Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde peterneamt » 08 Ian 2017, 01:05

Publicat pe 17 octombrie 2016
Glifosatul de pesticide Monsanto s-a găsit în probele de miere.
:evil:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde Hunbee » 11 Ian 2017, 17:09

Daca nu ar fi tragic ar fi amuzant.
Adica daca s-ar pune in discutie la noi ar merge agrostar si aca la intalnire.
Aca ar zice " stiti noi suntem 60 % din apicultori, dar in principiu nu stim ce sa zicem de glifosat, dar ne mai gandim, ne mai consultam in teritoriu, pe noi ne arde pna, varachet si carpatina".
Agrostar( care pana la urma ii reprezinta pe marii fermieri) ar zice:" da e posibil sa fie nasol dar nu sunt dovezi stintifice in sensul asta, si oricum datorita "climei speciale" din romania fermierii ar avea "miliarde de euro" pierderi anual asa ca cu parere de rau dar noi vrem derogare"
Si ministerul zice "bine".
Dao in m..sa de albine.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde peterneamt » 13 Ian 2017, 11:46

:roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde peterneamt » 13 Ian 2017, 11:51

Publicat pe 11 mai 2016

Semnează petiția împotriva otrăvii cancerigene Monsanto.
https: //act.wemove.eu/campaigns/glyph ...

Este un fapt alarmant faptul că nu pare să deranjeze lobby-urile în mod nejustificat în cauză: Glifosatul este un pericol pentru sănătate!

Deoarece copia de rezervă a tuturor formelor de viață este esențială WeMove.EU mobilizeaza pentru a fi în cele din urmă a interzis această substanță mortală a vieții noastre.



Publicat pe 30 iul. 2016

* Cu abordarea expirării autorizării vânzării de glifosat în Uniunea Europeană, un ingredient activ de erbicide, cum ar fi populare Roundup Monsanto este din nou centrul de controverse. El împarte atât membru afirmă că politicienii și oamenii de știință. Se așteaptă să aud de la Agenția Europeană pentru Produse Chimice, responsabilă de regulamentele europene privind substanțele sintetice, statele membre convin asupra soluțiilor ...
:roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde peterneamt » 25 Ian 2017, 23:17

Publicat pe 1 ian. 2017

Populația de albine la nivel mondial face ca apicultori organici Mirko din Mecklenburg-Vorpommern îngrijorat. El spune monoculturile, paraziți și expunerea la pesticide la.
;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde peterneamt » 27 Ian 2017, 21:40

Publicat pe 02 martie 2016

Uita-te la Full Larry King Acum Interviu aici: http://www.ora.tv/larrykingnow


câștigătorul Oscar și proprietarul sanctuar de albine Morgan Freeman spune că atât agricultura corporație Monsanto și guvernul sunt responsabili pentru ceea ce el numește o "pierdere înfricoșătoare a coloniilor de albine."

Publicat pe 25 iul. 2014

Jimmy vorbește cu Morgan Freeman despre noul său hobby-ul și ceea ce Morgan crede despre impresiile de el.
;) :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde peterneamt » 27 Ian 2017, 22:03

Publicat pe 20 septembrie 2016

Și, din moment ce ni se spune că ratele de cancer ar crește pe măsură ce populația îmbătrânește. De ce din ce în ce mai mulți copii suferă de cancer ? Este,puţin probabil,..... pentru că populația îmbătrânește !
:roll:
Ultima oară modificat de peterneamt pe 27 Ian 2017, 22:25, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde peterneamt » 27 Ian 2017, 22:08

Publicat pe 21 ian. 2017

Douăzeci și unu ianuarie 2017: Mii de oameni merg la Berlin, în stradă pentru a protesta împotriva unei agro-business copleșitoare. "Ne-am săturat" Sub sloganul protestatarilor cerând o nouă politică agricolă: În loc de Bayer, Monsanto, glifosat și GM solicită o agricultură ecologică rurală.
:D
Publicat pe 22 ian. 2017

La 21 ianuarie anul 2017 am demonstrat la Berlin, cu 18.000 de oameni din Berlin - pentru fermele în loc de agro-business, pentru alimente sănătoase și bunăstarea animalelor și comerțul echitabil. a condus "suntem sătui" - demonstrație de 130 de tractoare, cu acei fermieri care au venit din toată Germania. În partea de sus a timpului demo a fugit tineri agricultori. Era o atmosferă mare la demonstrație și, prin urmare, am făcut clar în anul electoral, că avem nevoie de o politică agricolă și alte produse alimentare. Multumim tuturor celor care au fost acolo!


LA NOI ÎN ROMÂNIA, SE VOR CERE NOI DEROGĂRI PENTRU PESTICIDELE CE DISTRUG VIAŢA :evil:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde peterneamt » 06 Feb 2017, 14:49

Publicat pe 03 februarie 2017

Glifosatul în vaccinuri - Anthony Samsel
Proteine cum ar fi alb de ou pentru a creste vaccin sau gelatina, cum ar fi żelkach, utilizate pentru producerea vaccinului. Gelatina este de asemenea utilizat ca excipient pentru vaccinuri, pentru vaccin a fost suspensie este stabilizatorul. Gelatina este utilizat în vaccinuri. Așa că am început să mă gândesc la asta.
Cu cunoaștere a ceea ce am găsit în laborator: oasele și pielea porcilor și în oasele unei vaci, precum și datele de Monsanto asupra țesutului, am crezut că șansele mele de a găsi o glifosat vaccinuri sunt destul de mari, având în vedere că cea mai mare parte glifosat acumulat în mod natural în oase, și este cu ei am gelatina.
Analizate vaccin atât de popular, companiile de vaccin investigate: MERCK, SANOFI PASTEUR, GLAXO SMITH KLINE NOVARTIS și WYETH.
;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde stefanmadalin » 09 Feb 2017, 15:44

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compou ... -of-Action

Experimentally, there appears to be minimal (if any) mammalian toxicity from glyphosate itself... LD50 greater than 4000 mg/kg. Surfactant coformulants are considered the more toxic component in glyphosate-containing herbicides. Polyoxyethyleneamine (POEA; tallow amine; LD50 equal to 1200 mg/kg) is the most common surfactant formulated in these products, but others are also used. ...Coformulated potassium and isopropylamine may also contribute to toxicity. Isopropylamine has a rat LD50 of 111 to 820 mg/kg, decreases vascular resistance, and may either increase or decrease cardiac contractility and rate.

Tallowamina a fost interzisa, si de asta toamna avem pe piata numai produse fara acest adjuvant.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde peterneamt » 11 Feb 2017, 19:26

Publicat pe 26 martie 2015
postul de televiziune franceză Canal + a discutat recent cu Dr. Patrick Moore pentru un documentar viitoare. Dr. Moore, care pretinde a fi un expert ecologic și este în prezent liderul trupei pentru Ecosense de mediu, a declarat intervievatorului că Monsanto ierbicid Roundup nu a fost responsabil pentru ratele de cancer a crescut foarte mult în Argentina.
Acest lucru este în cazul în care interviul a luat un viraj pentru suprareal.
Dr. Moore a insistat că Roundup este sigur de a bea, moment în care intervievatorul a făcut singurul lucru logic pe care s-ar putea face în această situație. El a oferit doctorului un pahar de ierbicid pentru el o ocazie să susțină declarația sa permit acest lucru. Următoarele este textul de la acest schimb.
Dr. Patrick Moore: "Poti bea un întreg sfert de litru de (Roundup), și nu te va răni."
Canal +: "Vrei să bea? Avem niște aici. "
Moore: "As fi fericit sa, de fapt, .... Uhh ... Nu .. Nu prea. Dar eu știu că nu mi-ar face rău. "
Canal +: "Dacă spui așa, am unele glifosat, au unele."
Moore: "Nu. Nu sunt prost."
Canal +: "Deci, e periculos, nu?
Moore: "Nu, oamenii încearcă să se sinucidă cu ea și nu reușesc; eșuează în mod regulat. "
Canal +: "Spune-i adevarul, e periculos."
Moore: "Nu este periculos pentru oameni."
Canal +: "Deci, ești gata să bei un pahar?"
Moore: "Nu, nu sunt un *****. Interviu-mă despre orez de aur, asta e ceea ce vorbesc despre ".
Canal +: "Am făcut-o."
Moore apoi se termină brusc interviul prin apelarea gazdă un "nemernic complet" și furtuni off.
Greenpeace, o organizație la care medicul transformat lobby-ist a aparținut în anii 1970, a emis această declarație în parte, în 2008, cu privire la Dr. Patrick Moore.
Patrick Moore, de multe ori el însuși în mass-media denatureaza ca un "expert" de mediu sau chiar un "ecologist", oferind în același timp opinii anti-mediu cu privire la o gamă largă de aspecte și de a adopta o poziție distinct anti-mediu. El exploatează, de asemenea, legături de lungă plecat cu Greenpeace să se vândă ca un vorbitor și purtătorul de cuvânt al pro-corporatist, luând de obicei poziții care se opune Greenpeace.

Deși este adevărat că Patrick Moore a fost membru al Greenpeace în 1970, în 1986, se întoarse brusc cu spatele la foarte problemele odată ce el a apărat cu pasiune. El susține că "a văzut lumina", dar ceea ce Moore a văzut într-adevăr a fost o oportunitate de câștig financiar. De atunci, el a plecat de la apărător al planetei la un reprezentant plătit poluatorilor corporative.

Patrick Moore promovează astfel de poziții anti-mediu ca și exploatarea forestieră clearcut, energia nucleară, somon de crescătorie, producția de PVC (vinil), culturi de inginerie genetica, si minerit. Clienti pentru serviciile sale de consultanță sunt un adevărat Cine este Cine dintre companiile care Greenpeace a expus pentru fapte rele de mediu, inclusiv Monsanto, Weyerhauser și BHP Minerale.
Urmăriți video de la Canal +

Video Original:
http: //theantimedia.org/lobbyist-clai ...

Acest articol (lobbyist Revendicările Roundup Monsanto este sigur de a bea, înspăimântă atunci când sunt oferite un pahar) este o sursă liberă și deschisă. Ai permisiunea să republice acest articol sub licență Creative Commons cu atribuire și pentru autor și TheAntiMedia.org. Tune în emisiunea de radio Anti-Media de luni până vineri @ Est 23/20 Pacific. Ajutați-ne să repare greșelile de scriere noastre: edits@theantimedia.org.



:lol: :lol:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde peterneamt » 11 Feb 2017, 19:42

Publicat pe 1 iul. 2016
Lumina verde la reînnoirea glifosat pentru următoarele 18 luni. După încă un alt eșec prin decizia camerei de recurs, Comisia Europeană a decis să prelungească o autorizație provizorie pentru utilizarea glifosat pentru următoarele 18 luni, în așteptarea până în 2017 avizul Agenției Europene Agenția de produse chimice (ECHA) privind efectele substanței asupra sănătății umane și a mediului înconjurător. Cert este însă, că lumina verde a Comisiei UE a fost salutată într-un mod foarte negativ de asociațiile și de ecologiști italieni și internaționale. Interviu cu Francesca Rocchi Vice President al Slow Food Italia


:roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde peterneamt » 16 Feb 2017, 10:39

:roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron