Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 24 Dec 2016, 18:19

Sarbatori Fericite!
La multi ani!
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Mircea_63 » 24 Dec 2016, 20:42

Sa-ti aduca Mosul tot ce iti doresti! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde gica.mosu » 24 Dec 2016, 21:25

....Multumesc ....Si sa-ti aduca D-zeu T'at ca-ti doresti...inclusiv una tanara si nelinistita cu..."periea" buna sa te spele pe s...e, si de ce nu o magazie pt stupi-gata echipata si cu scavai stuchi di rezerva...P.s -sa fiiiiiii iumbit alturi di cei dragi tie....La multi ani :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 24 Dec 2016, 23:15

Va multumesc mult.
Sarbatori Fericite tuturor!
cu mare drag,Augustin78
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 31 Dec 2016, 10:44

Vreau sa va urez tuturor un Sincer
La multi ani cu Sanatate si Realizari in tot ce va propuneti!
Butoaie pline si familii sanatoase!
Cu mult drag Augustin_Mioveni
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde mausica » 31 Dec 2016, 16:39

Hai La multi ani !!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 05 Feb 2017, 14:52

Va salut
revin si eu cu ceva noutati,insa nu prea bune.Am ceva pierderi insa din vina mea....
Din toamna am pierdut 5 stupi.....2 au parasit stupii"asta din octombrie" unul e unificat"lipsa regina" si la 2 familii"ambii roi de anul trecut" i-am gasit morti...mancare arhisuficienta...insa cred ca uzura si-a spus cuvantul....si ..cred ca si tratamentul nu a fost eficient 100%....mentionez ca am facut in toamna 5 tratamente cu mitak+ulei parafina si cu acel rofureto.
deocamdata sunt....multumit de evolutia mea.
Proiectul meu de inmultire era undeva la 25 de stupi...am facut mai multi..insa am pierdut pe iarna....si asta ca nu m-am indurat sa unific in toamna...asa cum i-mi planificasem initial....insa....

Ieri 4 feb 2017 au avut un zbor de curatire mai intens decat pe data de 3 feb....in acele zile au avut temperaturi peste 11 grade celsius.... astazi e ceva mai rece si cerul e inorat.
Va salut si va doresc sa aveti familii sanatoase.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde mausica » 05 Feb 2017, 15:54

Augustin78 scrie:
Proiectul meu de inmultire era undeva la 25 de stupi...am facut mai multi..insa am pierdut pe iarna....si asta ca nu m-am indurat sa unific in toamna...asa cum i-mi planificasem initial....insa....
[/b]

asta nu o mai inteleg... :?
Adica tu iti planuiesti dar ramane asa in pom planul ? :shock:
Data viitoare nu mai fa planuri ci dute la noroc sau....cum o fi
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 06 Feb 2017, 00:14

Salut Mariuse
Anu trecut in primavara asa ma gandeam sa ma extind undeva la 25 de stupi buni bagati in iarna,dar....dar, am zis ca merg si matele pe 3-4 rame....si nu prea au mers toti.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde mausica » 06 Feb 2017, 12:12

Ma refeream la ideea de unificare(care trebuia în toamna...de fapt ti-a zis câteva persoane) si tu nu ai ținut cont ;)
Bine ca nu ai înmulțit excesiv sa intri in iarna cu panarame ca atunci.......era bai acuma.
Sănătate !!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 06 Feb 2017, 22:48

Salut marius
Stiu ca am fost avertizat,insa stii cum e in viata,pana nu treci tu prin ceva degeaba te avertizeaza nu stiu cate persoane.
Acum am vazut ce inseamna sa ai o familie mai numeroasa intrata in iernare....conteaza enorm...stiu ce inseamna atunci cand deschizi un capac de stup si nu mai exista VIATA in acel loc....e DUREROS......insa trebuiesc toate aceste lucruri..pentru a invata pe pielea noastra.
Oricum va doresc sa aveti o primavara frumoasa cu populatii numeroase si puse pe treaba :)
Va saluta cu respect,Augustin.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Shrek » 06 Feb 2017, 22:55

[quote="Augustin78"]Salut marius
......stiu ce inseamna atunci cand deschizi un capac de stup si nu mai exista VIATA in acel loc....e DUREROS......

Încă n-ai vazut nimic! Sa vezi cum este cand ridici capacul si acolo este o viata in....agonie! O adevărați tragedie! Cel putin la inceput. Pe urma ori înveți din greseli ori te înveți cu greseala! Mult noroc!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 07 Feb 2017, 18:31

Salutare Shrek
da...e dureros oricum ai privi....ori vazand agonia ori vazand ....deja "dupa agonie" mortul.....sper sa invat din asta si in toamna sa am puterea de a restrange/unifica familiile...
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 26 Feb 2017, 22:31

Salutare
Astazi am trecut pe la stupi foarte putin.....am vazut aducand polen proaspat de la alun.Maine se anunta cald,voi efectua un control la toata stupina.
Lucrarea ar fi de restrangere si poate curatate a fundurilor de albine moarte si ceara de pe fundul stupilor.
In rest ce sa spun.....toate bune.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 26 Feb 2017, 22:33

Am o intrebare si eu la cei cu state vechi.
Pentru plecarea in pastoral ce acte trebuie avute dupa mine?
De inscris i-am inscris acum cateva zile in registrul agricol.....stiu ca mai trebuie o adeverinta de la medicul veterinar....acesta a spus ca inainte sa plec in pastoral va trebui sa-i fac o vizita sa-mi dea aceea adeverinta.
Voi ce-mi recomandati/sfatuiti mai trebuie ceva sau?
Va multumesc.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde mausica » 26 Feb 2017, 23:29

Augustin78 scrie:Am o intrebare si eu la cei cu state vechi.
Pentru plecarea in pastoral ce acte trebuie avute dupa mine?
De inscris i-am inscris acum cateva zile in registrul agricol.....stiu ca mai trebuie o adeverinta de la medicul veterinar....acesta a spus ca inainte sa plec in pastoral va trebui sa-i fac o vizita sa-mi dea aceea adeverinta.
Voi ce-mi recomandati/sfatuiti mai trebuie ceva sau?
Va multumesc.

Conform legii apiculturii ca sa ai familii de albine in curte (vatra de iernare) trebuie sa ai:
1. Inscriere in registrul agricol (comunici nr. de familii, locul, adresa,
2. Inregistrare la DSV
3. detinerea carnetului de stupina pentru toate familiile
4. identificare in sistemul unitar de identificare a stupinei si stupilor.

Daca pentru punctele 1-3 nu ai nevoie de o forma de asociere (le poti obtine ca persoana fizica) la punctul 4 lucrurile se complica. Din ce stiu eu nu poti obtine numerele de identificare fara sa fi inscris intr-o forma asociativa.
90% din cei prezenti la curs au spus ca nu au nimic din cele de mai sus (unii aveau stupi de zeci de ani - nu ca mine de cateva luni). Adica albinele pot sa culeaga nectar si polen si fara hartiile alea. :)

Dupa ce ai toate astea rezolvate cu vatra permanenta treci la pasul urmator pentru a deplasa stupii pe o vartra temporara (stuparit pastoral);

Pentru pastoral:
Comunici administratiei locale: locul, perioada, numarul familiilor de albine, adrea detinatorului de stupi - pentru a te proteja in cazul unui tratament fito sanitar.
Pe formularul de deplasare in pastoral spune ca trebuie sa notifici DSV-ul de destinatie care ar trebui sa-ti elibereze un certificat si documentele de miscare (prin si la solicitarea medicului veterinar).
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 22 vizitatori