Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde cucubau » 17 Feb 2017, 00:45

stefanmadalin scrie:Azbia astept ziua cand se vor interzice definitiv aceste substamte. Oare atunci pe ce o sa mai dam vina? Pe Monsanto?

In 2014 mi-a trecut glontul pe langa ureche , intuitia si experianta a facut sa pot salva stupina . Colegii de pastoral au avut alta soarta.
In 2015 scenariul se repeta , numai ca am plecat dupa 7 zile (o saptamana) . Am avut ceva depopulari dar nu ca in 2014.
In vara trecuta am boicotat FS.
Familiile mele sunt acum la nivelul de odinioara .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde kiloz » 17 Feb 2017, 12:03

România este dată ca exemplu negativ într-un apel de urgență a trei importante organizații europene adresat Comisiei Europene referitor la situația albinelor.

Trei ONG-uri europene cu activitate recunoscută în domeniul protejării mediului și a albinelor înaintează un apel bine documentat către Comisia Europeană în care reclamă emiterea abuzivă de către unele state membre a derogărilor de la regulamentul european care interzice tratarea cu neonicotinoide a semințelor.
Documentul poate fi studiat în original (limba engleză) la următorul link: http://www.pan-europe.info/sites/pan-eu ... s%20report)/bee_emergency_call_FINAL.pdf
România este dată ca exemplu negativ în acest sens (paginile 27-34), ca fiind statul din UE unde este cel mai evident caracterul flagrant abuziv al autorizării temporare a acestor tratamente interzise. Derogările permise de articolul 53 din regulamentul (EC) No 1107/2009 au fost concepute ca măsuri de urgență, acordate în situații cu totul excepționale. România este însă campioana europeană la numărul de derogări (20 în 3 ani), practic neexistând niciun an și nicio cultură de rapiță, porumb și floarea-soarelui pentru care să se aplice cu adevărat regulamentul.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde Aurel1959 » 17 Feb 2017, 14:14

dan pescarul scrie:Cea mai rapidă cale de a scăpa de NNI este de a nu ne duce la culturile tratate .Că nu ne convine să pierdem niste culesuri , asta e altă discuţie.Dacă se adevereşte că nu vom mai putea exporta miere de fl soarelui sau rapiţă, mai avem un argument să stăm acasă.
Si cand culturile tratate, vin peste tine pana in gardul stupinei,ce faci!?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde cucubau » 17 Feb 2017, 17:15

Aurel1959 scrie: Si cand culturile tratate, vin peste tine pana in gardul stupinei,ce faci!?

Situatia devine disperata, pleci cu ei in pastoral .... la balarii , ciulini , cat mai departe de lanurile cu pricina.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde un OM » 17 Feb 2017, 18:12

Urmatoarea intrebare ar fi cat timp vom mai gasi petice cu ciulini, balarii?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde peterneamt » 17 Feb 2017, 23:49

Dacă autoritățile continuă, sigur se vor găsi câte unii, care vor arunca chiștocul sau chibritul în lanuri chiar înainte de recoltare sau în timpul recoltării și dacă se întâmplă asta vreo 2-3 ani la rând sigur fermierii se apucă de apicultură ! :roll: :roll:
Soluția : să primească subvenții numai fermele ecologice și astfel vom avea mărăcini destui, dar si mâncare sănătoasă ! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde daffid mihailov » 18 Feb 2017, 18:58

Nu stiu cum o fi cu derogarile, dar eu ma gandesc serios sa scot floarea din calcul. Rapita am scos-o de cativa ani. Cred ca la floare hibridizarea ci nu neonicotinoida e mai mult de vina. Nu mai e melifera albina se uzeaza aiurea.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde Adi Hodis » 18 Feb 2017, 23:21

daffid mihailov scrie:Nu stiu cum o fi cu derogarile, dar eu ma gandesc serios sa scot floarea din calcul. Rapita am scos-o de cativa ani. Cred ca la floare hibridizarea ci nu neonicotinoida e mai mult de vina. Nu mai e melifera albina se uzeaza aiurea.

Hibridizarea are influenta doar la lipsa cules. Nu afecteaza sanatatea albinelor. In schimb neonicele ... moarte sigura !.
La o simpla cautare, http://citybugs.tamu.edu/factsheets/ipm ... icotinoid/ un mic extras,
To find out whether an insecticide you see on the shelf of your hardware, pest control supply or garden center is a neonicotinoid, look on the list of active ingredients. If you see one of the following names listed, the insecticide includes a neonicotinoid:

Acetamiprid
Clothianidin
Dinotefuran
Imidacloprid
Nitenpyram
Thiocloprid
Thiamethoxam
In addition to being effective against sap-feeding pests, neonicotinoids provide good control against certain beetles (like white grub larvae in lawns), fleas (Advantage flea control products, and nitenpyram pills for pets), certain wood boring pests, flies (fly baits), cockroaches and others.

Intr-o primavara, un fermier de aici, ne-a terminat albinele la toti apicultorii din zona, peste 800 de familii... nexam productie si nici dezvoltare pe intreg sezonul . In iarna am bagat mai putine familii decat nr-l iesit in primavara.

Substanta a fost Thiamethoxan.

Deci ...
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde stefanmadalin » 19 Feb 2017, 00:11

http://estnews.ro/2017/02/14/s-facut-dr ... -de-plata/

Se pare ca mai sunt sperante, pentru cei afectati. Nu stati degeaba!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde daffid mihailov » 19 Feb 2017, 04:35

Mersi Adi.
Am ajuns la salcam anul trecut si mai era un lan de rapita, aproape pe duca. Stiti cati bondari am adunat morti ? Din aia cu polen grauncioare pe picioare. Am umplut o cana in 10 minute.

Apoi cum naiba sa omoare anumite ganganii dar sa nu afecteze albina? O fi evoluat stiinta asta, dar nici chiar asa selectiv. Ne omoara si pe noi nu doar albina. Am observat ca de cate ori eram la rapita eram irascibil si nervos la fel ca albinele mele. Am citit un studiu care a fost publicat in Japonia ca din cauza neonicotinoidelor copiii dintr-o anumite localitate erau depresivi. Ataca sistemul nervos central si la om.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde tinumaftei » 19 Feb 2017, 09:39

Daca ar fi doar neonicotinoidele ar mai fi cumva, insa gama de pesticide folosita este foarte mare. Cei care folosesc NNI folosesc si alte substante la fel de toxice sau chiar mai puternice. Rapita nu se stropeste doar cu substante din gama NNI ci si cu alte insecticide. Asa ca mortalitatea albinelor sau altor insecte trebuie pusa in corelare exact cu substanta/ substantele folosite.
Anul trecut am fost la FS tratata cu NNI si in afara de o productie foarte frumosa nu am avut alte neplaceri.
Eu sunt pentru interzicerea completa a NNI, insa asta nu inseamna ca vor disparea pesticidele din agricultura. Probabil NNI nu sunt 15% din total.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde daffid mihailov » 19 Feb 2017, 16:38

Da, asa e. Nu sunt neonicotinoidele singura problema. S-ar putea sa fie cea mai mica. La cate alte pesticide sunt si ierbicide. S-ar putea sa fie un cumul de factori plus hibridizarea florii. Pai anul trecut s-a oprit inginerul agronom la mine si mi-a zis clar ca e hibrid si ca asta nu prea secreta nectar. Avea tot interesul sa stau cu stupii sa fac polenizare. Dar mi-a zis ca nu-l intereseaza ca se polenizeaza singura. Despre ce productii sa vorbim?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde tinumaftei » 19 Feb 2017, 20:56

daffid mihailov scrie:Da, asa e. Nu sunt neonicotinoidele singura problema. S-ar putea sa fie cea mai mica. La cate alte pesticide sunt si ierbicide. S-ar putea sa fie un cumul de factori plus hibridizarea florii. Pai anul trecut s-a oprit inginerul agronom la mine si mi-a zis clar ca e hibrid si ca asta nu prea secreta nectar. Avea tot interesul sa stau cu stupii sa fac polenizare. Dar mi-a zis ca nu-l intereseaza ca se polenizeaza singura. Despre ce productii sa vorbim?

Problema principala la FS nu sunt nici NNI nici celelalte pesticide. Lipsa de cules este data de slaba secretie de nectar datorata de specificatiile plantei. Sunt mari grupe de hibrizi cu slaba productie melifera. Necazul este ca distribuitorii de samanta au activitate zonala si sunt zone in care nu se cultiva decat unul-doi hibrizi pe suprafete intinse. Pentru apicultura stationara asta este moarte curata, pentru ca in aceste zone de FS rar sunt alte culesuri (salcam, tei..)..
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde kiloz » 19 Feb 2017, 21:46

Si de unde ati tras asemenea concluzii. Aveti dovezi pentru cea ce afirmati. Aveti controlul si date despre secretiei a soiurilor,dar despre gradul de autopolenizare al hibridelor respective. Deduse cum ca circula din gura in gura exact ca legendele populare, exac asa am ajuns si la infestarile masive cu ratusca pe tot teritoriul tarii.
SI cit de interesant cu citiva km. mai incolo aceleas hibrid da productii record de nectar.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde stefanmadalin » 19 Feb 2017, 21:59

Intai se acorda prezumtia de nevinovatie, kiloz.
Povestile cu tanymecus sunt adevarate, dar cand nu esti implicat direct, e mai usor sa comentezi altceva. Nu e nimeni prost incat sa combata ceva ce nu exista.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde daffid mihailov » 19 Feb 2017, 22:12

Cum adica din gura in gura cand s-a orpit inginerul agronom si mi-a zis? Ce interes ar avea? De unde din gura in gura cand in Dobrogea pe sute de hectare, zona de floarea, faceam 20 de kg pe putin si acum abia fac 5-8 kg si ma introc cu ei goi de albina? Si asta in ultimii ani se intampla. De unde legende? Hai sa fim seriosi...Pana nu o sa vedem stupii crapati de tot nu o sa ne bagam mintile in cap. Bafta!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori