Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde un OM » 13 Feb 2017, 19:22

Daca cineva te miroase ca esti incepator cu fite si te ia in balon...nasol, daca eu iti dau ceva detalii...him, nu-i bine, e prea complicat. Foloseste botcile de roire, totusi nici varianta aceasta sa nu o crezi prea simpla, fara sa fac misto de tine. Succes.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde leonardus » 13 Feb 2017, 19:38

un OM scrie:Daca cineva te miroase ca esti incepator cu fite si te ia in balon...nasol, daca eu iti dau ceva detalii...him, nu-i bine, e prea complicat. Foloseste botcile de roire, totusi nici varianta aceasta sa nu o crezi prea simpla, fara sa fac misto de tine. Succes.

iar am crezut ca fac o treaba daca dau o palma la un ......am uitat de comunitatea aproape 'infecta(ta)' a stuparilor din Ro. Se pare ca nu m-am invatat minte. Am mai patit-o si nu o data. Totusi tie iti multumesc. Apropo, nu sunt incepator, dar n-am lucrat niciodat cu cutia Nicot.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2017, 21:13

leonardus scrie:
un OM scrie:Daca cineva te miroase ca esti incepator cu fite si te ia in balon...nasol, daca eu iti dau ceva detalii...him, nu-i bine, e prea complicat. Foloseste botcile de roire, totusi nici varianta aceasta sa nu o crezi prea simpla, fara sa fac misto de tine. Succes.

iar am crezut ca fac o treaba daca dau o palma la un ......am uitat de comunitatea aproape 'infecta(ta)' a stuparilor din Ro. Se pare ca nu m-am invatat minte. Am mai patit-o si nu o data. Totusi tie iti multumesc. Apropo, nu sunt incepator, dar n-am lucrat niciodat cu cutia Nicot.

https://ro.scribd.com/doc/14004572/Cres ... or-Ruttner ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde leonardus » 14 Feb 2017, 11:13

peterneamt scrie:
leonardus scrie:
un OM scrie:Daca cineva te miroase ca esti incepator cu fite si te ia in balon...nasol, daca eu iti dau ceva detalii...him, nu-i bine, e prea complicat. Foloseste botcile de roire, totusi nici varianta aceasta sa nu o crezi prea simpla, fara sa fac misto de tine. Succes.

iar am crezut ca fac o treaba daca dau o palma la un ......am uitat de comunitatea aproape 'infecta(ta)' a stuparilor din Ro. Se pare ca nu m-am invatat minte. Am mai patit-o si nu o data. Totusi tie iti multumesc. Apropo, nu sunt incepator, dar n-am lucrat niciodat cu cutia Nicot.

https://ro.scribd.com/doc/14004572/Cres ... or-Ruttner ;)

Sa fi sanatos. Stima si multumiri.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde comi » 14 Feb 2017, 14:41

Cea mai buna metoda de crestere a matcilor in stupi orizontali cu fund fix,plin (asta este parerea mea si nu este nimeni obligate sa adere la ea) este metoda Piana( sau La Piana) folosita de foarte mult timp de italieni cu resultate bune in cresterea matcilor din rasa italiana.
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde leonardus » 14 Feb 2017, 16:45

comi scrie:Cea mai buna metoda de crestere a matcilor in stupi orizontali cu fund fix,plin (asta este parerea mea si nu este nimeni obligate sa adere la ea) este metoda Piana( sau La Piana) folosita de foarte mult timp de italieni cu resultate bune in cresterea matcilor din rasa italiana.

Aceasta. http://www.stuparitul.com/tehnologia_ob ... cilor.html. Am citit si pare foarte buna.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde LYX » 14 Feb 2017, 19:28

leonardus scrie:
comi scrie:Cea mai buna metoda de crestere a matcilor in stupi orizontali cu fund fix,plin (asta este parerea mea si nu este nimeni obligate sa adere la ea) este metoda Piana( sau La Piana) folosita de foarte mult timp de italieni cu resultate bune in cresterea matcilor din rasa italiana.

Aceasta. http://www.stuparitul.com/tehnologia_ob ... cilor.html. Am citit si pare foarte buna.

Si eu sunt incepator. Informatia o afli greu, nimeni nu spune practic cum procedeaza. Daca vrei, poti sa te inspiri cum am procedat eu . Citeste MS meu de la pag. 95.
LYX
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Feb 2014, 11:49
Localitate: Snagov-Ciofliceni-Ilfov

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde LYX » 14 Feb 2017, 19:29

leonardus scrie:
comi scrie:Cea mai buna metoda de crestere a matcilor in stupi orizontali cu fund fix,plin (asta este parerea mea si nu este nimeni obligate sa adere la ea) este metoda Piana( sau La Piana) folosita de foarte mult timp de italieni cu resultate bune in cresterea matcilor din rasa italiana.

Aceasta. http://www.stuparitul.com/tehnologia_ob ... cilor.html. Am citit si pare foarte buna.

Si eu sunt incepator. Informatia o afli greu, nimeni nu spune practic cum procedeaza. Daca vrei, poti sa te inspiri cum am procedat eu . Citeste MS meu de la pag. 95.
LYX
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Feb 2014, 11:49
Localitate: Snagov-Ciofliceni-Ilfov

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cucubau » 15 Feb 2017, 08:39

LYX scrie:Si eu sunt incepator. Informatia o afli greu, nimeni nu spune practic cum procedeaza.

