Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde lucky5strike » 17 Ian 2017, 23:59

Frumos alese culorile. Si vad ca ai ceva "incarcatura".
Cum sta treaba cu depopularea?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 18 Ian 2017, 00:30

Cuiburile din pavilion nu erau foarte restranse, miere inca din belsug.
Fişiere ataşate
55.jpg
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde lucky5strike » 19 Ian 2017, 00:41

Arata bine familia. La cat mai multe asa! Ce vream sa te intreb era legat de migratia albinei pe camion intre stupi vecini, intre randuri... stii tu.

Doar n-oi fi rezolvat-o din culori... 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 19 Ian 2017, 02:31

La schema asta de vopsire nu am sesizat nici populari nici depopulari. Dar am facut si refacut calculele vreo doua saptamani inainte de a vopsi!!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde lucky5strike » 19 Ian 2017, 16:45

Chiar ai nimerit contrastul foarte bine! Vreau sa zic ca orice stup se evidentiaza clar.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 19 Ian 2017, 20:16

Păi regulile mele au fost:
1. Cat mai multe culori
2. Galben, verde de evitat să pui aproape
3. Nici un grupaj nu se repeta
4. Alb și galben împrăștiate că sa creeze zone de contrast
5. Aceeași culoare la minim 2 distante pe orizontala sau verticala
Nu am reușit să respect toate regulile pe care le-am enumerat, dar sunt multumit
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 06 Feb 2017, 13:14

Ieri și alaltăieri albinele au zburat. Totul în jur este maro! La unii chiar și în stup și-au dat drumul!! Nu am văzut atâta diaree de mult.
Consum mare pentru decembrie și ianuarie (5-7kg).
Am deschis câțiva. Cei mai mari au deja puiet căpăcit pe suprafețe importante.
Nu am dat până acum nici o turta dar mă bate gândul să fac o cremă miere-zahar pudra+Fumidil, ca să dau 2-3 linguri la fiecare.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 07 Feb 2017, 22:56

foto
Fişiere ataşate
ansamblu.jpg
au scos ceva mizerie
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 07 Feb 2017, 22:57

foto
Fişiere ataşate
fara matca.jpg
familie fara matca
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 07 Feb 2017, 22:58

foto
Fişiere ataşate
cuib.jpg
unii au inceput sa promita
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 07 Feb 2017, 23:02

foto
Fişiere ataşate
puiet 5 feb.jpg
5 feb 2017 3 rame cu puiet cam asa..
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 20 Feb 2017, 22:22

Azi am fost in recunoastere. Am plecat pe timp frumos si am ajuns pe ninsoare in padure. Insa desi au fost zapezi mari in padure mai sunt doar petece mici de zapada. Este topita 90-95%.
Cornul care a inflorit anul trecut pe 14 februarie are mugurii usor desfacuti, daca vremea se incalzeste cu ne "ameninta" meteorologii, in 5-7 zile va inflori. (Adica cel mai tarziu la 1 martie - asa cum infloreste obisnuit).
Am incercat si o prognoza pentru salcam, aici la Ghiolpunar si cel mai probabil vom avea salcam inflorit timpuriu (27.04 - 3.05). Asta daca vremea va confirma prognoza meteo.
Ce am observat pe prognoza este o a doua jumatate a lunii martie si luna aprilie constant cu temperaturi peste medie (+3- +8 grade).
Asta inseamna un potential cules la pomii fructiferi.
De asemeni vom avea o luna mai (cel putin inceputul) lipsit de precipitatii semnificative.
Asta dupa ce arata prognoza azi.
Joi sau vineri voi muta stupii la Ghiolpunar si saptamana viitoare am de gand sa fac controlul de fond si numaratoarea "bobocilor"
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde lucky5strike » 20 Feb 2017, 22:29

Consum maricel, in ton cu iarna grea. Rama aia chiar cere corn. :P
PS: maine se anunta si la mine mare zbantuiala... gata hibernarea, incepe jocul... :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 26 Mar 2017, 01:33

Primul control de fond fiind facut deja pot face primul bilant al iernarii.
Premisele:
1. Iernare cu aprox 80-85 zile fara zbor, iernare in zona cu curenti de aer si aproape de drum circulat
2. Consum mare de miere
3. Temperaturi minime constant negative foarte lungi perioade de timp insa fara a scadea multe zile sub -15grade
4. Iernare pe miere de FS (cultura tratata in samanta cu NNI)
5. Pierderi nominale mici (1-2%), pierderi de matci (4-5%) si unificari
6. Familiile iesite din iarna de putere diversa 4-11 rame 2-5 rame puiet la primul control de fond.
7. Unele familii mari (iernate 7-9 rame) au iesit evident slabite semnificativ (3-4rame)
Doua explicatii.
Prima: posibil varooa supravietuitoti.
A doua: cuib cu mari rezerve de pastura. La impachetare inca aveau puiet si am considerat necesar sa existe polen in cuib. Consumul acestuia nu ar fi fost o problema daca la inceputul lui ianuarie ar fi fost (ca in ultimii 10ani, 2-3 zile calde favorabile pentru un zbor de curatire. Plus iernare fara tratament de toamna cu Fumidil
De retinut:
Pregatirea pentru iernare sa tina cont de aceasta structura de iarna (fara zboruri de curatire).
Eliminarea tuturor descendentilor de Bk care intretin puiet pana tarziu toamna si tratamentele antivaroa devin ineficiente (De luat in discutie blocarea reginei cel putin 15 zile in luna octombrie pentru ca tratamentul cu AO sau varachet sa fie eficient in lipsa puietului.
Iernarea fara polen/pastura pe ramele centrale ale ghemului.
Unificari pentru iernarea pe ghem de minim 7 rame.
Iernarea de matci de rezerva (5-6% din efectiv)
Bonus pentru 2017-2018: Instalatie de climatizare pentru asigurarea +5grade in stup intre 15 decembrie-10 aprilie.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde Bambucha » 26 Mar 2017, 08:53

tinumaftei scrie:Primul control de fond fiind facut deja pot face primul bilant al iernarii.
Premisele:
1. Iernare cu aprox 80-85 zile fara zbor, iernare in zona cu curenti de aer si aproape de drum circulat
2. Consum mare de miere
3. Temperaturi minime constant negative foarte lungi perioade de timp insa fara a scadea multe zile sub -15grade
4. Iernare pe miere de FS (cultura tratata in samanta cu NNI)
5. Pierderi nominale mici (1-2%), pierderi de matci (4-5%) si unificari
6. Familiile iesite din iarna de putere diversa 4-11 rame 2-5 rame puiet la primul control de fond.
7. Unele familii mari (iernate 7-9 rame) au iesit evident slabite semnificativ (3-4rame)
Doua explicatii.
Prima: posibil varooa supravietuitoti.
A doua: cuib cu mari rezerve de pastura. La impachetare inca aveau puiet si am considerat necesar sa existe polen in cuib. Consumul acestuia nu ar fi fost o problema daca la inceputul lui ianuarie ar fi fost (ca in ultimii 10ani, 2-3 zile calde favorabile pentru un zbor de curatire. Plus iernare fara tratament de toamna cu Fumidil.


Acum 5-6 ani eram si eu absolut convins de mierea FS. Tin minte si acum cu cata inversunare ma contraziceam cu cei care spuneau ca decat FS mai bine sirop la iernare... Intre timp am testat, comparat diverse ierni pe loturi de evaluare si am schimbat barca :( Ideal ar fi salcam dar cine-si permite!
Si cand stai sa te gandesti ca la ora actuala productiile nu prea mai sar de 15-20 kg an de an la floare coroborat cu ce inseamna consecinte toamna-iarna, rezulta ca trebuie schimbate un pic strategiile.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde Bambucha » 26 Mar 2017, 09:06

tinumaftei scrie:De retinut:
a) Pregatirea pentru iernare sa tina cont de aceasta structura de iarna (fara zboruri de curatire).
b) Eliminarea tuturor descendentilor de Bk care intretin puiet pana tarziu toamna si tratamentele antivaroa devin ineficiente (De luat in discutie blocarea reginei cel putin 15 zile in luna octombrie pentru ca tratamentul cu AO sau varachet sa fie eficient in lipsa puietului.
c) Iernarea fara polen/pastura pe ramele centrale ale ghemului.
d) Unificari pentru iernarea pe ghem de minim 7 rame.
e) Iernarea de matci de rezerva (5-6% din efectiv)
f) Bonus pentru 2017-2018: Instalatie de climatizare pentru asigurarea +5grade in stup intre 15 decembrie-10 aprilie.


a) da
b) da exista bk care se opreste la timp in simbioza cu ce se intampla afara. Partea cu blocarea inseamna lucru manual, adica ineficienta in stupina, mai rentabil este eliminare.
c) asta inseamna iar lucru manual. Albina e un mai bun architect decat noi ;)
d) da, asta ajuta la uniformizarea stupinei si lucrarilor din primavara. Cine iese din rand si nu tine pasul, desfiintat.
e) correct, dar si aici in ierni usoare no problemo, in ierni mai lungi se lasa cu victime. totul depinde de capitalul de albina.
f) de la 1 mar ok, dar 15 dec-1 mar vreti puiet pe timpul iernii? adica la pachet cu varroa?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori