Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Paulownia

Mesajde gabimihai » 16 Apr 2016, 22:39

Se rup toti mugurii pana sus acolo de unde vrei sa inceapa coroana, In acel loc se lasa ci 4 muguri, 2 pe o parte si 2 pe cealalta, de unde va incepe coroana. Acum va hatarati si de la ce inaltime vreti sa aveti coroana. Eu am pomul din imagine la 6,5 metri coroana, m-am urcat pe o scara de 3,5 metri si n-am reusit sa curat tot pana la coroana. La altii am curatat si am lasat ultinii 2 muguri ce vor forma crengile coroanei de unde vor pleca alte crengi. Surpriza a fost sa gasesc la un pom gauri in tulpina, de la un parazit, (vierme), anul trecut nu am sesizat, nu stiam ca acest vierme ataca si Pawlonia, a lasat gauri mari, tulpina fiind goala la mijloc el s-a cuibarit acolo si a sapat. Anul acesta am observat ca pomul are gauri, nu am avut cum sa fac poze, dar maine voi face sa vedeti ca am taiat 1/3 din pom cu toate ca facuse lastari si mai sus, am fost nevoit sa las ultimul mugure ca la o taiere total pentru a creste pana la inaltimea dorita apoi sa fac coroana. \
La fel am procedat si la ceilalti care nu au ajuns la inaltimnea dorita, am rupt toti mugurii deja aveau frunzulite si am lasat ultimul de sus de langa care am taiat tulpina oblic pentru a continua cresterea acestuia. Voi reveni si cu poze, ma scuzati dar am avut multa treaba si nu am putut sa stau de poze sau filmulete. Maine promit ca pozez.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Paulownia

Mesajde gabimihai » 17 Apr 2016, 21:21

Am revenit cu poze. Iata cum arata acum pomii mei, iar atacul daunatorului se poate vedea la unul dintre pomi, cat si gaura pe care a facut-o in tulpina. Am acoperit ranile cu Arbokol - pasta pentru altoit, foarte buna si elastica la cresterea pomului. Inainte am stropit cu insecticid Reldan pomii si ranile facute. Asa cum am precizat, pomii care nu au inaltimea dorita de unde va pleca coroana, i-am taiat oblic de langa mugure pentru ca prin cresterea acestuia tulpina sa fie aproape dreapta, de fapt e aceeasi taiere ca dupa primul an , numai ca e sus. Poze:
Fişiere ataşate
P1110091.JPG
lastari pentru coroana la 5 m
P1110087.JPG
Rana in tulpina
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Paulownia

Mesajde gabimihai » 17 Apr 2016, 21:23

x
Fişiere ataşate
P1110084.JPG
mugure lasat pentru crestere tulpina.
P1110086.JPG
Rana tratata.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Paulownia

Mesajde gabimihai » 17 Apr 2016, 21:25

x
Fişiere ataşate
P1110081.JPG
pomul taiat si lastarul de crestere tulpina. Acesta a fost cel mai afectat.
P1110082.JPG
Rani tratate la pomul taiat pe 1/3 din tulpina.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Paulownia

Mesajde gabimihai » 17 Apr 2016, 21:29

La cel mare i-am rupt mugurii cu ajutorul unei sarme oteloase legate de un bat, nu ajungeam dupa scara de 3,5 m la ramuri.
Fişiere ataşate
P1110076.JPG
Ramurile de aproape fotografiate dupa scara.
P1110077.JPG
Cel mai mare, postat anul trecut, nici nu ama juns sa curat pana la ramuri, are tulpina 6,6 m inaltime.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 19 Apr 2016, 12:05

@gabimihai sfatul meu este sa le lasi în varf cel putin 3 sau 4 lastari care vor forma ramurile / coroana.
În varf lasi unul singur doar daca te intereseaza sa creasca drept pentru cherestea.
vezi video https://www.youtube.com/user/LuciusSDA/videos
Daca are pana în 2 metri se taie de jos si o sa apara alti lastari si se lasa un singur lastar.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde gabimihai » 19 Apr 2016, 21:29

Pai asta am si facut, unde vreau sa creasca am lasat un mugure, iar unde doresc coroana am lasat 3-4. pozele asta arata.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 20 Apr 2016, 12:49

Excelent, Vad ca esti pe langa Focsani.
Pun mai jos un link sa vezi la ce a ajuns un apicultor langa Focsani
https://www.youtube.com/watch?v=KMcbKCnJRGc
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Paulownia

Mesajde gabimihai » 20 Apr 2016, 19:37

Stiu, e la Golesti, langa Focsani. Si la mine in comuna Gologanu unde am stupina, a plantat un consatean 2 ha.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Paulownia

Mesajde unincepator » 26 Dec 2016, 23:23

Dar despre paulownia nu mai este de discutat nimic?.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Paulownia

Mesajde gabimihai » 28 Dec 2016, 22:19

Asteptam primavara. eu sunt putin suparat, cel mai mare si mai frumos copac, cel din poza, s-a rupt de la 1,5 m de sol in vara de la o furtuna. Initial vazusem ca bate vantul prea tare, am zis ca nu-i bai, rezista, am plecat la Focsani si a doua zi suna soacra, mama ti-a rupt copacul cel mare....L-am lasat asa 2 sapatmani sa vad de unde da si cum creste, apoi am l-am taiat sub ultimul lastar cel mai viguros. Pana in iarna a crescut 1 m, sa vad ce va fi la primavara.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Paulownia

Mesajde unincepator » 30 Dec 2016, 21:21

si la mine an ardeal afost vant an vara, la2(ca am 8 bucati)mi-a rup numai varful de vreo15 cm,dar eu antrebam la cine are mai batrani daca au anflorit si daca sant cautati de albina.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Paulownia

Mesajde mellis » 05 Ian 2017, 01:03

Salut,

In trecere cu schiurile la vecinii sarbi, am vazut cateva hectare bune cu paulownia .. frumoase .. foc - estimez vreo 4-6 m - lastari drepti - sanatosi..
Prima ce sare-n vedere este in drumul Varset - Pancevo.

Sanatace..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Paulownia

Mesajde cobi » 05 Ian 2017, 13:54

mellis scrie:..In trecere cu schiurile la vecinii sarbi, am vazut cateva hectare bune cu paulownia .. frumoase .. foc - estimez vreo 4-6 m

Ce diametre aveau? Teminatii degerate n-ai observat? La mine ingheata in fiecare an (410 m alt); sunt pusi de 3 ani. A avut crestere in inaltime si de 4 m intr-un an, valoarea maxima la un exemplar din 300 buc. Vedem anul asta.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Paulownia

Mesajde mellis » 06 Ian 2017, 02:41

Nu am oprit - dar din masina aratau perfect..inalti..drepti..mana de meserias..
Impresionat ca nu am vazut doar una .. ci mai multe suprafete plantate..in zone diferite..
Cam saracie pe unde ma trecut..dar oameni gospodari .. se vede mana lui Dumnezeu..
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Paulownia

Mesajde clucian » 09 Ian 2017, 16:09

@ gabimihai nu esti singurul care a patit acest lucru.
Sfatul meu este ca în jur de 10 aprilie sa îl tai direct de jos sa dea alti lastari si lasi un singur lastar pe cel mai viguros, o sa recupereze înaltimea anul asta dar o sa întarzie cu florile. Daca îl lasi mai de sus sa continuie cresterea modul de prindere este sensibil si la urmatoarele vanturi se poate rupe din nou.

@ mellis ce ai vazut pe la sarbi este Paulownia Bellisima un hibrid facut de bulgari.
Ceva de genul https://www.youtube.com/watch?v=_U1bSvex-Yc

@ unincepator uite un filmulet cu flori de Paulownia vizitat de albine în Romania https://www.youtube.com/watch?v=AS8COXKeNC4&t=2s
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


cron