Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tratare diaree/nosemoza-eficienta produse

Mesajde DoarEu » 24 Ian 2017, 20:56

Nu am mai avut asa o iarna de ceva ani buni...in zonele in care nu a mai fost zbor de curatire de mai bine de 2 luni au aparut probleme...diaree in floare si nosemoza la fel.Exceptand fumidilul,ce produs ati folosit pt combaterea nosemozei?
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Tratare diaree/nosemoza-eficienta produse

Mesajde cucubau » 24 Ian 2017, 22:31

Nici fumagilinul nu poate face minuni , din moment ce situatia a devenit critica nu ar fi momentul pentru mustrari de constiinta.
In functie gravitatea situatiei si marimea familiilor in cauza un tratament adecvat trebuie sa cuprinda :
-restrangerea cuibului si izolarea termica ,
- tratament impotriva complicatiilor,
-tratament impotriva nosemozei.
In linii mari daca familia este foarte afectata , impotriva complicatiilor -sirop + antibiotic (exclus teramicina) prin picurare peste ramele aflate inca in ghem (100 ml-200ml) urmat de tratament impotriva nosemoza.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Tratare diaree/nosemoza-eficienta produse

Mesajde adrian.vintila » 25 Ian 2017, 08:26

Care ar fi scopul antibioticul? Chiar dacă este diaree trebuie văzut dacă este și nosema. Poate sa nu fie. Oricum în afara de fumagilin al cărui efect este discutabil nu vad rostul altui antibiotic. Poate pentru a le termina flora intestinala mai rapid.
Avatar utilizator
adrian.vintila
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2011, 20:21
Localitate: Buzau

Re: Tratare diaree/nosemoza-eficienta produse

Mesajde cucubau » 25 Ian 2017, 11:59

Antibioticul in situatia data are rolul de a elimina infectiile provocate de nosema .
Nosema provoaca leziuni la nivelul intestinului , in urma leziunilor apar infectii , iar infectiile la randul lor sunt cele care duc la decesul prematur al albinelor.
In familiile foarte afectate tratate doar cu antibiotic conventional boala se amelioreaza si sunt mari sanse ca familia sa supravietuiasca .
Tratate doar cu fumagilin sansele sunt mult mai mici de supravietuire.
Cel mai eficient tratament este un tratament combinat unde dupa primele masuri luate impotriva complicatiilor se fac si tratamente pentru combaterea nosema.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Tratare diaree/nosemoza-eficienta produse

Mesajde DoarEu » 25 Ian 2017, 21:41

Am zis in afara de fumidil pentru ca pe tema asta se pot scrie pagini intregi...alte produse cum ar fii nosestat/nozevit cam ce efect(benefic presupun) ar avea asupra coloniei de albine?
Am inteles ca produsele de mai sus se folosesc in mai multe tari...
Ps:Nu am probleme cu diareea/nosemoza(cel putin nu deocamdata) dar la ce iarna/primavara va fii nu exclud nimic,in plus am fost intrebat de un numar destul de mare de incepatori si cred(sper) ca acest topic sa le fie de folos.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Tratare diaree/nosemoza-eficienta produse

Mesajde cucubau » 17 Apr 2017, 18:55

Iarna a trecut, experimente s-au facut , stupina s-a micsorat. Deci care sunt rezultatele?
DoarEu scrie:Ps:Nu am probleme cu diareea/nosemoza(cel putin nu deocamdata) dar la ce iarna/primavara va fii nu exclud nimic,in plus am fost intrebat de un numar destul de mare de incepatori si cred(sper) ca acest topic sa le fie de folos.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori