kg / fam sistematic un ultimii 5 ani?
Se poate vinde mierea cu 10 ronla procesatori?
Se pot face astfel de productii fara rapita si FS?
Se poate vinde la borcan miere de rapita si FS?



Ce ati socotit la 100 de lei cheltuieli pe familie???
Alias FreeCristian 0764514729

www.freecristian.ro
Avatar utilizator
Cristian Chirculescu
 
Mesaje: 465
Membru din: 23 Iun 2011, 03:13
Localitate: MIOVENI, ARGES

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 05 Dec 2016, 12:40

langa soba
Fişiere ataşate
001.jpg
reconditionam rame.
005.jpg
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde kovacslg » 05 Dec 2016, 19:19

Am pus doar strictul necesar.
Rame si foite, tratamente, zahar...

Fiecare are alt stil de lucru cu alte costuri.
Plus costul de intretinere depinde mult si de numarul de familii detinute.

Cu toate astea am "indraznit" sa pun 100 de lei / familie.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 05 Dec 2016, 19:48

calcule si iar calcule,noi cei cu mai putine familii (de albine)nu putem face atatea calcule ca oricum nu ies cum vrem noi,si nici la ceilalti nu cred eu ca le iese intodeauna. am intalnit multe situatii bune si mai putin bune in apicultura,productia depinde de multi factori si numai timpul si pasiunea te poate face sa le cunosti pe cat mai multe,pe toate nuciodata. ceea ce poate sigur sa faca un apicultor care se respecta pentru binele lui este sa nu-si bata joc de munca lui,sa spui ca vinzi miere cu 10 lei azi indiferent la cine e bataie de joc.aia este orice numai miere de stup nu e si credetima ca stiu ce spun.nici daca dai sirop de zahar cu tona nu trebuie sa-ti permiti sa vinzi mierea la 10 lei kg. am avut ani la rand in care nu am pierdut niciun stup si apoi in 2015 am pierdut 80% din efectiv,dar nu fac rabat la calitate si nici la pret.
mult succes tuturor.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 05 Dec 2016, 19:58

revin la postarea de mai sus cu subiectul profit: in cartea din care am invatat eu apicultura scrie ca profitul incepe de la 10 stupi si va rog sa ma credeti ca asa e ,o spun cu toata seriozitatea ,ca e profit un leu sau mult mai multi tot profit se numeste si apoi profit nu e numai mierea ci si roii prinsi din pomi sau facuti si ceara,propolisul bostina si alte subproduse,doar sa stii sa le valorifici.daca familia mea consuma 15 kg. de miere produsa de mine intrun an acela este tot un profit inca dublu profit ca e si pentru sanatate.
din nou va urez mult succes tuturor.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde Shrek » 05 Dec 2016, 20:05

FLORINELU scrie: in 2015 am pierdut 80% din efectiv,dar nu fac rabat la calitate si nici la pret.
mult succes tuturor.

Ai aflat care-i cauza?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 05 Dec 2016, 21:32

cauza depopularii? e o poveste mult prea lunga ca sa o pot scrie acum aici,fragmente am mai scris aici pe acest topic.in general vinovatul principal: apicultorul ,chiar daca multor dintre noi nu ne place sa o recunoastem.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori