Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde daffid mihailov » 15 Ian 2017, 20:49

Ecofilum face caldura prin infrarosu si nu incalzeste aerul cat corpurile care apoi radiaza caldura. Sunt de aceeasi parere, sus pus e cea mai proasta idee. Sa nu ai carpe peste ca s-ar putea sa se topeasca, si apoi daca e la 220 e de rau. Iar daca ai termostatul, face mai mult rau ca se opreste si nu da caldura constant. Dupa 25 Feb ar fi indicat sa bagi rezistente, instalatie ce ai. La mate lesinate bani aruncati.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde balasbebe » 15 Ian 2017, 20:55

Am un berbec care a dat drumu deja la 12 grade. Daca vad ca se ridica albinele o sa mai reduc temperatura. Era foarte multa gheata in lada si poate de aceea am lasat pe 9 grade sub podisor. Ce o fi in lada nu stiu deocamdata pana nu voi citi temperatura.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde gusoiu_gigi » 15 Ian 2017, 21:01

De astazi am crescut temperatura in vagon la 5 grade pana acum am mers pe 0 grade stupi sunt in pat cald pe 10 rame si iernez cu familia in spate. :idea: cu diaframa de polistiren extrudat etansa cu urdinis .. ;) sa sa traiesti nea,,,Eugene,,,,te saluta..prahoveanu,,,, :D
Avatar utilizator
gusoiu_gigi
 
Mesaje: 82
Membru din: 10 Apr 2011, 21:28
Localitate: Batrani Prahova

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde janese » 15 Ian 2017, 21:05

:lol: ma gushule,ma...dashtapt esti ma prahovene!!!!
daca faceai mai cald pe hol,dormeai si cu nevasta acolo!!!!fa ma ,30 de grdc!!!!! te salut puturosule!!!! :lol:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde MIHAI BALS » 15 Ian 2017, 21:13

balasbebe scrie:Ieri am reusit sa dau incalzirea la stupi. Deocamdata am pus pe 9 grade sonda sub podisor.

cand n-ai ce sa faci,iti gasesti de lucru!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde MIHAI BALS » 15 Ian 2017, 21:15

balasbebe scrie:Am pus doar o temperatura sa treaca mai usor iarna albinele. Am gasit de cuvinta sa le ajut doar putin. Nu incalzesc lada, ar fi prea devreme, asa cum ai zis. Nu vrea sa mai am in lada surprize spre primavara.
Fac doar experiente cu albinele. Am auzit de incalzire lateral sau jos. Eu am pus ecofilm in podisor pe post de izolatie.

ideea e ca ...trebuie sa te ajuti...pe tine!
(doar putin!)
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde MIHAI BALS » 15 Ian 2017, 21:29

janese scrie:maaa..ori va faceti ca nu-ntelegeti...ori vreti doar sa bateti la clape ... ori nu aveti albine ! :P

care e treaba cu ,,incalzirea" stupilor iarna???,,pardon iernare usoara...cum zice mai dragalas balasu:

1. pupe ierneaza prin zona aradului deci s-a mutat cu iernarea de la el din zona sibiului tocmai la dracu-n praznic...la o discutie cu el a zis ca acolo sunt iernile mai calduroase cu cateva sute de grade...si asta se vede in dezvoltarea de primavara.s-o fi mutat de nebun tocmai acolo?
2. eu sunt din zona prahova -ploiesti...totdeauna familiile de albine sunt mai dezvoltate in zona giurgiu cu un avans de trei saptamani fata de prahova.
3 ca sa nu mai vorbesc de zona tusnad-miercurea ciuc!! intrebarea este cum fac eu sa am dezvoltare la mine ca la giurgiu sau ca la arad-lipova???
4, nu ar fi nicio problema daca stai la salcamul de pe vatra ta....dar daca vrei sa te duci sa fructifici salcamu la oltenita...la giurgiu...calafat;;;trebui sa apelezi la artificii sa ai familii tari apte de cules la salcamii astia!

unul din artificii este usurarea iernarii prin incalzirea atmosferei din jurul cuibului astfel incat ghemul sa simta o iarna mai blanda in perioada dec-15 februarie(consum redus de hrana si ajutarea roilor sa treaca iarna fara pierderi...ca apoi din 15 februarie sa turezi motoarele ..bineinteles cu aport substantial de hrana energetica si proteica...problemele care se pun sunt
a. cat faci iarna de ,,usoara" in perioada dec-15 feb
b. cat turezi motoarele in 15 feb-1 mai?
c. cand opresti caldura inainte de plecarea la salcam sau rapita(cu cate zile inainte ?)
d. care este balanta curent electric consumat (bani cheltuiti) vis-a-vis de rame cu puiet-spor populatie?
toate raspunsurile la a,b,c le aveti daca faceti si vedeti in stupina si in zona voastra..pana atunci va dati cu parerea gratuit..eu cred ca...eu zi ca.... gen ,,de mii de ani albinaaa".....

despre incalzirea microclimatului in jurul cuibului:
a. poti sa o faci cu o sursa punctuala, puternica de caldura in spatiul liber al cutiei si atunci eu zic ca ai un consum mai mare de energie si o inertie termica mai mare astfel incat cand termostatul a vazut limita max de temperatura,da comanda sa opreasca alimentarea cu energie a rezistentei-sursei de caldura; dar temperatura tot mai creste in stup...deci plaja de fluctuatie a temperaturii este mai larga (min-max)..metoda asta se foloseste totusi cu succes in tara.
b. poti sa o faci incalzind toti peretii cutiei inclusiv fundul-vezi revista rom apicola prin anii 75
c. poti sa o faci cu o sursa de caldura distribuita uniform pe suprafata sub cuib caz in care eu zic ca ai un randament consum de energie-cheltuieli-crestere puterii familiei de albine, mult mai bun.
zic toate astea din experienta proprie.

ce face balasu cu incalzirea-sursa de caldura deasupra ghemului e cea mai proasta solutie...dar il las in pace sa se dea cu capu de sus...doar ca i-am zis...la 60 de ani ai nostri nu prea mai avem timp sa ne dam cu capu de sus!

raposatu gicanu romascanu o tinea una si buna..paia cu rezistentele de televizor..pentru ca p-alea le avea el cand a facut el incalzire in 1914!!!..te salut gicaneee...pe acolo pe unde esti acu!!!! :roll:

incalzirea stupilor tine de experienta apicola a fiecaruia si cati bani are de investit in ,,instalatia de supraveghere-incalzire"

iarasi un lucru delicat este temperatura maxima la care poate ajunge sursa de caldura atunci cand este sub tensiune

nu scriam aici dar vad ca-si dau cu parerea toti care nu au facut..si habar nu au cu ce se mananca treaba asta!!! :idea:


zice pufu mai sus...,,tinand cald in stup"!!!!:...de aici vad ca nu a inteles mai nimic din treaba cu ,,incalzirea"

numai idei pe aici!
pardon...visatori!
va invidiez!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde janese » 15 Ian 2017, 21:40

balshule...vrei sa te dau dracu????habar nu ai cu ce se ,,manca" albina si-ti dadushi cu parerea :lol:
pardon...se ,,manca" cumva cu paharu????
deschide o tema apicola maine seara ce vrei tu ca acu nu am chef de tine...si fiecare postare o sustii cu poze din stupina ta si eu voi face la fel! sa vedem care e povestitoru!!!pardon ...era sa zic ,,bautoru!!!!" :lol:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde MIHAI BALS » 15 Ian 2017, 21:45

janese scrie:balshule...vrei sa te dau dracu????habar nu ai cu ce se ,,manca" albina si-ti dadushi cu parerea :lol:
pardon...se ,,manca" cumva cu paharu????
deschide o tema apicola maine seara ce vrei tu ca acu nu am chef de tine...si fiecare postare o sustii cu poze din stupina ta si eu voi face la fel! sa vedem care e povestitoru!!!pardon ...era sa zic ,,bautoru!!!!" :lol:

1.cine esti tu?
ai 1 poveste?
(fara soacra)
2.intreaba-l pe Danut(P.),cine sunt eu(apicol si nu numai)!
3-...te iubesc ca existi,cat mai existam!
4.esti cam prostut,dar sper ca-ti revii!
(fara sper(p) mata,dar....sper(m) mata degeaba!)
5.sunt atipic!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde buglian1 » 16 Ian 2017, 12:48

nea janese, nu da tare ca ma doare :oops:
buglian1
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Mai 2016, 11:46

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde peterneamt » 16 Ian 2017, 16:23

https://www.youtube.com/channel/UCulAke ... 6xI16g8dBQ
Publicat pe 29 aprilie 2016

În acest film, eu sunt la puterea redoing solara pentru stupii din țara noastră, acest timp de funcționare de 12 volți la fiecare stup, în loc de 5, și pas cu pas-l cu un regulator de comutare.
:roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde ilalexandru » 16 Ian 2017, 17:25

Intreb si eu: daca temperatura in jurul ghemului e mai ridicata, albina nu are tendinta de a iesi afara? Sunt primaveri, cand chiar daca temperatura nu e mai mare de 8-9 grade, albina iese afara dupa apa!Nu este pericol sa apar condensul in stup?
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde balasbebe » 16 Ian 2017, 19:06

Oricum cand este puiet temperatura in ghem este de35 de grade. De aceea nu vreau sa o pun jos sau lateral. Vreau sa fie doar efectul de clopot, cu o energie minima, si sa scape de socul cu temperaturi cu multe grade sub minus. Am avut in martie -26 de grade, si au scos puietul racit.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde balasbebe » 16 Ian 2017, 19:11

Maine o sa aflu adevarul. Cand am pus folia era promoroaca in jurul albinelor, pe rame si pereti.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde vulpea » 16 Ian 2017, 22:51

balasbebe,cati stupi ai in situatia asta(sa nu-mi spui ca toti=cati?) ? cu radiatie caldura PE AER nu PE OBIECT, ti-as da o alta solutie (asta in privat).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde velapis » 29 Ian 2017, 08:57

in acest video va arat 2 metode de iernare. stil colopot si stil horn. iernarea albinelor
https://www.youtube.com/watch?v=zJrjtlDDRCU
velapis
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Ian 2017, 10:37

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori