Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde comi » 19 Iul 2016, 22:07

Liniile bk le gasiti pe www.perso.fund.ac.bee
Gasesti linia si clik pe etc si ai si linia genealogica dar.......e belea cu intelesul
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde octavianpopescu » 23 Ian 2017, 20:23

Site-ul corect este http://perso.fundp.ac.be/~jvandyck/homage/elver/index.html
Ai trecut cu 2 de e la final...

O nelamirire,Keld de la buckfast.dk de ce nu e pe acolo?!
Jonny,la inceput ai spus de liniile d kb33 si kb303,unde pot gasi ceva legat de liniile lui keld?!eu am kb359 si kb252 random mated queen
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde calin bondaru » 26 Ian 2017, 11:20

cel mai bun nu are loc aici...si pe buna dreptate pentru ca este la alt nivel!
ma amuza agitatia celor interesati de bk si scorurile acelor "mari" crescatori de regine care au de 1-2 ani regine aduse si au reusit sa faca nustiu ce ameliorare.
eu am de 7 ani in scop personal si pot spune ca originalele dau probleme dar corciturile stiu mai bine cand sa opreasca si cand sa inceapa ponta!
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde tuturicius » 27 Ian 2017, 10:18

Da, a trecut la un nivel superior al productiei si, dupa cum bine se stie, marirea cantitatii aduce cu sine si marirea calitatii ;)
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde daffid mihailov » 27 Ian 2017, 15:40

Anul asta au oprit ponta o data cu carpatina. Presupun ca e importanta si linia.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 29 Ian 2017, 23:00

Si uite asa s-a facut praf o discutie ... 2 raspunsuri la subiect, in rest doar noroi si discutii inutile.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde Relu s » 26 Sep 2017, 18:06

calin bondaru scrie:cel mai bun nu are loc aici...si pe buna dreptate pentru ca este la alt nivel!
ma amuza agitatia celor interesati de bk si scorurile acelor "mari" crescatori de regine care au de 1-2 ani regine aduse si au reusit sa faca nustiu ce ameliorare.
eu am de 7 ani in scop personal si pot spune ca originalele dau probleme dar corciturile stiu mai bine cand sa opreasca si cand sa inceapa ponta!

Buna ziua
Am inteles ca aveti bk,ma intereseaza cum v-au mers anul asta ,deoarece ma gandesc sa iau si eu cateva matci ,ca pana in final sa le schimb pe toate .
Avatar utilizator
Relu s
 
Mesaje: 74
Membru din: 06 Mai 2017, 16:22

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 03 Oct 2017, 19:09

Daca tot a fost astazi vant am facut testele cu zahar pudra pe vatra unde nu fac tratamente deloc.
Unele BK-uri stau bine si fara tratamente, unele nu, de carpatina nu zic nimic :) , oricum concluzia nu este legata de varroa ci de nosema. Unde nu am facut tratamente in medie am gasit mult mai putini spori de nosema, fara prea mare diferenta intre familiile infestate mai tare sau mai putin cu varroa.
Ajung iar la concluzia ca gradul de infestare cu nosema este legat si de chimicalele care le folosim noi ca si tratamente + lucrarile + hrana pe care o dam albinelor.

Pana acum cel mai bine s-a comportat o regina adusa de la Martin Hunzinger si este in al 3-lea an fara tratamente.
Anul trecut am crescut 8 fiice(am transvazat 10 dar cred ca mi-a tremurat mana pe lanteta :lol: ) si anul acesta inca 19 fiice. Toate imperecheate la munte.
La munte au fost in medie peste reginele de la Keld, la anul aduc jumatate la Iasi sau la Vaslui sa vedem cum se comporta in conditii de seceta.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde octavianpopescu » 20 Noi 2017, 13:11

Cei care aveti de la keld din danemarca,cum ati procedat cu pedigree-ul matcilor?!i l-am cerut cand mi-au venit matcile si mi-a spus ca mi-l da cand o sa se termine sezonul de imperecheat.presupunand ca s-a incheiat i-am dat mail acum vreo 2 sapt la care nu am primit nici un raspuns.i l-am retrimis iar sapt trecuta si tot nimic.pana la urma ei trimit si pedigree la matcile ce le vand sau nu?!
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 20 Noi 2017, 15:19

octavianpopescu scrie:Cei care aveti de la keld din danemarca,cum ati procedat cu pedigree-ul matcilor?!i l-am cerut cand mi-au venit matcile si mi-a spus ca mi-l da cand o sa se termine sezonul de imperecheat.presupunand ca s-a incheiat i-am dat mail acum vreo 2 sapt la care nu am primit nici un raspuns.i l-am retrimis iar sapt trecuta si tot nimic.pana la urma ei trimit si pedigree la matcile ce le vand sau nu?!


Prin decembrie o sa-l primesti pe email daca ai trimis email.
Nici eu nu l-am primit, dar de fiecare data cand am cerut informatii le-am primit, cu intarziere dar am primit. De 14 ani iau regine de la el si am primit intotdeauna pedigree-ul.
Ei acum dezinfecteaza nuclee/lazi/rame, se pregatesc pentru anul urmator. Si in plus mai participa si pe la conferinte/schimburi de experienta, etc .
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 20 Noi 2017, 15:28

octavianpopescu scrie:O nelamirire,Keld de la buckfast.dk de ce nu e pe acolo?!


Ce sa faca el acolo? :lol:
Acolo sunt astia cu vorba multa stupi putini, cei care au timp sa scrie. Am trimis si eu poze de pe caiet, dar le vor scrise ca text, sper sa termin pana la anul. Nu ca as avea prea multe combinatii, dar nu este timp. :)
Keld are nevoie de cateva zile in fiecare an sa scrie pe site acolo toate combinatiil. :lol:
(Mai sunt si altii ca el prin Europa)

octavianpopescu scrie:Jonny,la inceput ai spus de liniile d kb33 si kb303,unde pot gasi ceva legat de liniile lui keld?!eu am kb359 si kb252 random mated queen


KB 359 cred ca am si eu, am primit anul trecut ceva de genu'(nu stiu sigur daca e 359 sau 358), din ce stiu sunt combinatii cu anatolica, o sa ramai surprins la salcam.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde octavianpopescu » 20 Noi 2017, 18:47

Ma speriasem asa putin cand am vazut ca nu mai zice nimic :lol:
Kb 252 nu i-a placut la mine,a plecat inapoi :D
Kb 359 o am de anu trecut,am avut 6 fiice in testare anu asta la cules si drept rezultat mi-am trecut toata stupina pe urmase de-ale ei.
Anu asta am primit si eu o tiganca.e parca total diferita fata de 359,mai agitata,pune puiet pana mai tarziu (o fi si din cauza ca e imperecheata mai tz).o vedem la anu ce zice
Fişiere ataşate
2017-11-20 17.44.52.jpg
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 20 Noi 2017, 19:30

octavianpopescu scrie:Ma speriasem asa putin cand am vazut ca nu mai zice nimic :lol:
Kb 252 nu i-a placut la mine,a plecat inapoi :D
Kb 359 o am de anu trecut,am avut 6 fiice in testare anu asta la cules si drept rezultat mi-am trecut toata stupina pe urmase de-ale ei.
Anu asta am primit si eu o tiganca.e parca total diferita fata de 359,mai agitata,pune puiet pana mai tarziu (o fi si din cauza ca e imperecheata mai tz).o vedem la anu ce zice


Uite un KB573 x KB217 primit anul acesta. Sunt multe de povestit :)

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde octavianpopescu » 21 Noi 2017, 09:44

A mea este KB 213 X KB 431...d-asta eram curios de pedigree,mai ales din pricina culorii.
Sunt multe de povestit

Ce stii despre ele?!
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 21 Noi 2017, 16:04

octavianpopescu scrie:A mea este KB 213 X KB 431...d-asta eram curios de pedigree,mai ales din pricina culorii.
Sunt multe de povestit

Ce stii despre ele?!


Despre ale tale sau ale mele? :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde pvc » 21 Noi 2017, 17:49

jonny_it scrie:
octavianpopescu scrie:A mea este KB 213 X KB 431...d-asta eram curios de pedigree,mai ales din pricina culorii.
Sunt multe de povestit

Ce stii despre ele?!


Despre ale tale sau ale mele? :)


Daca tot se discuta despre liniile lui Keld am si eu una imperecheata la liber KB 275 si una,sper eu, de reproductie imperecheata artificial sau pe insula (dl Keld nu a binevoit sa specifice) KB 136 X 217.
Stie cineva caracteristici la aceste linii? Are cineva asa ceva?
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


cron