Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 14 Ian 2017, 22:51

Buna seara!
Vreau sa va aduc la cunostinta un aspect ignorat si o solutie foarte simpla de a scapa de acarianul varroa.
Aceasta metoda simpla, lasata la indemana de Dumnezeu, fara sa necesite cheltuieli pe numeroase tratamente toxice sau complicate solutii de gestionare a familiei de albine in stup este deja folosita de catre cateva tari precum Cehia, Germania, Turkmenistan si altele.
Cred ca v-am facut curiosi.
Este vorba de sesizarea unei diferente intre cele doua tipuri de insecte vizate: albina si acarianul varroa, o diferenta care poate fi folosita in lupta cu dusmanul nr. 1 al albinei.
Calcaiul lui Ahile al acarianului, punctul sau vulnerabil este... temperatura.
Eu am de gand sa folosesc tratamentul termic pentru a deparazita stupul.
Este o metoda la indemana, naturala si cu eficienta de ...100%!
Cred ca pe unii dintre dvs. v-am facut sa zambiti ironic, neincrezatori in astfel de solutie salutara.
Trebuie doar sa stim temperatura letala atat pentru albine cat si pentru varroa si sa ridicam temperatura stupului la o temperatura care sa ucida doar acarianul, nu si albina.
Mai trebuie sa stim si pentru cat timp trebuie sa mentinem aceasta temperatura si cum.
Romanul este inteligent si cred cu tarie ca anul acesta tot mai multi vor adopta termostupul. Unii dintre apicultori au auzit deja de el, dar poate s-au descurajat de pretul lor exagerat de mare pe care il practica nemtii si cehii. Solutia a treia, aceea a Turkmenistanului este pentru noi: sa ne cream singuri un sistem simplu si eficient de a creste temperatura din stup a.i. sa fie letala pentru varroa.
Sper din tot sufletul ca apicultorii sa fie receptivi si sa scape albinele de acest destructor si de acele "camere de gazare" pe care le folosim pana la aceasta data in aceasta lupta cu acarianul, gazare care este foarte neplacuta pentru albine si care le slabeste atat de mult vitalitatea.
Imi doresc ca prin acest forum sa va provoc la discutii si impreuna sa facem efortul de a gasi anul acesta, 2017, mai multe formule viabile pentru termostup.
Noul an care a inceput de curand va urez sa va aduca dvs, apicultorilor romani, bucuria de a scapa simplu si definitiv de acarianul care de zeci de ani ne-a indepartat tot mai mult de realitatea de odinioara a bunicilor nostri apicultori: produse ale stupului curate, fara substante toxice si albine sanatoase, pline de vitalitate! Asa sa ne ajute bunul Dumnezeu!
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde filip » 14 Ian 2017, 23:05

Puntea e prea subtire si marja de eroare prea mica.
Drumul spre INFERN e presarat cu intentii bune.
Nu multumesc,eu nu servesc!
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde peterneamt » 14 Ian 2017, 23:17

Manopera este foarte mare.... la albine .....ineficient în cazul puietului căpăcit ! La albine (din păcate )cele mai eficiente (din mai multe puncte de vedere ) tratamente, rămân : Cumaphos, amitraz, acid oxalic prin sublimare ! :roll:
ps. caută pe forum ....s-a mai dezbătut inclusiv filmuleţe... când facem pastoral şi ne prinde ziua ..sau pe caniculă la floarea soarelui ....temperatura urcă de se topesc ramele şi.... !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 14 Ian 2017, 23:48

filip scrie:Puntea e prea subtire si marja de eroare prea mica.
Drumul spre INFERN e presarat cu intentii bune.
Nu multumesc,eu nu servesc!


Ce inseamna punte subtire? Cunoasteti temperatura letala pt cele doua insecte?
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 14 Ian 2017, 23:53

peterneamt scrie:Manopera este foarte mare.... la albine .....ineficient în cazul puietului căpăcit ! La albine (din păcate )cele mai eficiente (din mai multe puncte de vedere ) tratamente, rămân : Cumaphos, amitraz, acid oxalic prin sublimare ! :roll:
ps. caută pe forum ....s-a mai dezbătut inclusiv filmuleţe... când facem pastoral şi ne prinde ziua ..sau pe caniculă la floarea soarelui ....temperatura urcă de se topesc ramele şi.... !


Manopera mare?... adica una costisitoare, sa inteleg? Exista mai multe metode foarte simple de a capta energia solara cu materiale f ieftine.
In privinta pastoralului cand e foarte cald, aveti cunostinta despre temperatura letala la cele doua insecte?
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 14 Ian 2017, 23:57

AndreiA Serb scrie:
peterneamt scrie:Manopera este foarte mare.... la albine .....ineficient în cazul puietului căpăcit ! La albine (din păcate )cele mai eficiente (din mai multe puncte de vedere ) tratamente, rămân : Cumaphos, amitraz, acid oxalic prin sublimare ! :roll:
ps. caută pe forum ....s-a mai dezbătut inclusiv filmuleţe... când facem pastoral şi ne prinde ziua ..sau pe caniculă la floarea soarelui ....temperatura urcă de se topesc ramele şi.... !


Manopera mare?... adica una costisitoare, sa inteleg? Exista mai multe metode foarte simple de a capta energia solara cu materiale f ieftine.
In privinta pastoralului cand e foarte cald, aveti cunostinta despre temperatura letala la cele doua insecte?


In mod natural nu se ajunge la aceste temperaturi care ar scapa stupul de acarieni ( nu numai varroa), temperaturi cu care puietul este obisnuit, el fiind incalzit de albinele doici la un prag apropiat.
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde peterneamt » 14 Ian 2017, 23:59

INCARCAT pe 25 august 2011

Varroa-Controller permite un tratament termic împotriva acarianului Varroa la începutul sezonului apicol deja în aprilie / mai.

Acest lucru conduce la un nivel mai scăzut de infestare și permite recoltarea de miere mai târziu.

Tratamentul termic impotriva varroa permite apicultura gratuit chimice.


Ar fi bine pentru că :
;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde peterneamt » 15 Ian 2017, 00:06


:roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 15 Ian 2017, 00:08

peterneamt scrie:INCARCAT pe 25 august 2011

Varroa-Controller permite un tratament termic împotriva acarianului Varroa la începutul sezonului apicol deja în aprilie / mai.

Acest lucru conduce la un nivel mai scăzut de infestare și permite recoltarea de miere mai târziu.

Tratamentul termic impotriva varroa permite apicultura gratuit chimice.


Ar fi bine pentru că :
;)

Asta ne dorim, cred, cu totii. Sa scapam albinele de tratamentele chimice, si buzunarele noastre de bani cheltuiti uneori in zadar.
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde peterneamt » 15 Ian 2017, 00:11

INCARCAT pe 19 iun. 2011

Varroa test de tratament acarianul, acesta a fost primul test pentru a vedea modul în care bucla de reglare a temperaturii a fost de lucru. Bulbul am folosit nu a fost în stare să ajungă la temperatura potrivită, așa că am setat temp. la 30 ° C. Eu folosesc DS18B20 ca senzori. 2 senzori sunt dedicate stupului si unul este pentru sursa de încălzire.

Publicat pe 22 noiembrie 2015

Demonstrație a modului ușor temperaturile de tratament cresc, chiar dacă condițiile meteorologice nu sunt optime.

Tratamentul termic ucide acarieni Varroa Destructor în puiet sigilat.

Tratamentul a început la 08:05, acoperișul a fost pus pe la 10:30 și la 40 de minute după ce a fost temperatura de tratament atins. Fără nori, temperatura de tratament este atins mai repede.


Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde peterneamt » 15 Ian 2017, 00:16

Stupul termo un schimbător de joc în apicultură. Nu mai vor Varroa destructor ucid acarienii coloniile de albine. Nu mai apicultori vor fi obligați să utilizeze substanțe chimice în interiorul stupii lor. Stupul ™ produc termo miere sănătoasă și susținerea sănătății albinelor.

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde daffid mihailov » 15 Ian 2017, 00:27

Au rusii un rotisor fain prin care cerne acarianul. Eu cred ca e de viitor tratamentul trermic. Dar la fel, in lipsa totala a puietului. Ar fi eficient si la roii la pachet un tratament.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 15 Ian 2017, 00:33

peterneamt scrie:Stupul termo un schimbător de joc în apicultură. Nu mai vor Varroa destructor ucid acarienii coloniile de albine. Nu mai apicultori vor fi obligați să utilizeze substanțe chimice în interiorul stupii lor. Stupul ™ produc termo miere sănătoasă și susținerea sănătății albinelor.

;)

Stupii de la cehii astia imi plac cel mai mult. M-am gandit cum as putea sa ii imit folosind materiale care nu sunt greu de procurat. Anul acesta facem experimente!
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 15 Ian 2017, 00:37

daffid mihailov scrie:Au rusii un rotisor fain prin care cerne acarianul. Eu cred ca e de viitor tratamentul trermic. Dar la fel, in lipsa totala a puietului. Ar fi eficient si la roii la pachet un tratament.

Cum arata "rotisorul"? Imi place ideea: varroa la rotisor! Manca-l--as copt!
In privinta puietului, cehii nu fac rabat, trateaza cu tot cu puiet si se pare ca acesta iese si mai "destept": mai multe culegatoare.
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde peterneamt » 15 Ian 2017, 00:38

Publicat pe 17 martie 2015
Extras dintr-un articol de ZDF.umwelt din 2009, prin tratamentul termic al coloniilor de albine

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde peterneamt » 15 Ian 2017, 00:43

Publicat pe 27 mai 2016
De salvare pentru miliarde de albine: apicultori Schwall Unger reuși să o protecție eficientă împotriva acarienilor ucigaș - tratament termic fără aditivi chimici

Albinele sunt o parte importantă a ciclului ecologic și, prin urmare, foarte important pentru noi, oamenii. Prin urmare, apicultori se angajează să păstreze tarifele lor nu se întâmplă nimic. Timp de decenii și a încercat să ia măsuri împotriva cel mai mare dușman al albinelor, Varroa. Trei apicultori din Schwallungen în Turingia a reușit acum, ei au luat o tehnică comună și a creat un dispozitiv care ucide prin tratament termic controlat, acarianul ucigaș. Ei numesc invenția lor "DIHEU Bee Vital". Lucru special aici, va fi folosit substanțe chimice, astfel încât nu există nici un reziduu, iar metoda lor este, prin urmare, modul cel mai blând pentru albine.
;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori