Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde cristi arad » 30 Ian 2017, 20:31

De 4 ani si nu numai eu ci si alti stupari care fac miere multa la floarea soarelui (an de an peste 20kg/familie in medie) intru in iarna cu stupi din ce in ce mai slabi de la an la an. din discutiile cu alti stupari am ajuns la concluzia ca pesticidele cu care este tratata samanta de floarea soarelui (in speciaal soiuri de la SYNGENTA) scurteaza viata lucratoarelor . polen este mult in stup dar nu se ating albinele de el (oricum populatia este in declin natural deci nu ne legam de polen - dar si aici este semn de intrebare). scurtarea vietii lucratoarelor slabeste stupul, puietul care iese parca se aseamana cu niste copii fara parinti (albina mica fara corp gras desi in stup sunt 3 - 5 rame pline de pastura) albina aceasta mica moare inainte de dec. astfel stupii intra slabiti in iarna desi la FS au cca 2 - 2,5 corpuri ME. ce cred este ca trebuie facuta pauza cu FS macar un an (duse la tei si renuntat la 2t miere...).
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde peterneamt » 31 Ian 2017, 03:35

Rutina apicultorului..... este cel mai mare pericol pentru albine sale ! Din pacate multi,,,,,,nu credem adevarul, pana cand nu ni se intampla si noua ....! :(
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde viorel08 » 31 Ian 2017, 14:06

cristi arad scrie:De 4 ani si nu numai eu ci si alti stupari care fac miere multa la floarea soarelui (an de an peste 20kg/familie in medie) intru in iarna cu stupi din ce in ce mai slabi de la an la an. din discutiile cu alti stupari am ajuns la concluzia ca pesticidele cu care este tratata samanta de floarea soarelui (in speciaal soiuri de la SYNGENTA) scurteaza viata lucratoarelor . polen este mult in stup dar nu se ating albinele de el (oricum populatia este in declin natural deci nu ne legam de polen - dar si aici este semn de intrebare). scurtarea vietii lucratoarelor slabeste stupul, puietul care iese parca se aseamana cu niste copii fara parinti (albina mica fara corp gras desi in stup sunt 3 - 5 rame pline de pastura) albina aceasta mica moare inainte de dec. astfel stupii intra slabiti in iarna desi la FS au cca 2 - 2,5 corpuri ME. ce cred este ca trebuie facuta pauza cu FS macar un an (duse la tei si renuntat la 2t miere...).
La care draq tei sa le mai duci ca la noi peste Dunare, la masivul de la Luncavita, de doi ani un prieten vine de la tei cu ele lesinate si depopulate (nu stie carei cauza) si deabia le pune pe picioare la floare, care floare mai este si aia toxica cu ce draqu mai iesi din iarna.Salcamul suntem la mila vremii, cu cate culesuri mai ramai pe an?
viorel08
 
Mesaje: 80
Membru din: 01 Feb 2013, 14:55
Localitate: galati

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde filip » 01 Feb 2017, 01:12

Problema roilor e urmatoarea:
Un apicultor fructifica salcamul apoi se gandeste sa vinda roi.
Ori inainte de salcam roii ar trebuii sa coste dublu.
Cu roi nu faci productie la salcam,asa ca renuntarea la albine in prag de iarna si cumpararea in primavara nu e o solutie viabila.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde tiih » 01 Feb 2017, 12:14

dan pescarul scrie:
cristi arad scrie:De 4 ani si nu numai eu ci si alti stupari care fac miere multa la floarea soarelui (an de an peste 20kg/familie in medie) intru in iarna cu stupi din ce in ce mai slabi de la an la an. din discutiile cu alti stupari am ajuns la concluzia ca pesticidele cu care este tratata samanta de floarea soarelui (in speciaal soiuri de la SYNGENTA) scurteaza viata lucratoarelor . polen este mult in stup dar nu se ating albinele de el (oricum populatia este in declin natural deci nu ne legam de polen - dar si aici este semn de intrebare). scurtarea vietii lucratoarelor slabeste stupul, puietul care iese parca se aseamana cu niste copii fara parinti (albina mica fara corp gras desi in stup sunt 3 - 5 rame pline de pastura) albina aceasta mica moare inainte de dec. astfel stupii intra slabiti in iarna desi la FS au cca 2 - 2,5 corpuri ME. ce cred este ca trebuie facuta pauza cu FS macar un an (duse la tei si renuntat la 2t miere...).

La un moment dat veţi prefera să omorîţi albinele, să extrageţi mierea si să continuaţi anul următor cu roii.Asta dacă rentează sistemul acesta de exploatare pentru 20 de kg de miere de floare.


Are sa vina o vreme cand fiecare stupar care vrea sa faca multa miere,obligatoriu va trebui sa aiba doua stupine si doua vetre de stupina,separate de ceva kilometri....
O stupina de multiplicare aflata intr-o zona cat mai izolata de alte stupini(min 6...10 km) cu o buna BAZA MELIFERA de intretinere in special primavara si toamna,permitand familiior de albine sa se dezvolte "ca la carte",ferite de boli si pesticide...
O alta stupina cu care se va face un pastoral intensiv:rapita,dou culesuri la salcam..tei.floarea soarelui..etc
In toamna stupina de productie va fi adusa in alta locatie,tinuta in carantina,analizata daca trebuie pregatita pentru iernare,,are semne de boala.e depopulata si tot ce e suspect si slab va fi desfiintat(atentie nu unificat!!!)
Anul urmator stupina care va face pastoral, provine din stupina de multiplicare(a carui efectiv s-a dublat in timpul anului )plus familiile puternice care au fost in carantina..
Si ciclu se repeta an de an....
Asta peste ceva ani cand:
1.Pierderile si depopularile datorita BOLILOR si PESTICIDELOR vor fi enorme :!:
2.Pretul mierii va fi bun pentru stupar atat la mierea vanduta"en gross" cat si "en detail"
3.Stupinele vor fi conduse numai de meseriasi care au facut investitii ce nu pot fi la indemana oricui si care vor obtine multa miere si profit.
4.Vor constientiza faptul ca pierderile si depopularile care se produc in acest moment se datoreaza 70% BOLILOR SI DAUNATORILOR ALBINELOR si ....30% PESTICIDELOR :idea:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 01 Feb 2017, 12:37

tiih scrie:2.Pretul mierii va fi bun pentru stupar atat la mierea vanduta"en gross" cat si "en detail"


Chinezii o sa vanda in continuare si multi o sa dea faliment pentru ca nu o sa fie rentabil sa tii 2 stupine.
Cand te ocupi de roi daca esti in pastoral cu ceilalti...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde tinumaftei » 01 Feb 2017, 13:24

cristi arad scrie:De 4 ani si nu numai eu ci si alti stupari care fac miere multa la floarea soarelui (an de an peste 20kg/familie in medie) intru in iarna cu stupi din ce in ce mai slabi de la an la an. din discutiile cu alti stupari am ajuns la concluzia ca pesticidele cu care este tratata samanta de floarea soarelui (in speciaal soiuri de la SYNGENTA) scurteaza viata lucratoarelor . polen este mult in stup dar nu se ating albinele de el (oricum populatia este in declin natural deci nu ne legam de polen - dar si aici este semn de intrebare). scurtarea vietii lucratoarelor slabeste stupul, puietul care iese parca se aseamana cu niste copii fara parinti (albina mica fara corp gras desi in stup sunt 3 - 5 rame pline de pastura) albina aceasta mica moare inainte de dec. astfel stupii intra slabiti in iarna desi la FS au cca 2 - 2,5 corpuri ME. ce cred este ca trebuie facuta pauza cu FS macar un an (duse la tei si renuntat la 2t miere...).


Pot fi si pesticidele dar nu sunt factorul principal.
Factorii principali sunt: blocarea cuibului cu efect in excluderea unei genearatii de albine tocmai in perioada in care dinamica ouatului este in declin. Asta va face ca matca sa depuna in urmatoarele saptamani si mai putin puiet decat ar fi depus.
Apoi, o productie buna la FS inseamna si uzura pe masura, prin urmare dupa 1-2 saptamani dupa cules in cuib nu mai este nici puiet nici multa albina. Cine sa creasca puietul?
Apoi, daca ai avut productie la FS nici nu stimulezi pentru ca "le-ai lasat miere".
Daca te-ai mai pricopsit si cu niste varooa in plus din pastoral meniul este complet.

Toate cele de mai sus pot fi contracarate prin tehnologie apicola efectuata la timp. Dar ispita este sa cautam vinovatul alt undeva decat in stupina si atunci gasim.. NNI!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde cucubau » 01 Feb 2017, 14:14

tiih scrie:Vor constientiza faptul ca pierderile si depopularile care se produc in acest moment se datoreaza 70% BOLILOR SI DAUNATORILOR ALBINELOR si ....30% PESTICIDELOR

Fi serios nu mai speria colegii.
La noi doar paduchele este singurul ce creaza probleme. :lol:
...............................................................
Sigur apicultura viitorului nu va mai fi ca pana acum. Incet dar sigur veniturile din apicultura vor provenii din ce in ce mai mult din contracte de polenizare si mai putin din miere .
Agricultura va fi din ce in ce mai chimizata , iar cei ce vor merge la rapita sau FS nu o vor mai face gratis.
Vor exista ferme specializate in polenizare si altele in producere de material biologic. Si va mai intervenii un amanunt cu care cei mai multi colegi de forum nu sunt deacord : tratamente obligatorii la sfarsit de sezon .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde tiih » 01 Feb 2017, 15:16

cucubau scrie:...............................................................
Sigur apicultura viitorului nu va mai fi ca pana acum. Incet dar sigur veniturile din apicultura vor provenii din ce in ce mai mult din contracte de polenizare si mai putin din miere .
Agricultura va fi din ce in ce mai chimizata , iar cei ce vor merge la rapita sau FS nu o vor mai face gratis.
Vor exista ferme specializate in polenizare si altele in producere de material biologic. Si va mai intervenii un amanunt cu care cei mai multi colegi de forum nu sunt deacord : tratamente obligatorii la sfarsit de sezon .


De acord in parte,totusi...pana vor aparea fermele alea,pana se va plati polenizarea(la scara mare..nu ici ,colea) ca in Vest ,va mai dura si 10 ani...Sa speram ca pana atunci vor mai exista si familii de abine....
Cat despre tratamentele obligatorii la sfarsit de sezon ,nu colegii trebuie sa fie de acord ci procesatorii,marii IMPORTATORII din Hamburg.... si clientii din tara..
Si daca toti acestia nu vor fi de acord(si nu vor fi) ce facem????...Eu am expus o solutie de .....avarie pentru a ma proteja de bolile care misuna prin pastorale....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde daffid mihailov » 01 Feb 2017, 16:05

De ce se blocheaza cuibul? Pai din cauza familiilor slabe, albinele nu mai au puterea sa urce mierea. Si despre ce cuib blocat vorbim in 10 zile de floare, ca mai mult nu tine, si cu un cules de 1-2 kg la zi? Pai inainte bagau 4 kg pe zi si nu bloca cuibu. Acum sigur, blocheaza. Si inainte cand blocau ciubiul tot ma intorceam acasa cu albine in cat. O sa vorbim noi peste ani si o sa tragem o concluzie. Timpul le rezolva pe toate. Si pe albine.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde cucubau » 01 Feb 2017, 16:43

tiih scrie:Cat despre tratamentele obligatorii la sfarsit de sezon ,nu colegii trebuie sa fie de acord ci procesatorii,marii IMPORTATORII din Hamburg.... si clientii din tara..

Aici mai este mult de discutat.
Cum peste ocean , dar si in rusia se pot face tratamente fara ca acestea sa se regaseasca in miere , tot asa se pot face si la noi.
Mai ramane ca procesatorii sa faca distintie intre mierea bio si mierea conventionala si atunci cand o trimit catre consumator.
Deocamdata procesatorii achizitioneaza miere produsa in sistem conventional si o trimit mai departe ca miere bio.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde cristi arad » 01 Feb 2017, 18:31

m-am uitat la ce ati postat si va zic ca inca n-am gasit o tehnologie sa se potriveasca mai bine locului, (cat despre blocarea cuibului nici nu poate fi vorba), problema mare este cea a pesticidelor cu care-i tratata samanta si in anii in care varooa este si ea prezenta se mai adauga si alte pierderi (eu fac cca 30 - 35 kg miere /an/familie nu cred ca sunt multi care ating cu 100 stupi, astazi vorbind si in zona de V, cifra asta, numai cred ca-i nevoie de o pauza la floare macar un an
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde stefanmadalin » 01 Feb 2017, 19:39

Cristi, ma insel sau tu ai cumva studii agronomice?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde cucubau » 01 Feb 2017, 19:53

cristi arad scrie: numai cred ca-i nevoie de o pauza la floare macar un an

Peste ocean exista un protocol in cea ce priveste refacerea familiilor dupa polenizare. Sa nu uitam ca neonicotinoidele la ei s-au folosit incepand cu anii 90 si tot cam pe atunci a aparut si CCD-ul.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde cristi arad » 02 Feb 2017, 01:03

stefanmadalin scrie:Cristi, ma insel sau tu ai cumva studii agronomice?

sunt inginer agronom
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde tinumaftei » 02 Feb 2017, 02:43

cristi arad scrie:m-am uitat la ce ati postat si va zic ca inca n-am gasit o tehnologie sa se potriveasca mai bine locului, (cat despre blocarea cuibului nici nu poate fi vorba), problema mare este cea a pesticidelor cu care-i tratata samanta si in anii in care varooa este si ea prezenta se mai adauga si alte pierderi (eu fac cca 30 - 35 kg miere /an/familie nu cred ca sunt multi care ating cu 100 stupi, astazi vorbind si in zona de V, cifra asta, numai cred ca-i nevoie de o pauza la floare macar un an

Sezonul trecut am fost la FS cu producție mare de miere, peste cifra de mai sus, hibrizi syngenta, chimizarea maxima. Nici una din simptomele indicate. Și merg in fiecare an. Trebuie căutate alte piste pentru răspuns!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori