Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Angellily » 07 Dec 2016, 00:05

Neafiliatul scrie:Dorian , în afară de împachetaj și de cantitatea mare de albine ,la stupii în aer liber , ce crezi că mai contribuie la faptul că albinele nu stau în ghem , având în vedere și temperaturile de acolo în perioada octombrie - aprilie .
Ai observat vreodată în prima parte a perioadei menționate puiet (noiembrie - decembrie ) ? În ramele de iernare se mai găsește păstură ? De la ce ,având în vedere că rapița se termină în iulie ?


Albinele stau in ghem, putin mai afânat dar dar tot ghem se chiama. Sunt convins ca acum am ceva puiet. Am deschis anul trecut cam in aceias perioada si s-a vazut.
Dupa cules isi pot aduna suficient polen de la dich flowers, pana in aprilie sunt ok.
Angellily
 
Mesaje: 269
Membru din: 23 Noi 2015, 01:59

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Neafiliatul » 07 Dec 2016, 00:19

Deși intuiesc motivul , ceara rezultată din creșteri între corpuri , este aruncată . Nu se găsește întrebuințare în industrie , sau nu se merită efortul ?
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Shrek » 07 Dec 2016, 01:09

Eu sunt un apicultor care nu ramane cu mierea pe stoc. :D[/quote]
Adica? Sa intelegem ca nu faci miere, doar umbra?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde filip » 07 Dec 2016, 01:19

Shrek scrie:Eu sunt un apicultor care nu ramane cu mierea pe stoc. :D

Adica? Sa intelegem ca nu faci miere, doar umbra?[/quote]
Am clienti si reusesc sa o vand la pretruri bune
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Angellily » 07 Dec 2016, 05:00

Neafiliatul scrie:Deși intuiesc motivul , ceara rezultată din creșteri între corpuri , este aruncată . Nu se găsește întrebuințare în industrie , sau nu se merită efortul ?


Bineanteles ca se gaseste intrebuintare. Se merita si efortul in cazul in care valoarea cerii e mai mare decat valoarea timpului consumat pentru a o colecta. Aici fiecare minut conteaza . Daca ai pierdut 5 minute la fiecare locatie colectand ceara, in 9 ore , avem 45 minute, suficient pentru a finaliza lucrarea la inca o locatie. Asta conteaza.
Am si eu fixurile mele, stiu cam in cate minute trebuie finalizata orice lucrare cand e vorba despre albine.
Angellily
 
Mesaje: 269
Membru din: 23 Noi 2015, 01:59

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Angellily » 07 Dec 2016, 05:33

filip scrie:
cristi_vidican scrie:
bio scrie:Filip, in orice carte, manual sau revista apicola, peste tot, sunt INDICATE hraniri cu sirop, atit pentru dezvoltare si cit pentru completarea rezervelor de hrana . Este foarte simplu .

Bio,
Tu nu știi că toate cărțile, manualele, revistele apicole, de peste tot sunt pe lângă! :lol:

Si apicultorii cu butoaiein pastoral sunt peste ori pe langa...........aici apicultorii se impart in doua:
1 Apicultorii care practica o apicultura industriala.
2 Cei care practica o apicultura traditionala .


Apicultura industriala,...... traditionala,....hobby.... , in cazul in care am un stup si produc o cantitate de miere mai mare decat as putea consuma in casa, ce fac? O vand. Deci am o mica industrie. Trebuie sa scot suficient pentru a-mi acoperii cheltuielile si a avea si un mic profit. In cazul in care nu scot profit, il vand si-mi incerc norocul cu o oaie.
Hai sa nu ne cacam pe noi. Cu totii practicam apicultura pentru a ne rotunji veniturile. Pentru 99% dintre apicultori, apicultura e o afacere. Cine afirma ca nu este, minte.
Deci, vorba olteanului: "dă-o dreacu de cătea, nu mănânca, nu-i mai da"
Angellily
 
Mesaje: 269
Membru din: 23 Noi 2015, 01:59


Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Neafiliatul » 08 Dec 2016, 07:42

Când ai timp , te rugăm câteva considerente privind roiurile luate de la Dan Mărgărit .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Gicone de BmV » 13 Dec 2016, 00:51

Neafiliatul scrie:Când ai timp , te rugăm câteva considerente privind roiurile luate de la Dan Mărgărit .

Va salut din nou sima bucur ca va revad discutind. Am mai citit citeceva de pe aici acum ceva vreme...
Da , sunt si eu curios ce mai face Dan Margarit si e bine ca Angely tine legatura cu el. Dan pune accentul pe calitatea matcilor si reuseste sa aibe productii mari. Utilizarea timpului pentru pregatirile ramelor in perioada de iarna face posibila activitatea de crestere a matcilor in primavara, prin degrevarea de activitatea laborioasa pe care o necesita pregatirea ramelor.Timpul afectat se transfera la activitatea selectiei reginelor.
Robert Magnamara : Meritul lui in viata a fost ca a stiut sa se inconjoare de oameni mai destepti decit el.
Gicone de BmV
 
Mesaje: 51
Membru din: 29 Ian 2012, 02:26
Localitate: Brasov

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Gicone de BmV » 13 Dec 2016, 01:06

Neafiliatul scrie:Deși intuiesc motivul , ceara rezultată din creșteri între corpuri , este aruncată . Nu se găsește întrebuințare în industrie , sau nu se merită efortul ?

Daca urmaresti videoclipurile lui Dan Margarit "apicultura la distanta" ai sa vezi ca in final de an apicol , colecteaza intr-o galeata toate bucatile de ceara scoase din stup, o singura data.
Robert Magnamara : Meritul lui in viata a fost ca a stiut sa se inconjoare de oameni mai destepti decit el.
Gicone de BmV
 
Mesaje: 51
Membru din: 29 Ian 2012, 02:26
Localitate: Brasov

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Gicone de BmV » 13 Dec 2016, 01:20

Shrek scrie:Eu sunt un apicultor care nu ramane cu mierea pe stoc. :D

Adica? Sa intelegem ca nu faci miere, doar umbra?[/quote]
Dane si noua un pont de cum vinzi mierea. La Obor , in hala chiria unei mese pe o zi este 30 de lei. Se face contract pe o luna, un an ....ASTA INSEAMNA ca ar trebui sa muncesti numai ca sa le dai lor taxe. Asa ajuta ministerul agriculturii pe apicultori. In hala sunt doar doi apicultori care vind mierea cumparata de la alti apicultori la pret de nimic. Ideea noua ar fi vinzarile online unde taxele sunt mici. Cineva spunea ca si-a dublat astfel vinzarile....situri, bloguri, nebunii.
Cine vrea sa ne povesteasca de comertul online ?
Robert Magnamara : Meritul lui in viata a fost ca a stiut sa se inconjoare de oameni mai destepti decit el.
Gicone de BmV
 
Mesaje: 51
Membru din: 29 Ian 2012, 02:26
Localitate: Brasov

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Gicone de BmV » 13 Dec 2016, 01:23

Shrek scrie:Eu sunt un apicultor care nu ramane cu mierea pe stoc. :D

Adica? Sa intelegem ca nu faci miere, doar umbra?[/quote]
Dane si noua un pont de cum vinzi mierea. La Obor , in hala chiria unei mese pe o zi este 30 de lei. Se face contract pe o luna, un an ....ASTA INSEAMNA ca ar trebui sa muncesti numai ca sa le dai lor taxe. Asa ajuta ministerul agriculturii pe apicultori. In hala sunt doar doi apicultori care vind mierea cumparata de la alti apicultori la pret de nimic. Ideea noua ar fi vinzarile online unde taxele sunt mici. Cineva spunea ca si-a dublat astfel vinzarile....situri, bloguri, nebunii.
Cine vrea sa ne povesteasca de comertul online ?
Robert Magnamara : Meritul lui in viata a fost ca a stiut sa se inconjoare de oameni mai destepti decit el.
Gicone de BmV
 
Mesaje: 51
Membru din: 29 Ian 2012, 02:26
Localitate: Brasov

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Boris » 19 Dec 2016, 16:12

Am ajuns in sfarsit cu lectura la zi. Felicitari initiatorilor subiectului si invitatului special.
Ca o concluzie: imi este dor de filmele lui Dan Margarit mai ales de calitatea informatiilor din ele.
Sarbatori fericite!
Boris
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Mar 2012, 16:28
Localitate: Bucuresti

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde Boris » 19 Dec 2016, 16:26

Deci, vorba olteanului: "dă-o dreacu de cătea, nu mănânca, nu-i mai da"

[...] nu mananca?! Da-i sa bea!
Boris
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Mar 2012, 16:28
Localitate: Bucuresti

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde jonny_it » 19 Dec 2016, 20:37

Gicone de BmV scrie:Dane si noua un pont de cum vinzi mierea. La Obor , in hala chiria unei mese pe o zi este 30 de lei. Se face contract pe o luna, un an ....ASTA INSEAMNA ca ar trebui sa muncesti numai ca sa le dai lor taxe. Asa ajuta ministerul agriculturii pe apicultori. In hala sunt doar doi apicultori care vind mierea cumparata de la alti apicultori la pret de nimic. Ideea noua ar fi vinzarile online unde taxele sunt mici. Cineva spunea ca si-a dublat astfel vinzarile....situri, bloguri, nebunii.
Cine vrea sa ne povesteasca de comertul online ?


In 2016 am vandut aproape 700-750 de kg de miere doar pe internet. Am avut ani si mai buni ...
Restul la rude/prieteni/cunostiinte + 2 magazine.
Important este sa iti educi clientii. Daca ai sti cate borcane am dat gratuit fara sa cumpere nimic; dar asa am castigat clienti.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tot din apicultura canadiana...

Mesajde cristi_vidican » 20 Dec 2016, 15:09

jonny_it scrie:In 2016 am vandut aproape 700-750 de kg de miere doar pe internet. Am avut ani si mai buni ...
Restul la rude/prieteni/cunostiinte + 2 magazine.
Important este sa iti educi clientii. Daca ai sti cate borcane am dat gratuit fara sa cumpere nimic; dar asa am castigat clienti.


Cine are facebook poate profita la maxim de vizibilitate în ce privește promovarea produselor apicole.
Apare o categorie de tineri care au și potențial financiar și care renunță la zahăr - sunt clienți pe viață, care cumpără 20-30 kg anual.
Nu trebuie o reclamă agresivă pe facebook, că ne scoate lumea din listă, dar din când în când se pot posta informații care să stârnească clientul: A! Miere! Ce bună-ar fi!

Plus ideea de fidelizare a clientului prin cadouri/bonusuri este un lucru de dorit.
Eram printre stupi, pregătindu-mă de extras la salcâm. Trece o bătrânică prin grădini, pe lângă stupii mei. Când a văzut stupii, a dat să ocolească. Ia o ramă căpăcită și i-o dau cadou: du-o la nepoți! Nu va uita prea repede asta. Ce e pentru mine o ramă cu miere.

Asta e pe la noi. Ce-o mai fi prin Canada?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori