Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dan

Mesajde gica.mosu » 01 Feb 2017, 20:33

...FABULA CATEILOR...STUPARI-de G.M!

Voi cateii de prin sat,
In haita va-ti adunat...pe pag lu'Dan a-ti intrat,
Si,va-ti apucat de ...muscat :oops:

Eu ca un mos titrat,la toti de treaba' v-am dat,
Dar,cu 'al mic....ce a-ti avut,si pe Miles l-ati corupt!
Eu,i-am dat de la'nceput..."pasarici"pentru crescut,
Iar, de face treaba buna...o sa-i dau si o"cadana",
Ca sa-i dea si in cafea,sa ma lase'n "plata" mea....
Si de nu va linistiti,"biberoane"iar primiti ;)

Pe 'al mare saf "DULAU",e urat,dracos si rau,
Se poarta ca un calau,de ma pupa'n K.R....mereu,(fara motiv)
LUI,de treaba eu i-am dat,el ma musca 'nencetat
Nu s-a saturat de..."puuupat","cantat" :oops:

Dane draga,sa ma ierti,baaa chiar...sa ma certi!
Eu,in casa ti-am intrat,de tine apostrofat ;) ...
Pe loc raspuns....eu ti-am dat...Or,ceva ai invatat?


P.S-Morala!!!!....Cand in casa(pag personala) d-ta primesti, n indivizi(dubiosi si fara scrupule,nu toti)si te tavaleste=te face de"CACAO"(ba,se mai ia si de altii)...si apoi scrii"va apreciez prezenta de spirit,cuuum!?!!!!.......in loc sa-i iei de manuta ff frumos si sa-i dai pe"usa" afara(sa faci curatenie in 'casa'...)...acum tragi ponoasele,si ii dai palme" lu'Mutu" :mrgreen: P.S2- i-mi cer scuze ,si promit ca pe ac pag nu voi mai intra ...decat cu ganduri bune=crestinesti.....Semneaza GM "carcotasul"
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Dan

Mesajde cristian bh » 01 Feb 2017, 22:58

Cand se fac farmece,....si se roaga pt sanatatea *vesnica* a aproapelui ,....se chiama ca agatam crestinismul in cui pe prispa?
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Dan

Mesajde mausica » 02 Feb 2017, 15:41

cristian bh scrie:
gica.mosu scrie:..Pt Cristian bh,si Milles...Daca as fi un neam prost,v-as raspunde scurt(ce vreti, bai MUCOSILOR,stergeti-va la NAS)...dar.... s-o iau metodic= pe rand,CR-BH...am o bucata de cozonac ramasa de la srbatori si pot sa ti-o trimit impreuna cu 1l de lapte dulce+un biberon+un furtun cu inserctie...Poate-ti revin puterile si sa poti face scrie ceva mai constructiv(hai ca poti),si de reparat bancile la stupi,sa nu-ti mai cada"sicriile" jooos(spor-Gm).

Daca matali iesti mandru di ploconul trimes,...io di ce n-as fi multamit? :o stii si matali vorba seia, ca calu di dar(scuze pt kkf)poati sa fie si stirb,...si tari-mi pari rau di-o treaba ,....ca daca ti cunosteam mai dinainti,boulanjer ma faceam. ;) ,mancam cozonacu cald,di albini ce sa zic,....pacati mari o sa am din cauza aiasta,mi sa rupi sufletul cand ma gandesc cat di hapsan am putut fi cu eli,...sa nu li dau io alseva decat numa mieri,.....sa li las io sa-si aduni iele singure mancarea anu aista,...si io sa storc di trei ori? :D
stii tot vorba seiia,...io sunt mic,nu stiu nimic!
ps,....iecsista mai multi varianti di neam,neam .... da .daca matali zici ca din ala prost nu iesti,io ti cred pi cuvant ,....si ti las tot pi matali sa-ti alegi alta varieanta! :idea:

bh-ule daca ai vb asa de obicei,ar trebuii sa imi iau translator :lol:
nici nu incerc sa citesc ca imi prind urechile in litere starcite
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Dan

Mesajde alexz » 02 Feb 2017, 21:21

dan pescarul scrie:Cum să ne unim noi pentru o cauză comună ,care ne frige pe toți,cînd noi nu putem sta de vorbă fără să ne sară țandăra?Cauza asta comună se referă de ex la prețul mierii, neonicotinoide, aglomerație în pastoral.Apicultorii sînt individualiști dar trebui să înțegem că sîntem cu spatele la zid și că soluțiile indivjduale,mai ales pentru apicultorii profesioniști,nu prea mai există în cadrul globalizării.Eu pot vinde cu borcanul 4-500 de kg de miere,dar unul cu 300 de stupi nu poate vinde toată mierea la borcan.Dacă stă la vînzare neglijează stupii.Dacă e la stupi nu mai stă la pîață.


Eu vorbesc din perspectiva unui consumator de miere. In general, am intentia de a ahizitiona miere si nu numai de la producatori locali , in cazul meu din jurul Bucurestiului ( jud. Ilfov, Giurgiu ). Insa ma lovesc mereu de problema gasirii acestora. Consider ca ar fi foarte util ca acesti oameni ( producatori mici care doresc sa vanda diverse produse ) sa fie vizibili pe Internet, sa aiba o pagina simpla ( nu cred ca ar genera costuri, nu sunt sigur ) in care sa spuna cine sunt si de unde si cum si de unde produc mierea. Atunci cand ii gasesc, merg si cumpar direct de la ei de acasa. Astfel, omul nu ar trebui sa se mai deplaseze la piata si s-ar putea ocupa mai bine de stupi. Exista si varianta curieratului ( care va fi suportata de client ), dar totul este sa poti fi gasit de cei care vor sa scumpere miere. Pentru cumparator exista problema increderii, de aceea apicultorul ar trebui sa raspunda la tot ce-l intreaba cumparatorul fara sa se supere. Eu mereu intreb daca ei hranesc albinele cu zahar si nu prea le place oamenilor intrebarea aceasta. Zaharul este nociv si pentru om, cu siguranta si pentru albina ( zaharul prin rafinare contine si CaO2 si inca o substanta ).

Spuneti-mi, daca stiti cumva, unde pot gasi o lista cu apicultori care produc miere ecologica, dar si cu apicultori care nu au certificare ecologica, sau daca stiti astfel de oameni. Nici pe site-ul minesterului nu se gaseste, gasesc acolo asociatii , cooperative si altele, dar nu producatorii in sine cu adresele lor. In situatia mea particulara caut apicultori in vestul Bucurestiului, in zona Baltii Facau, sau coborand inspre sud pana la Balta Comana. O lista ar fi foarte utila, permitandu-ti sa te orientezi in functie de zona si de distanta. Prefer sa cumpar de la om de acasa decat de la Carrefour.
alexz
 
Mesaje: 5
Membru din: 02 Feb 2017, 20:32

Re: Dan

Mesajde Sam » 03 Feb 2017, 02:44

alexz scrie:
dan pescarul scrie:Cum să ne unim noi pentru o cauză comună ,care ne frige pe toți,cînd noi nu putem sta de vorbă fără să ne sară țandăra?Cauza asta comună se referă de ex la prețul mierii, neonicotinoide, aglomerație în pastoral.Apicultorii sînt individualiști dar trebui să înțegem că sîntem cu spatele la zid și că soluțiile indivjduale,mai ales pentru apicultorii profesioniști,nu prea mai există în cadrul globalizării.Eu pot vinde cu borcanul 4-500 de kg de miere,dar unul cu 300 de stupi nu poate vinde toată mierea la borcan.Dacă stă la vînzare neglijează stupii.Dacă e la stupi nu mai stă la pîață.


Eu vorbesc din perspectiva unui consumator de miere. In general, am intentia de a ahizitiona miere si nu numai de la producatori locali , in cazul meu din jurul Bucurestiului ( jud. Ilfov, Giurgiu ). Insa ma lovesc mereu de problema gasirii acestora. Consider ca ar fi foarte util ca acesti oameni ( producatori mici care doresc sa vanda diverse produse ) sa fie vizibili pe Internet, sa aiba o pagina simpla ( nu cred ca ar genera costuri, nu sunt sigur ) in care sa spuna cine sunt si de unde si cum si de unde produc mierea. Atunci cand ii gasesc, merg si cumpar direct de la ei de acasa. Astfel, omul nu ar trebui sa se mai deplaseze la piata si s-ar putea ocupa mai bine de stupi. Exista si varianta curieratului ( care va fi suportata de client ), dar totul este sa poti fi gasit de cei care vor sa scumpere miere. Pentru cumparator exista problema increderii, de aceea apicultorul ar trebui sa raspunda la tot ce-l intreaba cumparatorul fara sa se supere. Eu mereu intreb daca ei hranesc albinele cu zahar si nu prea le place oamenilor intrebarea aceasta. Zaharul este nociv si pentru om, cu siguranta si pentru albina ( zaharul prin rafinare contine si CaO2 si inca o substanta ).

Spuneti-mi, daca stiti cumva, unde pot gasi o lista cu apicultori care produc miere ecologica, dar si cu apicultori care nu au certificare ecologica, sau daca stiti astfel de oameni. Nici pe site-ul minesterului nu se gaseste, gasesc acolo asociatii , cooperative si altele, dar nu producatorii in sine cu adresele lor. In situatia mea particulara caut apicultori in vestul Bucurestiului, in zona Baltii Facau, sau coborand inspre sud pana la Balta Comana. O lista ar fi foarte utila, permitandu-ti sa te orientezi in functie de zona si de distanta. Prefer sa cumpar de la om de acasa decat de la Carrefour.



Alexz, este doar responsabilitatea apicultorilor ca breasla ca nu reusesc sa se asocieze eficient economic astfel incat sa-si reprezinte interesele/produsele, insa exista si aspectul economic/individ. Asa cum ai exemplificat (o pagina pe internet) este relativ usor de facut, insa greu de scos in evidenta/piata/trafic. Am o pagina pe internet facuta de 2 ani. Nu m-a sunat nici macar o (1) persoana! Fara promovare la Google nu te vede nimeni! Asta (plata la Google sa apari in primele cautari) inseamna o inestitie f mare pentru un apicultor care se incadreaza in descrierea ta "ecologica". Apropo, de ceea ce cred eu ca intelegi tu prin "ecologic" (cred ca acelasi lucru l-a explicat colegul Dan), cred ca trebuie sa tii cativa stupi ca sa intelegi intr-adevar ceea ce inseamna hranirea albinelor in caz de necesitate/miere ecologica. Sper sa intelegeti ceea ce am incercat sa spun.
Seara buna!
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Dan

Mesajde alexz » 03 Feb 2017, 23:56

Va salut si eu.

Scrisesem ditamai comentariul, dar pana l-am scris m-a deconectat site-ul si l-am pierdut pe tot.
O sa fiu mai succint acum.

dan pescarul scrie:Te salut, mă bucur că există pe forum şi clienţi ,să zicem aşa, de fapt categoria către care trebuie să ne indreptăm cu toată deschiderea si transparenţa astfel încît consumatorul să aibă certitudinea calităţii si originii exclusiv florale a mierii, a siguranţei igienico-sanitare a produsului.Explicînd consumatorului că el cumpără un produs de foarte bună calitate, acesta va fi dispus să dea bani in mod corect pe acest produs, mierea.Trebuie să inţelegem că această relaţie este în avantajul ambelor părţi, consumatorul cîştigă un medicament, nu doar un aliment, iar apicultorul cîştigă o piaţă de desfacere , deci satisfacţia materială a muncii lui.Pînă să exportăm mierea, întîi trebuie să asigurăm piaţa internă.Cred că toţi preferăm să vindem miere către romănii noştri decît să o dăm chiar pe bani ceva mai mulţi străinilor. Alexz cred că ai observat că există o diversitate de păreri, fiecare încercînd să-şi apere ideile .Despre zahăr, în miere trebuie să avem zahăr numai din floare, nu de provenienţă industrială.Datorită măririi numărului de stupi, a schimbărilor climatice, apariţiei soiurilor moderne de plante tehnice,lăcomiei stuparului, etc, flora nu mai poate asigura 100% necesarul de miere .Atunci trebuie intervenit cu zahăr sau alte siropuri , F40 si altele, pentru a asigura rezervele de hrană.Important este să nu ajungă in mierea extrasă şi vîndută consumatorilor.Aici intervine conştiinţa stuparului, care trebuie să nu altereze in mod voit mierea.Zahărul se determină ,ca origine , f uşor în laborator.Administrarea de antibiotice iar divizează apicultorii.Pozitia mea o cunoaşteţi, mi se pare corect ca apicultorul să spună clientului că a folosit antibiotic, poate are vreo alergie la antibiotice, pur si simplu mi se pare ok să ştii exact ce mănînci.


Sunt de acord cu cele spuse de dumneavoastra. Cu privire la zahar nu ma gandisem ca albinele ar putea secreta miere din zahar sau siropuri, credeam ca el este adaugat doar in produsele finale pentru lungirea cantitatii. Eu sunt de parere ca albinele ar trebui hranite cu parte din mierea pe care o colecteaza , doar este hrana lor, nu? ( adica o parte din miere sa le fie lasata lor ). Realizez ca astfel s-ar putea sa nu mai ai decat beneficii pecuniare mici. In agricultura ecologica situatia, din punct de vedere economic, cred ca este si mai rea. Este de apreciat ca va ingrijiti sa produceti miere doar din flora naturala si nu din zaharuri artificiale. Si in privinta antibioticelor sunt de aceeasi parere, nu cred ca trebuie utilizate nici la albine, si nici in alte parti, inclusiv la oameni ( este parerea mea, dar este documentata ). Propolisul este unul dintre cele mai puternice antibiotice naturale. Pentru inlaturarea bacteriei Helicobacter Pylori ( distruge stomacul uman ) sunt necesare 3 sau 5 antibiotice de sinteza luate timp de cateva luni. Dupa numai cateva administrari de tinctura alcoolica de propolis aceasta este distrusa...., dar nimeni nu este interesat sa faca studii pe propolis intrucat ar face inutile o gramada de medicamente de sinteza. Propolisul nu ar putea fi utilizat pentru albine in locul medicamentelor de sinteza? Sau se colecteza tot ? Ironia este ca ele produc un antibiotic foarte puternic. Si familia mea tot in jur de 50kg/an de miere consuma ( de cativa ani ).

Sam scrie:
alexz scrie:
dan pescarul scrie:Cum să ne unim noi pentru o cauză comună ,care ne frige pe toți,cînd noi nu putem sta de vorbă fără să ne sară țandăra?Cauza asta comună se referă de ex la prețul mierii, neonicotinoide, aglomerație în pastoral.Apicultorii sînt individualiști dar trebui să înțegem că sîntem cu spatele la zid și că soluțiile indivjduale,mai ales pentru apicultorii profesioniști,nu prea mai există în cadrul globalizării.Eu pot vinde cu borcanul 4-500 de kg de miere,dar unul cu 300 de stupi nu poate vinde toată mierea la borcan.Dacă stă la vînzare neglijează stupii.Dacă e la stupi nu mai stă la pîață.


Eu vorbesc din perspectiva unui consumator de miere. In general, am intentia de a ahizitiona miere si nu numai de la producatori locali , in cazul meu din jurul Bucurestiului ( jud. Ilfov, Giurgiu ). Insa ma lovesc mereu de problema gasirii acestora. Consider ca ar fi foarte util ca acesti oameni ( producatori mici care doresc sa vanda diverse produse ) sa fie vizibili pe Internet, sa aiba o pagina simpla ( nu cred ca ar genera costuri, nu sunt sigur ) in care sa spuna cine sunt si de unde si cum si de unde produc mierea. Atunci cand ii gasesc, merg si cumpar direct de la ei de acasa. Astfel, omul nu ar trebui sa se mai deplaseze la piata si s-ar putea ocupa mai bine de stupi. Exista si varianta curieratului ( care va fi suportata de client ), dar totul este sa poti fi gasit de cei care vor sa scumpere miere. Pentru cumparator exista problema increderii, de aceea apicultorul ar trebui sa raspunda la tot ce-l intreaba cumparatorul fara sa se supere. Eu mereu intreb daca ei hranesc albinele cu zahar si nu prea le place oamenilor intrebarea aceasta. Zaharul este nociv si pentru om, cu siguranta si pentru albina ( zaharul prin rafinare contine si CaO2 si inca o substanta ).

Spuneti-mi, daca stiti cumva, unde pot gasi o lista cu apicultori care produc miere ecologica, dar si cu apicultori care nu au certificare ecologica, sau daca stiti astfel de oameni. Nici pe site-ul minesterului nu se gaseste, gasesc acolo asociatii , cooperative si altele, dar nu producatorii in sine cu adresele lor. In situatia mea particulara caut apicultori in vestul Bucurestiului, in zona Baltii Facau, sau coborand inspre sud pana la Balta Comana. O lista ar fi foarte utila, permitandu-ti sa te orientezi in functie de zona si de distanta. Prefer sa cumpar de la om de acasa decat de la Carrefour.



Alexz, este doar responsabilitatea apicultorilor ca breasla ca nu reusesc sa se asocieze eficient economic astfel incat sa-si reprezinte interesele/produsele, insa exista si aspectul economic/individ. Asa cum ai exemplificat (o pagina pe internet) este relativ usor de facut, insa greu de scos in evidenta/piata/trafic. Am o pagina pe internet facuta de 2 ani. Nu m-a sunat nici macar o (1) persoana! Fara promovare la Google nu te vede nimeni! Asta (plata la Google sa apari in primele cautari) inseamna o inestitie f mare pentru un apicultor care se incadreaza in descrierea ta "ecologica". Apropo, de ceea ce cred eu ca intelegi tu prin "ecologic" (cred ca acelasi lucru l-a explicat colegul Dan), cred ca trebuie sa tii cativa stupi ca sa intelegi intr-adevar ceea ce inseamna hranirea albinelor in caz de necesitate/miere ecologica. Sper sa intelegeti ceea ce am incercat sa spun.
Seara buna!


Este o problema si cu vizibilitatea pe Google. Stiu ce inseamna ecologic, sunt o serie de conditii legale pentru a fi considerat astfel. Cum am spus si mai sus sunt constient ca foarte greu ai putea obtine venituri decente din practicarea agriculturii ecologice, stuparit in cauza. Cu toatea astea produsele ecologice raman un deziderat datorita calitatii lor.
alexz
 
Mesaje: 5
Membru din: 02 Feb 2017, 20:32

Re: Dan

Mesajde FLORINELU » 09 Feb 2017, 18:51

dupa umila mea parere nu este indicat sau mai bine zis este contraindicat sa se dea turte la albine iarna pana cand nu a avut loc un zbor de curatire serios si nu asa cateva albine care au iesit la aer,cine a facut altfel suporta consecintele.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Dan

Mesajde alexz » 11 Feb 2017, 18:09

Spuneti, va rog, de cine e scrisa cartea despre care vorbeati, "Propolisul", poate o gasesc si eu.
alexz
 
Mesaje: 5
Membru din: 02 Feb 2017, 20:32

Re: Dan

Mesajde cobi » 12 Feb 2017, 20:08

dan pescarul scrie:
alexz scrie:Spuneti, va rog, de cine e scrisa cartea despre care vorbeati, "Propolisul", poate o gasesc si eu.

E publicată de un Institut romănesc,de apiterapie cred,dar nu mai știu .Trebuie să o caut.

sub conducerea dr Harnaj - 3 editii (editura Apimondia)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Dan

Mesajde irina » 13 Feb 2017, 15:02

Bun venit si spor la povestit!
Ati afirmat pe-aici pe undeva ca " de anul asta familia va fi pe primul plan, iar albinele imediat".Din cate inteleg, albinele sunt de ceva timp in viata dumneavoastra. De ce s-au schimbat prioritatile?
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Dan

Mesajde Closcutz » 13 Feb 2017, 20:54

Familii la 600 ron si miere bine platita de procesatori....vise tata, vise! La mine in zona mai mult de 50 % ar vrea sa vanda stupii...problema e cui :?:
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Dan

Mesajde alt stupar » 13 Feb 2017, 21:03

Hm, te-ai intrebat insa... de ce vor sa-i vanda ACUM ?
Oare... mai incolo, prin aprilie, or mai avea ce vinde ? :roll:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Dan

Mesajde Closcutz » 13 Feb 2017, 21:05

Nu vor sa vanda acum ( in this very moment sau in momentul vorbirii) ...vor sa scape de ei la primavara, la vara, la toamna sau cum pica primul musteriu.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Dan

Mesajde Closcutz » 13 Feb 2017, 21:52

La pretul actual al mierii sa visezi la 600 lei per familie e utopie curata... Poate cine stie ce pasionati plini de avant sa se riste, dar nu cred, realist vorbind.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Dan

Mesajde lucky5strike » 13 Feb 2017, 22:57

dan pescarul scrie:Aşa cum fermierii primesc bani buni pentru culturile fără finalitate, cum e rapiţa semanată după grîu si care e băgată sub brazdă la arăturile din toamnă,aşa ar trebui plătită si polenizarea.Si de stat şi de fermier, pentru că albinele fac polenizare permanent, nu doar la fl soarelui, rapiţă, muştar, etc.


Bravo mai frate, asta e constructia iernii! Ai zis-o! 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Dan

Mesajde Closcutz » 14 Feb 2017, 01:48

Frate Dan cati stupi ai si din ce zona a tarii esti? Mi se pare ca inca ai o viziune prea optimista a situatiei...poate la tine s-or invarti altfel lucrurile...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori