Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde lucky5strike » 29 Ian 2017, 23:53

Una-i una, alta-i alta... tu privesti apicultura orizontal si de aia iei lucrurile la lejer. ;)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde Shrek » 30 Ian 2017, 00:13

cristian bh scrie:Of.of.of......Am luat un furtun din ala de bagi firele de curent prin el si la care a incaput pe urdinis l-am varat sa ascult inauntru,ceva miscare am depistat in ei,deci de frig pana acuma n-au murit.La zece am pus in toamna dupa diafragma un polistiren extrudat sa izoleze un pic de restul sicriului,restul au ramas pe diafragma care in fond n-are nici un rol in iarna asta.Poate ar fi trebuit umplut cu ceva golul ala,daca o fi vreme buna oi pune ceva pe cand apare primul puiet.

Sara buna dom' Cristian! Ma tot intreb de ce iarna asta tata lumea imbla cu furtunu' in .....mâna? !
Da sa scii ca ai gresit cu furtunu'! Daca nu era dan' ăla cu fire dă curent era bun. Asa o sa ai ....curent in stup si cand te-o afla gică mosu o sa te ia la p....alme!
Sa scii ca si io cre' ca trebuia sa pui o mână de otava in fiece stup. Daca nu le place la gaze trifoiu' , poa' sa se sgarme cu el intre dinti.....după ce gata de mâncat mierea. Ori sa le tana de cald până da urzica .
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 30 Ian 2017, 01:17

Asta le-ar mai fi lipsit,...sa imblu la ei in stup!Amu,....sa fie mosu gica sanatos,bine ca nu ia p...aru! :) =( ia ce are) Maidanezili meli nu stie a manca poalen-brau,alivenci si tochitura.lN-au decat sa se multumeasca toata iarna cu miere pana iese urzica . ;)
Plus de asta la mine e de 4stele,....fiecare cu resedinta lui,....nu claie gramada cate trei intrun stup!
Ideea e ca de fapt,albina nu moare de frig,....pe asta am contat din vara.
ps,....da dumitale ,cred ca ti-ar da cu telifonu ala nou,....numa sa te prinda! :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristi_vidican » 30 Ian 2017, 17:16

Anunț umanitar (de vânzare)!
Vând furtun, din ăla de se bagă curent prin el.
Se întrebuințează iarna să vezi dacă mai ai albine după ce îmborzi stupul orizontal. Îl îmborzi atunci când dai să te uiți în el să vezi câte albine mai ai în ianuarie.
Dacă cumperi furtunul potrivit, nu mai tre să ridici capacul la sicriu și așa salvezi stupul în ianuarie.
Atențe! Pe piața au apărat tot felul de furtune care nu sunt potrivite pentru a asculta dacă au murit albinele. Dau erori!

P.S. Dacă ați avea stup vertical, nu s-ar mai răsturna stupul iarna. Capacul :idea: :idea: :idea:
P.S.S. Voicule, păi tu lucrezi la 14 stupi mai mult ca mine la 70. Acum înțeleg de ce livrezi așa de greu :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde mausica » 30 Ian 2017, 17:48

cristian bh scrie:Of.of.of...de la ultima postare a trecut oleaca timp,...ce sa zic,sezonul acesta am intins oleaca coarda,adica n-am mai stimulat deloc am lasat sa-si adune ele ce pot,abia din septembrie am facut 3 tratamente cu mitak,am mai scos la rame goale ,am pus niste ziare niste podisorul din scandurele si asta a fost tot.Tot citind ca mor albinele in tara m-a cuprins oleaca ingrijorarea pe frigul asta ce-a fost si intrand acus in februarie,cum am avut prin sura un covor din ala gros de lana ,cu firele lasate lungi la 4 cm,...l-am taiat cu foarfeca 80/50....de am scos din el taman 14 bucati ,fix cate imi trebuia ..doar la doi stupi a iesit din 2 buc si le-am pus peste ziare,...Primul stup cand am saltat capacul l-am rasturnat jos,apoi dupa ce l-am repus la loc am vazut ca pe urdinis au cazut niste albine moarte,le-am tras jos cu un betisor,dupa un timp altele erau scoase pe urdinis afara.deci stupul inca nu crapase de frig.Am luat un furtun din ala de bagi firele de curent prin el si la care a incaput pe urdinis l-am varat sa ascult inauntru,ceva miscare am depistat in ei,deci de frig pana acuma n-au murit.La zece am pus in toamna dupa diafragma un polistiren extrudat sa izoleze un pic de restul sicriului,restul au ramas pe diafragma care in fond n-are nici un rol in iarna asta.Poate ar fi trebuit umplut cu ceva golul ala,daca o fi vreme buna oi pune ceva pe cand apare primul puiet.

Ce facusi mai nene mai ???
Ai luat pianu pe scari ??
Da furtunu ,furtunu cat costa ?
Si io care credeam ca sicriele is intepenite ...
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde FLORINELU » 30 Ian 2017, 20:54

eu tot nu inteleg ce sa rasturnat,capacul,stupul sau furtunul?
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 30 Ian 2017, 23:33

Stupul s-a rasturnat cand am ridicat capacul sa pun paturica de lana,nu sa caut sa vad daca mai am albine.Eu in sinea me nu am gandit c-ar fi moarte,cu toate ca am avut doar ziare peste podisor,...vaicarelile de pe net cum c- au murit jumate din stupii din tara m-au facut sa caut dupa furtun,....apoi io nu am fost pregatit cu furtun,.... din ala autorizat pt ascultat prin locuri discrete.Dupa ce am vazut totusi ca-i treaba ok,si paturicile puse deasupra mi-a sarit fisa ,aia care trebuia sa-mi sara de la bun inceput,....stai domle,..ca de fapt mor albinele la astia cu pedigree,... din stupi din astia care sa nu depaseasca doamne fereste ai 20mm in grosimea scandurii,masurat cu subler electronic. ;) .Indopate cu toate siropurile,turtele si ape cu busuioace.
Ca stupii mei sunt dupa stasuri invechite ,33 mm,fund plin,capac cu balamale,....de fapt o stiti cu totii! :)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde mellis » 31 Ian 2017, 01:07

Mai oamnei buni,

Voi nu sti vazut balamale la capace - si ce fac ele cand nu te astepti?
Acu iti dau un sfat - dar nu priceput - cetit de "pa" net - bate un par in nspatele stupului - sa-l legi...
Daca pleaca sicriul prin sat, iarasi zic europenii ca suntem din aia cu moroi si moroaie..poate creste turismul..
Sa se rastoarne stupul iarna...sigur au mancat scandura de la urdinis si ai uitat "polobocu'" dupa dulaf..
Cum sa te duci fara poloboc ' iarna ? mie furtunu' mi-a inghetat "pa" damigeana..chiar asa..sa te iei dupa caprele vecinolor?
HAi sanatate..
PS: ce ma enervezi cu sicriele alea..noi facem economie la tot, scandura..rame...si tu ..vi cu girafa-n targ..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 01 Feb 2017, 00:08

Io tot incerc,da vaz ca nu reusesc sa spui ca,cu toate ca n-am facut gram de stimulare tot anul,decat cu rame de miere dupa diafragma incepand cu largirea din primavara,si apoi dupa sf de septembrie pt completarea cuibului de iernat,....ca am pus doar niste ziare peste podisor in conditiile iernii asteia,..ca stupii inca traiesc .... hopa sariti ca s-a rasturnat sicriul.
Pai s-a rasturnat,...ca io-s de vina aici,nu sicriul ca el a stat bine din toamna,dar vrand sa bag balotiera sa balotez niste fan pt capre,n-am avut loc sa trec si am luat acest stup care a fost pus pe o lada de plastic pt sticle (din aia tip vechide bere)si l-am mutat sa pot trece.Cand l-am pus la loc,cu graba,nu am fost atent sa-l fixez bine la locul lui si l-am pus disproportional pe suprafata lazii,...a stat aproape o sapt asa si cand am vrut sa pun o paturica de lana ,ridicand capacul normal ca centrul de greutate s-a modificat si a intrat in rol legea gravitatiei!Da cum eroii mei nu-mi pot insela increderea,....roiul asta va reveni la ce a fost vreme de trei ani,una din cele mai bune familii ale mele.
Iar o sa zica mosu carcotasu,.....da di ce o ajuns aista roi?Simplu,....ca n-am fost pe faza cand o roit-o,barem de trei ori!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 01 Feb 2017, 22:52

Shrek scrie:Da sa scii ca ai gresit cu furtunu'! Daca nu era dan' ăla cu fire dă curent era bun. Asa o sa ai ....curent in stup si cand te-o afla gică mosu o sa te ia la p....alme!

Mai da rau la gura mai esti,.....ce p...alme,ai,...ni-o luat la slovi,pi mai multi! Amu cand tara fierbi,lui ii ardi di mierlit(di la mierla,nu di la ortu popii).
Dupa ce atata vriemi il compatimii pi mosu,.....iaca vini vriemea s-a compatimesc si pi biata di jig,stii dansu cini!
di altfel,...cred ca ii totusi un om di treaba,....simtiti ca acasa ,la mini mosule,o cafeluta o palincuta,...ia si scrii ce vrei matali ca nu ma deranjeaza,..ca .din toati sa poati tragi invataminti,...
Cand ciniva-ti dedica un poiem,din tat suflietul sau .... ti simti ca=ti cresti inima pana la cer,nu alta! :D
PS,....rog moderatorii,sa nu irosiasca fumusati di poiem,sa-l muti aicia la mini,
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde MIHAI BALS » 06 Feb 2017, 01:25

bh-ule,ce faci?
mai traiesti?
intru rar,dar cand intru am doar...vizitatori!
e...greu sa faci fata!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 11 Feb 2017, 00:14

Furtunul meu a facut pasi importanti spre omologare,...adica cu toate ca n-am reusit sa identific un sunet comun,...ca in fiecare era altul,din toti stupii au iesit azi la zbor de vidanjare ,....
Urmeaza sa fac studii cu privire la sunetele emise prin furtun spiralat pt fire electrice,astfel incat pe viitor sa identific cu acuratete care are nevoie de hrana,care are puiet,....care are pofta de cozonaci, :lol: .chit ca n-am licenta pt asta,.....cini stie poate detinatorul ei faci un gest nobil :),si da dezlegare. De obicei,ridic scandurelele doar in apropierea lui martie,...deci si acum fara o temperatura buna,...las asa ,...teoretic ar trebui sa le ajunga rezervele,dar cu iarna asta plus impachetajul doar cu cateva ziare peste podisor,posibil ca consumul sa fie un pic mai crescut fata de iernile trecute.
ps,....stupul rasturnat mai zilele trecute,...a fost printre primii :)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristi_vidican » 11 Feb 2017, 10:33

cristian bh scrie:ps,....stupul rasturnat mai zilele trecute,...a fost printre primii :)

A fost printre primii la zborul de vidanjare? Nu mă mir, la cum l-ai zdruncinat era cât pe ce să-l treacă în pantaloni.

Omul de la care am învățat prima dată apicultură, deschidea stupii prima dată când erau corcodușii în floare.
Până atunci, fără furtune, fără alte minuni, stătea liniștit toată iarna.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde FLORINELU » 11 Feb 2017, 13:49

cristi_vidican scrie:
cristian bh scrie:ps,....stupul rasturnat mai zilele trecute,...a fost printre primii :)

A fost printre primii la zborul de vidanjare? Nu mă mir, la cum l-ai zdruncinat era cât pe ce să-l treacă în pantaloni.

Omul de la care am învățat prima dată apicultură, deschidea stupii prima dată când erau corcodușii în floare.
Până atunci, fără furtune, fără alte minuni, stătea liniștit toată iarna.


de luat aminte pentru toti apicultorii care au urechi sa auda.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristi_vidican » 11 Feb 2017, 16:54

FLORINELU scrie:de luat aminte pentru toti apicultorii care au urechi sa auda.

În fiecare iarnă îmi zic: sper să fie ultima fără turte (apifonda)
În timp, am reușit să organizez stupii în așa fel ca să nu mai trebuiască turte.
Probabil iarna asta va fi prima.
În trecut, deschideam stupii mai des iarna ca să văd ce și cum.
Acum, am zis că până în februarie nu le ridica capacul.
Am cam reușit. Am ridicat doar de dor la câțiva de Crăciun, fără să trebuiască să le fac ceva.

Organizarea de iarnă ține nu numai de cât de mult sirop dăm. Ține mai cu seamă de sănătatea albinei, de populația care o avem.
Că degeaba dau eu 10 kg de sirop în toamnă dacă el iernează pe 4 rame. În februarie va muri de foame, cu mâncarea lângă el.

Stuparul meu bătrân s-a învățat în timp să umble cât mai puțin la stupi. Și să stea cuminte iarna.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde daffid mihailov » 12 Feb 2017, 00:19

Daca el ierneaza pe 4 rame si e strans pe patru, de ce ar muri de foame? Pai eu cred ca o iernare buna e maxim 6 rame, ideal 5.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 67 vizitatori