Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Faguri ceara

Mesajde tei5 » 11 Ian 2017, 23:23

Ma intereseaza daca in zona Moldovei exista un atelier in care se produc faguri din ceara clientului. Nu as vrea un amestec cu parafina, asa cum sunt in comert, de o calitate foarte slaba.
tei5
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Oct 2012, 22:23

Re: Faguri ceara

Mesajde stefanescu » 12 Ian 2017, 07:49

Apisrom Vaslui
stefanescu
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Iun 2012, 12:24

Re: Faguri ceara

Mesajde kiloz » 19 Feb 2017, 09:28

Postat pe facebook.
Mesaj catre apicultori
Stimate doamne/Stimati domni,
Cred ca pana reusim sa va trimitem scrisoarea anuala, mai dureaza 2 saptamani deoarece am apreciat ca unele mici povesti ar fi necesare, astfel:
1. Au inceput targurile. Este un lucru bun insa, recomand apicultorilor sa fie atenti la ce cumpara. Ma refer la sirop dar in special fagurii de ceara, suplimente etc.
La ultimul targ, cel putin din ce se aude (noi nu am participat la niciun targ ce s-a desfasurat) deja se aude ca cei care vand faguri, au coborat pretul dar in acelasi timp impresioneaza prin culoarea deosebita pe care o au acesti faguri si mirosul inconfundabil de falsificare.
Ce nu inteleg unii apicultori este un lucru foarte simplu: ca ceara se constituie drept produsul cu cele mai complexe constituiente naturale care exista in lume, dar bineinteles acolo unde este naturala.

Pe vremuri, 20% din ceara ce rezulta din activitatea apicola se folosea pentru invelirea merelor, fructelor destinate exportului si 50% se exporta in vechime, pentru iluminarea castelelor si palatelor nobilimii bogate si imparatilor vremii.
Acum vrem ca utilizand ceara, ce se vinde in prezent de fabricanti si samsari, sa facem miere Bio sau miere in faguri.
Imi aduc aminte ca, prin anii `98-`99, vrand sa ajut un om sarac, ce avea 4-5 copii si cu stupii sau nu facea fata cheltuielilor, mi-a spus ca sotia sa stie sa toarne faguri. Aveam colectate vreo 25 tone ceara foarte buna si ii dau aceluia de proba 50 kg si dupa care inca 200 kg. Nu am fost atent cand au venit insa, am crezut ca este om de incredere, nevoias, nu escroc.
Deschizand centrul Baicoi, hai sa transfer 500 kg de faguri la Baicoi. Pe drum a inceput sa miroasa in microbuzul cu care ma deplasam, de nu puteam sta. Aveam un sofer nou in testare si am crezut ca-i miros picioarele. Era cald intr-adevar. Opresc si dau sa iau ceva prin usa laterala. Sa ma dea jos putoarea.
Erau fagurii facuti din seu de oaie (la Tulcea pe vremuri erau multe oi), bineinteles imputit si acel om ma pacalise si imi facuse fagurii respectivi. Au fost foarte buni pentru aprins focul. No comment, in plus.
Acum ne-am specializat, indeosebi cei din zona de nord a Moldovei dar si unii de peste munti. Se fac mai bine din parafina si pentru culoare se adauga ceva smoala, iar ce rezulta, apare frumos, zic ei.
Se practica si vrem sa vindem miere la export, Bio pe suport de asa-zisa ceara, care trebuie sa fie supercerata si naturala. Tot inainte spre noul izvor al luminii
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Faguri ceara

Mesajde kiloz » 19 Feb 2017, 09:42

Continuare:
Rog de aceea pe cei care vor sa plece la drum, ca sunt tineri, versati, cred ca ar trebui sa aiba in vedere si de aceste NUP-uri dar mai intai sa vada pe unde umbla baietasul si frumoasa doctorita in agronomie si altii. Sa nu aiba si ei probleme. Uitasem ce am patit eu, plus alte alea in curs, sunt la moda la noi si sa stiti ca, indiferent cat de mare este “ciocul” sau asa zisele pile cu borcane de miere, fripturici, gagici, garizi, etta vraja ne tineaet, samaliot misto zburaeat.
Dragi apicultori, sper ca ati inteles mesajul concret. Puneti-va pe treaba, nu mai cumparati faguri prosti de prin targuri, unde interesant este si tariful de 500-600 lei/stand/targovet. Oare cei care au vandut in acest an si-au scos minim 8000-15.000 lei, ca sa merite insa deplasarea, taxele etc. In martie o sa facem (credem) si noi o intalnire, asa cum stiti ca facem, nu cu profit din asa ceva, cum fac toti, ci ca la prieteni. Multi din cei ce vin, stiu din 1997 si pana in 2015, cum am procedat.
Sa stiti ca, cel putin din ce spune Tanti Puica de la varful OMU, nu prea o sa fie familii de albine, mai ales la incepatori si cei care au crezut ca iernarea pe sirop este o solutie, au vor avea cu ce culege, chiar de-ar curge mierea din copaci.
Daca ati mai dat si cu insecticide aduse cu mari eforturi din strainataturi , nu prea vedem ce veti numara. Veti cantari insa o groaza de ceara din ramele pe care ati avut anul trecut, familii puternice, deci ceara si bostina pe care o veti vinde “la grupaj” catre cei ce prelucreaza, pun putina “zeama de lamaie”, multa culoare ca se poate etc.
a) -informatie primita in urma cu cateva minute inainte de a va trimite acest mesaj este ca, intr-o tara europeana foarte importanta, mortalitatea albinelor din cauza folosirii unor siropuri sau indulcitori, fabricate necorespunzator, este pe sute de km masiva.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Faguri ceara

Mesajde tei5 » 19 Feb 2017, 17:47

Am rezolvat,am cumparat o presa de facut faguri,este mai multa manopera dar este ceara mea.
tei5
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Oct 2012, 22:23

Re: Faguri ceara

Mesajde MIHAI BALS » 20 Feb 2017, 01:08

kiloz scrie:Postat pe facebook.
Mesaj catre apicultori
Stimate doamne/Stimati domni,
Cred ca pana reusim sa va trimitem scrisoarea anuala, mai dureaza 2 saptamani deoarece am apreciat ca unele mici povesti ar fi necesare, astfel:
1. Au inceput targurile. Este un lucru bun insa, recomand apicultorilor sa fie atenti la ce cumpara. Ma refer la sirop dar in special fagurii de ceara, suplimente etc.
La ultimul targ, cel putin din ce se aude (noi nu am participat la niciun targ ce s-a desfasurat) deja se aude ca cei care vand faguri, au coborat pretul dar in acelasi timp impresioneaza prin culoarea deosebita pe care o au acesti faguri si mirosul inconfundabil de falsificare.
Ce nu inteleg unii apicultori este un lucru foarte simplu: ca ceara se constituie drept produsul cu cele mai complexe constituiente naturale care exista in lume, dar bineinteles acolo unde este naturala.

Pe vremuri, 20% din ceara ce rezulta din activitatea apicola se folosea pentru invelirea merelor, fructelor destinate exportului si 50% se exporta in vechime, pentru iluminarea castelelor si palatelor nobilimii bogate si imparatilor vremii.
Acum vrem ca utilizand ceara, ce se vinde in prezent de fabricanti si samsari, sa facem miere Bio sau miere in faguri.
Imi aduc aminte ca, prin anii `98-`99, vrand sa ajut un om sarac, ce avea 4-5 copii si cu stupii sau nu facea fata cheltuielilor, mi-a spus ca sotia sa stie sa toarne faguri. Aveam colectate vreo 25 tone ceara foarte buna si ii dau aceluia de proba 50 kg si dupa care inca 200 kg. Nu am fost atent cand au venit insa, am crezut ca este om de incredere, nevoias, nu escroc.
Deschizand centrul Baicoi, hai sa transfer 500 kg de faguri la Baicoi. Pe drum a inceput sa miroasa in microbuzul cu care ma deplasam, de nu puteam sta. Aveam un sofer nou in testare si am crezut ca-i miros picioarele. Era cald intr-adevar. Opresc si dau sa iau ceva prin usa laterala. Sa ma dea jos putoarea.
Erau fagurii facuti din seu de oaie (la Tulcea pe vremuri erau multe oi), bineinteles imputit si acel om ma pacalise si imi facuse fagurii respectivi. Au fost foarte buni pentru aprins focul. No comment, in plus.
Acum ne-am specializat, indeosebi cei din zona de nord a Moldovei dar si unii de peste munti. Se fac mai bine din parafina si pentru culoare se adauga ceva smoala, iar ce rezulta, apare frumos, zic ei.
Se practica si vrem sa vindem miere la export, Bio pe suport de asa-zisa ceara, care trebuie sa fie supercerata si naturala. Tot inainte spre noul izvor al luminii

tati,mars la anunturi!
valea!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Faguri ceara

Mesajde kiloz » 20 Feb 2017, 21:04

DOMNULE te mai baga cineva in seama pe forumul asta? Numai asa ca fapt divers.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Faguri ceara

Mesajde Hunbee » 21 Feb 2017, 08:46

Eu ma uit pe anunturi stuparitul si singura constanta la rubrica "cumpar produse apicole" e ceara.
Ce spune mai sus tremont sunt convins ca e adevarat. La asa o lipsa acuta de ceara baga astia tot ce pot ca sa inmultesca marfa. Saracele albine, numai rahat le bagam in stup.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Faguri ceara

Mesajde Hunbee » 21 Feb 2017, 08:48

Eu ma uit pe anunturi stuparitul si singura constanta la rubrica "cumpar produse apicole" e ceara.
Ce spune mai sus tremont sunt convins ca e adevarat. La asa o lipsa acuta de ceara baga astia tot ce pot ca sa inmultesca marfa. Saracele albine, numai rahat le bagam in stup.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Faguri ceara

Mesajde MIHAI BALS » 26 Feb 2017, 22:21

kiloz scrie:DOMNULE te mai baga cineva in seama pe forumul asta? Numai asa ca fapt divers.

crezi ca ma intereseaza?
ba,da ma facusi cu D!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Faguri ceara

Mesajde petru71 » 26 Feb 2017, 22:40

MIHAI BALS scrie:tati,mars la anunturi!
valea!


Mai domnule Bals,
unde naiba ai fost educat de ai ajuns pana la varsta asta si totusi alegi sa te exprimi in halul asta ?
Cei sapte ani de-acasa oare-ti spun ceva ?
Nu stiu cine-i kiloz si nici nu ma intereseaza, poate a postat interesat, etc.

Esti penibil...chiar nu te vezi ??
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Faguri ceara

Mesajde vslsilviu » 16 Mar 2019, 20:12

Un mic ajutor va rog: la ce pret se vand fagurii de "Vaslui" (ca sa nu dau numele) la sursa (cu si fara ceara la schimb)?

Prin magazine (mana a II-a) am vazut la aproximativ 40/Kg (6/Kg + ceara).

Multumesc frumos!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Faguri ceara

Mesajde dant » 17 Mar 2019, 18:24

Cred că 32 /kg
dant
 
Mesaje: 13
Membru din: 19 Apr 2013, 18:02
Localitate: București

Re: Faguri ceara

Mesajde Shrek » 17 Mar 2019, 21:12

La târgurile apicole sunt mai ieftini. De exemplu, la Făget, cu ceara la schimb, plateai inca 3 lei per kg, de foiță,, oferta fiind de la cei din Caianu mic, BN. Eu am riscat si am luat de la ETTA, sau cel puțin așa s-au recomandat, u 3, 5 lei pe kg. Este posibil sa fi primit țeapă, ca diferă la culoare fata de ceea ce am cumparat acum doi ani. Doar mirosul specific de ceara inca il au!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Faguri ceara

Mesajde vslsilviu » 17 Mar 2019, 22:38

Multumesc frumos!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori