Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 18 Ian 2017, 22:15

Chiar interesant!
Fişiere ataşate
20aacc455c4b29c1ba630653879d9066.jpg
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 18 Ian 2017, 22:42

AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde mellis » 19 Ian 2017, 11:24

Daca vrei asta - tine cont de remarca lui Janese:

"cum credeti ca se fac faguri in sectiuni?
e simplu..
.toti astia fac asa dar nu spun!!! :P dupa ce faci extractia la salcam alegi un lot de familii-10 bucati pe care apoi le indopi cu miere sealcam in hranitor
si capacesc si cresc faguri in sectiuni ...pe banda...la fel si cu fagurii in borcan! :lol: la zece kile de miere data in hranitor,regasesti in sectiuni opt kile"
Sursa:
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=21&t=2086&start=1152
Sanatace..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 19 Ian 2017, 15:48

mellis scrie:Daca vrei asta - tine cont de remarca lui Janese:

"cum credeti ca se fac faguri in sectiuni?
e simplu..
.toti astia fac asa dar nu spun!!! :P dupa ce faci extractia la salcam alegi un lot de familii-10 bucati pe care apoi le indopi cu miere sealcam in hranitor
si capacesc si cresc faguri in sectiuni ...pe banda...la fel si cu fagurii in borcan! :lol: la zece kile de miere data in hranitor,regasesti in sectiuni opt kile"
Sursa:
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=21&t=2086&start=1152
Sanatace..


Daaa!!! Buna treaba!
Mi-a placut ideea cu mierea pe fagure natural in sectiuni.

Dar m-a incantat ca am mai gasit o modalitate de a curata albinele de paduchi.
Borcanele alea pot incalzi stupul la 46 de grade, daca au in centru cutii de bere de aluminiu, vopsite in negru. Mai pui la gura borcanului un tifon, ceva... ca sa nu intre albina. Astfel caldura va fi distribuita uniform in stup, si fara ventilator.
Asa banuiesc!

Of! Sa vina calduraaaa! Sa incepem experimenteleee!
Parca nu mai am rabdare.
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 19 Ian 2017, 16:08

Apropo! Cine ni se mai alatura?

Dusul asta de caldura ne va scapa de "paduchii" albinelor, de varroa si accarapis woodi, DEFINITIV.

Nu va face deloc cu ochiul ideea de a nu mai da o caciula de bani pe chimicale care slabesc vitalitatea albinelor in timp ce varroa asta nemernic se adapteaza?

Eu zic sa va apucati de strans cutii de bere macar. Cei mai putini increzatori vor putea sa aplice terapia dupa ce vor vedea la altii ca da rezultate.

Cei care vor sa ne ajute sa gasim solutii simple de a creste temperatura, fara sa periclitam viata albinelor, ii rugam sa nu fie timizi si sa isi exprime ideile.

Va salut cu respect si amicitie!
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde peterneamt » 19 Ian 2017, 22:20

Gata cu berea la pet, bem doar la cutie ! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde Shrek » 19 Ian 2017, 22:40

AndreiA Serb scrie:Chiar interesant!

Asta incerc de doi ani sa fac si eu dar albinele nu pun mierea in faguri. Anul acesta am sa incerc metoda lui Janese! Daca nu reusesc, renunt! Poate ar trebui creat un topic separat pentru " gaselnite" de marketing!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde Adi Hodis » 20 Ian 2017, 07:07

AndreiA Serb scrie:Apropo! Cine ni se mai alatura?

Dusul asta de caldura ne va scapa de "paduchii" albinelor, de varroa si accarapis woodi, DEFINITIV.

Nu va face deloc cu ochiul ideea de a nu mai da o caciula de bani pe chimicale care slabesc vitalitatea albinelor in timp ce varroa asta nemernic se adapteaza?

Eu zic sa va apucati de strans cutii de bere macar. Cei mai putini increzatori vor putea sa aplice terapia dupa ce vor vedea la altii ca da rezultate.

Cei care vor sa ne ajute sa gasim solutii simple de a creste temperatura, fara sa periclitam viata albinelor, ii rugam sa nu fie timizi si sa isi exprime ideile.

Va salut cu respect si amicitie!

Grija mare cu metodele naturale !. Sa vezi apoi cat costa ... ca au mai fost adepti si acum regreta amarnic.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 20 Ian 2017, 16:01

Adi Hodis scrie:
AndreiA Serb scrie:Apropo! Cine ni se mai alatura?

Dusul asta de caldura ne va scapa de "paduchii" albinelor, de varroa si accarapis woodi, DEFINITIV.

Nu va face deloc cu ochiul ideea de a nu mai da o caciula de bani pe chimicale care slabesc vitalitatea albinelor in timp ce varroa asta nemernic se adapteaza?

Eu zic sa va apucati de strans cutii de bere macar. Cei mai putini increzatori vor putea sa aplice terapia dupa ce vor vedea la altii ca da rezultate.

Cei care vor sa ne ajute sa gasim solutii simple de a creste temperatura, fara sa periclitam viata albinelor, ii rugam sa nu fie timizi si sa isi exprime ideile.

Va salut cu respect si amicitie!

Grija mare cu metodele naturale !. Sa vezi apoi cat costa ... ca au mai fost adepti si acum regreta amarnic.


Inteleg ce spuneti. Si va dau dreptate.
E bine sa fii circumspect. Sa ai mereu un plan B la indemana. Nu te arunci cu capul inainte aruncand la gunoi tot ce utilizai pana atunci, mizand pe o singura carte (termoterapia).

Eu spun doar ca e prea tentanta descoperirea aceasta recenta ( varroa e distrus la 46 grade C), ca sa nu merite sa ii dam o sansa acestei metode.

Asa ca avand fiecare dintre noi metoda cu care ne-am obisnuit sa tratam stupii impotriva varroa, sa incercam si varianta noua pe un stup... Asta e singurul risc si zic ca nu e mare: sa aplicam metoda termoterapiei pe o singura familie de albine din stupina.

Daca da rezultate, beneficiile sunt foarte mari si le putem aplica treptat in toata stupina. Daca nu... am pierdut un
stup.

Eu dupa un stup nu am de ce sa "regret amarnic".

Sau poate va ganditi la costul pe care il presupune confectionarea unei cutii de captare a caldurii solare.
Va asigur ca veti face si economii renuntand la numeroasele tratamente chimice (treptat, bineinteles, nu zice nimeni ca dintr-o data), confectionandu-va singur acel sistem de colectare a caldurii.

Va salut cu prietenie!
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde LYX » 20 Ian 2017, 17:35

Incearca prima data cu faguri fara albine sa vezi daca se deformeaza la acesta temperatura.
LYX
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Feb 2014, 11:49
Localitate: Snagov-Ciofliceni-Ilfov

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde namzeb » 20 Ian 2017, 17:41

Exista un proverb ,, o incercare moarte nu are,, asa ca fiecare pe cont propriu poat face o incercare.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde LYX » 20 Ian 2017, 18:52

Eu nu incerc asa ceva. ;) Va doresc Succes
LYX
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Feb 2014, 11:49
Localitate: Snagov-Ciofliceni-Ilfov

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 20 Ian 2017, 18:55

LYX scrie:Eu nu incerc asa ceva. ;) Va doresc Succes


Multumim!
Chiar avem nevoie!
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde LYX » 20 Ian 2017, 19:17

Ave-ti grija si la puietul larvar. Nu rezista la aceasta temperatura.
LYX
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Feb 2014, 11:49
Localitate: Snagov-Ciofliceni-Ilfov

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 20 Ian 2017, 20:47

LYX scrie:Ave-ti grija si la puietul larvar. Nu rezista la aceasta temperatura.


Mai vedem...
La cati stupi am pierdut cu toata familia de albine, nu numai puietul, aplicand metodele conventionale "sigure" , riscul asta de care pomenesti este chiar minor.
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 21 Ian 2017, 13:27

Legat de temperatura la care rezista puietul, are cineva informatii?
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori