Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Hunbee » 16 Feb 2017, 18:41

Doamne ajuta!
In sfarsit o veste buna in toata nebunia din ultima vreme.
Veste buna pentru consumator si poate si pentru noi.
Pe deputatii astia cine ia tras de maneca oare? Ca nu au copt-o ei asa din senin.
Stiu ca sar ul e inca cu pupaturi la secretarii de stat deci nu eu au vorbit cu deputatii astia.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde valter » 16 Feb 2017, 19:08

X
Ultima oară modificat de valter pe 16 Feb 2017, 19:32, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde viorel55 » 16 Feb 2017, 19:23

Hunbee scrie:Doamne ajuta!
In sfarsit o veste buna in toata nebunia din ultima vreme.
Veste buna pentru consumator si poate si pentru noi.
Pe deputatii astia cine ia tras de maneca oare? Ca nu au copt-o ei asa din senin.
Stiu ca sar ul e inca cu pupaturi la secretarii de stat deci nu eu au vorbit cu deputatii astia.




Sa dam Cezarului ce-i al Cezarului :
http://agrointel.ro/58470/legea-superma ... ntele-aca/
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde valter » 16 Feb 2017, 19:26

Povesti de adormit copii mici.
In madr exista o cheile veche bine lustruită care se opune subventionarii ca si forma directa de sprijin a marei mase de apicultori.
Scriu de pe mobil...scuze.

Trăiască mocirla PNA.

Ma disociez de oricare forma de asociere profesională...ca si forma de protest...si am încercat sa ma izolez de toata aceasta mizerie coordonată...am primit 4000 de familii de albine in vatra satului.

Ma rog la DUmnezeu sa se repete anul 2016...sa invit prietenii apicultori la Hanul lui Manuc si sa rămână locuri libere.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Adi Hodis » 16 Feb 2017, 19:44

Hunbee scrie:Doamne ajuta!
In sfarsit o veste buna in toata nebunia din ultima vreme.
Veste buna pentru consumator si poate si pentru noi.
Pe deputatii astia cine ia tras de maneca oare? Ca nu au copt-o ei asa din senin.
Stiu ca sar ul e inca cu pupaturi la secretarii de stat deci nu eu au vorbit cu deputatii astia.

O veste buna deocamdata dar mult mai buna ar fi eliminarea neonicotinoidelor. Ca pe drept vorbind, neonicele ne lovesc foarte rau pe de-o parte iar pe cealalta, importurile ... si preturile scazute. De ajungi sa recunosti ca nu mai renteaza sa faci apicultura in Romania. Si pe buna dreptate spun asta ... ma gandesc la cei care au avut parte de mortalitati majore la floarea soarelui... unii au mai avut si la rapita ... iar in iarna au pierdut si ce a mai ramas ... si ca sa fie si mai de kkt treaba, perturile mierii sant si ele de kkt. No, aia cu pierderile ... au muncit. E mai rau decat sa fi stat degeaba, au muncit si au ajuns in pierdere ... :(

Urat, urat de tot ...
Cand te gandesti ce beneficii se obtin din polenizarea ... gratuita, sa te muncesti ca sa ajungi la faliment ... e urat al dreaqu !. :(
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde filip » 16 Feb 2017, 19:48

Valter,te inteleg.
Sa ai 4000 de fam pe aria unei localitati e sinucidere curata.
Sigur ca se poate ,in loc de ALBINA MELIFERA avem ALBINA FURAJERA.
2016 a fost un an cu mortalitati mari,motiv suficient sa se ceara subventionarea Fermelor de Elita si Multiplicare.
Si uite asa banii ajung tot la smecherii din apicultura.
De ce nu se doreste un sistem de vaucere pentru tratamente ,acestea sa fie date direct apicultorilor care au inscrisi stupii in Registrul Agricol?
De ce nu se doreste scutirea de impozit in apicultura?
Subventionarea exploatatiei apicole ar fi un motiv bun pentru a ajunge banii la apicultori.
Atunci nu ar mai ajunge banii la smecheri!
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Jean Valjean » 16 Feb 2017, 21:01

Gata frate!
Avem si statut, avem si filiale judetene, avem si secretari, aparitii media, avem di tăti.
Ba chiar si imn!
Luati de-aici:

https://www.youtube.com/watch?v=wU2o3Gh ... e=youtu.be
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Bambucha » 16 Feb 2017, 21:22

Imagine
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Aurel1959 » 17 Feb 2017, 11:33

dan pescarul scrie:E greşit să dai bani majorităţii apicultorilor, sînt prea mulţi şi nu dau paraua îndărăt. Dacă-s puţini beneficiari ăstia se sensibilizează singuŕi si sînt degrabă recunoscători.Povestea asta îmi aduce aminte de o poveste spusă de un amic, cum că la o sumă de 4000000000 lei vechi,4 mld lei adică, primită de la APIA ca subvenţie pentru albine, paraua îndărăt a fost de 1 mld lei vechi, daţi în cadrul unui tîrg apicol, înfiinţat exact pentru asta.La inaugurarea tîrgului a venit o persoană importantă, fiică de Traian, al Romei nu marinerul, venit, primit ,plecat.A si fost arestată de DNA pentru altele doamna, cine ştie ce o fi povestit.Oricum, băieţii deştepţi să nu doarmă liniştiţi măcar 7-8 ani , văd ca DNA scoate la lumină şi dosare vechi.Pe fondurile europene pentru apicultură DNA a fost pe la Rm Sărat şi prin zonă, eu nu am vb direct cu cei controlaţi,nici nu-i cunosc pe mulţi dintre ei, dar indirect am înţeles că nu se simt prea bine destul de mulţi.

Apreciez prima parte ca fiind un mesaj foarte inteligent.Partea cu baietii destepti,7-8 ani,....mai putin relevanta.Dupa ce raul se produce,orice s-ar face, nu exista garantia unei reparatii.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Hunbee » 17 Feb 2017, 12:42

Sa fim realisti. In apicultura ca si in alte domenii romanu e pus pe capatuiala, daca se poate, rapid si usor.
Si asa fraudeaza masiv fondurile ue, probabil peste 50%. Adica stupi imprumutati, lazi fara albina, sau proiect pe numele cuiva mai tanar.
Asta, dincolo de problema morala, nu e un lucru rau pt ca oricum suntem slabi la atragerea fondurilor europene, deci apicultura mai salveaza situatia. Plus ca se fac investitii in utilaje si echipamente moderne.
Problema apare cand incep raportarile false la productiile fictive de miere si de lejeritatea cu care se gestioneaza stupine de 2-3-400 de stupi fara a avea cunostinte f serioase.
Si uite asa pare ca avem 3 mil de stupi si suntem fruntasi la productii, cand de fapt familiile sunt roiuri sau crotalii si productiile sunt de toata jena.
Deci daca incetim prin controale dna, dezvoltarea asta care nu are sustinere in baza melifera si in experienta, este un beneficiu pt toti.
Dar inteleg si tentatie a cateva 10 de mi eur obtinuti fara munca.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Florin Dobre » 17 Feb 2017, 13:44

Cand vom analiza lista "staffului" din acest asazis sindicat vom observa: proprietari de asociatii, comercianti de materiale de uz apicol, comercianti de produse apicole, crescatori de matci, "consultanti", etc....adicatelea tocmai aceia care au beneficiat cel mai bine de pe urma fondurilor alocate apiculturii si de pe urma apicultorului "de rand".
Nu vom regasi(poate doar intr-o masura care tine de imagine) in acest "staff" componenta de baza a apiculturii...pe aceia care produc. Aceia care pentru munca lor obtin pretul cel mai mic posibil sunt veriga cea mai de jos in opinia "descurcaretilor". Pe spinarea lor capuseaza si prospera toti ceilalti.
Aceia care se zbat sa obtina productiile cu care se lauda toti ceilalti in hartii si diverse statistici...aceia care sunt defapt baza apiculturii...aceia vor fi ultimii care vor simti cu adevarat o recunoastere a muncii lor.

Lupul isi schimba parul insa nu si naravul. Adevaratele intentii ale acestei "asocieri cu scop comercial" vor fi curand devoalate fiindca investitiile isi vor cere dividendele.
Sa vedem cand apicultorul "de rand" va plati cotizatie pentru nimic. Ca sa platesti cotizatie pentru titlul de "presedinte/vicepresedinte/secretar" poate fi doar un fetis lesne de acceptat.
La cca 40.000 de apicultori este hilar sa sustii ca ai "sindicat cu reprezentare nationala" cu 100+ membrii.
Un sindicat trebuie sa fie in primul rand reprezentativ. Reprezentativitatea reala nu este adusa nici de titlu, nu este adusa nici de imaginea frumos colorata si nici de cuvintele dulci.
Apicultorul poate fi gadilat pentru o vreme cu vorbe frumoase. Insa apicultorul este o fire pragmatica...ca sa nu zic zgarcita. A invatat de la abine sa nu-si iroseasca resursele si sa elimine trantorii care isi doresc continuarea huzurului in vremuri grele.

Pana acum...si ma refer la intregul istoric al acestui grup restrans...atitudinea lor in relatia cu autoritatile in domeniu a fost una servila, ambigua in ce priveste nevoile reale ale apicultorilor insa extrem de precisa cand a fost vorba de avantajele care ating interesele proprii grupului restrans.

Singurul lucru pozitiv al acestei tentative de erijare a unui grup restrans ca reprezentanti ai apicultorilor este faptul ca ne arata cum NU trebuie sa fie un sindicat.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 17 Feb 2017, 14:12

romikele scrie:Fermierii trebuie frecati pana le cade ridichea!![


Având în vedere că luni 20.02.2017 , ora 15 , sunteți invitați la discuții cu MADR ,printre altele și propuneri de modificare a ORD.119/2011 pentru aprobarea sistemului unitar de identificare a stupinelor și stupilor ,puteți să ne spuneți
și nouă care sunt propunerile dvs .? Putem după aceea să vă spunem ceea ce ne dorim și noi ? Veți aplica aceeași metodă cu MADR , ca aceea din citatul de mai sus ? Veți mai accepta să mergeți la MADR cu propunerile dvs.
și implicit ale noastre și să vă întoarceți cu cele ale ANZ ? De data aceasta , vă doresc SUCCES !
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Florin Dobre » 17 Feb 2017, 14:17

Neafiliatul scrie:
romikele scrie:Fermierii trebuie frecati pana le cade ridichea!![

Wow! Ce reactie buna va sa aiba Agrostar! :lol:
Oare chiar nu se vede ridicolul? :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 17 Feb 2017, 14:35

Florin Dobre , aveți MP.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde romikele » 17 Feb 2017, 17:03

Neafiliatul scrie:
romikele scrie:Fermierii trebuie frecati pana le cade ridichea!!


Având în vedere că luni 20.02.2017 , ora 15 , sunteți invitați la discuții cu MADR ,printre altele și propuneri de modificare a ORD.119/2011 pentru aprobarea sistemului unitar de identificare a stupinelor și stupilor ,puteți să ne spuneți
și nouă care sunt propunerile dvs .? Putem după aceea să vă spunem ceea ce ne dorim și noi ? Veți aplica aceeași metodă cu MADR , ca aceea din citatul de mai sus ? Veți mai accepta să mergeți la MADR cu propunerile dvs.
și implicit ale noastre și să vă întoarceți cu cele ale ANZ ? De data aceasta , vă doresc SUCCES !


Trec peste interventiile lipsite de respect si ingamfarea afisata de colegul Dobre si incerc sa raspund colegului Neafiliatul, care - banuiesc - ma cunoaste mai bine, mai ales ca ne-am intalnit in cateva ocazii.

Pozitia mea este una neutra, chiar daca din exterior nu pare.... eu incerc sa reprezint atat apicultorii din comunitatea Apiardeal, din care mare parte se regasesc si aici, dar si a Sindicatului, unde iarasi se regasesc o parte dintre membri.
Lista de probleme pe care am intocmit-o este inspirata din tot ce s-a propus, in limita decentei, pe cele doua forumuri, prin mesaje private, etc.

Acum avem o tema concreta, eu personal am solicitat d-lui Secretar de Stat Botanoiu clarificarea de urgenta a actelor normative legate de PNA 2017 si Ord. 119/2011, deoarece timpul trece si noi inca nu stim ce si cand sa achizitionam. Ni s-a promis clarificarea in cat mai scurt timp, iar invitatia de azi arata ca nu au fost simple promisiuni.

Noi am propus si in discutiile anterioare scoaterea obligativitatii ca apicultorii sa fie membri intr-o forma asociativa, sa existe si posibilitatea de accesare a PNA-ului in nume propriu.
Pentru asta identificarea stupilor trebuie modificata, in sensul ca fiecare apicultor sa obtina un cod pe exploatatie, astfel incat sa nu fie nevoit sa solicite anularea numerelor la iesirea din asociatie si solicitarea altora ulterior.

Noi nu ne-am insusit masurile existente, acestea au fost impuse, iar legea se executa, nu se discuta.
Oricum, delegatia prezenta la discutii va reprezenta cu mult mai bine breasla apicultorilor decat carcotasii din media virtuala.....
romikele
 
Mesaje: 126
Membru din: 25 Feb 2011, 13:35

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 17 Feb 2017, 17:49

Atunci când ne-am strâns mâna , cred că ne-am înțeles destul de bine , unul pe celălalt , CA OAMENI . Respect OMUL M.R. , și mă disociez de orice altceva ( asociație sau SAR ). Vă rog să aveți în vedere că atunci când mă
adresez OMULUI M.R. este una , și atunci când vorbesc despre SAR sau asociație , este alta (îl exclud pe M.R.) .
Știm amândoi destul de bine că înregistrarea stupilor a fost trecută în preambulul Ord.119/2011 ca având în vedere PNA 2011/2013 . . Ori , aceasta presupunea ca obligativitatea să fie numai pentru cei care accesează
fonduri europene sau PNA . Nu poți obliga 40.000 de apicultori să facă ceva de care beneficiază 5.000 , atunci când excluzi din start pe cei peste 40 de ani sau care nu sunt înscriși în asociații. Este normal să legiferezi ca
cei care nu beneficiază și nu cer nimic de la MADR ,cu 2 sau 100 de stupi , să-i agăți panoul de gât și numere pe lăzi ? Ei de ce nu-și respectă propriile legi ? Obligativitatea înscrierii în Registrul Agricol este dată tot de ei ,
de ce nu o respectă ? Este mai mult decât suficient , dar , așa cum bine știți , ANZ trebuie să mănânce și gura lor . Registrul Agricol ,"Art. 1. - (1) In scopul asigurarii unei evidente unitare cu privire la categoriile de folosinta a terenurilor, a mijloacelor de productie agricola si a efectivelor de animale care contribuie la dezvoltarea agriculturii si buna utilizare a resurselor locale, autoritatile administratiei publice locale ale comunelor, oraselor si municipiilor organizeaza intocmirea si tinerea la zi a registrului agricol, pe suport hartie si in format electronic, conform formularelor registrului agricol aprobate prin hotarare a Guvernului, pe unitati administrativ-teritoriale si pe localitati componente ale acestora.
Aceste lucruri sunt menționate în LEGEA 98/2009 de aprobare a OG.28/2008 o lege călcată în picioare de un ordin de ministru .
Nu mai comentez pe acest lucru , sunt sigur că înțelegeți ce spun .Dar , pentru acceptarea altor propuneri ,nu trebuie sacrificat acesta.
O altă problemă care trebuie clarificată , acum sau la altă întâlnire , este CARNETUL DE STUPINĂ . Cum pot avea carnet de stupină dacă nu-l pot procura decât prin asociație ? NICIODATĂ , asta să știe MADR.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori