Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde ignatov andrei » 12 Feb 2017, 00:36

cristi_vidican scrie:Stuparul meu bătrân s-a învățat în timp să umble cât mai puțin la stupi. Și să stea cuminte iarna.


S-a invatat cam tarziu...
Depinde ce ai prins...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristi_vidican » 12 Feb 2017, 08:46

daffid mihailov scrie:Daca el ierneaza pe 4 rame si e strans pe patru, de ce ar muri de foame? Pai eu cred ca o iernare buna e maxim 6 rame, ideal 5.

La o abordare de acest tip ai multă manoperă toamna și primăvara. La 2-3 stupi merge, dar la un nr mare e de lucru.
Dacă iernezi pe rame cât mai puține, poți să treci iarna, dar ușor rămâi fără mâncare. Și trebuie să completezi cu sirop sau rame cu miere de la rezervă. să le ții la rezervă, altă bătaie de cap.
Toamna trebuie tot să descăpăcești, să-și tragă mierea în cuib, să te asiguri că ai miere suficientă la asemenea strângere.

Prefer să las ceva mai multe rame. Am astfel rezervele la îndemâna lor.
Nu vreau să spun că nu e bine să strângi ghemul. Dar mulți gândesc așa: îl strâng bine ca să nu trebuiască atâta mâncare. Că dacă e pe 4 rame, cu câteva căni de sirop, l-am rezolvat.
Iar iarna discutăm care turtă e mai bună (și mai ieftină)
Prefer să iernez așa:
Imagine
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde daffid mihailov » 12 Feb 2017, 17:37

Frumoasa familia. Eu nu pun turte. Si ii am stransi pe 5 rame. La 200 de fam iti ia o zi sa scoti ramele. Apoi bagi in functie de puterea familiei ultima rama, fara sa spagi cuibul. Nu ai de ce sa descapacesti. Asta in Martie. Da, cu depozitarea lor e mai complicat, dar daca le scoti toamna tarziu e ok, nu intra gaselnita.

Dar tu ai multietejat cred. Acolo da se aplica alta tehnologie. ;)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde mausica » 12 Feb 2017, 17:53

daffid mihailov scrie: Dar tu ai multietejat cred. Acolo da se aplica alta tehnologie. ;)

MER ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde mellis » 13 Feb 2017, 00:46

Acum ca, CV a mai "spart" un mit apicol...a stimulat cu sirop cumparat toamna si inca are albine multe si sanatoase..
un sfat...le inveti prost cu mancare din traista...mai bine injuri "pa" aia ce au venit in sat...tu erai primul acolo (anul trecut am dat si eu cumparat si este inca bine..)
Imi pare totusi rau ca nu am vazut poza gazdei cu stupul picat de pe suport...
daca are rame atat de grele vara, oare cum arata "sicriul" cu toata albina sus in podisor ;)?
Sanatace!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristi_vidican » 13 Feb 2017, 08:11

Am găsit adevăratul motiv al răsturnării sicriului.
Albina a urcat toata sus si astfel centrul de greutate s-a plasat mai sus.
Prin urmare s-a dezechilibrat fata de pozitia si amplasamentul inițial.
Rezultatul a fost răsturnarea lui. In felul acesta, ghemul s-a repozitionat jos.
Pana ajunge iar sus, vine primăvara.
Sau ar mai fi o explicație...
Ghemul trebuia sa ajungă jos ca sa ajungă mai usor sunetul la furtun special de ascultat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde daffid mihailov » 13 Feb 2017, 18:14

Folosesti podisor? Am observat ca la cei care au podisoare albinele vin sus. As zice ca pierd contactul cu mierea. Dar ei zic ca e ok. Ce imi place mie ca ridica podisoarele si se vede toata albina wow ce stupi puternici! Dar jos pe rame? Eu chiar nu-i inteleg pe oamenii astia. Daca am fi toti incepatori as mai zice. Sau e doar pentru moralul propriu? Cu un fum a disparut tot efectul.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 14 Feb 2017, 00:20

mellis scrie:Imi pare totusi rau ca nu am vazut poza gazdei cu stupul picat de pe suport...

Ce dovada mai buna vrei decat asta,ca n-am ridicat capacul cu scop electoral,? :)
Nici anul trecut n-am cautat in stupi pana in martie,....si aveau miere destula in ei atunci.Nici o fam pierduta.Iernarea doar cu miere,nu e un mit,ci o certitudine ,de aia nu prea am emotii.
Pe vremuri functiona radiosantul,...acuma fbsantul,...asta e,imi asum ca am pus tocmai io botul la vaicarelile unora de le-au murit jumate din ele,dar totusi nu vad ce deranj asa mare le-am facut cu furtunul asta,caci nu cred ca exista multi care sa nu fi umblat deja in ei.Vecinul meu,in momentul cand a scos manusile de pe degete a si bagat turte ,...sa aiba de mancare zicea el,...ii vreo luna de atunci,are albine de trei ani dar n-a stors nici o rama cu miere vreodata.

ps,
Astept cu nerabdare sa soseasca in zbor ciocomarlele de la Onesti (cu okazia asta,sper aflu si ce-i aia ciocomarla cu toate ca nu vad vreo mare descoperire in treaba asta).....cu ospitalitatea recunoscuta din zona bihorului,..si daca reusesc sa le pun inapoi pe chicioare,i le trimit indarat in formatie completa :lol:Daca ofera garantia ca nu mai pune cate 5 intr-un sicriu,....macar sa le construiasca atunci un cavou mai spatios,din granit sau marmura de carrara.
Sper ca barosanul,sa fi pus un ravas la gatul lor cu reteta originala de kurtos,sa nu le trec direct pe miere, saracele ca cine stie daca or recunoaste gustul ei. ;)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 14 Feb 2017, 00:24

Stupul din poza de mai sus,....o sa culeaga bine la corcodus!
Adica,...ce ramane din el in lada,... :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde mellis » 14 Feb 2017, 02:53

cristian bh scrie:Pe vremuri functiona radiosantul,...acuma fbsantul,...asta e,imi asum ca am pus tocmai io botul la vaicarelile unora de le-au murit jumate din ele,dar totusi nu vad ce deranj asa mare le-am facut cu furtunul asta,caci nu cred ca exista multi care sa nu fi umblat deja in ei.Vecinul meu,in momentul cand a scos manusile de pe degete a si bagat turte ,...sa aiba de mancare zicea el,...ii vreo luna de atunci,are albine de trei ani dar n-a stors nici o rama cu miere vreodata.


Fac pariu ca vecinu' nu face miere pt ca ale tale fura toata mierea din sat..desi era frumos sa o imparta..
Am mai auzit si eu un vecin la sat - de cand a adus un alt vecin stupii aproape de el - i-a furat toata albina..
Nu este usor sa recunosti ca "ciocomarla" din targ nu este ca cea din batatura..
Am auzit ca strang miere multa "pour des fleurs de coucou", vorba Chiritei.."nous disons comme ça en moldave"

"Șarl (în parte): Ah, bon!… la voilà lancée!
Chirița: Et alors nous l’enverrons dedans.
Șarl: Où ça, madame?
Chirița: Dedans… în întru… nous disons comme ça en moldave.
Șarl (în parte): Parle donc le moldave alors, malheurese!
Chirița: E voyes-vous, monsieur Charles, je ne voudrais pas qu’il perde son temps pour des fleurs de coucou.
Șarl: Pour des fleurs de coucou?
Chirița: C’est-à-dire de flori de cuc… Nous disons comme ça…
Șarl: En moldave… (În parte.) Cristi!… qu’elle m’agace avec son baragouin!
Chirița: Aussi, je vous prie… quand il se paressera… de lui donner de l’argent pour du miel.
Șarl: Comment?!… que je lui donne de l’argent?!
Chirița (râzând): Non… Să-i dai bani pe miere… de l’argent pour du miel… C’est correct… Nous disons comme cella…
Șarl: C’est convenu… en moldave… Vous parlez comme en livre."
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde FLORINELU » 14 Feb 2017, 08:54

mellis scrie:
cristian bh scrie:Pe vremuri functiona radiosantul,...acuma fbsantul,...asta e,imi asum ca am pus tocmai io botul la vaicarelile unora de le-au murit jumate din ele,dar totusi nu vad ce deranj asa mare le-am facut cu furtunul asta,caci nu cred ca exista multi care sa nu fi umblat deja in ei.Vecinul meu,in momentul cand a scos manusile de pe degete a si bagat turte ,...sa aiba de mancare zicea el,...ii vreo luna de atunci,are albine de trei ani dar n-a stors nici o rama cu miere vreodata.


Fac pariu ca vecinu' nu face miere pt ca ale tale fura toata mierea din sat..desi era frumos sa o imparta..
Am mai auzit si eu un vecin la sat - de cand a adus un alt vecin stupii aproape de el - i-a furat toata albina..
Nu este usor sa recunosti ca "ciocomarla" din targ nu este ca cea din batatura..
Am auzit ca strang miere multa "pour des fleurs de coucou", vorba Chiritei.."nous disons comme ça en moldave"

"Șarl (în parte): Ah, bon!… la voilà lancée!
Chirița: Et alors nous l’enverrons dedans.
Șarl: Où ça, madame?
Chirița: Dedans… în întru… nous disons comme ça en moldave.
Șarl (în parte): Parle donc le moldave alors, malheurese!
Chirița: E voyes-vous, monsieur Charles, je ne voudrais pas qu’il perde son temps pour des fleurs de coucou.
Șarl: Pour des fleurs de coucou?
Chirița: C’est-à-dire de flori de cuc… Nous disons comme ça…
Șarl: En moldave… (În parte.) Cristi!… qu’elle m’agace avec son baragouin!
Chirița: Aussi, je vous prie… quand il se paressera… de lui donner de l’argent pour du miel.
Șarl: Comment?!… que je lui donne de l’argent?!
Chirița (râzând): Non… Să-i dai bani pe miere… de l’argent pour du miel… C’est correct… Nous disons comme cella…
Șarl: C’est convenu… en moldave… Vous parlez comme en livre."

ce pacat ca nu stiu si io franceza asta.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristi_vidican » 14 Feb 2017, 12:10

daffid mihailov scrie:Folosesti podisor? Am observat ca la cei care au podisoare albinele vin sus. As zice ca pierd contactul cu mierea. Dar ei zic ca e ok. Ce imi place mie ca ridica podisoarele si se vede toata albina wow ce stupi puternici! Dar jos pe rame? Eu chiar nu-i inteleg pe oamenii astia. Daca am fi toti incepatori as mai zice. Sau e doar pentru moralul propriu? Cu un fum a disparut tot efectul.

Nu folosesc podișor. am folie și iarna. Doar că pun polistiren peste ea.
Și da, se poate să se strângă mai multă albină sus.
Dar, tu crezi că în luna februarie așa arăta un ghem mic?
Uneori mai greșesc și las toate ramele, iar albina e mai puțină. Sigur se strâng pe cât vor ele.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristi_vidican » 14 Feb 2017, 12:15

cristian bh scrie:Stupul din poza de mai sus,....o sa culeaga bine la corcodus!
Adica,...ce ramane din el in lada,... :lol:

hai să-ți spun istoria acelui stup.
Acolo a fost o regină carnica. Nu a roit niciodată, ci mereu s-a schimbat liniștit. De vreo 2 ori la mine.
Era stupul care nu-l verificam niciodată în cuib.

Dar, păcatul lui a fost că l-am avut pe rama de 1/1.
Și, anul trecut, împreună cu alții ca el, l-am vândut.
L-am avertizat pe om că dacă nu face nimic, stupii vin înapoi la mine sub formă de roi.
Așa că omul, la prun deja a luat de la fiecare 1-2 rame de puiet frumos. Și a trecut cu ei de salcâm fără să fi roit.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 14 Feb 2017, 12:47

FLORINELU scrie:
mellis scrie:
cristian bh scrie:Pe vremuri functiona radiosantul,...acuma fbsantul,...asta e,imi asum ca am pus tocmai io botul la vaicarelile unora de le-au murit jumate din ele,dar totusi nu vad ce deranj asa mare le-am facut cu furtunul asta,caci nu cred ca exista multi care sa nu fi umblat deja in ei.Vecinul meu,in momentul cand a scos manusile de pe degete a si bagat turte ,...sa aiba de mancare zicea el,...ii vreo luna de atunci,are albine de trei ani dar n-a stors nici o rama cu miere vreodata.


Fac pariu ca vecinu' nu face miere pt ca ale tale fura toata mierea din sat..desi era frumos sa o imparta..
Am mai auzit si eu un vecin la sat - de cand a adus un alt vecin stupii aproape de el - i-a furat toata albina..
Nu este usor sa recunosti ca "ciocomarla" din targ nu este ca cea din batatura..
Am auzit ca strang miere multa "pour des fleurs de coucou", vorba Chiritei.."nous disons comme ça en moldave"

"Șarl (în parte): Ah, bon!… la voilà lancée!
Chirița: Et alors nous l’enverrons dedans.
Șarl: Où ça, madame?
Chirița: Dedans… în întru… nous disons comme ça en moldave.
Șarl (în parte): Parle donc le moldave alors, malheurese!
Chirița: E voyes-vous, monsieur Charles, je ne voudrais pas qu’il perde son temps pour des fleurs de coucou.
Șarl: Pour des fleurs de coucou?
Chirița: C’est-à-dire de flori de cuc… Nous disons comme ça…
Șarl: En moldave… (În parte.) Cristi!… qu’elle m’agace avec son baragouin!
Chirița: Aussi, je vous prie… quand il se paressera… de lui donner de l’argent pour du miel.
Șarl: Comment?!… que je lui donne de l’argent?!
Chirița (râzând): Non… Să-i dai bani pe miere… de l’argent pour du miel… C’est correct… Nous disons comme cella…
Șarl: C’est convenu… en moldave… Vous parlez comme en livre."

ce pacat ca nu stiu si io franceza asta.

Milles(in moldave),ne sugereaza fara a se prinde si conu Jica,cum sa obtinem si noi ciocomarlele noastre.
Pt asta musai sa ne facem boulageres,(a se intelege cozonacari si nu bulangii cum ar putea crede unora la o prima traducere dupa ureche).
Mierea de fleurs des coucou(flori de cuc)....ar fi una din ingredientele secrete .....secret pazit pana acum cu sfintenie . :idea:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde daffid mihailov » 14 Feb 2017, 19:20

Nu ziceam de familia in cauza. Arata bine. Se vede dupa forma ghemului ca e inghesuit. Ma refer atunci cand albinele sunt iesite din ghem si stau sus sub podisor. Asa am vazut la altii. Nici eu nu folosesc podisoare.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde mellis » 15 Feb 2017, 02:24

FLORINELU scrie:ce pacat ca nu stiu si io franceza asta.

Nea Florin,
Limba lui Voltaire este frumoasa, dar cea a Chiritei este de nepretuit...
Mai incerc cateva citate celebre ...invatat de Chirita..
Moi, Comme une chevre coiffée (eu, ca o capra coafata - din povestea moartea caprei vecinului),
Faire le mouton (A o face de oaie )
il (Vecinul )Sortir de ses pasteques.( ‘a-si iesi din pepeni)
Etre dans les choux (a umblat cu verze »)
Renvoyer à Quasimodo (De pe vremea lupului)
Poate impacam capra, lupul si varza...
Sanatace..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 80 vizitatori