Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Adaugire la Noul cod rutier

Mesajde proapis13 » 07 Aug 2013, 21:11

Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Adaugire la Noul cod rutier

Mesajde proapis13 » 09 Sep 2014, 22:02

Ordonanta nr. 21/2014
https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q= ... 9129,d.bGQ
......de la 1 septembrie 2014, toți posesorii de tractoare agricole înregistrate la primăriile de domiciliu sunt obligați să facă inspecții tehnice periodice la autovehiculele respective....... :!: :shock:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Adaugire la Noul cod rutier

Mesajde modigliani » 09 Sep 2014, 22:05

"bicicliştii sunt obligaţi să aibă asupra lor un act de identitate..."

Astia-s crettini , nene ! Daca biciclistu' trece pe rosu - sa zicem - ..... i se retine buletinu' ? Sau cum ?
Nu oricum esti obligat sa ai permanent asupra ta un act de identitate ? Si ca pieton , si ca sarman aiurit iesit la piata sa-ti iei un kil de cartofi sau tigari .......
modigliani
 

Re: Adaugire la Noul cod rutier

Mesajde CORNEL V. » 09 Sep 2014, 22:22

Chestia e ca la cateva luni se mai modifica ceva la cod,ca-i bun ,ca-i rau...se modifica,trebuie sa stai tot timpul cu ochii pe internet.
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Adaugire la Noul cod rutier

Mesajde proapis13 » 09 Sep 2014, 22:34

modigliani scrie:"bicicliştii sunt obligaţi să aibă asupra lor un act de identitate..."

Astia-s ******* , nene ! Daca biciclistu' trece pe rosu - sa zicem - ..... i se retine buletinu' ? Sau cum ?
Nu oricum esti obligat sa ai permanent asupra ta un act de identitate ? Si ca pieton , si ca sarman aiurit iesit la piata sa-ti iei un kil de cartofi sau tigari .......

Era si inainte obligativitatea ca orice cetatean roman sa aibe asupra lui actul de identitate,am vazut legea si te pot amenda pentru neprezentarea actului dar si pentru refuzul legitimarii...la prima abatere e avertisment :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin



Re: Adaugire la Noul cod rutier

Mesajde cantemir » 06 Dec 2016, 18:28

Nu stiu daca ați sesizat că drumurile de la noi s-au transformat în adevărate jungle motorizate.
Pe orice drum domnește legea junglei: care pe care!
Tineri teribilisti, taximetriști, curieri, distribuitori, cocalari, pițipoance, maneliști, analfabeti,betivani, polițiști în misiune, motocicliști turbati sau pur și simplu id.oti de la natura, majoritatea cu smartu-n mana in timp ce conduc! Și se grăbesc! Tare se mai grăbesc! ...Ce reguli de circulație, bro? Alea-s pentru fraieri!
Dacă îi mai adaug la lista periculosilor și pe dragii nostri de bunici, tabloul e complet! Automobilul se transformă în arma letala iar mersul pe drum, chiar și pedestru, în sport extrem.

Așa că, eu unul sunt de acord cu orice adăugire la codul rutier menită să sa faca drumurile mai sigure!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Adaugire la Noul cod rutier

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 06 Dec 2016, 20:53

Ieu sant deacord ca daca nuti convine umbla cu trenu .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Adaugire la Noul cod rutier

Mesajde MIHAI BALS » 06 Dec 2016, 21:01

cantemir scrie:Nu stiu daca ați sesizat că drumurile de la noi s-au transformat în adevărate jungle motorizate.
Pe orice drum domnește legea junglei: care pe care!
Tineri teribilisti, taximetriști, curieri, distribuitori, cocalari, pițipoance, maneliști, analfabeti,betivani, polițiști în misiune, motocicliști turbati sau pur și simplu id.oti de la natura, majoritatea cu smartu-n mana in timp ce conduc! Și se grăbesc! Tare se mai grăbesc! ...Ce reguli de circulație, bro? Alea-s pentru fraieri!
Dacă îi mai adaug la lista periculosilor și pe dragii nostri de bunici, tabloul e complet! Automobilul se transformă în arma letala iar mersul pe drum, chiar și pedestru, în sport extrem.

Așa că, eu unul sunt de acord cu orice adăugire la codul rutier menită să sa faca drumurile mai sigure!

monumental...de trist(tabloul tau)!
pai...asta e tara noastra ...de zi cu zi.
ce...esti comunist(sa fii doar tu pe asfalt)?
vrei cartela la benzina?
ai imbatranit!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Adaugire la Noul cod rutier

Mesajde cantemir » 06 Dec 2016, 22:50

MIHAI BALS scrie:...ai imbatranit!

Da!
Am îmbătrânit, după ce am îngropat doi copii, victime ale unui alt copil prost!
Mie îmi ajunge!

Să ne ierte Dumnezeu, pe toți!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Adaugire la Noul cod rutier

Mesajde petru71 » 08 Dec 2016, 17:47

cantemir scrie:
MIHAI BALS scrie:monumental...de trist(tabloul tau)!
pai...asta e tara noastra ...de zi cu zi.
ce...esti comunist(sa fii doar tu pe asfalt)?
vrei cartela la benzina?
ai imbatranit!

Da!
Am îmbătrânit, după ce am îngropat doi copii, victime ale unui alt copil prost!
Mie îmi ajunge!

Să ne ierte Dumnezeu, pe toți!


Jaleee !!!
Am vrut sa nu scriu, dar la asa ceva... :oops:

Bravo Balsule, esti beton...ce sa mai, esti monumental !
In opinia mea esti monument...gramada. Bravo, tine-o tot asa !
Chiar nu poti sa separi damigenele de forumul asta nicicum ???
Ai trecut tu prin accidente rutiere cu morti sau aproape morti, care, fara sa aiba nici o vina,
s-au trezit zdrobiti din prostia unei fiinte complet iresponsabile ??
Penibil !

Cantemire, lasa-l ca nu stie...
Te salut cu drag !
Pitar
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Adaugire la Noul cod rutier

Mesajde mellis » 08 Dec 2016, 18:09

In 2014 o tanti m-a lipit pe geamul unui logan rosu pe trecerea de pietoni - pe verde.
Lipit cu fata de geam nu-mi venea sa cred ca nici nu a apasat frana - am ramas prost in fata ei..
Secundele s-au dilatat in timp ce m-am ondulat pe capota, fata mi s-a lipit de geam, si m-am uitat in ochii ei...
apoi a franat brusc - cand m-a vazut - si m-a proiectat pe asfalt..m-am ridicat cu adrenalina-n vine sa-i rup gatul..
A venit langa mine o bunica mai mult lesinata decat vie...ca ei ii este rau si sa nu stau acolo pe marginea drumului ca ne vad oamenii..ca ii este rau tare..si sanu lesine..
- I-am spus ca abia m-am ridicat de pe asfalt si trebuie sa imi revin, (dupa ce mi-a trecut faza cu ruptul capului)..
Apoi mi-a spus ca m-a vazut abia cand eram pe geamul ei..si ce poate sa faca pt mine...
Am vrut sa plec dar ma durea genunchiul stang..am mers la cateva clinici din zona care m-au programat peste o saptama sau 2.
Apoi am ajuns la spital - acolo au chemat politia..doamna mi-a spus ca ea pleaca - ca este obosita - si s-a trezit la ora 5 dimineata..
I-am explicat ca trebuie sa dea declaratie - ca automat s-a sesizat politia..
Cei de la spital mi-au spus ca nu am nimic..ca am scapat fara oase rupte..dar am intrebat ce fac cu ligamentele....pai alea nu se vad la radiografie - daca vrea eu sa fac un RMN...doar asa daca vreau...ei nu au asa ceva..
Am facut - si ligamentul este franjurat...o nimica toata..

Am iertat-o pe soferita..dar ma gandesc ce se intampla daca era un copil ce nu putea sa sara pe capota?
Aceasta este tara mea..si neamul meu...
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Adaugire la Noul cod rutier

Mesajde ilalexandru » 08 Dec 2016, 21:40

Ati fost inregistrat ca accident rutier? aveti un certificat medical ca urmare a acestui lucru?
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Adaugire la Noul cod rutier

Mesajde ilalexandru » 08 Dec 2016, 21:41

cantemir scrie:
MIHAI BALS scrie:...ai imbatranit!

Da!
Am îmbătrânit, după ce am îngropat doi copii, victime ale unui alt copil prost!
Mie îmi ajunge!

Să ne ierte Dumnezeu, pe toți!


Aveti un mesaj privat de la mine!
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Adaugire la Noul cod rutier

Mesajde mellis » 09 Dec 2016, 00:39

ilalexandru scrie:Ati fost inregistrat ca accident rutier? aveti un certificat medical ca urmare a acestui lucru?

Da. Analiza spitalului -clinic sănătos. Nimic rupt..unul lângă mine avea umărul sărit, plângea de durere si aștepta câteva analize...de câteva ore..
Un menisc rupt este nimic, mai ales că nu ai cu ce să-l verifici daca nu scoți bani din buzunar..
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori