Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde thomas » 01 Mar 2016, 22:09

Daca ai stupii in curte si nu pleci nicaieri cu ei si nu vinzi nici miere, n-are rost sa te agiti dupa hartii. Dar daca vrei sa faci una din cele doua mutari, trebuie sa ai stupii inregistrati la medicul veterinar, cu carnet de stupina, trebuie identificare la ei, macar o adeverinta din registrul agricol cu nr de stupi, sau inregistrare stupina la DSV. Scrie clar in legea apiculturii. Dupa lege, daca n-ai hartii iti poti lua amenda (modica deocamdata), pana acum n-am auzit sa se fi intamplat.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde sovian » 02 Mar 2016, 10:00

Eu ii am inscrisi la primărie si la o as Apicola. Singurele mutări se fac pe raza aceeleasi comune . la răpită intr- un sat apoi la floarea soarelui in alt sat dar în aceiasi comuna. Întreb dacă am nevoie de o dovada ca Stupi sunt la x in curte pe x perioada?sau trebui sa declar ca din data x Sunt la u in curte
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde thomas » 02 Mar 2016, 14:38

Dupa lege, nu-ti cere nimeni o astfel de dovada. Doar daca vrei, poti intreba la primarie, dar repet, nu exista nici un document care sa ateste acest lucru. Si pentru ce ti-ar trebui? Daca ai fonduri ue, atunci stiu ca trebuie specificata schimbarea vetrii. Gen autorizatie de pastoral, vizare foaie de deplasare stupina.
Daca te intelegi cu cei de la registrul agricol, poti lua o adeverinta cu ce vrei tu, ca sa stai linistit. Adica cum ca ai mutat stupina pe vatra x (tarla, parcela, nr postal) cu n stupi, pe proprietatea lui cutarescu. Dar pt ce ti-ar trebui?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde proapis13 » 02 Mar 2016, 15:26

thomas scrie:Dupa lege, nu-ti cere nimeni o astfel de dovada. Dar pt ce ti-ar trebui?


sovian scrie: Singurele mutări se fac pe raza aceeleasi comune . la răpită intr- un sat apoi la floarea soarelui in alt sat dar în aceiasi comuna. Întreb dacă am nevoie de o dovada ca Stupi sunt la x in curte pe x perioada?sau trebui sa declar ca din data x Sunt la u in curte

NU se considera mutare in pastoral daca stupii sunt deplasati pe raza aceeasi localitati -
asta in cazul in care NU doresti sa accesezi PNA-ul
Singurul document justificativ de complectat, cand deplasezi stupina pe raza administrativ-teritoriala
a localitatii unde ai vatra permanenta,este Carnetul de stupina... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde sovian » 02 Mar 2016, 15:34

Vreau sa ii declar si la DSV pt PNA. nu am accesat fonduri.
ma gandesc ca daca cineva stropeste o cultura fara sa anunte , eu sa fiu ok din punct de vedere legal sa pot cere recuperarea pagubelor.
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde thomas » 02 Mar 2016, 19:50

In cazul acesta, trebuie declarat la primarie. Probabil iti vor da o adeverinta prin care sa confirme ca ai mutat temporar stupina. Ca sa fii mai sigur poti face o adresa catre ei, prin care ii informezi in scris de acest lucru.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde vasilefi » 16 Dec 2016, 12:15

vreau sa inregistrez stupina la DSV insa nu stiu cum sa procedez dintr-un anumit punct de vedere
am un anumit nr. de stupi iar in primavara doresc sa mai cumpar altii
daca o inregistrez acum am mult de alergat sa ii adaug si pe cei ce ii voi cumpara?
sau sa astept pana ii am pe toti?
deocamdata am declarat doar stupii la primarie
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde kiloz » 17 Dec 2016, 15:11

Nu inregistrez famillile ci stupina.ca esplotatie sau vatra de stupina. Nu este limitat la numarul famililor.Sepoate inregistra sau autorizata ca exploatatie apicola.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde kovacslg » 17 Dec 2016, 15:28

Pe documentul de inregistrare / autorizare dsvsa, in cazul meu, nu este trecut nr de familii si este valabil mai multi ani.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde proapis13 » 17 Dec 2016, 16:25

INREGISTRARE este una iar AUTORIZARE,este alta...
a nu se confunda DIN NOU cele doua termene...
recititi cu atentie postarile anterioare... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde kovacslg » 17 Dec 2016, 17:04

Banuiesc ca la familii putine, nu se doreste autorizare...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde maravela » 17 Dec 2016, 20:18

Buna seara. Am citit postarile dar tot nu am inteles ce trebuie sa fac.
-Eu doresc sa pot vinde miere "cu borcanul", cat de cat legal ,de acasa-atat, nu ma intereseaza altceva- ,fara sa ma ia careva la intrebari.
-nu fac pastoral, am 40 familii(nu-mi fac mai multe), in gradina proprie, la distanta regulamentara de vecini
-i-am inregistrat la primarie.
-ce trebuie sa mai fac? imi trebuie camera speciala de extractie, analiza la miere? de la DSV, in acest caz, ce solicit? nu vreau sa ma" intind" mai mult decat trebuie.Va multumesc anticipat.
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde ovidiu8403 » 19 Dec 2016, 12:20

maravela scrie:Buna seara. Am citit postarile dar tot nu am inteles ce trebuie sa fac.
-Eu doresc sa pot vinde miere "cu borcanul", cat de cat legal ,de acasa-atat, nu ma intereseaza altceva- ,fara sa ma ia careva la intrebari.
-nu fac pastoral, am 40 familii(nu-mi fac mai multe), in gradina proprie, la distanta regulamentara de vecini
-i-am inregistrat la primarie.
-ce trebuie sa mai fac? imi trebuie camera speciala de extractie, analiza la miere? de la DSV, in acest caz, ce solicit? nu vreau sa ma" intind" mai mult decat trebuie.Va multumesc anticipat.



Tu esti ca un padurar extrem de onest din povesti reale. Cica era un padurar care era usa de biserica in padure . Si pe taicaso cand l-o prins la furat de lemne de foc la amenitat cu pusca de vanatoarel-a dat pe mana legii. Merge omu la Regie-Ocol ce-o fi fost si cere bocanci ca vine iarna si veston gros ca ie frig etc etc. Sefi de acolo ii spun . Du-te in padure si te uiti in copaci si ai sa vezi, intr-unul bocanci , intru-unul veston etc ;) . Dupa o vreme vine paduraru din nou la sefi ca s-a tot uitat de si-a rupt gatu prin copaci si nu a vazut bocanci , veston , etc . Sefi i-au spus sa plece dracului de prost si de tampit :D ...

LA fel am fost si eu ca tine cu DSV -u in cap sa pot vinde ... Daca faci miere de la albine si e cum traba , calitatea se va vinde singura cu borcanu sau chiar galeata - bidonu ... Numai nu pune masa cu borcane la drum ,in fata casei tale ...ca vin trantorii peste tine !!!
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde mausica » 19 Dec 2016, 22:01

kovacslg scrie:Banuiesc ca la familii putine, nu se doreste autorizare...

E destul inregistrare daca esti persoana fizica.
Daca ai PF sau alte treburi trebuie autorizare.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde proapis13 » 22 Dec 2016, 10:09

maravela scrie:Buna seara. Am citit postarile dar tot nu am inteles ce trebuie sa fac.

Reia lectura topicului de la pag 5 si o sa afli
LEGAL,poti vinde miere de acasa doar ca PFA si daca detii spatiu comercial autorizat in acest sens
Actele necesare comercializarii mierii ca PF le obtii pe rand de la DSVSA,autorizarea si de la Primarie,carnetul de comercializare
si atestatul de producator...cu ele la mana poti vinde mirea DOAR in spatiile indicate pe Autorizare...NU si de acasa... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde vasilefi » 23 Dec 2016, 15:41

ca PFA sau SRL, cu PFA acum iti tai craca de sub picioare la ce taxe au
sunt si avantaje, trebuie gandita bine treaba.
proapis care sunt acele spatii indicate pe autorizare, ca PF? nu retin sa fi scris cineva despre asta...
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori