Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde vulpea » 20 Noi 2016, 23:52

PS.daca vrei sa ma hotarasc,ati spun ca:1.la stationar prefer orizontalii (daca se poate,cu 30 R !) cu cat R 1/2;2.la pastoral prefer numai platforme sau pavilioane cu ME/ME8;3.peste toate,PREFER LAYENS/24 R cu CAT rame L 1/2.observi ca preferinta e musai dupa cum vrei sa lucrezi !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Fan club MER

Mesajde mausica » 21 Noi 2016, 00:19

Mda ,..observ afinitatea pt orizontali dar nu cred că ești mai stupar,ca produci mai mult,...etc... dacă umbli toată ziua prin lada ca în butoiul cu varza !!!
Si orizontali te cam obliga să plimbi ramele dintr-o veselie.....
Asta da distracție și experiență.

PS: nu ai spus că se lucrează industrial cu oriz...Dar îți cam place Verner
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde vulpea » 21 Noi 2016, 02:00

cred ca n-ai observat ca Vener nu lucreaza cu orizontali.orizontali paletizati ???????.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Fan club MER

Mesajde mausica » 21 Noi 2016, 12:23

vulpea scrie:cred ca n-ai observat ca Vener nu lucreaza cu orizontali.orizontali paletizati ???????.

Pai nici nu se poate altfel decat paletizat si cu macara la stilu ala ...La ce turnuri au...
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Adi Hodis » 21 Noi 2016, 21:12

vulpea scrie:AH,daca tot incheiem discutia,vreau sa te lamuresc pentru ultima oara:AMI PLAC ORIZONTALII numai si pentru faptul ca are la dispozitie(stuparul) foarte multe metode de lucru(ca la nici un alt model de stup,ai observat?).ridic in slavi metoda lui Vener NUMAI pentru faptul ca numai asa mi-ar placea sa lucrez cu ME/MER si mai ales in stil industrial!mai mult decat orizontalii imi plac(enorm)Layens.ii(mai ales modelul cu 9R centrali rame mari si ramele laterale,de stransura,mai mici).tot ce am argumentat nu a fost ca sa 'convertesc' pe cineva,ci doar faptul ca asa vad eu sa lucrez in apicultura.numai "succesuri",daca servesti gluma.

:) Ma faci sa zambesc. Pentru asta îti urez multa sanatate !

Nu eu aveam nevoie de lamurire ... am fost convins din startul discutiei ca placerea este de partea orizontalului. Nevoia de lamurire era la ,, lucrul cu MER-ul,, lucru care vi s-a parut de 4 ori mai mult decat la orizontal. Eu va spun înca odata ca este invers.
Sigur ca am observat ce ofera orizontalii ... ca doar cu d-astia am început si eu ...
Dar d-ta ai lucrat cu MER ?. Ca din ceea ce vad eu, sunt convins ca NU. Si de aici impresiile ca ar fi f. mult de lucru cu el.

Hai sa redau o mica poveste, ca parca ma vad cum duceam munca de lamurire cu taica-meu, odihneasca-se in pace.
Prin anii 85, stiam un stupar dintr-un sat vecin, care avea o stupina mica, de vre-o 25 ME. Tata era cu orizontalii, vre-o 60 la nr.
Eu citeam tot ce prindeam despre albinarit inainte de anii aia si tot ziceam sa trecem pe ME, ca din carti aflasem ca ME-tii pot da productii mai mari, ca se poate lucra altfel decat cu orizontalii, ca etc ...
Tata nu si NU !. Ca costa mult, ca e f. mult de lucru in atitea caturi ... ca asa si pe dincolo ... pîna intr-o zi cand l-am convins sa mergem in vizita la stuparul cu ME-tii.
Ala facea pastoral, tata numai stationar. Anul anterior, ala a scos la salcam o medie de 25 kg/fam. Tata a scos 32 kg de la 60 de stupi, ca deh, salcamul era departe. Vizita a durat cateva ore, timp in care i-am lasat sa discute.
Dupa ce am plecat, primele vorbe au fost astea,
- Mai Adi, trecem pe multietajat si noi !.
Eu am zis ... si facem pastoral obligatoriu !. Altfel ne facem de lucru si ne trebuie inca o scara ...

No, asa si acuma, cu MER-ul e f. mult de lucru ... cu orizontalul e mai mare succesul ... ba mai ajunge in discutie si aia de la Verner ... iar orizontalul a ramas pierdut, saracul stup. :)
Pai da, ca aia lucreaza cu macaraua ... da oare de ce nu aveau orizontali ?. Ca macaraua îi ridica si p-aia !.

Pîna una-alta, eu cu MER-ul ... d-ta cu orizontalul s-au Verticalul, de care o fi. Mergem înainte.
Lasa sa lucrez eu mult, ca mai am pîna la anii d-tale.

- Sanatate !.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Fan club MER

Mesajde vasilefi » 07 Dec 2016, 00:36

dupa ce am citit brosura "Logica inversarii corpurilor" mi-am pus intrebarea daca are vreo logica sau nu.
din ce au spus majoritatea in topicul despre Inversare metodele prezentate nu-s valabile pentru tara noastra, cel putin nu pentru ME
dar pentru MER ar putea fi valabile?
majoritatea au facut incercari pe ME, insa e o diferenta semnificativa de volum intre cele doua corpuri si poate ca ce nu se poate aplica pe ME ar fi posibil de aplicat pe MER
alte pareri?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Fan club MER

Mesajde jiji » 07 Dec 2016, 22:23

am observat ca la rapita cand este sa roiasca le inversez si le taie pofta.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Fan club MER

Mesajde vasilefi » 08 Dec 2016, 03:41

poti detalia putin te rog, in ce stadiu faci inversarea... cand incep sa traga botci?
la restul mai inversezi, preventiv? care nu trag botci?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Fan club MER

Mesajde jiji » 08 Dec 2016, 20:47

cand se umple stupul cu albina si incep sa construiasca potirase.daca au inceput sa faca botci e cam prea tarziu la atatea rame sigur ratezi una.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 31 Dec 2016, 20:30

Le doresc tuturor pasionaților de MER un an 2017 în care să faceți multă miere cu MER-ul.
Stupii să vă arate așa tot anu
Imagine
Cea mai slabă rapița așa
Imagine
Ramele, cel puțin așa
Imagine
Puietul tot așa
Imagine
așa ceva să nu prea aveți decât pentru pozat
Imagine
Și cam atâta miere din căpăceală după extras
Imagine

La anu și la mulți MER-i!!!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde mausica » 31 Dec 2016, 21:39

rapita aia e de cand am fost pe aceasi locatie?Imi pare cunoscut locul ;)
grozava a mers atunci
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde balu » 31 Dec 2016, 21:58

La multi ani, Sa nu va ajunga butoaiele, si sa aiba si pret bun mierea!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Fan club MER

Mesajde Arhivistu » 31 Dec 2016, 22:13

bine zici Balu,La multi ani !!!
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 01 Ian 2017, 04:56

mausica scrie:rapita aia e de cand am fost pe aceasi locatie?Imi pare cunoscut locul ;)
grozava a mers atunci

Rapita e cea de dupa. Din anu care a trecut. A fost mai frumoasa ca cea de la capre, dar vremea a fost mai proasta. Asa ca am recoltat mai putin.
La capre nu uit de botci. Au fost cat pt 10 ani.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde mausica » 01 Ian 2017, 16:50

cristi_vidican scrie:
La capre nu uit de botci. Au fost cat pt 10 ani.

:lol: :lol:
Amintiri frumoase.....dureri de sale...parca te vad si acum :)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde octavianpopescu » 01 Ian 2017, 16:52

Salut,referitor la botci,stiam ca mergi pe buckfast,se intampla si acolo?!sau mai ai si altceva prin stupina?
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 81 vizitatori