Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

GabiMihai

Mesajde gabimihai » 04 Apr 2011, 22:07

In prezent detin 20 stupi verticali, am lazi goale pentru inca 12 roiuri. Am efectuat revizia generala, starea familiilor buna si foarte buna cu o singura exceptie, un stup l-am unificat pentru ca pierduse matca. Puiet exista intre 3 si 5 rame/ familie, au miere si polen din belsug, am stimulat, urmeaza tratamentul cu varachet zilele acestea.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: GabiMihai

Mesajde gabimihai » 24 Dec 2011, 23:37

Mult timp a trecut de cand nu am ami scris, serviciu si alte treburi. In prezent am 30 familii sanatoase, intrate in iarna destul de bine, cu tratamentele facute. Am depus documentatia pentru Masura 141, astept OK pentru inregistrare ca PFA, in rest astept primavara iar din cand in cand mai dau roata stupinei si ascult bazaitul albinelor.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: GabiMihai

Mesajde gabimihai » 29 Dec 2011, 19:22

Azi 10 grade, albinele au iesit un pic la zbor, nu a fost aglomeratie dar totusi care au avut nevoie a fost binevenita aceasta zi calduroasa. Poate pe la jumatatea lui ianuarie vom mai avea o ferestra de 10-12 grade. Consumul nu a fost mare, deoarece nu s-au deplasat mult pe rame.Data viitoare vin cu poze, acum nu am avut cu ce face.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: GabiMihai

Mesajde gabimihai » 11 Mar 2018, 20:58

Nu am mai postat demult pe aceasta pagina. Intre timp am avansat dupa 13 ani apicultura, am 60 stupi si mai nou un adapator....pentru albine. Este o idee mai veche pusa in practica acum. Merge cu energie solara, apa curata de ploaie, urmeaza finalizarea, dupa aceasta flimare am schimbat diuza si apa curge altfel. Pompa are 4 diuze cu gauri diferite. Iata https://www.youtube.com/watch?v=XaONLsMorxc
Si dupa https://www.facebook.com/grigoriu.gabri ... 460622121/
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani


Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori