Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde eugen_c » 23 Noi 2016, 13:24

Salut,

Eu in fiecare an mi-am cumparat fagurii primavara, iar daca mai aveam faguri vechi ii schimbam cu altii noi in ideea ca vor fi claditi mai repede.
Poate este o conceptie gresita.. nu stiu, de aceea am rugamintea sa ma ajutati cu cateva pareri bazate pe experienta.
Care faguri sunt luati mai repede la crescut( bineinteles in aceleasi conditii de cules/stimulare)? cei vechi si brumati sau cei "proaspeti"?

Multumesc
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde peterneamt » 23 Noi 2016, 14:07

Fagurii care au trecut iarna la rece (frig )sunt mai rezistenţi,.... stau mai bine în ramă fără deformării dacă sunt crescuţi repede.....! În rest, nu este nici o deosebire ....! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde stefanmadalin » 23 Noi 2016, 15:30

Eu am observat la fagurii ETTA, ca daca stau de pe un an pe altul, se innegresc un pic, si nu mai sunt claditi asa de bine, ca cei proaspeti.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde lucky5strike » 25 Noi 2016, 22:50

peterneamt scrie:Fagurii care au trecut iarna la rece (frig )sunt mai rezistenţi,....


Mai parafinati, asa... :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde eugen_c » 05 Dec 2016, 09:10

Multumesc pentru raspunsuri. De saptamana viitoare ma apuc sa pun faguri pe ramele care le am insarmate, sper sa nu muncesc degeaba.
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde un OM » 05 Dec 2016, 09:17

Ai experimentat iarna sa pui faguri pe rame? Poti sa spui cum ai proceda?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde gica.mosu » 05 Dec 2016, 11:07

lucky5strike scrie:
peterneamt scrie:Fagurii care au trecut iarna la rece (frig )sunt mai rezistenţi,....


Mai parafinati, asa... :lol:


....Da si mai rezistentiiii laaa caldura- cladit vara :D ....Asa ca'npoza gen Co....a-Neamt :oops: VARZA murata...si am pus in ac perioada de ETA-BOCA fara probleme deci....E lume si ei (unii) sa" face" un ban din orisice...calitatea insa lasa di dorit 8-) si uite asa i-si pierd cumparatorii...vb proverbului "pasarea pe limba ei chere=o mananca uliu"...Au patit-o si altii ta't de la ac" firma" :oops: P.S-...Eugen_c,nu ai ce faci...s-au n-ai ci face(tooot una e i-ti zic eu)...Vino neica la G.M si ma ajuta la impachetat stuchii.....platesc bineee+ o tuica un vin fiert....ce zici?...Lasa tb cu fagurii pt aprilie sa nu plangi'n pumni dupa timp si fagurii stricati......P.S- daca te rogi de ei sa-ti prelucreze separat ceara ta (o cantitate 40-60kg, am vb cu 3 dintre ei si am oferit 5lei/kg manopera) nici vb nu vor sa auda stiti voi de ceeee!?!!!!!!!!!!!!
Fişiere ataşate
IMG_0385.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde eugen_c » 06 Dec 2016, 11:57

un OM scrie:Ai experimentat iarna sa pui faguri pe rame? Poti sa spui cum ai proceda?


Pana acum nu am experimentat. Din punctul meu de vedere se procedeaza la fel ca vara, doar ca acum operatia trebuie realizata in casa la temperatura adecvata pentru a nu crapa fagurii.
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde eugen_c » 06 Dec 2016, 11:58

gica.mosu scrie:
....Da si mai rezistentiiii laaa caldura- cladit vara :D ....Asa ca'npoza gen Co....a-Neamt :oops: VARZA murata...si am pus in ac perioada de ETA-BOCA fara probleme deci....E lume si ei (unii) sa" face" un ban din orisice...calitatea insa lasa di dorit 8-) si uite asa i-si pierd cumparatorii...vb proverbului "pasarea pe limba ei chere=o mananca uliu"...Au patit-o si altii ta't de la ac" firma" :oops: P.S-...Eugen_c,nu ai ce faci...s-au n-ai ci face(tooot una e i-ti zic eu)...Vino neica la G.M si ma ajuta la impachetat stuchii.....platesc bineee+ o tuica un vin fiert....ce zici?...Lasa tb cu fagurii pt aprilie sa nu plangi'n pumni dupa timp si fagurii stricati......P.S- daca te rogi de ei sa-ti prelucreze separat ceara ta (o cantitate 40-60kg, am vb cu 3 dintre ei si am oferit 5lei/kg manopera) nici vb nu vor sa auda stiti voi de ceeee!?!!!!!!!!!!!!



Multumesc pentru sfat; voi lasa aceasta operatie pentru la primavara (eventual voi pune cateva bucati pt. proba). Din ce am testat pana acum conteaza enorn calitatea fagurilor, de anul urmator sper voi reusi sa imi fac fagurii din ceara proprie.
As veni cu mare placere sa dau o mana de ajutor si sa mai castig experienta, dar mi-am consumat zilele de concediu in sezonul apicol ; multumesc pentru invitatie . Nu contest importanta impachetarii, insa primordiala este hrana- in iarna din 2012, prin luna ianuarie, am avut un roi care a stat doua saptamani fara capac si podisor. Cu toate ca a nins direct pe rame, albinele au rezistat si s-au dezvoltat normal.
Spor la treaba si toate cele bune!
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde filip » 06 Dec 2016, 12:01

Eu tot nu va inteleg,de ce acum?
Eu iarna inchei rame,le gauresc,pun sarma fara sa o intind.
Primavara cand am nevoie de ele intind sarma si lipesc foita cu transformatorul.
Acum fagurii sunt casanti si nu e indicata manipularea lor.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde eugen_c » 06 Dec 2016, 13:16

filip scrie:Eu tot nu va inteleg,de ce acum?
Eu iarna inchei rame,le gauresc,pun sarma fara sa o intind.
Primavara cand am nevoie de ele intind sarma si lipesc foita cu transformatorul.
Acum fagurii sunt casanti si nu e indicata manipularea lor.


Prefer sa pregatesc din timp tot ce se poate face in avans. Asta este o metoda perfecta pentru eficientizarea activitatii :)
Pe timp de vara ma ocup de selectie si inseminarea artificiala matci....glumeam :lol: ...mai am pana la acel nivel.
Referitor la intinsul sarmei: se poate face fara nici un risc din timpul iernii cu conditia sa se foloseasca capse si sarma de calitate. Am in pod rame insarmate de doi ani si sunt perfecte.
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde gica.mosu » 06 Dec 2016, 15:17

Eugen_c scie:"am avut un roi care.... ninsoare si ger"...pai nu e roi ...........eu, cred ca tb numit "erou" :idea: ....Da ,avand in videri ca temp din coaja ghemului e cu 2-5* > decat temp de afara(in stuuuup si nuuuu a stat mult)...si daca a avut hrana acmu il ai=felicitari :!: SIII,da eu, impacheterea o fac in functie de ce am in zona(curenti-umiditate) siii de materialul clientului=ce gasesc in fam=stup kg albina/kg miere=nr di rame ;) si uiti asa trec si eli si io pisti iarnaaa,grea-usora cum ni da D-zeu....
Ultima oară modificat de gica.mosu pe 06 Dec 2016, 15:20, modificat 1 dată în total.
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde kovacslg » 06 Dec 2016, 15:18

Am avut in fiecare an rame lasate, ondulate.

Am tras cateva concluzii:
Foitele sunt de diferite feluri unele mai casante, altele mai moi. Eu am ales unul care se comporta bine in diferite conditii de temperatura la lipire.
In general eram mai multumit cu cele mai casante decat cu cele moi, am avut si situatii cand la 25 de grade nu am putut lipii fagurii, fiindca se ondulau pe loc.

Foitele le pun in familii care fiziologic sunt apte sa construiasca repede.
Todeauna urmaresc ca foitele sa fie puse, cand in urmatoarele 3-4 zile va fi vreme buna si sursa de nectar (ori sirop)
Daca se poate fagurii le pun seara. Noaptea albinele leaga marginile, si incep sa construiasca rigidizand foita.
Rar pun 2 foite deodata si evit sa pun foite cand urmeaza 2-3 zile toride cu peste 30 grade. (in cuib temperatura este mai mare decat 30gr deci motivul este ca familia nu construieste rapid in astfel de conditii)
Daca pot, stropesc ramele cu sirop de zahar.

Poate gresesc, sau observatiile mele nu sunt corecte, desi pun destul de multe rame anual. Anul acesta 650 de 1/2 (trec de pe orizontal 20 rame pe 10 vertical plus 2 magazii de 1/2, si 550 de 1/1.
Astept alte pareri si sa ma corectati unde aveti alte experiente.
Ultima oară modificat de kovacslg pe 06 Dec 2016, 15:34, modificat 1 dată în total.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde gica.mosu » 06 Dec 2016, 15:27

Faguri construiti...N...in functie de ci intaraaaa de afara ="punga"...daca sunt lipiti cu ceara topita de speteaza atunci...alta-i"CALIMERERA" treaba pi romanestiiii-Spor la ta'ti-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde kovacslg » 06 Dec 2016, 15:33

Am avut si foite lipite din iarna. S-au comportat OK.

Perioada de pus foite la familii se suprapune cu alte lucrari: deplasari salcam, stors, formare de roiuri, deci pt mine ar e un avantaj sa am rame la discretie gata lipite in mai / iunie.
As avea o intrebare: merita pus foite la fructiferi, daca mai am rame construite din anul precedent?
Familiile sunt inca mici, temperaturi scazute, cules impredictibil / scurt.
Eu pun foite cind nu mai am rame construite.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Faguri artificiali vechi sau noi?

Mesajde gica.mosu » 06 Dec 2016, 16:24

....Orsice aport de nectar=punga si in functie de cantitatea de albina tanara=cerifere(si de calitatea fagurilor-a cerii din cari provin fagurii ) existenta'n stup, cladeste mai mult-putini=n faguri... :idea: siiii toooot depinde de "logistica" apicultorului :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


cron