Informatie este multa chiar foarte multa .Partea interesanta : este mult prea stufoasa , multe exagerari , multe pareri ce nu isi au acoperire .Dar si mai interesant este: nerabdarea cu care cineva fiind la inceput de drum incearca sa ia lozul cel mare .
Partea teoretica trebuie sustinuta prin experimente practice , nu pot fi asimilate daca nu au fost parcurse.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde peterneamt » 15 Feb 2017, 09:17

cucubau scrie:
LYX scrie:Si eu sunt incepator. Informatia o afli greu, nimeni nu spune practic cum procedeaza.

Informatie este multa chiar foarte multa .Partea interesanta : este mult prea stufoasa , multe exagerari , multe pareri ce nu isi au acoperire .Dar si mai interesant este: nerabdarea cu care cineva fiind la inceput de drum incearca sa ia lozul cel mare .
Partea teoretica trebuie sustinuta prin experimente practice , nu pot fi asimilate daca nu au fost parcurse.

Corect ! Cea mai mare investiție este în apicultor ! Dacă dpdv. teoretic e simplu, din punct de vedere practic, apicultorul trebuie să treacă prin etape de formare a deprinderilor și de aplicare în practică a cunoștiințelor... . Doar făcând și analizând rezultatele......ajungi performant ! Deci, curaj și....spor la treabă ! ;)
ps. este ca și cum înveți matematică doar teoretic fără să rezolvi exerciții și probleme......doar făcând vei înțelege toate "secretele", care de fapt nu mai sunt secrete ! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde vali.anghel » 19 Feb 2017, 02:04

Botci de salvare sau de schimbare liniștită? Incep cu intrebare la ce o sa urmeze. Am discutat ieri cu un stupar cu experienta de peste 30 de ani, care își produce singur mâtcile de mult timp cu următoarea operație: - se ia o familie puternica, cu 7-8 r puiet căreia i se vor scoate si cele 2 sau 3 r cu miere iar in locul lor se pun alte rame cu puiet căpăcit gata de eclozionare.
- după câteva zile, când mare parte din puiet a eclozat, se vor ridica din cuib in cat o rama cu puiet larvar si una proaspăt ouata. Între cat si cuib se pune gratie haneman si un ziar decupat cam 15/15.
- din rama proaspăt ouata, urcata in cat, albinele își vor trage botci...datorita ziarului care diminuează in mare parte mirosul mâtcii in cat. Ele vor crede ca matca nu mai este buna si vor trage botci de schimbare liniștită zicea el.
Eu is reticent intr-o prima faza cu luarea in lucru a botcilor. Si totuși daca albinele își trag botci, putem pune un egal intre acestea si cele de schimbare liniștită?
vali.anghel
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Mai 2012, 19:39
Localitate: Mehedinti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde daffid mihailov » 19 Feb 2017, 04:40

Dupa parerea mea nu putem pune egal. Prefer regine de salvare de cat pe cele prin schimbare linisita/care de fapt e fortata. Exceptie fac alea mutilate intentionat. Asta cu ziarul e tot o forma de regine de salvare. Sunt ok pentru inceput. Sa verifici sa le distrugi botcile mai batrane. Sa lasi doar ce a luat in ziua 3-4 in crestere.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde leonardus » 19 Feb 2017, 15:17

daffid mihailov scrie:Dupa parerea mea nu putem pune egal. Prefer regine de salvare de cat pe cele prin schimbare linisita/care de fapt e fortata. Exceptie fac alea mutilate intentionat. Asta cu ziarul e tot o forma de regine de salvare. Sunt ok pentru inceput. Sa verifici sa le distrugi botcile mai batrane. Sa lasi doar ce a luat in ziua 3-4 in crestere.

Corect. Se spune ca la cutia Nicot (si alte forme pe acelasi principiu) matcile sunt de schimbare linistita, ceea ce este o iluzie/fals. Cum bine ai zis sunt matci fortate sau cum le numesc eu personal, de schimbare fortata, care nu au egal cu cele adevarate, de schimbare naturala linistita. De aia ziceam si eu ca am avut matci de salvare mult superioare la matcile astea de schimbare fortata (pe care multi le confunda si zic schimbare linistita); nu stiu exact de ce, dar asa am avut. totusi trebuie sa remarc clar ca asta cu ziarul e ceva intre; probabil mult mai buna metoda decat aia cu separare totala intre stup si cat pana isi trag botcile. Cu siguranta am s-o incerc.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde leonardus » 19 Feb 2017, 17:35

daffid mihailov scrie:Sa verifici sa le distrugi botcile mai batrane. Sa lasi doar ce a luat in ziua 3-4 in crestere.

Nu am inteles ce vreti sa spuneti aici.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde filip » 19 Feb 2017, 17:58

leonardus scrie:
daffid mihailov scrie:Sa verifici sa le distrugi botcile mai batrane. Sa lasi doar ce a luat in ziua 3-4 in crestere.

Nu am inteles ce vreti sa spuneti aici.

Explicatia e cam asa:
Sunt sanse mari ca albinele sa traga botci din larve mai batrane decat perioada optima,dar in acelasi timp trag si botci din larve de varsta optima.
Cel mai bine se obsearva atunci cand unele sunt capacite si altele nu sunt inca capacite.
Rupi tot ce e capacit si lasi 2-3 care nu sunt inca capacite.
Sper ca am fost inteles.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori