Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde florin trintoru » 17 Feb 2017, 14:16

Și puietul cu ce îl hrănim
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Florin Dobre » 17 Feb 2017, 14:20

Puietul este hranit de catre albine.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde florin trintoru » 17 Feb 2017, 14:27

Și albinele cu ce le hranim ca să poată hrăni puietul ,fiind vorba de vremea urita ,cum am spus mai inainte,vazind consumul excesiv datorită simulării pontei matcii
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Florin Dobre » 17 Feb 2017, 14:32

Citeste aici viewforum.php?f=9
Te vei lamuri.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde florin trintoru » 17 Feb 2017, 14:40

Deci cu sirop si intre timp mai apar si zile de cules ,rezultatul pe rama este sirop +miere egal miere ok mulțumesc pentru îndrumare
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Florin Dobre » 17 Feb 2017, 14:53

Ati inteles gresit. Va recomand sa studiati cu atentie chestiunea...aveti suficient material de lectura.
Sau nu studiati si va insusiti sabloanele impuse de altii. :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde florin trintoru » 17 Feb 2017, 15:00

Florin Dobre scrie:Ati inteles gresit. Va recomand sa studiati cu atentie chestiunea...aveti suficient material de lectura.
Sau nu studiati si va insusiti sabloanele impuse de altii. :?

Dacă evitați să-mi dați un răspuns cum faceți dumneavoastră ,astept pe altcineva care a inteles ceea ce am scris pina acum,va doresc o zi buna
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde mellis » 17 Feb 2017, 15:36

Florin,
Ai miere, bravo.
Vrei sa fructifici culesul timpuriu - rapita/salcam?
DA -> stimulezi schimbarea cat mai rapida a albinei de iarna..stimulezi - 100/200 ml..
Nu -> astepti culesul de Tei sau salcam 2/3.
Nu toti lucram la fel, nu toti urmarim acelasi lucru - se poate si fara - se poate si cu ajutor..

Eu am tras o concluzie personala::
Albinele zombie fac miere de Mai pt mine..sunt albine care nu exista..sau nu ar fi existat daca nu stimulam incet..
Ar fi facut miere oricum - dar pt ele..cele zombie fac miere pt mine..
Oare cat o fi Kg de miere zombie pe piata?
Sanatace..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gorjeanul » 17 Feb 2017, 16:02

Ai raspunsuri la toate intrbarile pe forum sau in carti.Dar e mai usor sa pui o intrebare . Si se pare ca oricum nu urmezi ce ti se raspunde. Spui ca matca ponteaza ca nebuna daca bagam sirop si apoi daca vine ploaia ce facem?1. Matca nu ponteaza mai mult decat poate acoperii albina , dar....ponteaza mai putin daca simte ca nu are cules sau ajutor.2.Daca chiar se intampla sa ploua 2 saptamani,iei pelerina si hranesti.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 17 Feb 2017, 16:42

florin trintoru scrie:
Florin Dobre scrie:Ati inteles gresit. Va recomand sa studiati cu atentie chestiunea...aveti suficient material de lectura.
Sau nu studiati si va insusiti sabloanele impuse de altii. :?

Dacă evitați să-mi dați un răspuns cum faceți dumneavoastră ,astept pe altcineva care a inteles ceea ce am scris pina acum,va doresc o zi buna


Eu am inteles ca... n-ai inteles nimic... ;)

1. tu esti florin cu "f" mic...
2. EL e Florin cu "F" mare...
3. daca studiezi "reteta lu' gica" (pe care lumea o stie mai inainte de a se naste "gicanul"), inseamna ca ai studiat cu atentie...
4. daca n-ai studiat-o, inseamna ca-ti insusesti sabloane impuse...
5. tot ce este pus in celule, e miere... nici asta nu pricepi...?!? :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Florin Dobre » 17 Feb 2017, 16:51

Hai tizule ca te-a ginit "neica". Deja nu trebuie sa mai faci nimic....te-ai scos. ;)
Te va asigura ca vei avea stupii cu 7 caturi si sute de kg/cules. Numa sa-i fii client ascultator. :D

p.s. Nici sa citesti nu mai e nevoie tizule...ca a citit dansul tot si pentru tine. Asa ca sa nu cumva sa-l combati cu ce-au studiat altii cu multa vreme inaintea lui...ca si aia tot de la el au copiat. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 17 Feb 2017, 18:22

florin trantoru, umbli prin trei judete (Olt, Gorj Dolj) in loc sa stai si sa citesti...
Vezi, ti-a luat-o, Florin Dobre, inainte...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gorjeanul » 17 Feb 2017, 18:59

Eu citesc acest forum de ani de zile. Si m-am inregistrat f.curand. Am citit ce spun acesti apicultori gen Dobre, A.Ignatov,A.Hodis si muuuulti altii. Cred ca trimiterea la citit la Gicanu se referea la regretatul G.Romanescu. Cartile sunt importante, dar forumul e un fel de DEX al cartilor. Florine ,fara suparare ,dar acesti oameni au experienta si daca nu esti pe linia batatorita, normal ca o sa primesti intepaturi.Aceste lucruri ei le-au discutat, aplicat, in ani . Eu l-am avut ca mentor pe bucovineanu,si am considerat ca metodele lui le pot aplica si eu in stupina.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Florin Dobre » 17 Feb 2017, 19:05

Bucovineanu este un apicultor ale carui postari si eu obisnuiesc sa le citesc...
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gorjeanul » 17 Feb 2017, 19:24

Nu a mai postat de mult timp. Pacat. Daca mai citeste acest forum ii transmit salutari, chiar daca nu ne cunoastem. Am preluat de la el (nu singurul lucru) ,completarile de toamna(la mine in august) facute cu zahar neinvertit. Cand am experimentat metoda ,aveam stupi putini, si a mers. Mortalitate zero ,privind completarile cu zahar neinvertit. Uzura nesemnificativa. Si bucovina cu gorjul nu prea bat ca si clima.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 17 Feb 2017, 19:53

gorjeanul scrie:Nu a mai postat de mult timp. Pacat. Daca mai citeste acest forum ii transmit salutari, chiar daca nu ne cunoastem. Am preluat de la el (nu singurul lucru) ,completarile de toamna(la mine in august) facute cu zahar neinvertit. Cand am experimentat metoda ,aveam stupi putini, si a mers. Mortalitate zero ,privind completarile cu zahar neinvertit. Uzura nesemnificativa. Si bucovina cu gorjul nu prea bat ca si clima.


Nea Bucovineanul face de nevoie completarile cu zahar, chiar foarte tarziu, datorita culesului (majoritar mana) ce tine, uneori, toata luna septembrie!

Daca-mi spui si cum te cheama, ii transmit salutari pe 11 martie, la targ, la Iasi!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori