Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Buckfast

Mesajde tinumaftei » 22 Dec 2016, 13:19

Closcutz scrie:Problema cea mai mare este cand pregatesti familiile ca pt cel mai bun cules...astepti...astepti...vine culesul precum rapidul prin gara...ploua o saptamana...s-a dus salcamul...mai da si un frig si la prima zi mai frumoasa nu stii din care capat al stupinei sa incepi cu eliminarea botcilor!

Familiile cu Bk autentic nu roiesc în condițiile expuse de dumneavoastră. Instinctul de roire nu are a face decât în mică măsură cu spațiul disponibil. Mătcile rotitoare pleacă și din 6-7 rame dacă li s-a pus pata. Tai la botci si tot pleacă. Aici Bk si chiar F1 de la Bk nu pleacă. Dacă totuși insiști si stai cu cana de sirop în fiecare zi și stupul ajunge la 17-20 de rame poate va pleca. Dar pleacă mai greu decât altele.
Bk pregătite de cules dar fără nectar au altă problemă. Mor de foame... Familiile mari mănâncă mult! Si daca nu mai au ce încep cu puietul..
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Buckfast

Mesajde cucubau » 22 Dec 2016, 17:54

Eu stiu de la bunicul care si el stia de la bunicul bunicului sau , care la fel stia de la strbunicul srabunicului sau , ca cele mai bune matci sunt alea pestrite .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Buckfast

Mesajde tinumaftei » 22 Dec 2016, 18:02

cucubau scrie:Eu stiu de la bunicul care si el stia de la bunicul bunicului sau , care la fel stia de la strbunicul srabunicului sau , ca cele mai bune matci sunt alea pestrite .

N-ai adormit cumva înainte de poveste?
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 22 Dec 2016, 18:29

Closcutz scrie:Problema cea mai mare este cand pregatesti familiile ca pt cel mai bun cules...astepti...astepti...vine culesul precum rapidul prin gara...ploua o saptamana...s-a dus salcamul...mai da si un frig si la prima zi mai frumoasa nu stii din care capat al stupinei sa incepi cu eliminarea botcilor!


Am ajuns la concluzia ca cei mai inversunati anti-BK nu au vazut niciodata o familie cu BK. :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde tuturicius » 22 Dec 2016, 18:46

Grija maxima cu buckfastul!!!!
Stiu un caz, in vecini, si-a luat omul buckfast, erau rele ca dreac, si nu doar ca l-au intepat, dar intr-o zi l-au mancat cu totul. Nu au mai gasit din el decat hainele si incaltamintea.
Este caz real, asa ca, din nou, grija maxima la ce va bagati!!!
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Buckfast

Mesajde filip » 22 Dec 2016, 18:54

tuturicius scrie:Grija maxima cu buckfastul!!!!
Stiu un caz, in vecini, si-a luat omul buckfast, erau rele ca dreac, si nu doar ca l-au intepat, dar intr-o zi l-au mancat cu totul. Nu au mai gasit din el decat hainele si incaltamintea.
Este caz real, asa ca, din nou, grija maxima la ce va bagati!!!

Da,sunt fomiste rau....
In lipsa de sirop ataca tot ce prind in cale.
Apropos de cazul expus de ”tuturicius” cand au ajuns de papat pana in bocanci,familia s-a divizat si se tot multiplica cu ajutorul PNA-ului.........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Buckfast

Mesajde tuturicius » 22 Dec 2016, 19:16

Da, este exact ca in cazul Elodia. Se stie clar ca l-au mancat buckfasturile pe om dar, in lipsa cadavrului nu se poate pronunta decesul si nici buckfasturile nu pot fi bagate la puscarie.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Buckfast

Mesajde cristi_vidican » 22 Dec 2016, 19:38

jonny_it scrie:Am ajuns la concluzia ca cei mai inversunati anti-BK nu au vazut niciodata o familie cu BK. :lol: :lol:


Asta e de pus în titlul topicului. Eu nu le-aș da voie celor care n-au văzut cum lucrează BK decât să citească pe aici.
Nu spun să fi crescut ei, dar să fi văzut, apoi să-și dea cu părerea.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Buckfast

Mesajde cristi_vidican » 22 Dec 2016, 19:41

tuturicius scrie:Nu au mai gasit din el decat hainele si incaltamintea.

Au mâncat și dalta?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Buckfast

Mesajde filip » 22 Dec 2016, 19:44

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Am ajuns la concluzia ca cei mai inversunati anti-BK nu au vazut niciodata o familie cu BK. :lol: :lol:


Asta e de pus în titlul topicului. Eu nu le-aș da voie celor care n-au văzut cum lucrează BK decât să citească pe aici.
Nu spun să fi crescut ei, dar să fi văzut, apoi să-și dea cu părerea.

Vad ca opinia crescatorilor de matci e sa fie un TARG de REGINE,dar fara material biologic,doar cu poze si pliante.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 22 Dec 2016, 21:53

filip scrie:Vad ca opinia crescatorilor de matci e sa fie un TARG de REGINE,dar fara material biologic,doar cu poze si pliante.


Reginele nu se cumpara in functie de cat de bine au iesit in poze sau de cat de frumos scrie crescatorul pe pliant.
Targul de regine este la fiecare crescator in curte. In momentul cand vine omul si iti vede stupina, familiile din care ai crescut si puietul din nuclee indiferent de ce face el acasa nu prea are ce comenta. Ca degeaba dai o regina buna la client daca el nu stie ce sa faca cu ea si cum sa scoata ce e mai bun de la ea.
Eu asa am inceput sa lucrez, nu de foarte mult timp, m-am desteptat mai greu. Cu trimisul de regine prin posta si curier nu este prea buna treaba.

Targul este pentru baliverne si povesti frumoase ... adevarul este in stupina crescatorului. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 22 Dec 2016, 21:55

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Am ajuns la concluzia ca cei mai inversunati anti-BK nu au vazut niciodata o familie cu BK. :lol: :lol:


Asta e de pus în titlul topicului. Eu nu le-aș da voie celor care n-au văzut cum lucrează BK decât să citească pe aici.
Nu spun să fi crescut ei, dar să fi văzut, apoi să-și dea cu părerea.


Stiu, am imbatranit, devin din ce in ce mai intelept, sau cel putin asa las impresia :lol:
(Eu ti-am propus mai demult ceva, dar nu am mai facut nimic...)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde filip » 22 Dec 2016, 21:55

Apropos cum arata o regina BK? :lol:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Buckfast

Mesajde teinegru64 » 22 Dec 2016, 22:36

jonny_it scrie:Ca degeaba dai o regina buna la client daca el nu stie ce sa faca cu ea si cum sa scoata ce e mai bun de la ea.

Si asta e de pus in rama. :D
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde tinumaftei » 22 Dec 2016, 23:11

filip scrie:Apropos cum arata o regina BK? :lol:

Asta trebuie să știe cumpărătorul... Cred că e logic
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Buckfast

Mesajde filip » 22 Dec 2016, 23:18

tinumaftei scrie:
filip scrie:Apropos cum arata o regina BK? :lol:

Asta trebuie să știe cumpărătorul... Cred că e logic

Ce e logic, cand apicultorul nu stie cum se numeste boala de plamani ce afecteaza albina?
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori