Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde mellis » 29 Ian 2017, 00:04

Propolisul sigilează...La frig se întărește...Deschideți podisorul, gălăgie...Sigiliul nu mai închide..Este tare și casant...Turta groasa..Neuniformă (poate fi uniformizate cu un sucitor la căldura)..Rămâne spatiu=> Condamnare la moarte...
Daca umblu iarna, trebuie sa fie cald - posibil zbor (sapt cd vine) si pun folie dupa daca nu este deja din toamna..fund AV deschis+ corp beci sub cuib+urdinis maxim.
Altfel lada va fi plina de excremente!!
Sanatace..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde gica.mosu » 29 Ian 2017, 15:30

gorjeanul scrie:Tocmai pentru curentii de aer eram ingrijorat. Am uitat sa spun ca peste podisorul ridicat am pus o pasla care petrece (il acopera) podisorul.Eram ingrijorat daca se mai fac curenti de aer.


...Boierule," arunca un ochi" in ac poza si vezi ce si cum tb facut :shock: ..Daca, ai capac tip clopot,merge pusa direct pe folie si paturica,salteluta si apoi capacul(bini ar fi daca ai si polistiren in el...P.S foliea mege pusa si invers si lasat 1-2 cm liber in fata deasupra urdinisului.Si atentie la cei care puneti miere'n punga( ca in foto+2 sipculite4/6mm),ca sa nu curga pe albine(puneti 2p miere+o parte zahar farin+ protofil-tinc de plante,suc de ceapa, usturoi...)....Spor G.M :!:
Fişiere ataşate
Tati040.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde gica.mosu » 29 Ian 2017, 15:51

...Fl Plopsoru,scrie:"astept un zb de curatire...ca mortul colacul".... :shock: ..pai da,oare il mai mananca?!???+ n pomeni=parastase care se fac....greutatile,raman pe cei ramasi in viata :mrgreen: ..Dar, oare albinele care s-au dus in"loc luminat...cu verdeata..." ce si cum o fi(traieasca "meseriasiiii" ;) el ce asteapta ... ).... :mrgreen: ...Doamne ajuta si hai primavara.... :!: Mai jos aveti si o poza cu rama'ncap,pt urgente...dar cel mai ghini acum la cei care stati bine cu hrana...o pastila de liniste...
Fişiere ataşate
Tati048(1).jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde apivasmob » 29 Ian 2017, 19:06

gica.mosu scrie:...Mai jos aveti si o poza cu rama'ncap,pt urgente...dar cel mai ghini acum la cei care stati bine cu hrana...o pastila de liniste...

De ce dai din casa ? :oops: :oops: :oops:
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde gica.mosu » 29 Ian 2017, 20:05

Paaaai,da D-ta... Cini esti :?: ...Caaati "BALSI" aveti,si de ce ma'ntrebi :oops: Euu,GM...nu sunt un parcimonist ca altii ci,doar un"guru" in devenire(in alta lumeee) :P (si-mi cer scuze),jur ca nu mai fac :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde FlorinPlopsoru » 30 Ian 2017, 14:07

gica.mosu scrie:...Fl Plopsoru,scrie:"astept un zb de curatire...ca mortul colacul".... :shock: ..pai da,oare il mai mananca?!???+ n pomeni=parastase care se fac....greutatile,raman pe cei ramasi in viata :mrgreen: ..Dar, oare albinele care s-au dus in"loc luminat...cu verdeata..." ce si cum o fi(traieasca "meseriasiiii" ;) el ce asteapta ... ).... :mrgreen: ...Doamne ajuta si hai primavara.... :!: Mai jos aveti si o poza cu rama'ncap,pt urgente...dar cel mai ghini acum la cei care stati bine cu hrana...o pastila de liniste...

Cum bre ,,pastila de liniște,,? Ca îmi trebuie antidepresive!!!! Când le-am pus turta creștea inima in mine de frumoase ce sunt și ce bine au iernat!!! Alaltăieri ma suna un coleg și Raportează moartea a peste 50 familii....cum pot eu sa stau liniștit? Mai ales ca sunt neputincios...dacă as putea ,le as baga pe toate in casa la caldura. Sper totuși sa vina zborul acela anunțat. Iarna aceasta e învățătura de minte....dacă scap cu bine ,schimb locația de iernare....pt mai multă liniște,las mai multă miere ...etc. Zi mi matale ce sa fac sa nu pățesc necazul intr o iarna ca asta sau mai rea!!! Deocamdată e totul bine,sper sa și rămână așa!!!
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde gica.mosu » 30 Ian 2017, 22:56

...Nu va raspund...pana nu-mi raspundeti dv la ce v- am intrbat in MS meu :!: Si totusi,in slujbele din bisericile ortodoxe..preotul zice"Miluieste Doamne poporul tau si bine cuvinteazai mostenirea sa"...Inlocuiti Poporul cu stuparul,si mostenirea cu lucrarea... :shock: si aflati raspunsul :P Pastila de liniste..in sensul-fara DERANJ....Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde filip » 30 Ian 2017, 23:27

gica.mosu scrie:...Nu va raspund...pana nu-mi raspundeti dv la ce v- am intrbat in MS meu :!: Si totusi,in slujbele din bisericile ortodoxe..preotul zice"Miluieste Doamne poporul tau si bine cuvinteazai mostenirea sa"...Inlocuiti Poporul cu stuparul,si mostenirea cu lucrarea... :shock: si aflati raspunsul :P Pastila de liniste..in sensul-fara DERANJ....Spor-G.M :!:

Nu-i invata la prostii,daca gresesc rugaciunea si zic ca albinele sa ajunga in loc cu ”verdeata” :lol:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde FlorinPlopsoru » 31 Ian 2017, 01:34

gica.mosu scrie:...Nu va raspund...pana nu-mi raspundeti dv la ce v- am intrbat in MS meu :!: Si totusi,in slujbele din bisericile ortodoxe..preotul zice"Miluieste Doamne poporul tau si bine cuvinteazai mostenirea sa"...Inlocuiti Poporul cu stuparul,si mostenirea cu lucrarea... :shock: si aflati raspunsul :P Pastila de liniste..in sensul-fara DERANJ....Spor-G.M :!:

Hai bre!!! Facem apicultura sau teologie? Dar dacă tot intrebasi...îți răspund ,poate îmi răspunzi și matale....
Nicăieri in teologia ortodoxa nu se pomenește de nevoia de hrana sau îmbrăcăminte pt cei mutați la Domnul,ci toate se fac spre pomenire și spre iertarea păcatelor. Ca unii ma dau proteice in Decembrie....e treaba lor,eu nu recomand. Sper ca ai înțeles ce vreau sa zic....acum....ești și matale dator cu un răspuns!!!
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde mellis » 31 Ian 2017, 01:46

Drumu-i lung şi vremea rea,
Unde plec, cu greu ajung:
Prostul moare de drum lung,
Câinele de grija mea.
(Dumitru Râpanu)
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde gica.mosu » 31 Ian 2017, 15:44

...Pai io PARINTE,am intales ce si cum e cu aia ce s-au dus( ca nu mai papa nica=doar datini-obiceiuri la ROMANI...daaar,cu spiritul?!??? ce si cuuum ,v-om videa...eu am inteles ce si cum si DV din Ms anterior (la fel, cred,sper) :!: ..(traduc pt altii)...si in versuri,precum MILLES(pers n-am inteles nimic,din versurile lui...),care, se baga uneori ca proasta;n "C.C-pe varianta,si mai da uneori cu batu'n balta ,chiar daca-i injiner(ii lipseste ceva din ghiozdan :oops:) ...adica:Miluieste Doamne STUPARUL"Tau,Si binecuvinteaza "lucrarea "sa,Biruinta binecredinciosilor" STUPARI",Asupra celui potrivnic(iarna usoara)daruieste,SI cu crucea Ta pazeste" apicultorul care n-a facut ce si cum, cand trebuie"....tau(i)...Cititi ms anterior ,inlocuiti cuvintele indicate si da, ve-ti intelege(apicultorii doar)...P.S-din Ms anterior..va-ti dat singur raspunsul..miere kg/nr rame ocupate cu "goanga"=albine,vatra fara curenti si liniste...iar noua sanatate si sa le ingrijim-plimbam,pe traseele cunoscute =S1-S2-TEI si faneata=FS...Spor-G.M...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde mellis » 31 Ian 2017, 16:31

"Traduc ...
oamenii se plang..citesc ca mor albinele...e prapad...dezastru..asa o fi - cred ca da.
Ce fac...fug sa scormoneasca-n scorbura sa vada daca mai au miere..si sa puna o turta-n cap..preventiv..desi zbor nu au avut de mult...apoi vad diverse pete pe rame si nu numai?
O fi bine?
Sanatace buna!
PS: ma bucur ca nu ati spus-o pe cealalta cu stralucireasi mercedesa:)
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde FlorinPlopsoru » 31 Ian 2017, 21:55

gica.mosu scrie:...Pai io PARINTE,am intales ce si cum e cu aia ce s-au dus( ca nu mai papa nica=doar datini-obiceiuri la ROMANI...daaar,cu spiritul?!??? ce si cuuum ,v-om videa...eu am inteles ce si cum si DV din Ms anterior (la fel, cred,sper) :!: ..(traduc pt altii)...si in versuri,precum MILLES(pers n-am inteles nimic,din versurile lui...),care, se baga uneori ca proasta;n "C.C-pe varianta,si mai da uneori cu batu'n balta ,chiar daca-i injiner(ii lipseste ceva din ghiozdan :oops:) ...adica:Miluieste Doamne STUPARUL"Tau,Si binecuvinteaza "lucrarea "sa,Biruinta binecredinciosilor" STUPARI",Asupra celui potrivnic(iarna usoara)daruieste,SI cu crucea Ta pazeste" apicultorul care n-a facut ce si cum, cand trebuie"....tau(i)...Cititi ms anterior ,inlocuiti cuvintele indicate si da, ve-ti intelege(apicultorii doar)...P.S-din Ms anterior..va-ti dat singur raspunsul..miere kg/nr rame ocupate cu "goanga"=albine,vatra fara curenti si liniste...iar noua sanatate si sa le ingrijim-plimbam,pe traseele cunoscute =S1-S2-TEI si faneata=FS...Spor-G.M...

Adicalea,sa stau linistit....miere au,liniste au,tratamente slava domnului,atat ca m a mancat ,nu mai spun unde, sa pun o turta....si cum sa stau linistit cand in jurul meu cad familii ,si numeroase...oricum nu am ce face dar nici nepasator nu pot sa stau,ma agit...si cred ca oricui ii pasa de albine il doare sufletul.Zilele astea am facut piste de aterizare pt fete,din cearseafuri,ca e curtea plina de zapada si nu vreau sa inghete acolo...o sa pun si poze vreodata. astept doar temperatura aia potrivita care sa imi ia o piatra de pe inima...
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde dantat » 04 Feb 2017, 11:36

mellis scrie:"Traduc ...
oamenii se plang..citesc ca mor albinele...e prapad...dezastru..asa o fi - cred ca da.
Ce fac...fug sa scormoneasca-n scorbura sa vada daca mai au miere..si sa puna o turta-n cap..preventiv..desi zbor nu au avut de mult...apoi vad diverse pete pe rame si nu numai?
O fi bine?
Sanatace buna!
PS: ma bucur ca nu ati spus-o pe cealalta cu stralucireasi mercedesa:)


Chiar sunt curios care ar fi statistica (sunt pasionat de statistici...) mor la cei din anumite zone, care nu sunt inscrisi in asociatii, care au facut prostii cand erau mici ?....
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde maravela » 12 Feb 2017, 20:28

Buna seara.
Mi-a murit o familie de diaree,cred eu.Cu ce pot dezinfecta stupul care este din polistiren si ramele care mai au miere.Au pete de diaree.Va multumesc.
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde daffid mihailov » 12 Feb 2017, 21:04

Cel mai bine e sa le dai foc, daca nu ramele baga-le intr-un sac doi de gunoi, strange-l bine la gura si la tomberon. Cutia cu soda caustica.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori