Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Microscop

Mesajde balasbebe » 20 Dec 2016, 22:52

Azi am cumparat un microscop IVECO. Cand am vazut pretul, 30 lei am crezut ca este pentru elevi, sau divertisment. L-am comandat si azi a sosit. este destul de vechi, si cam murdar pe la oculare. Ma tot gandesc cu ce sa-l curat sau unde sa-l duc. Are niste puncte din cauza prafului depus care deranjeaza.

Cu el doresc sa fac analize de nosema la albine. Am comandat si HEMOCITOMETRU.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Microscop

Mesajde balasbebe » 21 Dec 2016, 09:54

Multumesc frumos de ajutor.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Microscop

Mesajde Razvan. » 21 Dec 2016, 12:27

si eu sunt cam in acceiasi situatie, cui i-ai multumit?
Razvan.
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mai 2016, 14:01
Localitate: Constanta

Re: Microscop

Mesajde balasbebe » 21 Dec 2016, 14:02

La cel de sus, ca doar este post acuma.
Tu ce microscop
ai da a tot stam de vorba?
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Microscop

Mesajde Closcutz » 21 Dec 2016, 14:30

Buna ziua. Nu va suparati , dar cu ce v-ar ajuta sa vedeti cati spori de nosema sunt pe o albina ...sau si intr-o colonie...de albine? Stiati ca nici fumagilina nu eradicheaza boala...ci doar o tine sub control? Medicamentele care se vand autorizat sunt apa de ploaie...ele au doar un mic rol in preventie...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Microscop

Mesajde balasbebe » 21 Dec 2016, 17:03

Cu ce ma ajuta daca duc albine la un laborator si o sa-mi dea o hartie, ca am stupina slab infestata.
Eu am o crescatorie de matci, doar pentru mine si doua stupine. Doresc sa fac personal analizele in timp real fara sa mai astept sa primesc acelasi raspuns.
Azi am verificat si stau destul de bine. Sunt familii cu zero spori.

Intrebarea este alta, si mai astept raspuns.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Microscop

Mesajde stefanmadalin » 22 Dec 2016, 01:54

balasbebe scrie: Eu am o crescatorie de matci


balasbebe scrie: Cand am vazut pretul, 30 lei am crezut ca este pentru elevi, sau divertisment.


Hai bre, la valoarea ta ar trebuii sa-ti permiti ceva mai capabil. Tu trebuie sa-ti bati capul "cum sa cresc si mai bine matci", nu sa-ti pierzi timpul cu nimicuri de 30 lei, inutile, ieficiente....
"Fii profesionist, ce dracu..!"
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Microscop

Mesajde balasbebe » 22 Dec 2016, 09:57

Ai perfecta dreptate.
Ma intreb daca te-ai uitat vreodata prin microscop sa vezi daca ai nevoie sau nu nevoie de un tratament.
Pana nu demult se dadea preventiv antibiotic, dar se stie ca de tratatat albinele de loca nu se trateaza decat cu foc.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Microscop

Mesajde stefanmadalin » 22 Dec 2016, 14:18

balasbebe scrie: Ma intreb daca te-ai uitat vreodata prin microscop sa vezi daca ai nevoie sau nu nevoie de un tratament.


Nu, pentru ca is prea mic. Atat in agro cat si in apicultura. Asa gandesc eu acum, la problemele care nu le am.
Pentru nosema eu dau cam in fiecare an protofil ACA/ceai/protofil de casa.
Si oricum, daca as avea o problema, am la cine sa ma duc sa ma uit la un microscop.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Microscop

Mesajde balasbebe » 22 Dec 2016, 19:45

Si eu as avea un borcan de miere sa ma duc sa fac o analiza. Este mult mai usor sa iau o mana de albine, sa o toc si sa o verific. Daca te duci la un prieten poate nu are nici el timp si asa mai departe.
Doar cu presupusu nu se mai poate face apicultura.
Am folosit si eu protofil dar este mult mai bine daca verific si daca este eficient.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Microscop

Mesajde stefanmadalin » 22 Dec 2016, 21:52

As recomanda universitatile/facultatile din domeniu care au laboratoare/microscoape. Te duci acolo, daca ai noroc si nu dai de vreo scorpie e bine, mai socializezi, mai arati si altora una alta, iti mai arata si tie, te mai invata ceva...

Ai mai folosit microscop pana acum? Lama hemocitometru?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Microscop

Mesajde balasbebe » 23 Dec 2016, 13:32

Salut
Daca tot esti din Bucuresti am gasit un microscop in sectorul 5 , dar nu vrea sa trimita colet.Doar cand aud de sectorul 5 ma ia groaza.
Poate esti dispus sa ma ajuti sa colaboram si sa pun si eu mana pe el. L-am negociat la un pret bun, dar dupa cate am inteles ocularul este de 5 in loc de 10. Tipul este plecat din Bucuresti momentan.
Ce zici te bagi?
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Microscop

Mesajde stefanmadalin » 23 Dec 2016, 17:04

Da, sigur, te pot ajuta.
Vezi ca de obicei astea cu "'nu trimit prin coletarie'', ''nu sunt in Bucuresti'', ''am negociat un pret bun'', sunt tepe.

Uite aici, o introducere in lumea microscoapelor. By Decebal Tuturici.
https://www.youtube.com/watch?v=0Ltepsh18aw
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Microscop

Mesajde balasbebe » 23 Dec 2016, 19:34

Daca se poate sa-mi zici cum este cu tzepele?
Te duci la adresa si te jefuiesc?
Am patit asa prin Obor, prin 1986. M-au inconjurat, si am ramas cu 10 lei sa pot sa beau o bere.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Microscop

Mesajde stefanmadalin » 23 Dec 2016, 23:53

Nu cred ca mai este ca atunci. Cu tepele...nu sunt seriosi, iti aduc altceva decat spun, nu iti aduc setul complet...tiganeli dastea, da-mi banii acum si-ti trimit eu...valabile pentru cine musca (destul de ****** si speriat).
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Microscop

Mesajde balasbebe » 06 Ian 2017, 07:47

A venit si microscopul mult asteptat. Din pacate nu a fost ambalat bine si s-a ruptfiletul de la turela. Puteam sa nu-l ridic si omul sa ramana cu paguba. Am improvizat ceva sa pot lucra cu el.
Va spun patania sa nu se mai repete. Citeam pe net de uni care nu voiau sa-l trimita pe curier.

FAN CURIER este de tot rasul. O sa le fac o campanie poate sa se trezeasca la realitate. Scump si prost.

PS. Microscopul este OK, si se pot vedea sporii. Am gasit maxim 5-8 spori in campul vizual, de la albinele recoltate. Daca este mult sau putin vom vedea.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 65 vizitatori