Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde cucubau » 20 Feb 2017, 23:23

In apicultura nu este deajuns sa vrei , trebuie sa mai si poti .
Reusita in apicultura este conditionata de indeplinirea catorva conditii.
- baza materiala ,
- putere de munca ,
- timp disponibil .
- cunostinte teoretice,
- experienta practica,
Un apicultor cu multa experienta dintr-o familie buna poate sa faca 7-8 roiuri intr-un an, pe cata vreme unul cu mai putina experienta o poate pierde si pe aceea.
Stupina Moseni scrie:Ma gandesc sa fortez unul la inceput de rapita sa intre in frigurile roitului ...

Teoretic totul este posibil , practic mai ramane de vazut.
Multi dintre colegii de forum nu sunt mai departe decat tine , conteaza cat de stapan esti pe situatie si cum sunt cei 18.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde Florin Dobre » 21 Feb 2017, 01:18

mellis scrie:BHule, spune omului ce stupi ai, si ca-i imparti cu armata rosie dupa ce au roit de 2 ori, si fac si miere...

Inteleg ca esti invidios :lol: ...da' cine-i armata rosie asta? :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde FlorinPlopsoru » 21 Feb 2017, 07:18

teinegru64 scrie:Nu seriati baiatul.Are marea sansa sa nu il astepte nevasta cu punga de gunoi la usa.Maine va spun bancul...daca nu uit.Pana vine bancul scremetiva sa va amintiti ...de cate ori va asteptat nevasta cu guoiul la usa....atunci cand va intorceati din pastoral. :lol:

.....și urâta și cu tupeu!!!
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde Shrek » 21 Feb 2017, 10:01

Florin Dobre scrie:...da' cine-i armata rosie asta? :?

Cum, nu stii? Este o firma de autobuze, veche de fo suta de ani! La inceput sa spune ca făceau contrabandă cu libertatea prin Europa. Da' apoi s-a dovedit ca era o păcăleală ca la creditele in franci elvețieni. O cumparai ( libertatea) la un pret, apoi plateai pentru ea tot timpul. Unii au fost nevoiti sa o dea .....in plata ca nu-si mai permiteau retele.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde mellis » 21 Feb 2017, 11:02

Florin Dobre scrie:Inteleg ca esti invidios :lol: ...da' cine-i armata rosie asta? :?

Cum sa nu fii invidios pe ... armata rosie?
Sanatace
Fişiere ataşate
DashaWallpaper2_16x12_Red_Alert_3_3704_1.jpg
maxresdefault_1.jpg
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde Stupina Moseni » 21 Feb 2017, 11:22

Stupii ii am dadan pe 10si 12 rame.... ,,cucubau,, timp am de ajuns dorinta este.. Cunostinte ...cred eu ca ma ajunge capu sa fac niste roi si sai dezvolt... Mai depinde si de vreme... Pur si simplu nu am facut nici odata asa roi mici pe o rama de minkare una de puiet si inca una scuturata.. Nu stiu cum se vor dezvolta..... Citisem undeva o fraza de-a lui dom Ignatov (((nu tratati roii ca pe niste roi tratatii ca pe niste familii slabe din primavara)))si asta am sa fac....
Stupina Moseni
 
Mesaje: 9
Membru din: 18 Feb 2017, 14:50
Localitate: Republica Moldova

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde filip » 21 Feb 2017, 11:34

Stupina Moseni scrie:Stupii ii am dadan pe 10si 12 rame.... ,,cucubau,, timp am de ajuns dorinta este.. Cunostinte ...cred eu ca ma ajunge capu sa fac niste roi si sai dezvolt... Mai depinde si de vreme... Pur si simplu nu am facut nici odata asa roi mici pe o rama de minkare una de puiet si inca una scuturata.. Nu stiu cum se vor dezvolta..... Citisem undeva o fraza de-a lui dom Ignatov (((nu tratati roii ca pe niste roi tratatii ca pe niste familii slabe din primavara)))si asta am sa fac....

Roii trebuie ajutati si cu cate o rama cu puiet gata de eclozionat.
Daca slabesti toti stupii facand roi din ei nu stiu se unde vei lua rame cu puiet.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde mellis » 21 Feb 2017, 11:44

Salut,

Ai spus ca ai pierdut 10 familii peste iarna.
Care a fost cauza?
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde teinegru64 » 21 Feb 2017, 11:57

Ghici....cine o sa vanda matci selectionate atent ?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde Stupina Moseni » 21 Feb 2017, 12:05

Nu stiu de ce au murit... Mincare au avut destula... Tratamentele in toamna leam facut..
Stupina Moseni
 
Mesaje: 9
Membru din: 18 Feb 2017, 14:50
Localitate: Republica Moldova

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde pvc » 21 Feb 2017, 13:12

mellis scrie:
pvc scrie:Eu zic ca daca ai timp sa-i bibilesti ai putea sa umpli toate cutiile cu un pic de noroc dar cu 2 conditii. Sa ai familiile foarte puternice si matci imperecheate.Dupa salcam iei toata albina din caturi si faci roiuri la pachet cu minim 1.5 kg albina/roi. Dupa asta iei toate ramele de puiet capacit din familii si faci roiuri pe o rama de puiet capacit ( o rama plina de puiet nu o rama cu puiet)+ o rama albina scuturata.Deci teoretic ai putea sa faci 18 roi la pachet si din fiecare famile sa iei cate 3 rame de capacit, deci inca 54 roi. Dar obligatoriu matci imperecheate.


Bune sfaturi, dar le-ai incercat?
Ai facut roi la pachet din caturi?
Bun, cand/cati si cati mai ai?
Parca mai trebuiau cateva detalii aici...
Ai "umflat" basica porcului, sau ai dat cu busuiocul?
Sanatace
PS: activitate periculoasa, nu faceti asa acasa
PS2: vai de parintii ce n-asculta de copii.
PS3: din ce cauze ti-au murit 10?



Acum 2 sau 3 ani am avut un stup bezmetic care nu accepta nici matca nici botca.la vreo luna dupa pierderea matcii, deci nu prea mai era albina tanara in stup, am scuturat aproape toata albina, am facut 3 roisori si i-am bagat la umbra. Dupa 24 ore le-am bagat faguri (este adevarat ca le-am bagat si crescuti) si matci.Din albina ce a ramas nescuturata am facut un alt roi prin alta metoda, ceva improvizat(parca i-am dat si o rama cu puiet).Toate 4 matci au fost acceptate, toate au iesit din iarna, 3 fff bine dezvoltati. Datorita faptului ca matcile (carpatine) au fost cumparate de la un f mare producator de matci selectionate am rupt 2-3 saptamani la botci si tot au roi 2 din 4!
Anul trecut am facut vreo 2 roi la pachet cu botci si foite. Nu am avut timp de ei si au fost un esec.D-asta am si recomandat matci imperecheate si bibileala. Daca se merge cu foite tb sirop zilnic pt inceput.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde pvc » 21 Feb 2017, 13:22

Stupina Moseni scrie:Nu stiu de ce au murit... Mincare au avut destula... Tratamentele in toamna leam facut..


Si mie mi-au murit vreo 2 roiuri de foame cu mancare destula. Nu au ajuns la ea!
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde gica.mosu » 21 Feb 2017, 16:13

Stupina Moseni scrie:Nu stiu de ce au murit... Mincare au avut destula... Tratamentele in toamna leam facut..


...Paaaai,in primul rand,bini ai venit in"gasca"-fam STUPARITUL....Daaar,Sa o luam metodologic:spune-mi te rog daca esti inginer..ca ,eu G.M fac alergie la ingineri"destepti" si care se dau m..i..., a tooot stiutori...Zici ca ti-au murit scavai stupi!...daca e de La-Le(loca)...i-ti recomand un bun meserias din n-v tarii CR BH-SUL,face de toate inclusiv"sicrie"...e baiet di baiat,un MIT...AN+derivatele in devenire(amu invata si lb franceza,nu stiu cand vb in lb Romana,pe ailalta undi o baga=tine)..negociezi cu el si "ULEELE"(traduc stupii) vechi le arunci s-au le dai foc.Daca vrei material biologic de ff buna calitate,i-ti recomand pe SHREK,pt ca el are=creste un"SOI" APIS MELLIFERA PROSTITUATA...vezi POZ GHEM la AC data FILA 18 (CITITI) viewtopic.php?f=10&t=3170&start=272 (MS cu STOP JOC) ...dar,mare grija ca acele albine sunt=seamana cu cel care le-a crescut MITO...CE+ derivatele si sar pute sa ai mari necazuri :shock: Daca,financiar ,vointa,putere de munca ai,i-ti mai recomand un "profesor"pt reletii" suplimentare.....pe D-L ....BRAVOS'COANE-ANDREI..e de-al tau,si e un om bun,"baga" =posteaza pe forum la ore tarzii(nu e singurul ;) ,si te rog sa ai o ta'r de rabdare sa-i trimit cadou o sapca cum se poarta pi la voi...si inca ceva, sa tii beciul incuiat!!.. :idea: P.S1ti-am trimis un MP!P.S2 citeste MS lui Mircea_63 (cel mai la obiect)si nu numai si spor,multa bafta inclusiv miere muuulta!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde mellis » 21 Feb 2017, 18:19

pvc scrie:Acum 2 sau 3 ani am avut un stup bezmetic care nu accepta nici matca nici botca.la vreo luna dupa pierderea matcii, deci nu prea mai era albina tanara in stup, am scuturat aproape toata albina, am facut 3 roisori si i-am bagat la umbra. Dupa 24 ore le-am bagat faguri (este adevarat ca le-am bagat si crescuti) si matci.Din albina ce a ramas nescuturata am facut un alt roi prin alta metoda, ceva improvizat(parca i-am dat si o rama cu puiet).Toate 4 matci au fost acceptate, toate au iesit din iarna, 3 fff bine dezvoltati. Datorita faptului ca matcile (carpatine) au fost cumparate de la un f mare producator de matci selectionate am rupt 2-3 saptamani la botci si tot au roi 2 din 4!
Anul trecut am facut vreo 2 roi la pachet cu botci si foite. Nu am avut timp de ei si au fost un esec.D-asta am si recomandat matci imperecheate si bibileala. Daca se merge cu foite tb sirop zilnic pt inceput.


Primul caz nu este ""roi la pachet"" - ai spart un stup in 3 / 4 stupi.
Probabil avea matca - de aceea nu acceptau matca noua , era deja in febra roitului - sau matca de alta rasa ..pot fi multe motive pt care erau pline de botci ..Tinut la racoare - ar fi avut alta soarta..
Din ce ai postat mai devreme - mentionai ca scuturi albine din caturi si faci roi la pachet...
Daca-i faci pe aceeasi vatra fara alte masuri - este posibil sa ramai fara albine ...
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde ignatov andrei » 21 Feb 2017, 20:27

Shrek scrie: O cumparai ( libertatea) la un pret, apoi plateai pentru ea tot timpul. Unii au fost nevoiti sa o dea .....in plata ca nu-si mai permiteau retele.


Acu' ce denumire are, ca am dat banii si... asteptam...?!?

Sa nu-mi spui de "libertatea" de a merge in fundu' gradinii...
Altii, vor mai mult!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Am 18 familii si 100 stupuri..

Mesajde Shrek » 21 Feb 2017, 20:33

Acu' ii zace freedom , nu stiu dac-am scris bine! Tot aia este! Doar s-a schimbat directia ......vântului! Nu mai bate crivatu' bate austru'!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori