Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde dani22 » 11 Feb 2017, 01:09

Nu, in celelalte ierni le-am pus un kilogram in decembrie si atit. Am vrut sa fiu sigur ca au mincare, insa prea des le-am deranjat cu pus de turta, desi au miere multa si acum. O prostie a fost.
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde dani22 » 13 Feb 2017, 12:41

Gata, le-am dat medicamentele sambata la toate in sirop, si peste o saptamina repet. Aici e poza unuia din cei mai afectati. Sunt vreo trei asa. Si inca vreo zece care au 3-7 pete pe rame in total. Se vede in poza cum e patata bucata de plastic ramasa de la turta. Asa am putut sa curat, majoritatea mizeriei era pe pungile alea goale.
Fişiere ataşate
IMG_20170213_57236.jpg
IMG_20170213_28977.jpg
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde daffid mihailov » 13 Feb 2017, 18:12

Cate familii ai? De cand te-ai apucat de albinarit?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde alt stupar » 13 Feb 2017, 20:39

dani22 scrie: majoritatea mizeriei era pe pungile alea goale.

oh, nuuuu...
Majoritatea mizeriei o vei gasi pe ceara, intre rame !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2017, 21:39

Nu e un caz izolat, cazul tau, foarte mulți au citit cărticica lui Mălaiu și au crezut că dacă cresc albine iarna vor recupera ce nu au făcut toamna . Degeaba scriem noi că albinele iarna trebuie lasate să ierneze in liniște, că românul până nu dă cu capul de pragul de sus nu-l vede pe cel de jos ! Înlocuitorii de miere și de polen se folosesc doar în cazuri de forță majoră .....noi nu creștem albine iarna pentru că nu ne plătește nimeni să polenizăm migdalii ! :roll: :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde dani22 » 14 Feb 2017, 04:29

daffid mihailov scrie:Cate familii ai? De cand te-ai apucat de albinarit?


32 de familii sunt acum, am inceput cu zece din 2015.
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde dani22 » 14 Feb 2017, 04:39

dan pescarul scrie:
dani22 scrie:Gata, le-am dat medicamentele sambata la toate in sirop, si peste o saptamina repet. Aici e poza unuia din cei mai afectati. Sunt vreo trei asa. Si inca vreo zece care au 3-7 pete pe rame in total. Se vede in poza cum e patata bucata de plastic ramasa de la turta. Asa am putut sa curat, majoritatea mizeriei era pe pungile alea goale.

Cum le-ați dat sirop?Sper că nu în hrănitor.


cu o seringa de 50 mililitri direct peste ghem si peste rame, cate 100-250 ml.
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde dani22 » 14 Feb 2017, 04:40

alt stupar scrie:
dani22 scrie: majoritatea mizeriei era pe pungile alea goale.

oh, nuuuu...
Majoritatea mizeriei o vei gasi pe ceara, intre rame !


am inteles ... :(
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde dani22 » 14 Feb 2017, 04:44

peterneamt scrie:Nu e un caz izolat, cazul tau, foarte mulți au citit cărticica lui Mălaiu și au crezut că dacă cresc albine iarna vor recupera ce nu au făcut toamna . Degeaba scriem noi că albinele iarna trebuie lasate să ierneze in liniște, că românul până nu dă cu capul de pragul de sus nu-l vede pe cel de jos ! Înlocuitorii de miere și de polen se folosesc doar în cazuri de forță majoră .....noi nu creștem albine iarna pentru că nu ne plătește nimeni să polenizăm migdalii ! :roll: :roll:


adevarat
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde tiih » 14 Feb 2017, 09:15

dani22 scrie:
peterneamt scrie:Nu e un caz izolat, cazul tau, foarte mulți au citit cărticica lui Mălaiu și au crezut că dacă cresc albine iarna vor recupera ce nu au făcut toamna . Degeaba scriem noi că albinele iarna trebuie lasate să ierneze in liniște, că românul până nu dă cu capul de pragul de sus nu-l vede pe cel de jos ! Înlocuitorii de miere și de polen se folosesc doar în cazuri de forță majoră .....noi nu creștem albine iarna pentru că nu ne plătește nimeni să polenizăm migdalii ! :roll: :roll:


adevarat


SubscriuI
Am citit si eu cartile lui Malaiu in anii 80 si am aplicat turte inca de la sfarsitul lunii ianuarie...tot in anii..1980-_1988.
Primul an a mers,pentru ca am avut noroc,au facut zbor de curatenie pe 10 februarie si la inceputul lunii martie.(am avut stupi puternici..totul a fost OK)
Apoi in urmatorii 2 ani nu am mai avut nici un zbor de curatenie dupa ce am aplicat turta..aproape o luna jumate..pana in martie.Ieseau albinele la urdinis fara a zbura,in zilele caldute cu 4.5 grade si soare ,cat sa-si faca nevoile pe urdinise si peretii stupilor. :lol: Bineinteles ca toate ramele erau pline de diaree la aproape toti stupii si nu am mai repetat expermentul.......
Concluzia...daca nu ai zbor de curatenie repetat cel putin la doua saptamani...nu pui mana pe turta cel putin pana la sfarsitul lunii februarie..25...28.....cand sansele de zbor cresc considerabil in urmatoarele zile.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde dani22 » 15 Feb 2017, 06:05

Spuneti-mi va rog, au murit multe colonii in anii aceia, sau si-au revenit singure? eventual le-ati tratat, daca da, cu ce?
dani22
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Feb 2017, 05:13
Localitate: Arad, Jud. Arad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde Shrek » 15 Feb 2017, 10:07

dani22 scrie:Spuneti-mi va rog, au murit multe colonii in anii aceia, sau si-au revenit singure? eventual le-ati tratat, daca da, cu ce?

Nu te mai stresa degeaba si nu mai baga antibiotic in stup!Ce este sa moara va muri chiar daca incerci sa le suflii .....aer cald in fund! Sansele de recuperare sunt mici iar mentinerea unor astfel de stupi si a inventarului aferent inseamna sa ai o permanenta sursa de contaminare. Mai bine lasa-i sa merga in drumul lor (intr-un loc cu verdeata) si o iei de la inceput.Poate si o noua linie genetica Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde tiih » 15 Feb 2017, 11:58

Ptr.dani..Nu mi-a murit nici o colonie in acei ... ani..Daca aveau diaree asta nu inseamna ca aveau si nosema.Stupii au fost perfect sanatosi la intrarea in iarna si nu aveau depopulari sau albine moarte peste normal la inceputul primaverii...Erau alte vremuri atunci,antibioticele sau FUMIDIL B se mai dadeau si preventiv la inceputul toamnei fara a avea probleme cu predarea mierii...
Eu am vrut doar sa intaresc,cu un exemplu practic, spusele dlui peterneamt.."noi nu crestem albine iarna pentru ca nu ne plateste nimei sa polenizam migdalii "...si sa intaresc ideea ca o turta data iarna face mai mult rau decat... bine.
Diareea pe rame poate sa apara :de la mierea de mana,turte proteice date cand nu trebuie,nosema,viroze...Daca e de la boala ,foloseste fumidil B,muta familiile in lada noua,pe faguri noi,si aplica toate masurile de dezinfectie..daca mai apuca primavara...Atentie :!: si mierea din rame poate fi contaminata...etc...etc....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde comi » 15 Feb 2017, 15:01

Oare cati dintre producatorii nostri de matci folosesc Fumidil B in nucleele de imperechere?
Acolo este pericolul cel mai mare nosema.
Ai luat o matca contaminata cu nosema si te ai facut ...om!
Si ca fapt divers in Austria este obligatoriu folosirea Fumidil B in nucleele de imperechere!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde cucubau » 15 Feb 2017, 17:51

Depinde de experienta fiecaruia , nu cred a fie producator cu vechime care sa nu foloseasca fumagilin . Mai intervine un element , sanatatea familiei in care este introdusa . Degeaba este matca de calitate daca familia este o mortaciune , se incearca redresarea familiilor bolnave prin schimbarea matcilor, se da vina pe producator .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde cucubau » 21 Feb 2017, 22:30

Ceva ce trebuie sa va inspire:
https://youtu.be/pHlzD2ACQuU
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori