Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impozitele pe familia de albine include si roii?

Mesajde lucky5strike » 10 Ian 2017, 11:43

Cum stau unii la cotitura... ca la Marasesti ... :lol:
Neafiliatul scrie:Familie de albine IMPOZABILĂ este aceea care produce miere care să acopere cheltuielile cu întreținerea .Cele care culeg numai pentru ele , le declară cine vrea .

Bun punct de vedere! :idea:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Impozitele pe familia de albine include si roii?

Mesajde kiloz » 10 Ian 2017, 12:34

Definitie,de aici fiecare considera cum o vrea si ce o vrea o familie de albine :roll: si daca sint fara trintori!

familie de albine - unitatea biologică de putere corespunzătoare pentru anotimpul respectiv, de sine stătătoare, în stare să ierneze şi să valorifice culesurile în condiţii optime.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Impozitele pe familia de albine include si roii?

Mesajde gica.mosu » 10 Ian 2017, 14:08

Baiii,da nu ma lesi,paaai uniiiii gasiti voi" trantori" ca'n parlament...mai putineeeee legi in folosul"umanitatiiii" si a apicultorilor in "jenere" made FL Persic...Stimaaa maestreeee..... :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Impozitele pe familia de albine include si roii?

Mesajde Neverte-Bratu » 10 Ian 2017, 15:38

tinumaftei scrie:Impozitul se raportează la familiile pe care le ai la o dată de referință ( cred că 25 mai).

deci daca asta e adevarat atunci tot ce apare ca si roi in ograda dupa 25 mai nu tre platit taxe
merci tuturor de raspuns
Neverte-Bratu
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Sep 2016, 22:33

Re: Impozitele pe familia de albine include si roii?

Mesajde kiloz » 10 Ian 2017, 18:39

Nu.
Orice modificare declarate si inregistrate in registrul agricol determina numarul de familii detinute de un apicultor.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Impozitele pe familia de albine include si roii?

Mesajde nickialomita » 10 Ian 2017, 19:21

Una peste alta cam cat ar fi de platit daca detinem spre exemplu 100 familii de albine?
nickialomita
 
Mesaje: 54
Membru din: 01 Ian 2016, 22:36


Re: Impozitele pe familia de albine include si roii?

Mesajde balasbebe » 10 Ian 2017, 21:00

Neverte-Bratu scrie:
tinumaftei scrie:Impozitul se raportează la familiile pe care le ai la o dată de referință ( cred că 25 mai).

deci daca asta e adevarat atunci tot ce apare ca si roi in ograda dupa 25 mai nu tre platit taxe
merci tuturor de raspuns


Daca o sa vina in control se poate fenta. Numaram familiile declarate, iar restul o sa spunem ca sunt roi, sau familii ajutatoare, nu de productie, sau de reproductie. Din ele vom face roi, sau am unificat roii de aceea sunt asa de puternice.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Impozitele pe familia de albine include si roii?

Mesajde cobi » 10 Ian 2017, 21:09

nickialomita scrie:Una peste alta cam cat ar fi de platit daca detinem spre exemplu 100 familii de albine?

tu cati ai, mai exact?
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Impozitele pe familia de albine include si roii?

Mesajde tinumaftei » 10 Ian 2017, 21:45

cobi scrie:
nickialomita scrie:Una peste alta cam cat ar fi de platit daca detinem spre exemplu 100 familii de albine?

tu cati ai, mai exact?


Vei plati doar pentru ce depășește 75. Norma de venit este stabilită anual pentru fiecare județ. Caută la județul unde ai domiciliul fiscal!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Impozitele pe familia de albine includ si roii?

Mesajde gica.mosu » 10 Ian 2017, 23:21

...DACA IESTI.... p...t =platesti...daca nu traiasca "mumataaaa"...wooou ci baiet buuun ....o avuuut....in reeeeeest rezolvaaaa "natuuuura"P.s - nu va mai 'imbatati' cu apa reciii=stiu "baietiii buuuni cuuuum sa faceee"=pi tuuuurtaaaaa...LOOOOR" :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Impozitele pe familia de albine includ si roii?

Mesajde talex » 11 Ian 2017, 14:55

Dacă la 20 mai cumperi 100 de roiuri și declari aceasta achiziție la primărie,dsv, aca vei trebui sa ajungi și pe la anaf și vei plăti impozit pe 25 de stupi. Mai noi finanțele nu îți mai accepta doar declarația ci te trimit și la apia sa le aduci o hârtie. Așa am pățit eu chiar dacă nu am accesat nici un proiect. Acum nu poți avea la nesfârșit numai roiuri. Un roi din mai,iunie e în toamna familie. Un roi din august e în iunie anul viitor familie. Impozitarea se face după numărul de stupi/crotalii. Ai peste 75 plătești. Pe nimeni nu interesează ca a fost un an prost,ca au roitul în draci. Ca ai făcut unificării și de fapt tu ai 40 de familii și 40 de roiuri. Ai 80 plătești pentru 5. Dar nu impozitarea e problema. Ci faptul ca nu îmi pot vinde mierea. Ca prețul e unul derizoriu.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Impozitele pe familia de albine includ si roii?

Mesajde proapis13 » 11 Ian 2017, 21:19

Conf unei ordonante data de ministrul agriculturii si in vigoare de la 1 ianuarie 2016,pana la 15 martie,fiecare fermier are obligativitatea sa declare pe proprie raspundere la primarie si sa semneze de confirmare in Reg Agricol cate fam de albuine detine....Daca nu o face,se intelege de la sine ca detine acelasi efectiv de albine,care automat este inregistrat si trimis mai departe catre autoritatile care monitorizeaza numarul coloniilor de albine...In alta ordine de idei,Ordinul nr. 119/2011,stipuleaza clar ca orice roi sau familie de albine achizitionata trebuie declarata la primarie in maxim 5 zile lucratoare si mai departe trebuie facute demersurile pentru identificare... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Impozitele pe familia de albine includ si roii?

Mesajde Neafiliatul » 12 Ian 2017, 11:26

Aici nu aveți dreptate . " Apicultorul care cumpără material biologic, precum şi stupi noi şi/sau vechi care au sau care nu au număr de ordine deja existent este obligat să anunţe în termen de maximum 5 zile lucrătoare reprezentantul formei asociative pentru a primi plăcuţe de identificare pentru stupii achiziţionaţi. " Deci , nu se modifică numărul declarat la primărie . În cazul roiurilor făcute fără botci sau mătci date la formare , pentru a ieși o matcă , a se împerechea și a începe ouatul , sunt necesare 30 zile și nici atunci nu suntem siguri de prolificitatea ei . Atunci cum să iau număr pentru ceva ce nu o să am ? ( Din aberațiile ord.119 )
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Impozitele pe familia de albine includ si roii?

Mesajde proapis13 » 12 Ian 2017, 11:43

Reciteste cu atentie ce am scris,un roi achizitionat contine o regina imperecheata,deci este o unitate biologica
NU am pomenit despre roii formati cu botci,etc...astea sunt pomenite de tine
DA,roii formati cu regine imperecheata si cei achizitionati trebuie,conf legii sa fie inscrisi in reg agricol
Ca NOI,nu procedam asa este o meteahna pur romaneasca...deci ceva normal...
Am expus in postarea anterioara procedura LEGALA nu cea pe care o urmam cu totii... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Impozitele pe familia de albine includ si roii?

Mesajde Neafiliatul » 12 Ian 2017, 12:02

proapis13 scrie:Conf unei ordonante data de ministrul agriculturii si in vigoare de la 1 ianuarie 2016,pana la 15 martie,fiecare fermier are obligativitatea sa declare pe proprie raspundere la primarie si sa semneze de confirmare in Reg Agricol cate fam de albuine detine....Daca nu o face,se intelege de la sine ca detine acelasi efectiv de albine,care automat este inregistrat si trimis mai departe catre autoritatile care monitorizeaza numarul coloniilor de albine...In alta ordine de idei,Ordinul nr. 119/2011,stipuleaza clar ca orice roi sau familie de albine achizitionata trebuie declarata la primarie in maxim 5 zile lucratoare si mai departe trebuie facute demersurile pentru identificare... :!:

Nu-mi plac contrele , dar nu eu trebuie să recitesc . Ați afirmat că ord.119 stipulează clar că orice roi trebuie declarat la primărie în 5 zile , lucru care , conform ord.nu este adevărat . Completarea făcută de mine după nu se modifică numărul declarat la primărie era făcută pentru a evidenția aberațiile ord.119 , nu că ar fi fost afirmate de dvs .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori