Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde vulpea » 29 Ian 2017, 11:19

mai ni,unde zici ca ai clopot ? la folie ?! pai daca eu vad folia strapunsa,asta se cheama tot horn, un horn ATENUAT !(f.f. bine,eu 'fac' cu hornul).chiar daca e horn ATENUAT,eu prefer prima solutie,dar nu straturile tale alternate,ci o carpa din bumbac peste betisoarele depe rame ,carpa prelungita pana aproape de fund,care sa acopere sus pana la leaturile laterale.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde cristi arad » 30 Ian 2017, 20:15

balasbebe scrie:Maine o sa aflu adevarul. Cand am pus folia era promoroaca in jurul albinelor, pe rame si pereti.

bun gasit tuturor; din cate am citit pe la voi cred ca incalzirea de care ziceti este la voi prima data incercata; haide-ti sa va zic cate ceva: eu am incercat faza cu incalzirea in stup acu 5 ani - rezultat diaree pe rame (am pus rezistenta filmata si izolata in podisor (albinele neputand ajunge la ea, se incalzeau doar din caldura degajata); bineinteles ca n-am putut continua neavand un rezultat bun; in alta ordine de idei chiar daca ar ar da rezultate nu se poate aplica decat pe un nr limitat de stupi (altfel ai nevoie de inalta tensiune - 20000V) de ce zic acesta intrucat tensiunea trebuie scazuta la 12v astfel lucrandu-se la tensiune nepericuloasa doar cu amperaj mare - asadar tot de tensiune de retea insuficienta te lovesti; si daca stupina ti-e departe de casa n-ai nici curent de nicaieri;
Concluzie trasa de mine - trebuie sa luam stupii si na ne mutam in zone mai calde unde se face miere cu mai putina cheltuiala si unde sunt ierni mai blande sau deloc si climat mai putin alterat; oricum la pretul mierii de acuma in Romania apicultura este putin rentabila (am 100 stupi si fac peste 3t/an miere - la costul actual al mierii este o treba de bani marunti - un salar si atat, unde mai pui oameni la stors, la transport, cheltuieli cu masinile de transport, mortalitati iarna etc ) Sa fim noi sanatosi ca noi muncim si altii iau banul; asa ca nu merita investitii mari si cu incalzirea in stupi nu cred ca faci multa miere. Daca dorest detalii mai intreba-ma ca-ti zic ca sa nu ajungi la cheltuieli mari ca repet nu merita.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde cristi arad » 30 Ian 2017, 20:18

oricum imi vine sa rad ca intotdeauna in anii cu ierni grele incepe subiectul cu incalzirea in stupi
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde daffid mihailov » 30 Ian 2017, 20:20

cristi arad. incalzirea e strict doar luna martie si jumate de aprilie. dar se pune intrebarea daca renteaza. daca e ok vremea se dezvolta si fara. in rest ai dreptate. ;)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde cristi arad » 30 Ian 2017, 20:32

daffid mihailov scrie:cristi arad. incalzirea e strict doar luna martie si jumate de aprilie. dar se pune intrebarea daca renteaza. daca e ok vremea se dezvolta si fara. in rest ai dreptate. ;)

personal si din experiente nu cred ca renteaza, intrucat atunci albinele sunt la cules la porumbar si apui la rapitza, deci nu ai cum le incalzi ca nu-s acasa..
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde balasbebe » 30 Ian 2017, 21:11

Deocamdata eu fac teste. Da intradevar decat curent mai bine este sa dai mancare.

Pupemea a zis ca trebuie la fiecare matca sa-i acorzi o sansa.
Multumesc frumos de sfaturi. Stiu pe multi stupari care au incercat si au renuntat.

La fel se spune ca nu este bine sa invelesti stupii, nu este bine sa-i deranjezi, sa le dai turte etc..........

Fiecare stie mai bine ce are de facut, ce a facut in toamna si ce se poate rezolva chiar si cu un efort financiar.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde cristi arad » 02 Feb 2017, 01:15

balasbebe scrie:Deocamdata eu fac teste. Da intradevar decat curent mai bine este sa dai mancare.

Pupemea a zis ca trebuie la fiecare matca sa-i acorzi o sansa.
Multumesc frumos de sfaturi. Stiu pe multi stupari care au incercat si au renuntat.

La fel se spune ca nu este bine sa invelesti stupii, nu este bine sa-i deranjezi, sa le dai turte etc..........

Fiecare stie mai bine ce are de facut, ce a facut in toamna si ce se poate rezolva chiar si cu un efort financiar.


Se vehiculeaza o vorba care mie-mi place - cand lucrezi in stup, asa sa lucrezi ca si cand ar fi singurul tau stup, chiar daca mai ai 1000 pe langa el - nefiind un adept al unificarilor - le fac insa pt a nu pierde albina din unele familii slabe - pot zice ca as da sansa si familiilor pe 3R, dar iarna nu supravietuiesc de regula - (mai este o vorba cred ca suna cam asa - asa sa pregatesti stupii pentru iarna ca si cand ar fi cea mai grea iarna si asa sa-i pregatesti pentru cules ca si cand ar urma cel mai bun cules de pana atunci)
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde balasbebe » 02 Feb 2017, 07:17

Cand vezi ca un stup slabeste fara motiv, nu ai nici o solutie. Unificarea este ceea mai proasta solutie. Daca unesti pe unul slab cu unul bun risti sa-l imbolnavesti.
Inca nimeni nu stie o cauza clara despre depopulari.
Eu prin incalzirea stupului si introducerea celor slabi la adapost am vrut sa le mai dau o sansa.

In toata tara sunt mari probleme cu sanatatea albinelor.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde vulpea » 02 Feb 2017, 15:08

nici eu nu sunt adeptul unificarilor.familiile pe 3R au singura sansa sa treaca iarna si inca cu succes,cand se foloseste 2 in 1,3 in 1,...,6 in 1(stup H24R).ce nu sunt de acord cu ce-ti place( ..ca si cand ai avea cel mai bun cules...) sigur conditii dementiale de roiri in nestire(daca culesul preconizat nu se adevereste).'meseria' e sa ai stupii pregatiti exact cat pentru culesul care vine(nici prea tari nici prea slabi).cat despre 'mate lesinate' in primavara sau vara la cules ,vei fi tare surprins cand aceste 'mate lesinate' folosite ca 2 in 1,...si cu cat comun sa nu cumva sa-ti dea recolte ca stupii de productie.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde daffid mihailov » 02 Feb 2017, 16:15

Familiile pe 3 rame au sanse sa treaca iarna fara probleme daca sunt de 5 rame si stranse pe 3. :lol: Trec exceptional!
P.S Nici eu nu sunt adeptul echilibrarilor dar se intelege cand ai stupina mare si vrei sa rentabilizezi fiecare interventie in stup. Insa da, nu se stie cum evolueaza o familie pe 3 rame si cum una pe 6 o sa stagneze la primavara. Se intampla. Daca echilibrezi nu o sa stii care e mai buna.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde cucubau » 02 Feb 2017, 17:06

Albinele trec foarte usor iarna chiar daca sunt in numar mic daca si numai daca au spatiu dimensionat corespunzator pentru marimea lor, hrana cat de cat, de buna calitate si ingredientul obligatoriu SA FIE SANATOASE !
Experimental am trecut peste iarna (2014-2015) roiuri ce ocupau un singur interval de albia ,(doua rame acoperite de albine si alea cu economie).
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Iernarea usoara la albine

Mesajde daffid mihailov » 02 Feb 2017, 18:41

Da bine, la Curtea de Arges iernile sunt blande. Curentii de aer cald se ridica pe dealuri. E ideal de iernat. De ex azi in Bucuresti erau 3 grade si la C de Arges 8 grade.

Se vaita unii ca nu ajunge albina la miere, desi are miere in cuib. Pai daca ghemul se intinde pe 7-8 rame. Normal ca o sa se stranga in fata. Dar da bine sa ai 7 rame la iernat care de fapt sunt 3.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori