Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde stefanmadalin » 03 Feb 2017, 23:00

dan pescarul scrie:Care asociaţie de apicultori se aliase cu LAPAR şi îi lustruia prin părţile pe care soarele le vede mai rar?S.A.R.cumva?

SAR e cu AGROSTAR, cu Stefan Nicolae. Si ei sunt contra derogare, asa aveam impresia la un moment dat.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde lucky5strike » 03 Feb 2017, 23:03

Din ce-mi amintesc, toti cu care am vorbit si s-au plans de mortalitati au avut de-a face si cu culesul la floarea soarelui.

In ultimii 5-6 ani, pe nesimtite, am inceput sa ma intorc cu din ce in ce mai putina albina pe vatra.

Chimizarea isi spune cuvantul.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde stefanmadalin » 03 Feb 2017, 23:16

Stiu un fermier care face parte dintr-o mare asociatie (90.000 hectare) si care foloseste pe circa 1000 ha numai doze majorate la produsele pentru protectia plantelor. L-am auzit ca da un fungicid la 1l/ha cand el era omologat la 0.8 maxim. La insecticide nu mai vorbesc, alea-s cele mai ieftine. Anul trecut l-a amendat DSV pentru ca i-a omorat unuia albinele.(cum? nu stiu)
Fac tot felul de tertipuri, fac mai multe tratamente la rapita, dar in acte, pe cele ilegale le trece pe grau sa sa iasa bine in harti.....

Ganditi-va, face parte dintr-o mare asociatie, isi cumpara pesticidele la licitatie cu toti cei din asociatie, toti membri de acolo ar trebuii sa vada ca respectivul cumpara substante prea multe pentru cat pamant are. Toate astea se fac cu facturi. Urmand ca mai apoi inginerul sa faca o fisa tehnologica si sa scada din magazie produsele doar la dozele recomandate.
Ce poarta solurile astea alea Romaniei, depozit de compusi chimici.

Era un articol recent, un fermier ce a trecut la agricultura ecologica de cativa ani, i-au gasit la analize DDT intr-o cereala. El fiind interzis de mult timp (de peste 15 ani cred).
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde cucubau » 03 Feb 2017, 23:32

Ce se intampla in cazul in care pesticidele sunt banuite ca fiind sub concentratia normala ?
1-maresti doza,
2-schimbi distribuitorul ,
3-si una si alta .
http://agrointel.ro/68321/dimitrie-musca-atentie-la-substantele-pe-care-le-cumparati-am-facut-analize-de-laborator-si-in-loc-de-250-gr-substanta-activa-erau-doar-168-gr/
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde stefanmadalin » 04 Feb 2017, 00:08

Ce sa zica si el, cauta motive. Mie imi place ca el practica niste masuri pe care nimeni nu le recomanda si productiile lui medii tot scad de la an la an. El o da in continuare pe a lui, ca stie el ce face....
Dar ce imi place cel mai mult, este ca pentru fiecare productie mica, el are intotdeauna un motiv, ce nu tine de el. Ba ca a fost seceta, ba ca nu are concentratia care trebuie in produs, ba ca l-a batut grindina....niciodata nu da vina pe ce face el.

Spune-l frate concret pe cel ce umbla cu ocaua mica, nu arunca fitile. Unii fermieri invoca probleme cu pesticidele (eficacitate), asteptand sa fie si ei despagubiti neoficial de cei ce i-au livrat produsele. Un discount la urmatoarea comanda evemtual.

Vreau să vă spun ce am pățit în anul acesta când am cumpărat substanțe fitofarmaceutice de la firme de valoare. Am făcut analiza substanței active din substanța comercială la Timișoara la Facultate. Din păcate nu este acreditată RENAR ca să mă pot duce să mă bat în justiție cu acea firmă care nu-și mai respectă clienții. Vă dau un exemplu: o substanță, în loc de 250 de grame substanță activă, a avut doar 168 de grame. Cei de la Timișoara mi-au spus că nu își permită să greșească pentru că știu că va fi un proces dur. Și nu au greșit. Nu am mers în instanță cu acest lucru, însă atenție la substanțele pe care le cumpărați pentru că mulți își bat joc de noi și ne trișează.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde titico 2 » 04 Feb 2017, 00:38

la mine in ultimii 3 ani lucrurile au stat cam asa 2014, nr de stupi 120, depopulare usoara 2 /3 r albina, inainte de infloritul f soarelui, lipsa cules, , am avut in jur de 40 de zile de cules la floare in acelas timp au cules si de la maracini 3 extractii stupi au intrat fb in iarna 2015 nr de stupi 170,depopulare usoara inainte de f soarelui 1/2 r albina , lipsa cules, floarea a inflorit la 26 iunie in 10 zile stupi sau depopulat avind 5/7 r puiet si albinape7/9 r seara pe palariile de floarea soarelui la marginea lanului erau cate 10/ 15 albine amortite dupa 10 iulie am dat sirop la albine desi am avut floarea inflorita pana a dat bruma stupi si /au revenit binisor, 2016, mut la f soarelui 120 de stupi cu 3 saptamani inainte de inflorire stimulez ca sa acopar perioada in care lipseste culesul si dupa cateva zile incep sa apara albine moarte, altele care se tarau prin fata stupului, semne clare de intoxicare, cam 2 /3 r de albina am apreciat eu gradul de depopulare, asta sa intimplat la jumatate din stupi , la culesul de la floarea soarelui stupii si/au revenit am facut 2 extractii, la cei depopulati am extras mai putin, stupii au intrat bine in iarna concluzii>pesticidele afecteaza in anumite conditii, in 2015nu a plouat de cand sa semanat fsoarelui pana la inflorire cand a plouat peste 100l/m2 eu cred ca apa din aceste precipitatii au facut ca procentul de pesticide din nectar sa fie mai mare afectand albina, in 2014si in 2016 am avut precipitatii la fel de multe dar uniforme pe toata durata de crestere a f soarelui pesticidele disipanduse in toata planta si astfel concentatia din nectar nu a mai fost daunatoare pt albine. cauza mortalitatii din 2016 inainte de inflorirea f soarelui cred ca a fost tot de la pesticide albinele culegand ceva nectar de la florile din tarlalele de grau sau de floare
titico 2
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Noi 2016, 19:29

Re: problemele pesticidelor se revad in iernarea albinelor

Mesajde cristi arad » 04 Feb 2017, 21:52

cucubau scrie:Ce se intampla in cazul in care pesticidele sunt banuite ca fiind sub concentratia normala ?
1-maresti doza,
2-schimbi distribuitorul ,
3-si una si alta .
http://agrointel.ro/68321/dimitrie-musca-atentie-la-substantele-pe-care-le-cumparati-am-facut-analize-de-laborator-si-in-loc-de-250-gr-substanta-activa-erau-doar-168-gr/

Musca asta este dusmanul mediului nr 2, pt ca nr 1 sunt cei care voi sa extraga gaze de sist.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori