Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde filip » 05 Dec 2016, 20:10

Shrek scrie:Eu nu contest ca ai... cosnite, da` sa spui ca dintr-o lopata de albine ai facut 10 rame de miere de salcam si inca un roi, si te-ai dus cu el in pastoral la tei deja este prea mult si pentru mine!

Cojnita poate fi de dimensiunea unui corp DADANT 1/1.Daca e plina de albine roieste.
In cojnita era un roi din anul precedent.
Eu am asezat corpul Dadant pe locul cojnitei,am pus podisorul gaurit si peste am asezat cojnita etansata astfel ca albina sa circule prin lada.
Cand a fost gata culesul la salcam am extras ramele si am pus cojnita peste.Peste 2 saptamani am gasit regina in lada.Mutand Cojnita pe o alta locatie toata culegatoarea +doica de pe puiet a ramas in lada.
De la mijlocul luni iunie pana la mijlocul lunii iulie la tei iese o generatie de albine.
In cojnita am pus o botca capacita sa nu am surprize......Ce e asa greu de inteles?
Erau alte vremuri si alte culesuri..........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Shrek » 05 Dec 2016, 20:34

Bine, mah Filipe, te cred, nah! Da fii atent ce-am pățit io anu` asta: Am greșit la data înfloririi salcâmului si înainte cu o săptămâna, i-a apucat ...doru` de creanga! Intr-o seara ce sa vezi? Intr-un corcoduș, un roi, cat inima lu` Stalin! Ce vorbești, cat doua inimi d-ale lu`Stalin! Am luat repede o cotărița, am frecat-o cu menta ca n-am avut roinița, am scuturat albinele si le-am acoperit cu un cearceaf. Le-am aruncat un codru` de ceara si le-am zis : mâncați firea-ti ale... mele ( nu sudui). Le-am pus si o cantuta cu sirop si le-am lăsat asa o săptămâna. Cand m-am dus din nou la ele ce crezi ca am gasit? Langa cotarita, erau o grămada de foite de ceara, dadant 1\1, ca asa era coșnița, fo` suta de foi, iar cantuta era plin cu miere . De manuka mah! Iar albina, cata frunza si iarba, nu mai pridideam sa le adun de jos sa le pun in stupi. Iar, trântorii, nici nu iti vine sa crezi! Ambalau mierea in.... staniol. Da` m-am trezit repede ca a sunat ceasu`! Trebuia sa plec la lucru! Hai pa!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde filip » 05 Dec 2016, 20:36

Bine, uite iti pun o poza cam asa arata o Cosnita in care traiesc albine iarna.
http://turismmaramures.ro/ngg_tag/imagi ... cte-vechi/
Cam asa arata o cosnita traditionala.
https://www.google.ro/search?q=cosnita& ... ESwv1aM%3A
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Hunbee » 05 Dec 2016, 20:55

.
Ultima oară modificat de Hunbee pe 05 Dec 2016, 21:01, modificat 1 dată în total.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Hunbee » 05 Dec 2016, 20:59

Hunbee scrie:Buna Avram,
Cum spuneam mai inainte;
1. Ai doua corpuri pline de albina. Repet. Pline.
2. Intercalezi un corp cu 4 rame cladite si patru leaturi.
3. Dai sirop 1/1, sau miere, sau sirop din comert... Ceva sa le dai chef de cladit

Mentiuni:
1 nu faci asta decat la rapita. Operatiune de final aprilie, chiar Mai
2 nu spargi cuib, cai fring inca. Puiet ramane tot sus si grupat sa nu raceasca.
3 sa fie colonie sanatoasa cu matca se anul trecut sa nu-i vina a roii asa repede
3. Stupul sa fie ferit de vant, expus la soare, sa ai grija la furtisag.
4. Pe albine o sa le enerveze ce ai facut pt ca nu le plac deloc gaurile alea pe care le faci in structura coloniei.

Daca nu merge din prima intervine vremea, genetica, sanatatea coloniei.

Ca sa pui stupul pe steroizi dai turte in martie

In mare cam atat.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Avram » 05 Dec 2016, 22:02

Deci ... intercalez intre cele doua corpuri care sunt deja construite !

Ca un mic detaliu ....in corpul nou ce vine intercalat cum asez ramele ?
Una cladita - leat - alta cladita - leat .....sau ? Are vreo importanta cum le asez ?
Scuza-ma ca sunt pisalog !

Multumesc
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Hunbee » 06 Dec 2016, 08:38

Intercalat ca altfel cine stie cum construiesc.
Lipeste pe leaturi si foita de vreo 3cm ca sa inceapa mai usor.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 07 Dec 2016, 10:42

Nu e un secret ca de cativa ani, nu spunem de cati, culesurile nun mai sunt cum au fost.Sau mai bine zis sunt ca nenorocirile, una aici una dincolo.Nu e o bunastare generala.Ma gandeam ca warre-ul e un soi de intoarcere in timp, un ragaz de meditatie de dinainte de stupii sistematici, un restart de pe alte coordonate.Poate ca si este, numai ca uneori simti frustrarea ca nu esti dumnezeu.Adica albina face ce vrea iar tu nu esti dispus sa fii spectator.In rest sa stiti ca matcile sunt superbe la roiurile Warre, asta desi albina pare un pic mai marunta, sau poate chiar de aia.Warre-ul trece iarna de bine de rau, insa cand e molima, nu scapa nici el.
Sa mai zic ceva, am o familie acum pe 4 corpuri;habar nu am unde e ghemul.Stiu insa ca ultimul corp de sus e plin, complet capacit.Mi s-a parut asa de enervant sa-l extrag ca l-am lasat pentru primavara.Nu stiu cum e piata mierii la voi, la mine nu e buluc.Pretul e 17 lei/kg.Vad ca oamenii prefera tigarile, indiferent cat costa.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde vulpea » 07 Dec 2016, 19:49

'imi pare rau de tine' ,dar niciodata romanii n-au preferat/pretuit mierea.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde vulpea » 07 Dec 2016, 19:53

PS.noi 'sutem buni' sa producem en gross si sa vindem la procesatori pe 2 bani !!(noi cu carca si smecherii cu profitul).c-asai invatat romanul sa fie sluga si niciodata nu s-a pretuit destul.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde mellis » 08 Dec 2016, 01:31

Domnul Vulpe,
Asteptam revigorarea topicului din cele spuse la pagina trecută..
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde vulpea » 08 Dec 2016, 14:48

asta-i adevarul care doare si deranjeaza,mai bine si mai confortabil e sa teoretizam !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Avram » 08 Dec 2016, 23:24

Hunbee .... cum procedezi cu corpul 1 (cel care sta pe fundul detasabil) , cand intra si el in rotatia corpurilor precum spune abatele Ware ?
Nu ma duce capul - nu-mi iese nici teoretic , daca in fiecare primavara intercalez intre corpul 1 si corpul 2 , un nou corp , observ urmatorul lucru - corpul 1 ramane in fiecare iarna si primavara tot in aceasi pozitie (nu intra in ciclul ala de rotatie a corpurilor ).
Cum trebuie sa procedez in situatia asta ?
Am vreo doua variante dar nu stiu daca sunt bune !

Multumesc .
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Hunbee » 09 Dec 2016, 08:31

Aici are dreptate akmm. Culesurile nu ma sunt ce au fost, si probabil familia se incadreaza lejer in 2 corpuri.
Dar ca idee corpul De care zici poti sa-l muti primavara sus, ca o magazie, sau poti sa-intercalezi in perioada roitui ca sa dai spatiu matcii. Sau daca vrei sa lucrii " cu rama" muti 3 rame cu puiet in corpul 1 si albina coboara si ea.
La cum au fost ultimii nu ma mira ca se multumesc cu 2 corpuri.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 09 Dec 2016, 11:15

Inainte de Warre ma consuma gandul sa optimizez de asa maniera stuparitul incat sa fii doar beneficiarul albinelor si uneori doctorul lor.Cand am identificat Warre am strigat EVRICA!Dupa 8 ani de experienta imi dau seama ca nimic nu e nou sub soare si ca totul e desertaciune si vanare de vant.Cu cat iti dai seama de asta mai de tanar cu atat ai batranetile mai linistite.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Avram » 09 Dec 2016, 11:26

Domnule Akmm ... sa inteleg ca postarea dumneavoastra este o concluzie data pentru stupul warre.
Warre-ul este ( in zilele noastre ) desertaciune si vanare de vant !

Sanatate
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori