Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde dani22 » 08 Feb 2017, 05:18

Acum afara sunt trei-cinci grade si multi din stupii mei sunt bolnavi de diaree-dizenterie-nosemoza. Nu stiu exact ce e dar sunt pline sus ramele de pete mari maronii de cativa milimetri diametru, albine moarte si restul anemice. Unii sunt mai putin afectati,alti stupi par mai grav afectati. Au miere multa si turta pusa deasupra. Ce pot sa fac acum iarna la data cand scriu asta? :( Multumesc, astept raspuns.
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde kiloz » 08 Feb 2017, 09:54

Nimic ,daca n-ai rame de rezerva si sa ai macar 10 grade afara. Trebuie neaparat schimbate ramele patate,daca nu sint macar curatati prin razuira mecanica. De ce a fost nevoie de turte pana nu au fost zboruri de curatire?
Rezolvare ar fii.Administrarea turtei cu continut de fumagilina,sau de protofil,imediat ce aparea vremea mai calduta! Bineinteles daca o sa mai ai la ce!
Declansarea golirii in interiora albinelor o poate provaca orice deranj pe vremea asta,mai ales dupa o perioada asa de lunga fara posibilatea de zbor!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde cucubau » 08 Feb 2017, 10:22

Bun venit !
Din pacate problemele semnalate de tine sunt de actualitate si datorita perioadei, sunt foarte greu de remediat, aproape chiar imposibil.
Trebuie tinut cont de situatia familiilor de albine si implicit toate masurile trebuiesc corelate spre a stopa starea de boala, apoi de a vitaliza albinele ce vor suravietuii si implicit de a le ajuta pentru a putea sa creasca o generatie de albine care sa inlocuiasca pe cele existente.
Cum bine ai intuit este vorba despre nosemoza , dar nu singura.
Nosemoza nu ar fi atat de grava daca ar evolua singura , albinele mor in urma infectiilor aparute in urma ranilor provocate la nivelul intestinului la albine.
In situatia actuala fumagilinul indiferent de forma de administrare nu va creea minuni.
Un tratament cat de cat eficient in aceasta perioada presupune administrare sirop caldut de zahar in care s-au introdus medicamente antibiotice (streptomicina sau derivati ai acesteia +penicilina , exclus oxitetraciclina) si vitamina B.
Administrarea se poate face prin picurare peste albinele aflate in ghem .
Un alt element foarte important este mentinerea caldurii in cuib.
Cuibul trebuie strans la maxim si izolat termic.
Urdinisul trebuie sa fie larg deschis pentru a nu se creea condens.
Dupa depasirea starii septicemie poate fi administrat si fumagilin.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde dani22 » 08 Feb 2017, 14:35

Multumesc pentru raspunsuri. Am sa le deschid mai mult aerisirea din podisor, razui cum pot sus pe rame unde e murdaria si picur peste ghem sirop caldut cu antibiotic. Spuneti-mi va rog de cata streptomicina+penicilina+vitamina B am nevoie per colonie si cat sirop sa picur peste ele? Cu seringa fara ac ma gandesc.
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde cucubau » 08 Feb 2017, 16:46

dani22 scrie:Spuneti-mi va rog de cata streptomicina+penicilina+vitamina B am nevoie per colonie si cat sirop sa picur peste ele? Cu seringa fara ac ma gandesc.

Depinde de ce medicamente se pot gasii la farmaciile veterinare.
Streptomicina 1g/litru sirop ; penicilina g 400 000 - 500 000UI/litru ; vitamina B12 1fiola /2,5Litri sirop.
Daca nu gasiti streptomicina si penicilina , se gaseste la farm veterinare medicamente complexe ce contin derivate din streptomicina + penicilina .
Propamicin 3000 000 000 UI si se adauga la 2,5-3 litri sirop , sau intramicin , flacon 100ml/25 -30 litri sirop.
Asigurati spatiu pentru ventilatie doar prin urdinis , nu prin podisor!
Se administreaza cu o seringa mai mare (50ml) 2-5 seringi /familie in functie de marime .
Repetati tratamentul dupa o saptamana.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde dani22 » 08 Feb 2017, 16:56

Multumesc de sfaturile detaliate. Am sa le aplic intocmai.
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde alt stupar » 09 Feb 2017, 00:30

dani22 scrie:Acum afara sunt trei-cinci grade si multi din stupii mei sunt bolnavi de diaree-dizenterie-nosemoza. Nu stiu exact ce e dar sunt pline sus ramele de pete mari maronii de cativa milimetri diametru, albine moarte si restul anemice. Unii sunt mai putin afectati,alti stupi par mai grav afectati. Au miere multa si turta pusa deasupra. Ce pot sa fac acum iarna la data cand scriu asta? :( Multumesc, astept raspuns.

Din păcate, mare parte dintre cei afectati puteti sa-i scoateti din rand. E abia mijlocul iernii !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde dani22 » 09 Feb 2017, 13:47

penicilina 400 000 - 500 000 UI/litru cate grame per litru?
Propamicin 3000 000 000 UI si se adauga la 2,5-3 litri sirop, de asemenea cate grame per litru?
azi si maine sunt in cautarea medicamentelor in farmaciile veterinare.
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde cucubau » 09 Feb 2017, 16:06

Dozajul este dat in UI (unitati injectabile ) si este pentru un flacon .
1 flacon penicilina G de 400 000UI + un flacon streptomicina de 1g la un litru sirop , sau
1 flacon propamicin de 3 000 000 UI la 2,5 -3 litri sirop. (In postarea anterioara la propamicin am trecut mai multe zerouri )
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde dani22 » 10 Feb 2017, 01:22

am cumparat streptomicina si penicilina. penicilina am gasit doar de 1 milion UI. pun jumatate pt doza corecta? pun direct in sirop sau trebuie sa o amestec cu ser fiziologic inainte?
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde cucubau » 10 Feb 2017, 10:19

dani22 scrie: penicilina am gasit doar de 1 milion UI. pun jumatate pt doza corecta?

Dizolvati medicamentul cu ser fiziologic sau apa fiarta si racita , apoi adaugati in sirop. Puteti pune 1flacon la 2 litri sirop .
Preparati sirop atata cat este necesar .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde Sam » 10 Feb 2017, 11:49

Dani22, suna-l pe Cucubau sa iti dea mai multe detalii, sa fi sigur ca faci ce trebuie! Sper sa mai gasesti oameni cu experienta care sa te indrume!
In principiu, imi doresc sa fac apicultura fara antibiotice insa daca m-as afla in situatia ta sunt sigur ca le-as da orice sa incerc sa le scap, cred ca multi ar face asta.

Te rog sa ne spui ce ai facut si ce rezultate obtii, din pacate suntem multi cu ochii pe astfel de situatii in aceasta perioada. Daca te lasa inima, poate lasi un lot netratat sa vezi diferenta...

Nu stiu daca o sa vrei sa faci asta, insa eu te rog sa dai detalii si poze cand o sa ai timp si vremea o sa-ti permita sa deschizi stupii. Facand asta, multi o sa avem de invatat. Asa cum tu primesti acum informatii, poti ajuta alti apicultori sa nu ajunga in situatia ta.

Spor la treaba si nu te lasa!
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde dani22 » 10 Feb 2017, 14:15

Acum mi-ati dat toate informatiile de care am nevoie. Stiu cum sa fac, iar azi si maine ii tratez. Fac poze la situatia de acum si apoi la cum evolueaza.

Pot sa zic ca sunt incepator, sunt in anul trei cu albinele. Sa va descriu situatia: O parte din lazi sunt bolnave, o parte nu au semne, insa ii tratez pe toti acum. Sunt ridicati de la sol la vreo 60 de cm pe suporturi. O parte sunt cu spatele la soare, altii cu lateralul fata de cum merge soarele, asa e loc in gradina, alei si circulatia familiei pe acolo. Au facut nosema lazi care sunt mai bine izolate termic decat altele care n-au facut. Au facut nosema si lazi cu fund antivarooa si lazi cu fund plin. Le-am dat turta energetica apiluk incepind cu octombrie lunar cate 0,5-1 kg la fiecare. Le-am lasat in toamna miere intre 5 rame si 12 rame. 5 pentru ca pe cinci erau dezvoltate. In 2016 am scos miere doar din magazii, de cuib nu m-am atins, am scos maxim 1-2 de la fiecare odata la rapita si odata la floarea soarelui. Albinele sunt stationare intr-o gradina, nu le port nicaeri. Am facut oare rau ca nu am scos mai mult din cuib? adica sa nu fi avut loc regina unde sa mai depuna oua? eu am vrut sa fiu sigur ca au mincare. De aceea le-am dat si mai multa turta ca in 2015. Atunci am pus un singur kilogram de beefonda cu thymol prin decembrie si atit. Atunci nu am avut nosema. Stii, vrei sa le faci bine asa mult ca ajungi sa le faci rau. Incep sa cred ca nu o sa le mai dau turta de niciun fel de anul acesta (apare iar nosema iarna). Sfatuiti-ma daca sa le las din nou miere multa in toamna asta sau sa fac loc pentru regina sa isi depuna ouale? In rest le afum cu taktic primavara cand e mai cald si toamna.
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde Sam » 10 Feb 2017, 14:49

Incepand cu octombrie, toata iarna le-ai dat turte?
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde dani22 » 10 Feb 2017, 18:30

da. octombrie, noiembrie, decembrie, ianuarie si acum in februarie cand sa verific si sa pun din nou 0,5-1 kg ca de obicei am vazut petele pe rame. Au mai fost zile cu peste 12 grade, m-am gandit ca ies iele la zbor de curatare, insa a fost si perioada lunga cu frig dupa aceea, asa ca s-a intamplat asta.
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde un OM » 10 Feb 2017, 20:00

Si in celelalte doua ierni ai procedat la fel?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori